Храна за кучиња

Член од
29 август 2008
Мислења
2.642
Поени од реакции
927
Но во секој случај додади и дехидрат т.е. купечка храна.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.866
Благодарам. Ќе купувам деновиве храна па ќе ги кажам резултатите!
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
4.122
Сабајле бев во КАМ-маркет и забележав една храна за кучиња Apollo мала зелена вреќичка од 3 кг.
Не го изанализирав целосно составот, но главните состојки беа ОК во споредба со цената.
Составот е: 20% месо од живина, 25% протеини, 15% масти.
Цената е 279 денари за вреќичка од 3 кг ... тоа му доаѓа по 93 денари за 1 кг.

Е сега муабетов ми е, дека хранава е ОК во споредба со цената од 93 денари за 1 кг.
А на пример оние Педигри, Фрискис, Чапи, Дарлинг и останатото ѓубре имаат по 4% месо, а коштаат по 200 и кусур денари за 1 кило :tapp:
Mislis deka Apollo e soodvetna za Cane Corso ???
Moze da probam so nea pa da vidam.
 
L

Lu

Гостин
Mislis deka Apollo e soodvetna za Cane Corso ???
Moze da probam so nea pa da vidam.
Јас само реков дека составот на храната Apollo е ОК во споредба со цената од 93 денари за 1 кило ... храната Apollo е прилично ефтина во споредба со составот што го има.

A општо за храната Apollo незнам да ти кажам дали ќе му одговара на твоето Кане Корсо, според составот е негде во средина, значи не е ниту ептем лоша - ниту ептем добра ... средна класа е.
Ако Кане Корсото ти е сеуште во развој не би ти ја препорачала Apollo, но ако Кане Корсото ти е возрасно тогаш ако немаш пари за квалитетни храни тогаш и оваа ќе врши работа али ќе треба да даваш почесто пилешко месо и ориз.

Сепак факт е дека Apollo е поквалитетна храна од оние ѓубрињата Педигри, Фрискис, Чапи, Дарлинг и сл. кои што содржат само 4% месо.

И ќе заборавев да ти кажам, во КАМ маркет се продаваат 2 вида кучешки храни:

1) Едниот вид е оваа Apollo спакувана во мали вреќички од по 3 килограми (вреќичка 3 кила кошта 279 денари ... тоа му доаѓа 93 за 1 кило).

2) А другиот вид е Amigo вреќа од 10 кила, е оваа Amigo храна кошта околу 650 денари за 10 кила ... тоа значи дека е околу 65 денари за 1 килограм и тоа е убедливо најевтината храна во цела МК али немој да си се излажал поради ниската цена да го купиш тоа ѓубре, си има причина зошто е толку многу евтина (65 денари за 1 кило) само можеш да си го упропастиш кучето со таа Amigo храна.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
4.122
^ Ima 19 meseci i e prilicno golem, ke probam so taa hrana bidejci ovaa sto ja koristaam mislam deka ne mu odgovara FUN DOG e.
 
L

Lu

Гостин
^ Ima 19 meseci i e prilicno golem, ke probam so taa hrana bidejci ovaa sto ja koristaam mislam deka ne mu odgovara FUN DOG e.
Знам, пиша на претходната страна дека му даваш FUN DOG на твоето Кане Корсо.
Храната FUN DOG е со ептем низок квалитет и со премногу слаб состав ... во секој случај Apollo е една класа над FUN DOG и многу подобро е да му даваш Apollo отколку FUN DOG
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Ако може некој да ми препорача која храна да ја купам за возрасен Пекинезер.
Изгледа дека храната после не така долго време му се здосадува и не сака да ја јаде (последно јадеше Педигри). Не е многу активен ама има апетит за домашна храна :)
Моја Лулу од Педигри имаше крв во изметот и дијареа.
После разбрав дека во Педигри има траги од пластика (не ме фаќајте за збор така разбрав).
Денес поминав од пет шопот карши Апче, и земав Белкандо, 1кг. е 200 денари, што за мене не ми е скапо (за кучешки играчки имам повеќе пари фрлено :) ).
Сега останува да видиме дали ќе ја јаде, во што не се сомневам...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.642
Поени од реакции
927
^ Ima 19 meseci i e prilicno golem, ke probam so taa hrana bidejci ovaa sto ja koristaam mislam deka ne mu odgovara FUN DOG e.
Другар, еве членот погоре има пишано за Belcando. Поквалитетна е од двете храни кој се погоре спомнат таа од Кам и фан дог. Храната е германска и има неколку вида. Ако немаш нешто многу пари за давање со оваа мислам дека ќе завршиш работа.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
4.122
Другар, еве членот погоре има пишано за Belcando. Поквалитетна е од двете храни кој се погоре спомнат таа од Кам и фан дог. Храната е германска и има неколку вида. Ако немаш нешто многу пари за давање со оваа мислам дека ќе завршиш работа.
A koja e cenata ?
 
Член од
26 август 2011
Мислења
16
Поени од реакции
9
Мислам дека Ројал е најскапа од споменативе колку што можев да заклучам и затоа не ја спомнав, која би ми била најдобра варијанта за таков вид на куче. Пурина ПроПлан ја фалат за Лабрадор, исто така има и пофални зборови за Еукануба. Еукануба имаше да се порача на сајтот на миленици но ќе ги проверам и цените кај Перо како што викаш.
И јас ја имав истата дилема како тебе кога купував куче. Случајно дознав за една многу добра италијанска храна од пријател, малку позната меѓу продавачиве на храна за домашни миленици кај нас. Го има речиси истиот квалитет како Ројал Канин и Еукануба, а е доста поефтина. Храната се вика McKERK. Од тоа што можев да побарам на интернет, излезе дека произведителот ја има најстарата фабрика за производство на храна за домашни миленици во Европа. Фабрикава постои од 1942 година. За мене тоа е доволен знак за квалитет. Еве линк до нивниот официјален сајт: http://www.mckerk.com/ На декларацијава на вреќава читам дека увозник за МК е Вајомаг.
Најпријателски ти ја препорачувам хранава. Јас имам малечко westie и на почетокот ми правеше многу проблеми со исхраната. Сменив неколку врсти на храна, ама од кога почнав да му давам McKERK немам гајле. Ептен добро ја прифати.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.319
И јас ја имав истата дилема како тебе кога купував куче. Случајно дознав за една многу добра италијанска храна од пријател, малку позната меѓу продавачиве на храна за домашни миленици кај нас. Го има речиси истиот квалитет како Ројал Канин и Еукануба, а е доста поефтина. Храната се вика McKERK. Од тоа што можев да побарам на интернет, излезе дека произведителот ја има најстарата фабрика за производство на храна за домашни миленици во Европа. Фабрикава постои од 1942 година. За мене тоа е доволен знак за квалитет. Еве линк до нивниот официјален сајт: http://www.mckerk.com/ На декларацијава на вреќава читам дека увозник за МК е Вајомаг.
Најпријателски ти ја препорачувам хранава. Јас имам малечко westie и на почетокот ми правеше многу проблеми со исхраната. Сменив неколку врсти на храна, ама од кога почнав да му давам McKERK немам гајле. Ептен добро ја прифати.
Каде може да се набави хранава во малопродажба и колку би чинела еве од килограм?
 
Член од
26 август 2011
Мислења
16
Поени од реакции
9
Каде може да се набави хранава во малопродажба и колку би чинела еве од килограм?
Пробај во Животинско царство (релативно нов Пет Шоп) позади Универзална кај Конак кафичот. Мислам дека еднаш кога правев муабет со пријателов ми спомна дека таму ја имало.
Мада јас дека купувам по 15кг вреќа му нарачувам на пријателов што ми ја препорача хранава (он се знаел со некој од фирмата што ја увезува) па ми доаѓа доста ефтино околу 250-300ден/кило.

Ако сакаш контакт од фирмава можам да го прашам пријателов?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.319
Пробај во Животинско царство (релативно нов Пет Шоп) позади Универзална кај Конак кафичот. Мислам дека еднаш кога правев муабет со пријателов ми спомна дека таму ја имало.
Мада јас дека купувам по 15кг вреќа му нарачувам на пријателов што ми ја препорача хранава (он се знаел со некој од фирмата што ја увезува) па ми доаѓа доста ефтино околу 250-300ден/кило.

Ако сакаш контакт од фирмава можам да го прашам пријателов?
Па 250 ден. кг и пониско се цените на скоро сите одлични храни како Ројал Канин, Пурина Про, Еукануба не знам оваа храна што би била подобра од нив во составот за да ја држи таа цена. Мене не ми изгледа ич ефтина.
Фала за помошта, остави број ќе ја земам на разгледување.
 
Член од
26 август 2011
Мислења
16
Поени од реакции
9
Па 250 ден. кг и пониско се цените на скоро сите одлични храни како Ројал Канин, Пурина Про, Еукануба не знам оваа храна што би била подобра од нив во составот за да ја држи таа цена. Мене не ми изгледа ич ефтина.
Фала за помошта, остави број ќе ја земам на разгледување.
Сега приметив дека сум направил грешка во пресметка!!! :S
Сум делел со 10 наместо со 15кг. Излегува дека е 150-200ден/кг.
Последен пат 15кг вреќа ја платив околу 2500-3000ден. не ми текнува баш точно колку беше, али не е повеќе од 3000ден. Башка оваа храна јас што ја земам е најскапата, имаат и поефтини.
Бројот на фирмата е 2550-852.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom