Цена воз Скопје - Белград

Член од
14 јули 2017
Мислења
138
Поени од реакции
101
Дали некој ја знае актуелната цена на воз, или пак на автобус од Скопје до Белград, повратна?
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
743
Поени од реакции
1.253
2150 denari povratna so makedonija pat odma do izlezot na avtobuskata
6 saati pat sekoj den od 22 30

voz ne preporacuvam
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
320
Поени од реакции
279
Исто, за 200-300 ден разлика, не вреди да се малтретираш 10-12 саати.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.783
Поени од реакции
9.143
Па не е ни 200-300 разлика ко што гледам, 2050 пишува дека е повратна преку НишЕкспрес. Значи идентична цена како со воз, а се согласувам дека е подобро со автобус поради доста причини. Прво брзината на патот, второ клацкањето, трето не знам дали се пуштаат оние возеви со купе или обични од старите или новите, ако се првиве тогаш малце ми е шубе да патувам 10+ саати со некој што не го знам и да заспијам ако ми дојде дремка а тој некој карши мене да ме зјапа..., новиве ич не се удобни за спиење, седиштето е како на даски да се потпираш. И последна причина безбедноста на повисоко ниво ти е автобус, сепак во тие возеви кој сака може по пат да се качи, грабежи и слично. Јас не би одел со воз да патувам и да не е иста цената како во случајов, евентуално ако сте друштво па ради доживување, ете интересни спомени и слично
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
320
Поени од реакции
279
Па не е ни 200-300 разлика ко што гледам, 2050 пишува дека е повратна преку НишЕкспрес. Значи идентична цена како со воз, а се согласувам дека е подобро со автобус поради доста причини. Прво брзината на патот, второ клацкањето, трето не знам дали се пуштаат оние возеви со купе или обични од старите или новите, ако се првиве тогаш малце ми е шубе да патувам 10+ саати со некој што не го знам и да заспијам ако ми дојде дремка а тој некој карши мене да ме зјапа..., новиве ич не се удобни за спиење, седиштето е како на даски да се потпираш. И последна причина безбедноста на повисоко ниво ти е автобус, сепак во тие возеви кој сака може по пат да се качи, грабежи и слично. Јас не би одел со воз да патувам и да не е иста цената како во случајов, евентуално ако сте друштво па ради доживување, ете интересни спомени и слично
Друго, никако со Ниш Експрес:D Застанува во секое гратче и селце буквално... 8 саати е со нив. Руле турс вози за 6 саати. А иначе за возот, поише вагони се и нема многу луѓе, така да можеш и сам да бидеш во купе. Потврдувам и за седиштата дека се лоши. Инаку, јас кога бев со воз, мождаа саат време влегуваше во Белград, до главната железничка. Низ прозор видов човек како БУКВАЛНО ме поминува.:pos:
 

Sasa Ilic

Jeбач нероткиња.
Член од
24 август 2016
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.675
Од искуство кажувам дека е боље со воз отколку со автобус бидејќи со воз може кога сакаш да одиш во вц и можеш да се движиш во возот, ако ти здосади седењето е сега и возот има некои мани за разлика од автобусот. А најевтино до Белград е со Ниш Експрес, само не знам колку е цената од Скопје и зимаат 30 денари за секоја торба во багажникот[DOUBLEPOST=1510878600][/DOUBLEPOST]
Друго, никако со Ниш Експрес:D Застанува во секое гратче и селце буквално... 8 саати е со нив. Руле турс вози за 6 саати. А иначе за возот, поише вагони се и нема многу луѓе, така да можеш и сам да бидеш во купе. Потврдувам и за седиштата дека се лоши. Инаку, јас кога бев со воз, мождаа саат време влегуваше во Белград, до главната железничка. Низ прозор видов човек како БУКВАЛНО ме поминува.:pos:
Има десетина станици низ кои застанува во Белград, с'ска да те фати
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
320
Поени од реакции
279
Од искуство кажувам дека е боље со воз отколку со автобус бидејќи со воз може кога сакаш да одиш во вц и можеш да се движиш во возот, ако ти здосади седењето е сега и возот има некои мани за разлика од автобусот. А најевтино до Белград е со Ниш Експрес, само не знам колку е цената од Скопје и зимаат 30 денари за секоја торба во багажникот[DOUBLEPOST=1510878600][/DOUBLEPOST]

Има десетина станици низ кои застанува во Белград, с'ска да те фати
Како што кажа некој погоре, разликата е речиси неприметлива, а патувањето се скратува речиси на пола. Реално малтретирање е толку долг пат, па и да се испружиш во купето:D За вц и раздвижување, застанува автобусот на бензински на паузи, не дека цело време седиш. А кога ќе видиш, тргнува навечер во 11-12, така да ќе преспиеш поголем дел од патот. Сум бил и со воз и со автобус и секогаш би бирал автобус (нормално и кола:D).
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.210
Често патувам за Белград и дефинитивно Фудекс агенцијата (Српска е) е најдобра. 2240 е мислам повратна карта, ама вреди за секој денар. Тргнува од Скопје точно на полноќ и стигнуваш сабајлето у Белград околу 5:30 - 6:30 зависно од гужва на граница. За назад имаш секој ден од Белград у 15:30 до 21:30 си у Скопје. Удобни седишта, пауза, добри автобуси, професионални шофери, нудат чоколатца внатре, кока кола (на времето и кафе нудеа). И имаат некоја акција као, ако собереш во рок од 2 години, 5 исти карти на едно исто име и презиме, шестата карта ти е гратис од нив. Со воз ако ти е за авантура како што спомнаа погоре, будејќи ми имаат кажано мрцварење било, споро - преспоро. Претставништво имаат овде во Агенција Спектра внатре во автобуската станица (ако влагаш од кај населбата Аеродром тој влез одма прв локал лево).
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.459
Дали некој ја знае актуелната цена на воз, или пак на автобус од Скопје до Белград, повратна?
Последен пат пред два месеци кога прашав, за воз беше 2000 денари, а за автобус 2400 мислам:)
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
138
Поени од реакции
101
Бев, повратна сега е 1700денари.

Патот натаму беше добро, во стариот вагон бев во куше што можеше да се заклучува (600ден + е).
Жената до мене што беше сабајле во 4-5саат ја ограбија 800евра, добро што бев заклучен.

За патот назад во нов вагон грчки се качив и беше топ се заклучуваше.

За луѓе што се повеќе авантуристични да..за остали па не баш..
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
490
Поени од реакции
649
Доколку некој има искуство околу патување со воз до Белград да објасни(кога има редовни линии,од каде можат да се набават карти итн.)
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
138
Поени од реакции
101
Доколку некој има искуство околу патување со воз до Белград да објасни(кога има редовни линии,од каде можат да се набават карти итн.)
Железничка, тргнавме во 22:30 од Скопје.
Најубаво распрашај се на шалтер.
 

Sasa Ilic

Jeбач нероткиња.
Член од
24 август 2016
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.675
Доколку некој има искуство околу патување со воз до Белград да објасни(кога има редовни линии,од каде можат да се набават карти итн.)
Види во воз е покомотно, можеш да идеш во вц кога сакаш, да прошеташ по возот. http://www.mzi.mk/documents/Vozen-red-2014.pdf Ова ти е возен ред и секако картите се набавуваат на шалтерот во возот. Ако имаш некои лични работи (Лична карта, пари итн. нормално е да ги носиш со себе цело време). Инаку патувањето е баш долго, ама и убаво ми беше на мене бидејќи натаму имав друштво и не можев воопшто да заспијам. Натаму беше друго па скоро целиот пат го преспав. И како што рече членот погоре распрашај се за железничка, а цената мислам дека е 2200, ама не ме држи за зборот
 
На врв Bottom