Цени на горивата во Македонија (поскапување и поевтинување)

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
879
Поени од реакции
1.403
americki crude oil padna ispod 100 a londonski brent drzi 102-103.

Cenite treba da odat od 7 - 10 nadole ama jok
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Би требало да оди бензинот до 100 денари литро сега па после многу да поефтини за две години на 50-60 денари литро па после пак да оди до 100-150 за 4-5,6 години. Тоа се мои проценки за инфлација на енергенси голем раст краткорочно па голем пад па пак раст се за 1-2 година интервали. Или се вкупно за 5-8 години цените би требало да се доста нестабилни подолго време.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.940
Поени од реакции
6.115
Od poslednata promena/pokacuvqnje na gorivata naftata padna na berzata a oni deneska povtorno ja pokacuvat istata, jas nemozam da ja razberam logikata.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.272
Поени од реакции
22.478
Od poslednata promena/pokacuvqnje na gorivata naftata padna na berzata a oni deneska povtorno ja pokacuvat istata, jas nemozam da ja razberam logikata.
pa vidoa deka mozete da plakate i si kutite i resija da go napunat budzetot. problem im bea nastavnicite oni se bunea, vozacite koj gi ebe. imate pari za koli, gumi, registracii, gorivo e pickin dim.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Јас да сум на нивно место 200 ден/литар би ги направил.

Само кукате немате пари воа ноа, а секоја вечер ресторантите полни, кафичите да не зборам со резервации почнаа веќе од многу народ за да пиеш кафе ако сакаш треба да резервираш. Еве и тури си прајте по велигден. По 200 денари таман нема да ви се осети, колку една салата у ресторан.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.735
Поени од реакции
17.431
Јас да сум на нивно место 200 ден/литар би ги направил.

Само кукате немате пари воа ноа, а секоја вечер ресторантите полни, кафичите да не зборам со резервации почнаа веќе од многу народ за да пиеш кафе ако сакаш треба да резервираш. Еве и тури си прајте по велигден. По 200 денари таман нема да ви се осети, колку една салата у ресторан.
Одлична логика :) Сигурно луѓето што немаат да врзат крај со крај и оние што ги полнат кафаните се исто погодени од цената на бензинот.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Одлична логика :) Сигурно луѓето што немаат да врзат крај со крај и оние што ги полнат кафаните се исто погодени од цената на бензинот.
Истите луѓе кукаат ;)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.735
Поени од реакции
17.431
Истите луѓе кукаат ;)
Седење на кафе и кафана како поим за луксуз треба да е ван секаква дискусија. Истите што ја регулираат цената, седат неделно поише пати него ние останатите годишно. И веројатно аплаудираат на мислења ко твоите.
Само така и да продолжите, скромно, убавото ќе си дојде.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.360
Поени од реакции
1.802
Ajde
Pak da si gi Glasete sareni
Neka doe 120 den
I GLASAJTE GI PAK
MORA PLSTI ZA NASTAVNICITE I ZA SPOMENICI DA SE NAPRAVAT
ZA SKOPJE 2014 VI SMETAA SPOMENICITE A DRUGITE NE VI SMETAAT
PREDAVNICI PRODADENI ZA PARI....
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Ajde
Pak da si gi Glasete sareni
Neka doe 120 den
I GLASAJTE GI PAK
MORA PLSTI ZA NASTAVNICITE I ZA SPOMENICI DA SE NAPRAVAT
ZA SKOPJE 2014 VI SMETAA SPOMENICITE A DRUGITE NE VI SMETAAT
PREDAVNICI PRODADENI ZA PARI....
Ништо не ви е, таман си е. Треба и уште да рипа.

Една мала салата качија, ништо страшно. Ќе скратите една салата викендот у ресторантот и завршена работа.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ajde
Pak da si gi Glasete sareni
Neka doe 120 den
I GLASAJTE GI PAK
MORA PLSTI ZA NASTAVNICITE I ZA SPOMENICI DA SE NAPRAVAT
ZA SKOPJE 2014 VI SMETAA SPOMENICITE A DRUGITE NE VI SMETAAT
PREDAVNICI PRODADENI ZA PARI....
Зборат луѓе вакви работи. Проблемот е што немаат појма од економија а гледаат вести. Проблемот е и демократијата секој има право на глас и хаос е. Глеј си вести и нервирај се и верувај во вакви работи. Повторно ќе гласаат за идиоти и секој лесно може да ги манипулира. Мислам дека е проблем необразованиста и ниската интелигенција а се емотивни и самоуверени. Ај тоа што гласаат за идиоти туку и тие срање се чуствуваат. И сами себе се упропастуваат и други зезнуваат. Излезот е да не читаш и гледаш никакви вести зошто не ја отсликуваат вистинската состојба и имаат искривен негативизам. Читај учебници и теорија и ќе ти стане јасно и ќе видиш дека причините се други а и состојбата е многу подобра од што зборуваат на тв и по портали.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.783
Поени од реакции
29.194
Зборат луѓе вакви работи. Проблемот е што немаат појма од економија а гледаат вести. Проблемот е и демократијата секој има право на глас и хаос е. Глеј си вести и нервирај се и верувај во вакви работи. Повторно ќе гласаат за идиоти и секој лесно може да ги манипулира. Мислам дека е проблем необразованиста и ниската интелигенција а се емотивни и самоуверени. Ај тоа што гласаат за идиоти туку и тие срање се чуствуваат. И сами себе се упропастуваат и други зезнуваат. Излезот е да не читаш и гледаш никакви вести зошто не ја отсликуваат вистинската состојба и имаат искривен негативизам. Читај учебници и теорија и ќе ти стане јасно и ќе видиш дека причините се други а и состојбата е многу подобра од што зборуваат на тв и по портали.
,,,ti ovoa seriozno,,, pri zdrav pamet i svest go napisha,,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom