Христос Воскресе!

Член од
7 септември 2016
Мислења
20.259
Поени од реакции
35.782
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.267
Поени од реакции
5.372
Јагнецот живее секаде каде што има љубов и почит меѓу луѓето…впрочем тоа е целото второ пришествие.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.764
Поени од реакции
18.337
хиндуист е ваљда според никнејмот, парвати е божица во хиндуизмот.
Везе нема со темава ама Парвати е најпознат псај транс лејбл, верувам членот е љубител на таква музика.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.556
Поени од реакции
20.219
Везе нема со темава ама Парвати е најпознат псај транс лејбл, верувам членот е љубител на таква музика.
Да. А и омилена божица ми е заедно сс јапанску Шинто божицу Аматерасу.

Нема везе тој, фатисфа се за глупости а ја само праша обично прашање. Још па богохулие еј, офтопик. Голем кур офтопик, врие од офтопици на форум.
Значи чуду се како успеа една књига да ве убеди. Други сфети књиге читале ли сте. Миљон слични, понереални и реални приказне има за создавање на сфет, на човека, а они само на библију веруеф. Зшто? Родени и васпитани и такфу фамилију. И ја до пубертет мислеше вау господ постои, син божји воскреснаја. Али сфак различно се апдејтира. Почна да читам и учу и за други религие и филозофие. Сфи водиф на сличан начин кон едно, да бидемо добри, почит, култура, васпитање. Да, океј, религие су много помогнале да се издигнемо на овој интелектуално ниво. Ама океј, било прошло. Ја сфати дека сфе е тој нашминкано за да ни намачкаф очи, а ништо не е тачно.
И?
Што ск ја сам полош човек од сфи што ме нападнасфа днска? Па ако стфарно постои он, сто посто ме сака повише од 90 посто људи што ме нападнасфа днска. Добар човек не те праи строг пост или запалена сфеќа, добар човек те праиф добри дела и чиста мисла.
А не верување у нешто што си нема смисла. Вау рима, византиски у уста да га прима хаха.

И да, ако толко ве погоди што на велики петак праша незгодно прашање, ондак ке чекам прочку за да ми опростите хаха. И ако толко ви значи велигден, најбитан празник, зшто сфаку годину га празнуете на различан датум.
Како е могуќе увек на различан датум да воскресне.

Еве па ке прашам, како е воскреснаја Исус? Што е доказ?
Торинска плаштеница(како и да се вика)?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.764
Поени од реакции
18.337
skoro site psy trans se inspirirani od hinduisticka religija.
Не баш директно, иако на доста транс журки можеш да видиш декорации со мандали или sacred geometry кои се дел од хинду културата. :) Ако постои некаква врска тоа е гоата пошто носи име по областа Гоа во Индија, каде се правени првите журки во рани 90 ти.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.699
Поени од реакции
8.689
Секој си има своја вистина и секој може да верува у што сака...сите се у право, таа е божјата вистина. Не се тепајте околу таа работа, нема резон.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.270
Пресфета Дарлинг.
Што е тун гњавење ако си дадеш мислење. Форум е, дискутирамо. Како Зурлу у тему за рамну сте. Не смеемо да иамо различно мислење. Верујте си у што сакате, ама образложите, дајте нелој пример, факт, нешто што ке натера и нас да размислимо дека старно е можно некој да воскресне. Еј пази плус зачнат у утробу на невину. Вау јака приказна нема што, наседнасте ептен. Славите си ви, верујте си, постите, фарбајте јајца. Ама не дискутирајте на просто ниво. Сфи сте исти еј, сфи сс исти "аргумент" : постои бе постои, оти јас така мислам, длабоко во себе знам дека постои.
Ајде убедите не дека постои. Океј ај на страну бог, миљон божестфа има.
Него конкретно тема е Исус воскресна.
Како може некој да се декларир како месија, син божји и да воскрсне, како, објасни га научно сфе тој.

Ајде спреми одговор у стилу nema ja sho da se ubeduvam so tebe, ja ke si veruvam, ke si postam, ke si se pricestam i ke si gejmam, postoi i tacka.
Кој фактор си па ти некој нешто да ти образложува?Атеист си твој е изборот.Ако некој е верник тоа негов избор.Нема потреба на денешен ден да се исмејаваш со Христијанството.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.012
Поени од реакции
9.695
...барем овде на форумов, знаат тие што во текот на цела година во ЛП што ми пишуваат за некоја мака, дали има злоба во мене,

:toe:
Аман бре Бјонс, најде со тие ропаци да се докажуваш.
Траволта и Парва, сељанчана тешка.
Батали ги жити Бога.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.747
На темава немаше Албанци да млатат слама денеска. Туку лично Македонци. Тоа кажува се за нас. Шега од народ. #Хинду
Mozi se Makedonci so islamska veroispovest. Ne se site Makedonci po difolt pravoslavni.
Ili ednite se pogolemi a drugite pomali Makedonci :cautious: .
A ako se katolici ili protestsnti togas valjda se izmegju ovie :toe:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.556
Поени од реакции
20.219
Кој фактор си па ти некој нешто да ти образложува?Атеист си твој е изборот.Ако некој е верник тоа негов избор.Нема потреба на денешен ден да се исмејаваш со Христијанството.
Море бот, форум е, ако е затој никој не е фактор за да му се образложуе било што.
Не исмејавам, прашују еднлставно прашање. Објасни ми га процес на воскресение, што се дешава сс материјално, снемуе га, што? Објасни ако знаеш, мора ли некој да е јак фактор за да му се одговори едноставно прашање на форум што е место за дискусију.

Да ти одговору у тфој стил?
Кој фактор си па ти да ме прашуеш кој фактор сам ја хахаха.
Можемо сфи овакој да комуцирамо до сто и едно.

Еве и вруќа ме извреѓа, наместо да засука рукави и да објасни зшто она мисли дека Христос воскресе?


@Lowe2 тужан си зшто незнаеш у што веруеш или зшто незнаеш да га објасниш процес на воскресение на кое се базира цело ваше верување?
 
Последно уредено:
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.658
Поени од реакции
4.943
Море бот, форум е, ако е затој никој не е фактор за да му се образложуе било што.
Не исмејавам, прашују еднлставно прашање. Објасни ми га процес на воскресение, што се дешава сс материјално, снемуе га, што? Објасни ако знаеш, мора ли некој да е јак фактор за да му се одговори едноставно прашање на форум што е место за дискусију.

Да ти одговору у тфој стил?
Кој фактор си па ти да ме прашуеш кој фактор сам ја хахаха.
Можемо сфи овакој да комуцирамо до сто и едно.

Еве и вруќа ме извреѓа, наместо да засула рукави и да објасни зшто она мисли дека Христос воскресе?


@Lowe2 тужан си зшто незнаеш у што веруеш или зшто незнаеш да га објасниш процес на воскресение на кое се базира цело ваше верување?
Не е ниту право место, ниту пак право време за вакви прашања.
Зошто овде задираш длабоко во чувствата на православните верници, зошто поставуваш провокантни прашања?
Не е убаво ниедна религија да се исмејува или омаловажува.
Дали се чувствуваш поголем или погорд сега?
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.270
Море бот, форум е, ако е затој никој не е фактор за да му се образложуе било што.
Не исмејавам, прашују еднлставно прашање. Објасни ми га процес на воскресение, што се дешава сс материјално, снемуе га, што? Објасни ако знаеш, мора ли некој да е јак фактор за да му се одговори едноставно прашање на форум што е место за дискусију.

Да ти одговору у тфој стил?
Кој фактор си па ти да ме прашуеш кој фактор сам ја хахаха.
Можемо сфи овакој да комуцирамо до сто и едно.

Еве и вруќа ме извреѓа, наместо да засула рукави и да објасни зшто она мисли дека Христос воскресе?
Ботињо од кај си па ти сигурен дека Бог не постои?Ај објасними која е смислата на животот?Од каде милијарда звезди и околу нив планети?Каде лебдат?Која е смислата на постоењето на универзумот?Јас едно знам кога би живееле според десетте божји заповеди светот би бил подобро место за живот.Тоа е доволно за да бидам Христијанин.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.556
Поени од реакции
20.219
Не е ниту право место, ниту пак право време за вакви прашања.
Зошто овде задираш длабоко во чувствата на православните верници, зошто поставуваш провокантни прашања?
Не е убаво ниедна религија да се исмејува или омаловажува.
Дали се чувствуваш поголем или погорд сега?
Кое место е право, друг подфорум, што ви мења тој? А кое е право време, да почекамо после 12 или у понеделник?

Веруј ми овој нема никакфу врску сс исмејување и гордост. И што е туј провокација? Овој е исто како да ме убедуеш дека ичера си видеја спејс шатл, ја ти викам дај доказ, слика ли, друг некој виде ли да потфрди или слично.
Автоматски споено мислење:

Ботињо од кај си па ти сигурен дека Бог не постои?Ај објасними која е смислата на животот?Од каде милијарда звезди и околу нив планети?Каде лебдат?Која е смислата на постоењето на универзумот?Јас едно знам кога би живееле според десетте божји заповеди светот би бил подобро место за живот.Тоа е доволно за да бидам Христијанин.
Уреду е сони ериксон, не се нервирај, губиш од батерију.
Еве па не ме убеди дека Исус воскреснаја. А и ја се слагам дека сфет би бија боље да зе почитуеф 10 закони.
Што сакаш да каеш у врску сс ѕвезде и галаксие, не постоиф?
И ти ли сине зурло...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom