Христијански календар - денес се слави

Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Светиот Господ и Спасител Исус Христос

Родум од селото Витлеем. Изобилувал со мудрост и чудотворства. Својот живот на земјата го поминал во Назарет, Галилеја, по бреговите на Галилејското море, Ерусалим итн. Поучувал благочестиво, со вистинољубие и со авторитетие. Бил нарекуван пророк, Еремија, Јован Крстителот, Илија итн. Но светиот апостол Петар посведочи дека Тој е Месијата, Божјиот Син. Ги лечел лепроцните, хромите, слепите, сакатите и затоа бил многу почитуван од обичниот народ, но многу омразен меѓу фарисеите и свештениците. Често бил обвинуван затоа што не ја почитувал Саботата како што ја почитувале фарисеите. Секогаш ја говорел вистината и не гледал на лице. Им бил трн во очите на фарисеите и затоа тие се договориле да го убијат. Бил осуден со лажни обвинениа и после долги мачења бил погубен со распетие на крст. Бил погребан во новата пештера на Јосиф Арматиецот. По 3 дни Неговите свети мошти на чудесен начин исчезнале од Неговиот гроб. Потоа Тој им се покажал жив на Неговите блиски. По 40 дни се вознесол на небесата и седнал оддесно на Отецот. На Него Му се молат христијаните и Тој со векови им дава исцелениа на луѓето од маките и болестите.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
20I have been crucified with Christ and I no longer live, but Christ lives in me. The life I live in the body, I live by faith in the Son of God, who loved me and gave himself for me.

eden od moite omileni stihovi vo Biblijata....
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Според мојот христијански календар, издаден од Македонската Православна Црква, денес, Недела 23 Ноември 2008 година, се слават Светите апостоли Ераст, Олимп, Родион и други.

Светите апостоли Ераст, Кварт, Родион, Сосипатар и Терциј 23/11/2008
Сите беа од Седумдесеттемина апостоли. Последните тројца се спомнуваат и на друго место, и тоа: Родион на 8 април, Сосипатар на 28 април, а Терциј на 30 октомври. Светите Олимп и Родион беа следбеници на апостолот Петар и кога тој пострада пострадаа и тие, на заповед од Нерон беа обезглавени. Ераст беше најпрво економ на Црквата во Ерусалим, а потоа епископ во Панеада Палестинска. Кварт беше епископ во Бејрут, многу страдаше, но и многумина ги приведе кон Христовата вера. Сосипатар беше епископ во Иконија, а Терциј беше втор епископ во истата таа Иконија. Духовно војуваа, станаа победници и зедоа венци на невенлива слава.



Извор

Понатаму, колку што сум запознаен, во православното христијанство нема ден посветен на Господ, односно секој ден, поготово секој празник, е ден кога се празнува Бог. Затоа, доколку пишуваш за христијански календар, те молам наведи според кој календар се водиш.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Кире Мали, си ја утнал темата батко. Оваа тема не е православен календар, туку христијански календар.
На сите ни е познато дека во православието нема ниту еден ден посветен на Господ (со исклучок на Божиќ, Велигден и уште 2-3 дена), но во христијанството секој ден е посветен на Господ и секој ден Господ се слави, а не ткн. "светци" ккао што е тоа обичајот во православието.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Чорбаџија, јас сум Православен Христијанин. Ај те молам подобро објасни за кое тоа ти христијанство зборуваш. Ти си тој којшто недоволно ја дефинирал темава. Католик си, протестант, евангелист...? Објасни.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Кире Мали, темава воопшто не ја засега тоа каков христијанин си ти, или пак јас. Темава гласи "Христијански Календар".
А доколку си православен и сакаш да си ги постираш своите православни празници, тогаш за тоа си имаш посебна привилегирана тема:
http://www.forum.kajgana.com/showthread.php?t=11974
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Кире Мали, темава воопшто не ја засега тоа каков христијанин си ти, или пак јас. Темава гласи "Христијански Календар".
А доколку си православен и сакаш да си ги постираш своите православни празници, тогаш за тоа си имаш посебна привилегирана тема:
http://www.forum.kajgana.com/showthread.php?t=11974

Слушај другар Чорбаџија...Не ми ги извртувај поентите. Убаво те прашав - за каков христијански календар зборуваш ти? По кое тоа христијанство се водиш ти? Јас, доколку сакам да постирам, знам кај треба да постирам, зошто сум се изјаснил како Православен ХРИСТИЈАНИН. Кажи ми каков христијанин си ти, и за какво христијанство овде ти проповедаш, па да сфатам дека сум згрешил.

Всушност, дали ти тоа, со твојот коментар дека јас сум православен, а ти „христијанин“ се обидуваш да ме претставиш мене, и уште многу од форумов како - нехристијани?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Светиот Господ и Спасител Исус Христос

Родум од селото Витлеем. Изобилувал со мудрост и чудотворства. Својот живот на земјата го поминал во Назарет, Галилеја, по бреговите на Галилејското море, Ерусалим итн. Поучувал благочестиво, со вистинољубие и со авторитетие. Бил нарекуван пророк, Еремија, Јован Крстителот, Илија итн. Но светиот апостол Петар посведочи дека Тој е Месијата, Божјиот Син. Ги лечел лепроцните, хромите, слепите, сакатите и затоа бил многу почитуван од обичниот народ, но многу омразен меѓу фарисеите и свештениците. Често бил обвинуван затоа што не ја почитувал Саботата како што ја почитувале фарисеите. Секогаш ја говорел вистината и не гледал на лице. Им бил трн во очите на фарисеите и затоа тие се договориле да го убијат. Бил осуден со лажни обвинениа и после долги мачења бил погубен со распетие на крст. Бил погребан во новата пештера на Јосиф Арматиецот. По 3 дни Неговите свети мошти на чудесен начин исчезнале од Неговиот гроб. Потоа Тој им се покажал жив на Неговите блиски. По 40 дни се вознесол на небесата и седнал оддесно на Отецот. На Него Му се молат христијаните и Тој со векови им дава исцелениа на луѓето од маките и болестите.
Божик :vozbud:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Маран Ата..следниот пат ако постираш нешто што нема да се однесува на темата..туку на твоето лично препукување со Чорбаџија..неславно ќе завршиш..
п.с. Ми пречи тоа што ги расипувате темите..ако веќе си отворила тема за разобличување на баптистите води си ја светата ти војна таму не секаде..бирај или таму или никаде..
matetes исто важи и за тебе..постирај ..има кој да мисли за другото
Назад на темата....
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Денес христијаните го слават нивниот Господ и Спасител Исус Христос. Не знам што ви е тука чудно?
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Денес христијаните го слават нивниот Господ и Спасител Исус Христос. Не знам што ви е тука чудно?
Toa e тоа...проблем. Зошто бе Чорбаџија, наместо вака да се вртиш во круг и повторуваш себеси, не ми кажеш нешто конкретно, па и јас сум чоек, сакам да научам мајкуму. Еве ти викам, ние, „православниве (не-христијани, според тебе)“ денес ги славиме седумдесетте апостосли. Католиците денес слават ова. Ти најверојатно не спаѓаш во нив. Ти си Христијанин! И јас затоа, најпонизно те молам да ми објасниш за какво ти тоа христијанство проповедаш - и ако си христијанин, ќе ми одговориш на исто ниво - мирно, и со факти.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
според потписот на чорбачијата можам да заклучам дека е член на евангелистичката црква.евангелист.
ако грешам нека ме изсправи:smir:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Достоен си, Господе Боже наш, да примиш слава, чест и власт, затоа што Ти си создал сe, и заради Твојата воља суштествува и е создадено се!"
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif](Откровение 4:11)[/FONT]
 

Kajgana Shop

На врв Bottom