Храна за кучиња

Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
малку позната меѓу продавачиве на храна за домашни миленици кај нас. Го има речиси истиот квалитет како Ројал Канин и Еукануба, а е доста поефтина. Храната се вика McKERK. Од тоа што можев да побарам на интернет, излезе дека произведителот ја има најстарата фабрика за производство на храна за домашни миленици во Европа. Фабрикава постои од 1942 година. За мене тоа е доволен знак за квалитет. Еве линк до нивниот официјален сајт: http://www.mckerk.com/ На декларацијава на вреќава читам дека увозник за МК е Вајомаг.
Најпријателски ти ја препорачувам хранава. Јас имам малечко westie и на почетокот ми правеше многу проблеми со исхраната. Сменив неколку врсти на храна, ама од кога почнав да му давам McKERK немам гајле. Ептен добро ја прифати.
Алал да ти е ако постоењето на фабриката ти е доволен одговор за квалитет. Не се сложувам дека е речиси ист квалитетот а со цената баш е тука некаде не е далеку поефтина. Каков проблем? Не ја прифаќаше храната или?

Мада јас дека купувам по 15кг вреќа му нарачувам на пријателов што ми ја препорача хранава (он се знаел со некој од фирмата што ја увезува) па ми доаѓа доста ефтино околу 250-300ден/кило.
Ти ја набавуваш преку пријател затоа ти искача поефтино инаку цената за 15kg вреќа е негде околу 3300 денари што е доста скапо за оваа храна која сега брзо влезе на наш пазар

Сега приметив дека сум направил грешка во пресметка!!! :S
Сум делел со 10 наместо со 15кг. Излегува дека е 150-200ден/кг.
Последен пат 15кг вреќа ја платив околу 2500-3000ден. не ми текнува баш точно колку беше, али не е повеќе од 3000ден. Башка оваа храна јас што ја земам е најскапата, имаат и поефтини.
Која е таа што е најскапа? Зашто максимум разлика во цена не треба да е повеќе од 500 до илјада денари за иста фирма, иста палета производи но различна во неколку ситници.
Баш да видиме колку е квалитетна, јас го гледав составот уште кога искочи и не ја бендисав нешто многу барем за цената за која се продава.
 

bube_rott

ловџија
Член од
16 јануари 2012
Мислења
16
Поени од реакции
9
Се чудам како преживеале сите раси кучиња порано кога немало храна за кучиња :D
Дали вреди како мали деца за тоа да се карате :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Се чудам како преживеале сите раси кучиња порано кога немало храна за кучиња :D
Дали вреди како мали деца за тоа да се карате :)
Ако немаш нешто паметно да кажеш во однос на темата тогаш не тропај глупости, ОК?
Инаку никој не се кара туку се води дискусија која очигледно ја немаш прочитано и појма немаш за што се однесува.
 
Член од
26 август 2011
Мислења
16
Поени од реакции
9
Алал да ти е ако постоењето на фабриката ти е доволен одговор за квалитет. Не се сложувам дека е речиси ист квалитетот а со цената баш е тука некаде не е далеку поефтина. Каков проблем? Не ја прифаќаше храната или?
Да, не ги прифаќаше добро храните. На почеток сменив неколку храни, па продолжив со Ројал, па кога дознав за McKERK Puppy&Junior ја земав да ја пробам, зошто разликата во состав беше минимална, а во цена околу 1200ден. На првото ставање храна во садот малово ми спобудале. Во еден здив ја смавта. Затоа и највеќе се одлучив да продолжам со таа храна. Ем него му се свиѓа, ем мене ми штеди пари :) Инаку кучево баш го носев пред некој ден на ветеринар и го пофали дека супер пропорции имал и ми препорача на наредната изложба да сум го носел :) (те молам не го сфаќај ова како чаламење, туку чисто во склоп на муабетов за храната).

А за тоа колку постои фабрикава и те како не се сложувам со тебе, зошто сепак да произведуваш храна од 1942 до денес мора да значи дека си натепал долги години искуство, квалитет и имиџ. Бар тоа е мое мислење :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Да, не ги прифаќаше добро храните. На почеток сменив неколку храни, па продолжив со Ројал, па кога дознав за McKERK Puppy&Junior ја земав да ја пробам, зошто разликата во состав беше минимална, а во цена околу 1200ден. На првото ставање храна во садот малово ми спобудале. Во еден здив ја смавта. Затоа и највеќе се одлучив да продолжам со таа храна. Ем него му се свиѓа, ем мене ми штеди пари :) Инаку кучево баш го носев пред некој ден на ветеринар и го пофали дека супер пропорции имал и ми препорача на наредната изложба да сум го носел :) (те молам не го сфаќај ова како чаламење, туку чисто во склоп на муабетов за храната).

А за тоа колку постои фабрикава и те како не се сложувам со тебе, зошто сепак да произведуваш храна од 1942 до денес мора да значи дека си натепал долги години искуство, квалитет и имиџ. Бар тоа е мое мислење :)
Уживај, само разменуваме мислења.

И јас би го делел твоето доколку не се интересирав и читав и барав на интернетов за храна за кучиња и што чини што не чини.
Еве конкретен пример, McKerk е основана 1942 Canidae е 1996 ама во поглед на квалитет е многу далеку пред прво спомнатата.

Да најдам малце повеќе време ќе направам анализа и ќе ти кажам зашто не се согласувам дека не ја бива толку храната.
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Баш би ми било мило ако Earthborn Holistic - Primitive Natural и Taste of the wild можат да се најдат и кај нас. Дали имате сознанија каде ги има и по која цена?
Првата може да ја најдеш кај др. Марин кај Корчагин, пет шоп-от позади Мечос и на уште едно место според нивниот сајт, тука.
TOTW ја нема кај нас, но одлична е и втората таа на фармина.
едит:
на линков подоле најдов податоци за нив, може да се јавиш и да прашаш.
http://www.petsupplies1.com/supplier/pet-plus-market.html
 
Член од
12 декември 2011
Мислења
175
Поени од реакции
25
Што мислите дали Natural Trainer е добра храна ???
Не сватив од постовите погоре дали пишувате за оваа храна, инаку чувам лабрадор 5 месеци стар, цената ми изгледа пристојна 2000 денари за 12,5 кг.

Купив повеке типови на храни да пробам која највеке ќе одговара:
natural trainer 190den кг
royal canin mini junior 390den kg
pro plan puppy original 250den kg
brti puppy all breed 260den kg
Royal Canin е многу скапа не ми се даваат толку пари, предходно му давав MIGLIOR CANE 1300ден 15кг беше ужасна.
 
Член од
24 декември 2011
Мислења
150
Поени од реакции
24
Каде најефтино можам да набавам Royal Canin или Purina Pro Plan ? Читав дека има луѓе кои директно ги увезуваат па ме интересира дали сеуште се истите.
 
L

Lu

Гостин
Што мислите дали Natural Trainer е добра храна ???
Не сватив од постовите погоре дали пишувате за оваа храна, инаку чувам лабрадор 5 месеци стар, цената ми изгледа пристојна 2000 денари за 12,5 кг.

Купив повеке типови на храни да пробам која највеке ќе одговара:
natural trainer 190den кг
royal canin mini junior 390den kg
pro plan puppy original 250den kg
brti puppy all breed 260den kg
Royal Canin е многу скапа не ми се даваат толку пари, предходно му давав MIGLIOR CANE 1300ден 15кг беше ужасна.
Ако Ројал Канинот ти е скап тогаш од овие што си ги набројал би ти препорачала Пурина ПроПлан ... многу одгледувачи на Лабрадор ретриверите користат Пурина ПроПлан и се презадоволни :)

А и Натурал Треинер е ОК храна.

Миглиор Кане е :гомце: ... и самата цена го покажува „квалитетот“.

Каде најефтино можам да набавам Royal Canin или Purina Pro Plan ? Читав дека има луѓе кои директно ги увезуваат па ме интересира дали сеуште се истите.
Royal Canin најефтин е кај увозниците, имам пишано на почетокот од темава каде се наоѓа претставништвото за Royal Canin.
А за Purina ProPlan види во Фауна центар, таму е пониска цената.
 
Член од
24 декември 2011
Мислења
150
Поени од реакции
24
Ако Ројал Канинот ти е скап тогаш од овие што си ги набројал би ти препорачала Пурина ПроПлан ... многу одгледувачи на Лабрадор ретриверите користат Пурина ПроПлан и се презадоволни :)

А и Натурал Треинер е ОК храна.

Миглиор Кане е :гомце: ... и самата цена го покажува „квалитетот“.

Royal Canin најефтин е кај увозниците, имам пишано на почетокот од темава каде се наоѓа претставништвото за Royal Canin.
А за Purina ProPlan види во Фауна центар, таму е пониска цената.
Фала :)
Само ако може да ми кажеш каде се наоѓа Фауна центар ?
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Мојот Пит бул веќе помина 2 месеци и сега треба да му земам јуниор храна, другар што исто така чува Пит бул ми ја препорача Натурал Тренер (170-190 ден КГ) и планирам утре да идам за зеам едно кило за да видам како ќе ја јаде, а после и вреќа ке земам...
Што мислите за оваа храна, ја знае некој ?
 
L

Lu

Гостин
Мојот Пит бул веќе помина 2 месеци и сега треба да му земам јуниор храна, другар што исто така чува Пит бул ми ја препорача Натурал Тренер (170-190 ден КГ) и планирам утре да идам за зеам едно кило за да видам како ќе ја јаде, а после и вреќа ке земам...
Што мислите за оваа храна, ја знае некој ?
Штом е старо 2 месеци, тогаш треба да јаде Puppy формула, а не Yunior формула.
Yunior формулите се наменети за малку повозрасни кученца.

Инаку храната Natural Trainer е одлична.
 
Член од
24 декември 2011
Мислења
150
Поени од реакции
24
Утре ќе одам во Фауна Центар да проверам за Пурина про план. Ако случајно нема таму, на кое друго место можно е да има ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom