Царина за мотор за камион

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Колку кошта царината за мотор за камион увезен од Белгија? Му рикна моторот на татко ми и сега сакам да прашам колку ќе кошта царина за мотор - V6, стар незнам колку години (бидејќи зависи дали човекот таму ќе ни најде ваков мотор), 14517 cm3 кубика, до 200 коња...
Е сега, освен тоа да ми кажете колку ќе кошта, ако може да ми кажете да не е ограничен увозот на мотори - минимум до Еуро 3 или нема врска? (бидејќи овој мотор што ќе се увезе е за прилично стар камион - од 1980-та.)
Ако зависи од цената, ќе прашам човекот да ни даде пример мотори, али вие ако може да ме информирате за сите останати давачки на царина и како варира (од што) цената...
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Колку кошта царината за мотор за камион увезен од Белгија? Му рикна моторот на татко ми и сега сакам да прашам колку ќе кошта царина за мотор - V6, стар незнам колку години (бидејќи зависи дали човекот таму ќе ни најде ваков мотор), 14517 cm3 кубика, до 200 коња...
Е сега, освен тоа да ми кажете колку ќе кошта, ако може да ми кажете да не е ограничен увозот на мотори - минимум до Еуро 3 или нема врска? (бидејќи овој мотор што ќе се увезе е за прилично стар камион - од 1980-та.)
Ако зависи од цената, ќе прашам човекот да ни даде пример мотори, али вие ако може да ме информирате за сите останати давачки на царина и како варира (од што) цената...
Најдобро е да прашаш во царина дирекно т.е на телефон или преку емаил да им објаниш па да ти кажат тие што е и како е ... секој ден ги менуваат тарифите како ќе им текне .http://www.customs.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=122
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Најдобро е да прашаш во царина дирекно т.е на телефон или преку емаил да им објаниш па да ти кажат тие што е и како е ... секој ден ги менуваат тарифите како ќе им текне .http://www.customs.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=122

Со мејлови некако нашиве службеници ми изгледаат старомодни, никад не ги ни читаат...
А ќе им се јавам тоа е сигурно
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Мислам дека и за ова има каталог, не сум сигурен најдобро е да прашаш некоја компанија која се занимава со транспорт и шпедиција..
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Колку кошта царината за мотор за камион увезен од Белгија? Му рикна моторот на татко ми и сега сакам да прашам колку ќе кошта царина за мотор - V6, стар незнам колку години (бидејќи зависи дали човекот таму ќе ни најде ваков мотор), 14517 cm3 кубика, до 200 коња...
Е сега, освен тоа да ми кажете колку ќе кошта, ако може да ми кажете да не е ограничен увозот на мотори - минимум до Еуро 3 или нема врска? (бидејќи овој мотор што ќе се увезе е за прилично стар камион - од 1980-та.)
Ако зависи од цената, ќе прашам човекот да ни даде пример мотори, али вие ако може да ме информирате за сите останати давачки на царина и како варира (од што) цената...

Каков мотор?За што камион?И тука има добри механичари во Скопје што ги ремонтираат моторите.Има и тука мотори за камиони.Сигурно многу поефтино ќе те кошта да се ремонтира тој мотор тука,од колку по царини,шпедиции итн итн.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Каков мотор?За што камион?И тука има добри механичари во Скопје што ги ремонтираат моторите.Има и тука мотори за камиони.Сигурно многу поефтино ќе те кошта да се ремонтира тој мотор тука,од колку по царини,шпедиции итн итн.

Тој мотор е стар колку што е стар камионот - 34 години :) А за од Белгија можат џабе да ни го дадат - само царини марини ;)
Моторот ти пишав каков е, а иначе камионот mercedes 1625
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Влези на сајтот на царина, отвори водич за царинење и барај.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Влези на сајтот на царина, отвори водич за царинење и барај.

Да и се изгубив :) Да ми беше до тоа немаше да отворам тема, а и искрено - немаше да постојат пола од темиве по форумите :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom