Храна за кучиња

L

Lu

Гостин
Па еве нека биде Natural Trainer со Royal Canin.
Поточно за кои формули станува збор ?
На пример дали е Папи, Јуниор, Адулт, Сениор ... формулата.

Неможе да се генерализира кој бренд е подобар.
Мора да се спореди формула со формула и состав со состав.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Имам вреќа trainer top breeder која моментално седи цела, отворена е некој 300 грама употребено е само. Храната е за кучиња до 1 година.
Ако има некој заинтересиран нека пише, па за цена ќе се договориме.
Вреќата е 15 Kg, во продавница е 3000 денари вреќата. Формулата е M/M, може да ја видите тука
 
Член од
24 декември 2011
Мислења
150
Поени од реакции
24
Поточно за кои формули станува збор ?
На пример дали е Папи, Јуниор, Адулт, Сениор ... формулата.

Неможе да се генерализира кој бренд е подобар.
Мора да се спореди формула со формула и состав со состав.
Извинете и јас вака што сум нејасен. :)
Јуниор со Јуниор Natural со Royal.
 
Член од
24 декември 2011
Мислења
150
Поени од реакции
24
Имам лабрадор и има околу 2.5 месеци. Му давам моментално Ројал Канин Јуниор ама храната е многу скапа. Повеќе луѓе ми кажаа па дури и кај Диме кога го однесов ми рекоа дека до 6 месеци ако имам финансии да му давам добра храна ама потоа и да не е толку квалитетна не е страшно затоа што се ептен скапи. И тука меѓудругото пријатели ми ја спомнаа Натурал Тренер како храна која е многу добра и нова и сака да се пробие на пазарот па се мислам таква да земам.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Имам лабрадор и има околу 2.5 месеци. Му давам моментално Ројал Канин Јуниор ама храната е многу скапа. Повеќе луѓе ми кажаа па дури и кај Диме кога го однесов ми рекоа дека до 6 месеци ако имам финансии да му давам добра храна ама потоа и да не е толку квалитетна не е страшно затоа што се ептен скапи. И тука меѓудругото пријатели ми ја спомнаа Натурал Тренер како храна која е многу добра и нова и сака да се пробие на пазарот па се мислам таква да земам.
Точно е дека како мало треба поквалитетна храна да јаде, ама не и дека кога ќе порасне треба ѓубре храна (се мисли на Педигри, Фрискис, Миглиор Кане и ними сличните) да се дава.
Направив споредба помеѓу Natural Trainer и Royal Canine (ако ги имам згрешено најди ги на нетов правилните и кажи ги). Тука предност ќе и дадам на Natural Trainer највеќе од се поради составот а после доаѓа и цената.
Околу составот има да се дискутира и за двете но ова е мојот генерален став кога праиме споредба.
 
Член од
26 август 2011
Мислења
16
Поени од реакции
9
Grouper имаат понуда за храна за кучиња:
http://grouper.mk/skopje/deal/hrana-za-kucinja-McKerk

Имам Westie, па дур беше мало му купував Puppy & Junior и бев презадоволен.
Сега е веќе пораснато, па ќе може ли некој што се разбира повеќе, да ми каже мислење за хранава и дали е добра за Westie ?
Ако одговара одма да си ја купам, зошто понудава ми фати око.
 
L

Lu

Гостин
Grouper имаат понуда за храна за кучиња:
http://grouper.mk/skopje/deal/hrana-za-kucinja-McKerk

Имам Westie, па дур беше мало му купував Puppy & Junior и бев презадоволен.
Сега е веќе пораснато, па ќе може ли некој што се разбира повеќе, да ми каже мислење за хранава и дали е добра за Westie ?
Ако одговара одма да си ја купам, зошто понудава ми фати око.
За цената добиваш солидна храна со солиден состав, али храната е наменета за кучиња со среден раст.
Западношкотскиот бел териер (Westie) како што имаш ти, припаѓа во кучиња со мал раст, така што оваа храна McKERK што сакаш да ја купиш не е со соодветен состав за расата што ти ја поседуваш.
Ти треба да бараш формула Adult - Small Breeds

Јас би ти рекла да ја пробаш Brit која што има 41% пилешко месо, 27% протеини, 20% масти.

Исто и Natural & Delicious од Farmina е одлична храна.
 
Член од
26 август 2011
Мислења
16
Поени од реакции
9
За цената добиваш солидна храна со солиден состав, али храната е наменета за кучиња со среден раст.
Западношкотскиот бел териер (Westie) како што имаш ти, припаѓа во кучиња со мал раст, така што оваа храна McKERK што сакаш да ја купиш не е со соодветен состав за расата што ти ја поседуваш.
Ти треба да бараш формула Adult - Small Breeds

Јас би ти рекла да ја пробаш Brit која што има 41% пилешко месо, 27% протеини, 20% масти.

Исто и Natural & Delicious од Farmina е одлична храна.
Фала за советот! :)
 
Член од
27 февруари 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
zdravo nov sum ovde i nemam bas nekoe iskustvo so kucinja,pred
3 dena zemav germanski ovcar 50 dena staro pa ako moze nekoj od poiskusnite da objasni kako ide sega so hranenjevo(kolku pati na den) koja hrana e najdobra za taa vozrast,treba da mu se dava nesto naknadno.
 
L

Lu

Гостин
zdravo nov sum ovde i nemam bas nekoe iskustvo so kucinja,pred
3 dena zemav germanski ovcar 50 dena staro pa ako moze nekoj od poiskusnite da objasni kako ide sega so hranenjevo(kolku pati na den) koja hrana e najdobra za taa vozrast,treba da mu se dava nesto naknadno.
Прочитај го мојот прв воведен пост во темата, се' е убаво објаснето за исхраната, исто така во оваа тема можеш да прочиташ за квалитетот на дехидратите и за нивниот состав.
Разгледај ја темата, па ако имаш дополнителни прашања слободно прашај.
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Каде во Скопје можам да најдам храна Natural Trainer освен во Фауна Центар? Правам муабет за вреќа од 20кг, евентуално за 12кг.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Каде во Скопје можам да најдам храна Natural Trainer освен во Фауна Центар? Правам муабет за вреќа од 20кг, евентуално за 12кг.
послем треска., измеѓу сет комјутери и купи лап топ, на таа улица...
 
Член од
22 април 2012
Мислења
12
Поени од реакции
1
Здраво на сите, инаку нов сум овде не многу искуство околу ова па би сакал да прашам ке земам Кане Корсо па како да започнам што храна да му давам што би ми препорачале за таа возраст мало е околу 50 дена фала ви....
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Здраво на сите, инаку нов сум овде не многу искуство околу ова па би сакал да прашам ке земам Кане Корсо па како да започнам што храна да му давам што би ми препорачале за таа возраст мало е околу 50 дена фала ви....
#1381
 

Kajgana Shop

На врв Bottom