Царина за купување од Ebay/Amazon

Член од
22 септември 2013
Мислења
43
Поени од реакции
12
Сакам да купам гитара од Америка од 600 долари со достава. Е сеа дали знае некој, дали имал искуство за царината, каква е процедурата, каде можам да ја платам, колку изнесува (некои викаат 30% од цената на производот, некои 5%..) Фала однапред
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Сакам да купам гитара од Америка од 600 долари со достава. Е сеа дали знае некој, дали имал искуство за царината, каква е процедурата, каде можам да ја платам, колку изнесува (некои викаат 30% од цената на производот, некои 5%..) Фала однапред
9% царина ќе платиш + 18% ддв. Тоа е тоа
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
43
Поени од реакции
12
9% царина ќе платиш + 18% ддв. Тоа е тоа
А тие 18 % ддв не се вклучени секоаш у цена на производот? Или има повраток на данок од амбасада? И да е така, царина кај се плаќа, на сметка се уплаќаат пари или??
 
Член од
25 јули 2014
Мислења
28
Поени од реакции
8
Сакам да купам гитара од Америка од 600 долари со достава. Е сеа дали знае некој, дали имал искуство за царината, каква е процедурата, каде можам да ја платам, колку изнесува (некои викаат 30% од цената на производот, некои 5%..) Фала однапред
Царина е 35% + данок 18%. Се царини се над 45евра. Поздрав.
 
Член од
27 октомври 2009
Мислења
113
Поени од реакции
30
Царината варира, зависно од производот. Пребарај имаа некаде од царина на веб страна за кој производи колку царина зимаат. ДДВ-то е фиксно, од тоа мислам нема бегање.

Јас имам искуство со царина преку ДХЛ, не преку МК пошта. Така што ми се јавија, ми рекоа дека треба да се царини производот. Беше платено 1700 ден (царина + ддв) + 1500 услуга(ДХЛ), на производ од ~150 евра. (царината платена преку вирман во пошта/банка).
За во пошта би требало да те известат(дали преку телефон или писмо во сандаче) да си платиш во пошта се што треба и веројатно ќе биде се во ред. Откако ќе дојде пакетот на царина имаш 2 опции, плаќаш се, и си зимаш пакет. Или плаќаш поштарина и го враќаш пакетот назад. Трето, да не преземеш ништо, незнам што би било :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom