Храна за мачки

  • Креатор на темата wot
  • Време на започнување

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Дехидрирана vs. домашна приготвена?
Доколку е дехидрирана, кои брендови, начин на дозирање итн.
Доколку е домашна, што да содржи, како да се приготви итн.
Дали дадена во неколку оброци или постојано достапна?
Посластици за мачки- дали постојат и дали некој ги користи?
Овошје, зеленчук?

И многу многу други прашања и одговори. Како за искусни мачкари, така и за новопечените сопственици. Повелете
Едит од модератор

Za hranata dali e okej I zdravo stalno na kupena hrana (I kakva?), nesakam po soba da mi mirisaat koftinjata na mama I slicno. :D

Mesec ipol e maceto, trebalo nekoja meka hrana da mu zemam za pocetok, valda ke mi kazat, ama pisete iskustva. Isto taka bidejki ke e stalno doma, najverojatno treba da go kastriram a procitav deka trebalo toa da se napravi koga e mlado.

Nekoj tips and tricks za pocetnici pisajte...
 
Последно уредено од модератор:

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Za hranata dali e okej I zdravo stalno na kupena hrana (I kakva?), nesakam po soba da mi mirisaat koftinjata na mama I slicno. :D

Mesec ipol e maceto, trebalo nekoja meka hrana da mu zemam za pocetok, valda ke mi kazat, ama pisete iskustva. Isto taka bidejki ke e stalno doma, najverojatno treba da go kastriram a procitav deka trebalo toa da se napravi koga e mlado.

Nekoj tips and tricks za pocetnici pisajte...

Мојата ја земав на 4 недели и 1 ден и давав млеко/јогурт пошто ја одвоив од мајката и уште цицаше, па вториот ден и дадов Whiskas Junior оние мевцата во сос и од третиот ден на тврда храна. Премногу нагло ја преминав на тврда храна па ми доби запек али го решив со неколку капки маслиново масло во водата. Твојата е со месец и пол е печена за сува храна :D

Јас направив мало истражување на кои храни се достапни кај нас, од поквалитетните ги имаш Matisse Kitten 360 ден/1к, Leonardo Kitten 580 ден/1кг, Husse Kattunge 630 ден/2кг, Hill's Science Plan (не знам цена ги има во Zivotinsko Carstvo), Profine (Brit Care) 700 ден/3КГ ама оваа е само за големи мачки, Iams Chicken & Turkey; Iams Lamb 300 ден/1kg, Royal Canin Kitten 36 е 490 ден/1кг.

Јас моментално и давам Matisse Kitten и Leonardo Kitten (оваа највеќе ја сака и поголемо зрнце е), и менувам да не и се смачи само една. Кога ќе напуни 1 година ќе додадам Profine во комбинацијата. Моментално месечни трошоци ми се под 1000 ден за песок и храна, плус фиксно оние почетно трошоци за вакцина и чистење од внатрешни паразити и болви.

Кастрирање у свет сега е актуелно над 2 месеци, кај нас прашав препорачуваат 1 година да се оформел организмот ама може и порано доколку бележи територија или ако јас одлучам дека сакам порано меѓутоа ќе мора да се смени храната со некоја што не стварала струвити (оние кристали во уринарните патишта).
 
Последно уредено од модератор:
M

Moon Child

Гостин
Za hranata dali e okej I zdravo stalno na kupena hrana (I kakva?), nesakam po soba da mi mirisaat koftinjata na mama I slicno. :D

Mesec ipol e maceto, trebalo nekoja meka hrana da mu zemam za pocetok, valda ke mi kazat, ama pisete iskustva. Isto taka bidejki ke e stalno doma, najverojatno treba da go kastriram a procitav deka trebalo toa da se napravi koga e mlado.

Nekoj tips and tricks za pocetnici pisajte...
Го хранам со сува храна за мачки, плус му купувам конзерви понекогаш има овде едни Гурмет конзерви луд е по нив, со разни океански риби, со лосос и незнам ти што, незнам дали ги има во МК во Црна Гора и овде во Босниа ги има, и се по 1км-30 денари. Нема да му биде ништо ако го храниш со сува храна само, еве го мојот 6 години жив и здрав, пу пу. :D Давај му ти понекогаш и од својата храна кога јадеш подфрли му по малце мевце, кај мене се дави во пилешко.
Мојот е кастриран на стари години, т.е. на 4. Предходно додека живеевме во Македонија кога му се присакуваше му наоѓав јас женска персиска, и го носев или ми ја носеа дома мачката, ќе завршеа работа и секој по дома. Кога го донесов во ЦГ настана проблем, сакаше да се пари а јас незнаев во градот кој чува персиска, морав да го кастрирам. Можеби е најдобро да се кастрира како мал, ама не е проблем и на старост да се реши проблемот.
Само спреми се со разни чешли и фурминатори, направи за отстранување влакна од мебел, оти глава нема да можеш да дигнеш од влакна. Многу имааат меко крзно како памук и влакното се залепува, многу е незгодно, а нон стоп се митарат. Јас купив од оние четките за рибање со тврди влакна и неколку пати ќе поминам да се соберат влакната на четката. Во последно сега откако дознав дека сум бремена, го истрижавме, па сега јбг подобро да го стрижам од него ли да бидам приморана да го дадам на некој децата кога ќе се родат, а не би го дала ни под точка разно. Така што сега ќе мора извесен период да носи кратко крзно.

Незнам што друго да ти кажам, ако те интересира уште нешто пиши, и стави слика од ѓаволчето да го видиме овде.
@Tegla Ројал канин се прескапи храни. Можеби се и најквалитетни, ама огин се, незнам колку е исплатливо да ја научиш на таква храна. Една Русинка во ЦГ чуваше персиска мачка ја хранеше со Ројал Канин од оние за персиски мачки, мачкава нејќе да чуе ни за една друга мачешка храна. Само таа.
Незнам дали ја има во Македонија, ако ја има е супер храна, јас ја купувам на големо, т.е. купив вреќа пред нова година и еве уште јаде, може и летово ќе го претрачиме со таа вреќа 10 кг, хранава се вика МИНКАС Хепи Кет, подобра храна досега не сме трошеле. Многу ја сака. Прв пат ја имав начекано во Црна Гора и на мерење му ја купував му се засвиѓа па ја снема после во пет шопот од кај што ја купував, па ја барав стриктно на друго место. После кога дојдовме во Босна имав проблем поради храната, ја немаше никаде Минкас овде во Добој, а имаше Минкас за кучиња. Па така ги замолив едни луѓе во пет шопот да набават Минкас за мачки, набавија и сега немаме проблем.
 
Последно уредено од модератор:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Za hrana kaj mene u market sabajle imase samo ova, dur naviknam sto jade ke e ok valda, pa ke mu zemam junior meka I slicni, a voedno da prasam po kolku vreme traa ako e otvorena konzervata?A sliki od ubavicata tesko da se fatat, luduva ko ja na 16. Eve ja kolku tolku, nekad fotosesija,
 
Последно уредено од модератор:
M

Moon Child

Гостин
Личи на Фигаро мој, слична боја се.:X3:
Иначе, немој оваа Даја храна. Многу е лоша, јас пред неколку години се жалев овде на темата, ја купив во Кам, неможев после мачорот од пролив да го опоравам една недела. Многу неквалитетна храна. Количински ја јадеше многу и одма одеше да кења после тоа, пролив.

Ако ти се појави проблем со пролив, дај му од тие црните апчиња содржат јаглен, нема мака од нив, проливот одма ќе му престане.
И подобро снабдувај се во пет шоп, отколку во маркет.
Конзервата мора да се употреби откако ќе ја отвориш немој да ја оставаш по 2-3 дена. Затоа подобро купувај му од помалите конзерви за да не ти останува па да фрлаш.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.691
Иначе, Њот, буци мој ретко јаде храна за мачки. Најчесто му варам пилешко, пилешки џигер, свежа риба, замрзната и варена риба, се случува и друг вид на месо да јаде, а јас кога не гледам го ранат со морски плодови и лосос.
Биди корисен и храни го мачето со квалитетна храна, бар некаков ќар од тоа посраната членска книшка. :D[DOUBLEPOST=1463480327][/DOUBLEPOST]
Конзервата мора да се употреби откако ќе ја отвориш немој да ја оставаш по 2-3 дена. Затоа подобро купувај му од помалите конзерви за да не ти останува па да фрлаш.
Или ја преместуваш храната во тегла и нема мака и да постои некој ден.
 
M

Moon Child

Гостин
Абе ок и да јаде готвена храна, ама чисто од практични причини јас ја преферирам мачешкава.
Му сипам во чинија храна, и он си јаде кога е гладен, не го мислам еј чекај сега да видам да не е гладен па да му спремам, па да гатам кога е гладен, а мачка е гладна секогаш, ако треба ќе јаде и на сила па ќе повраќа. Некогаш не сум дома по цел ден него ќе го оставам со чист песок и полна чинија храна и ич не го мислам. Ама ок, твојот па и излегува надвор и лови, така да, друга е приказната...

Иначе @wot , ако ќе го пушташ мачето на балкон, загради го со мрежа за прозорци долниот дел од оградата, затоа што од безбедносни причини да не падне. Јас во ЦГ имав балкон огромен и обожаваше да кулира на балконот, ама обавезно го заградив по целата ограда со мрежа, затоа што едно персиско маче што го дадов кај едни кокошки во Скопје го оставиле мачето на балкон и паднало од 6ти спрат. Ти кажувам за мирна глава, да не го мислиш.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Abe agde sigurno nema da mu gotvam. Ja doma ne jadam, ne pa on. :D
Snosti go zedov maceto, pa sabajle morav da mu zemam nesto da jade. Ke razgledam denovive poubavo.
Taman ke si izvadam kniska, pa ke se prefrlam I ja na losos. :D

Od cela kesa igracki, si igra so kesata. Lele retarda ke bide ova. :love:

Koga da go odnesam na veterinar za vakcina I takvi stvari? Skoro 2 meseci e staro.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Daya е најлоша храна што може да се купи кај нас, јас ја викам брзосмртка. :icon_lol: Исто Whiskas, Kitekat, Friskies и останатите супермаркет брендови, во нив има вештачки бои и ароми за да бидат првилечни за животните да ги јадат, затоа и највеќе ги сакаат и се дават во тањирот кога ќе им ставиш. Јас предходната мачка со Whiskas ја хранев и ми ја повраќаше, ама јас мислев повраќа од што беше болна (рак), а таа изгледа имала нетолеранција на некоја од состојките. =/

Royal Canin е скапа но не и најдобра (само попозната како и Hill's и Iams), овие две Leonardo (580ден/1КГ) и Farmina Matisse (360ден/1КГ) се со подобар состав и поквалитетни. Royal Canin е само попозната од нив. Leonardo се продава во СК во пет шоп Парк и пет шоп Животинско Царство а Matisse се продава во пет шоп Гарфилд во СК.
 
M

Moon Child

Гостин
Daya е најлоша храна што може да се купи кај нас, јас ја викам брзосмртка. :icon_lol: Исто Whiskas, Kitekat, Friskies и останатите супермаркет брендови, во нив има вештачки бои и ароми за да бидат првилечни за животните да ги јадат, затоа и највеќе ги сакаат и се дават во тањирот кога ќе им ставиш. Јас предходната мачка со Whiskas ја хранев и ми ја повраќаше, ама јас мислев повраќа од што беше болна (рак), а таа изгледа имала нетолеранција на некоја од состојките. =/

Royal Canin е скапа но не и најдобра (само попозната како и Hill's и Iams), овие две Leonardo (580ден/1КГ) и Farmina Matisse (360ден/1КГ) се со подобар состав и поквалитетни. Royal Canin е само попозната од нив. Leonardo се продава во СК во пет шоп Парк и пет шоп Животинско Царство а Matisse се продава во пет шоп Гарфилд во СК.
Леле ќути ова со Даја, јас пред едно 4 години се жалев, го искина пролив од неа, а исто на брзина при рака ми се најде, еј ама ја јадеше ко луд хахаха. Ја си викам супер му се свиѓа, кога фати после тоа да тртори само трчав по него да го бришам лом се правеше по нозете фуј :pos: Оттогаш кога ќе видам Даја бегам ко од ѓаол, и на сите им кажувам да не ја купуваат.
Иначе незнаев дека и Фрискис и Китекат се лоши, мислев се некој стандард. Ние додека бевме во МК, му купував Миљор Гато, исто супермаркет бренд, ама не сме ја трошеле оттогаш мноооогу одамна, а гледам дека и овде ја има.

Оваа Минкас што зборував, не е претерано скапа, а гледам нема обоени зрнца, цела е кафена, не се покажа како лоша, јас 10 кг храна купив за 25 евра. Добро кога купуваш вреќа и поефтино се фаќа. Ама еве 2 години е на неа и супер му е.Килажата е нормална, не се разболувал во последно време од ништо, така што ќе си ја фураме Минкас уште долго време :)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.691
Abe agde sigurno nema da mu gotvam. Ja doma ne jadam, ne pa on. :D
Snosti go zedov maceto, pa sabajle morav da mu zemam nesto da jade. Ke razgledam denovive poubavo.
Taman ke si izvadam kniska, pa ke se prefrlam I ja na losos. :D

Od cela kesa igracki, si igra so kesata. Lele retarda ke bide ova. :love:

Koga da go odnesam na veterinar za vakcina I takvi stvari? Skoro 2 meseci e staro.
Имаш специјална храна за џуниори тогаш.

Во вакцините има жива и од нив се добива аутизам.


Леле ќути ова со Даја, јас пред едно 4 години се жалев, го искина пролив од неа, а исто на брзина при рака ми се најде, еј ама ја јадеше ко луд хахаха. Ја си викам супер му се свиѓа, кога фати после тоа да тртори само трчав по него да го бришам лом се правеше по нозете фуј :pos: Оттогаш кога ќе видам Даја бегам ко од ѓаол, и на сите им кажувам да не ја купуваат.
Иначе незнаев дека и Фрискис и Китекат се лоши, мислев се некој стандард. Ние додека бевме во МК, му купував Миљор Гато, исто супермаркет бренд, ама не сме ја трошеле оттогаш мноооогу одамна, а гледам дека и овде ја има.

Оваа Минкас што зборував, не е претерано скапа, а гледам нема обоени зрнца, цела е кафена, не се покажа како лоша, јас 10 кг храна купив за 25 евра. Добро кога купуваш вреќа и поефтино се фаќа. Ама еве 2 години е на неа и супер му е.Килажата е нормална, не се разболувал во последно време од ништо, така што ќе си ја фураме Минкас уште долго време :)
Не ми е јасно како со години јаде од иста фирма и не ја одјал. Шведо мој е пребирлив, Вискас одамна ја одјаде, а одјаде и еден вид риба. Бираме дури и каков вид на риба бара копилето.
 
M

Moon Child

Гостин
Незнам како, ама си ја крцка мераклиски, гледам дека не се бунтува таман му е, а ине ми прави русфај по кујната да скока на маса и да претура што му се свиѓа. Килажата му е нормална, еве сега и реално можам да видам откако е истрижен нормална дебелина на нормална мачка.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Daya е најлоша храна што може да се купи кај нас, јас ја викам брзосмртка. :icon_lol: Исто Whiskas, Kitekat, Friskies и останатите супермаркет брендови, во нив има вештачки бои и ароми за да бидат првилечни за животните да ги јадат, затоа и највеќе ги сакаат и се дават во тањирот кога ќе им ставиш. Јас предходната мачка со Whiskas ја хранев и ми ја повраќаше, ама јас мислев повраќа од што беше болна (рак), а таа изгледа имала нетолеранција на некоја од состојките. =/

Royal Canin е скапа но не и најдобра (само попозната како и Hill's и Iams), овие две Leonardo (580ден/1КГ) и Farmina Matisse (360ден/1КГ) се со подобар состав и поквалитетни. Royal Canin е само попозната од нив. Leonardo се продава во СК во пет шоп Парк и пет шоп Животинско Царство а Matisse се продава во пет шоп Гарфилд во СК.
Neka tera taka do utre. Morav sabajleto nesto da mu zemam tuka najblisku sto imav.
Inaku ne sum od SK, edvaj plasticno za kakanje imase kaj nas u pet sopovite.
Utre ke razgledam podetalno I kakvi vidovi ima. Kolku vi trae toa 1kg da ne se setam samo na necela nedela?
@Moon Child ovaa Minkas 10kg za 25 evra isti pari mu ide duri I poeftino od daya.

I'm davate li mleko dur se olkavi?

Inace oficijalno se vika Norah Greyjoy. :love:
 
M

Moon Child

Гостин
Neka tera taka do utre. Morav sabajleto nesto da mu zemam tuka najblisku sto imav.
Inaku ne sum od SK, edvaj plasticno za kakanje imase kaj nas u pet sopovite.
Utre ke razgledam podetalno I kakvi vidovi ima. Kolku vi trae toa 1kg da ne se setam samo na necela nedela?
@Moon Child ovaa Minkas 10kg za 25 evra isti pari mu ide duri I poeftino od daya.

I'm davate li mleko dur se olkavi?

Inace oficijalno se vika Norah Greyjoy. :love:
Тоа да ама кога зимаш на големо поефтино се фаќа, иначе на кило ја купував за 2,5еу т.е. 150 денари. Плус не го фатило пролив досега од неа.
Немој да му даваш млеко ги фаќа пролив од млеко. Јас скроз го избегавам.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Neka tera taka do utre. Morav sabajleto nesto da mu zemam tuka najblisku sto imav.
Inaku ne sum od SK, edvaj plasticno za kakanje imase kaj nas u pet sopovite.
Utre ke razgledam podetalno I kakvi vidovi ima. Kolku vi trae toa 1kg da ne se setam samo na necela nedela?
@Moon Child ovaa Minkas 10kg za 25 evra isti pari mu ide duri I poeftino od daya.

I'm davate li mleko dur se olkavi?

Inace oficijalno se vika Norah Greyjoy. :love:
Нормално секој организам е различен ама мало е сега нема да ти јаде многу количински, 1КГ ќе ти трае месец ваљда ако јаде по 30-40 грама дневно сува храна. Моето (3 месеци, машко) јаде по 70 грама дневно во просек, знам пошто имам такво дозерче па гледам колку му ставам. Инаку не му ограничувам количина на храна пошто е хиперактивно и ја троши енергијата, па му давам да јаде колку сака и ако му се испразни тањирчето му додавам. Нема шанси да се здебели додека расте.

Happy Cat La Cuisine ја има во Скопје, таа Minkas линија ја нема. Инаку барај Junior/Kitten храна од било кој бренд што ти е достапен, зошто зрнцата се помали и имаат поразлични формули со битни состојки за раст и развој. Во составот е битно да има повеќе месо и што помалку житарки. За полесно да оцениш квалитетна од неквалитетна храна, битно е првата состојка (пошто се подредени по количина) да биде месо и да има што помалку житарки во првите 5 состојки. На пример Royal Canin што е најпозната "квалитетна" храна првите пет состојки се: Brewers rice, chicken by-product meal, corn gluten meal, wheat gluten, chicken fat. Повеќе ориз ставиле наместо месо, а мачките се месојадни животни. Неможе да нема житарки, пошто тие се ставаат за да го направат зрнцето да стои споено, плус имаат корисни влакна но најголем дел од протеините мора да бидат од месо.

Не му давај млеко веќе, имаат нетолеранција на лактоза и ги фаќа пролив пошто нашето млеко се разликува од тоа кое го примаат од мајка им. Пиша Агда ако веќе мораш да му даваш млеко има mother milk формули (во пет шопови) специјално за мали мачиња како замена за мајчиното млеко. Но овие се за ептен мали пример за сирачиња кои остнале без мајка многу мали па неможат ни сува ни мека храна да јадат сеуште. Гледај да го навикнеш што побрзо на сува храна. Супер што некои имаат време и живци да им готват, тоа е најдобро но не гарантира дека животното ќе ги внесе сите потребни минерали и витамини, ќе треба накнадно да им купуваш суплементи, витамини, чуда. Вака со сува храна некој таму во лабораторија смислил формула со идеален соодност на сите можни витамини, минерали и хранливи состојки за долгогодишна исхрана. Плус е ептен практично. Напуни му го тањирчето од сабајле и ако се испразни стави му пак. Еднаш на сабајле и еднаш пред легнување му ставаш од сувата храна, таа може да стои во тањирот, нема гајле.

Јас не практикувам да купувам големи вреќи без разлика што е наевтино, пошто неможам брзо да ги потрошам. Да речеме ако вреќа од 10 кила ми трае 5 месеци, петтиот месец мачката ќе ми јаде бајата храна и прашање е дали сите состојки ќе го задржат своето хранливо дејство. Поготово ако е лето ќе почне да се умирисува кога ќе почнат тоа мастите да се разложуваат. Јас поголема вреќа од 2 КГ, која би ја истрошил во тековниот месец не би купил. Мене ми се блиску пет шоповите пошто живеам во центар и купувам рефус по 400-500 грама храна за неколку дена унапред.

Може треба да се направи една тема со сите можни храни и да се направи некој ранкинг на класи, па кој што сака и може нека храни. Имаат оние за кучиња добра тема за храна и совети. Ние мачкарите сме помрзливи, нечурал. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom