Храна за мачки

  • Креатор на темата wot
  • Време на започнување

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Како прво, и Вискас е лоша храна, мачките се месојади, како второ планираш добро да чуваш мачка, треба да ја храниш со што повеќе месна храна, што не е ефтина. Прочитај го на Даја составот, па после коментирај. Храни ја со што сакаш, само за информација ти кажувам, моментално нема полоша храна од таа на нашиот пазар.
Jas povekje gi hranam so meso shto i jas i site moi doma go jadat i drugo shto smeat da go jadat,a koga im davam maceshka hrana(razni marki),vnimavam da e po soodvetna doza spored nivnata vozrast i tezina.
 
K

Kacar

Гостин
Jas povekje gi hranam so meso shto i jas i site moi doma go jadat i drugo shto smeat da go jadat,a koga im davam maceshka hrana(razni marki),vnimavam da e po soodvetna doza spored nivnata vozrast i tezina.
Даја е брзосмртка и крај на дискусијата за храната од Кам.
Еве јас имам персијка, ја хранам наутро со Оријен сикс фиш, навечер живо мевце микс од мисиркино, телешко срце, риба, џигер и бубрег, јајце од потполошка и витаминче доза колку за пола кило маче колку да балансирам ако нешто не се внесе.
Претходно беше хранета со Ројал Канин, и буквално имаше проливи и слаба беше многу, после Фармина Матис исто немаше ефект, па Леонардо храна ја јадеше многу ама сереше количински ебано човечки гомна, па на бош Санабел, и се покажа перфектна ама ја одјаде, па преминавме на фармина линијата без житарки, и покрај тоа што котира за една од најдобрите храни, кај мачево се покажа ужасна плус ја одјаде за месец дена. Ете сега преминавме на Оријен комбинирано со живо мевце и мачево дури спушти на тежина што наддаде од поучите и фармина што ја хранев, имаше од нив гасови надуен стомак итн, сега е витка, рамна, сјајна, сере у два дена еднаш малце и ептен суво.
Би ја хранел јас целосно сирово, ама ебено сум стално низ странство па ако ја научам на сирово после дехидрат нема да погледне.
Инаку, досега многу пати сум слушнал коментар "Храна си е храна, сите храни се исти друго е се мсркетинг"' Е се залажуватр многу со тоа ... мој совет, немој да го храниш мачето со Даја или со било која сува храна што е испод 250 денари на пазаров наш по килограм.
Колку за информација, оријенот го купувам 700 денари килограм. Ама за дупло поевтино можеш да најдеш храни одлични, на бош, профајн, линии на фармина итн
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Даја е брзосмртка и крај на дискусијата за храната од Кам.
Еве јас имам персијка, ја хранам наутро со Оријен сикс фиш, навечер живо мевце микс од мисиркино, телешко срце, риба, џигер и бубрег, јајце од потполошка и витаминче доза колку за пола кило маче колку да балансирам ако нешто не се внесе.
Претходно беше хранета со Ројал Канин, и буквално имаше проливи и слаба беше многу, после Фармина Матис исто немаше ефект, па Леонардо храна ја јадеше многу ама сереше количински ебано човечки гомна, па на бош Санабел, и се покажа перфектна ама ја одјаде, па преминавме на фармина линијата без житарки, и покрај тоа што котира за една од најдобрите храни, кај мачево се покажа ужасна плус ја одјаде за месец дена. Ете сега преминавме на Оријен комбинирано со живо мевце и мачево дури спушти на тежина што наддаде од поучите и фармина што ја хранев, имаше од нив гасови надуен стомак итн, сега е витка, рамна, сјајна, сере у два дена еднаш малце и ептен суво.
Би ја хранел јас целосно сирово, ама ебено сум стално низ странство па ако ја научам на сирово после дехидрат нема да погледне.
Инаку, досега многу пати сум слушнал коментар "Храна си е храна, сите храни се исти друго е се мсркетинг"' Е се залажуватр многу со тоа ... мој совет, немој да го храниш мачето со Даја или со било која сува храна што е испод 250 денари на пазаров наш по килограм.
Od razni marki im kupuvam.Nemaat proliv,ni od taa od Kam,ni od drugite maceshki hrani.Kako shto vekje spomnav,povekje gi hranam so hrana shto ja jadam jas i moite od familija.Najmnogu obozavaat bataci i riba.[DOUBLEPOST=1504569489][/DOUBLEPOST]I nekoi hrani ako se skapi,ne znaci deka vredat.Treba da se vnimava na maceto kako se odnesuva nadvor i shto jade koga e nadvor,da ne izede neshto rasipano,neshto shto e gjubre.Se moze da mu vlijae.Kako i lugjeto,taka i zivotnite imaat razlicna tolerancija na hrani.
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2017
Мислења
12
Поени од реакции
3
Луѓе дај кажете конкретно како оди хранењево за мачки, на пример од 2-4 месеци од 5-7 месеци и постари, колку пати се дава на ден, колку грама на ден, и како се комбинира со сува и конзерви фала ви поз.
 
K

Kacar

Гостин
Луѓе дај кажете конкретно како оди хранењево за мачки, на пример од 2-4 месеци од 5-7 месеци и постари, колку пати се дава на ден, колку грама на ден, и како се комбинира со сува и конзерви фала ви поз.
Пишува на секоја конзерва и секоја вреќа храна...... или пакетче мало... пбично додека се мали не треба да им се ограничува ама сепак да се внимава да не се дебели многу......
Еден пауч од 100 грама маче од 2-4 месеци маче ќе го јаде на два наврати заедно со да речеме една рака сува храна на два наврати....
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.007
Поени од реакции
84.665
Мојов господар дома ако не му ја промешаш храната со Вискас или Миљор Гато не сака ни да чуе да ја проба, поарно ќе гладува.... копиле :'(
 
A

Avenger99

Гостин
Мојот мачор веќе подолго време го хранам со Ројал бидејќи во градот кај што живеам, среќен сум што и таа ја има, си ја јаде нормално, мешам Фит и таа што се за стерилизирани, нема тежина зголемено.
 
A

Avenger99

Гостин
Стварно ли Оријен храната е неспоредливо подобра од Grain Free на Farmina ? Кога бев во Луна пет шоп така ми рече продавачот.
 
A

Avenger99

Гостин
20180724_104709.jpg
Некој да каже збор два за хранава? Дали е подобра од Ројал?
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
375
Поени од реакции
1.231
Вчера ги хранев со зрнца ките кат и миљор гато, и од двете храни исповратија. Веќе таква храна не.
Не верувам дека јаделе нешто надвор, пребирливи се, не јадат се и сешто.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Вчера ги хранев со зрнца ките кат и миљор гато, и од двете храни исповратија. Веќе таква храна не.
Не верувам дека јаделе нешто надвор, пребирливи се, не јадат се и сешто.
Не треба да се мешаат храни.Или од едната или од другата давај.
Од Миљор Гато сосем малку се дава јер е јака.Може повратиле од прејадување.
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
375
Поени од реакции
1.231
Не треба да се мешаат храни.Или од едната или од другата давај.
Од Миљор Гато сосем малку се дава јер е јака.Може повратиле од прејадување.
Им дадов најпрвин од зрнцата, по 15 минути исповратија, тоа беше утрото, не им давав цел ден храна и вечерта дур им дадов миљор гато и таа ја исповратија, чисто малку од нејзе, една супена лажица. Инаку пред да им дадев од зрнцата не беа јадени претходно.
Утрово едниот мачор едвај јадеше, мала ситна рибичка му дадов.
Се мислам да не е лоша пратката од тие храни бидејќи прв пат се случува да повратат.
А можно е пак да закачиле глисти?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Им дадов најпрвин од зрнцата, по 15 минути исповратија, тоа беше утрото, не им давав цел ден храна и вечерта дур им дадов миљор гато и таа ја исповратија, чисто малку од нејзе, една супена лажица. Инаку пред да им дадев од зрнцата не беа јадени претходно.
Утрово едниот мачор едвај јадеше, мала ситна рибичка му дадов.
Се мислам да не е лоша пратката од тие храни бидејќи прв пат се случува да повратат.
А можно е пак да закачиле глисти?
Можеби.Носи ги на ветеринар да види дали е до храните или нешто друго.
Ако ги пушташ надвор,да не каснале нешто?
Обавезно однеси ги на ветеринар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom