Хорор филмови

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ја затоа одам ретро, гледам се што сум пропуштила. Најголемите ремек дела се создадени во минатото, сега тек тук, ќе се создаде некое дело кое има потенцијали да премине во култно, ама не успева тоа да стане и покрај квалитетот, зашто во толкав наплив на филмови не може да го постигне ефектот кој го имал филм пред десет , дваесет па и повеќе години кога не штанцал Холивуд филмови ко да е на норма.
Во тоа време се користела имагинација, игра со камера, и перфектна позадинска музика/сетап (фотографија, сценографија!) за да ти доловат состојба на подсвеста на некој лик од филмот, или приказ на некоја моќна сцена. Во старите филмови атмосверата те обзема, и те воведува во филмот беспрекорно за разлика од новите кои користат многу по ефтин методи: цицки,крвишта, нагли моменти, бесни коли, мафијаши...неинвентивен хумор. Или пак, главен лик кој мисли дека е над сите или под сите?? повлечен тип кој треба да го сожалуваме, или некој фраер?? :pos: кој иако преку целиот филм е со став i don't give a fuck! на крајот се враќа да спаси некого од безизлезна ситуација (иако претходно го претепал истиот) и така станува херој? yea right! :pos:

Нормално да не ги заборавиме специјалните ефекти и ултра дасадните клишеа, како од поглед на дијалози и целото сценарио, и од поглед на градба на истото како финален производ или било каква "тензија" во филмот??

Еден добар филм треба да биде како музика, повеќе него како фикција..нешто како прогресија помеѓу двете, или поточно состојбата на гледачот. Саундтракот треба да ја означува емоцијата, значењето на истата е се она што доаѓа потоа, најбитниот момент. Ако во овој дел режисерот потфрли, најверојатно потфрлил од секој поглед. Да ова го гледаме се повеќе во денешно време, ништо ново би рекол. Ултимативно, добар филм е оној од којшто при секое гледење осозноваш нов момент.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Случајно ми текна на едно филмче од пред 4 години, се вика Population 436. Се работи за едно гратче кое постојано има 436 жители, т.е. кога дете се раѓа, некој обавезно умира. Добар „мал“ филм со скромен буџет но не е лошо да се погледне, кој го има промашено. Има и една препознатлива шок-сцена за која не пишувам ништо затоа што е тежок спојлер.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Случајно ми текна на едно филмче од пред 4 години, се вика Population 436. Се работи за едно гратче кое постојано има 436 жители, т.е. кога дете се раѓа, некој обавезно умира. Добар „мал“ филм со скромен буџет но не е лошо да се погледне, кој го има промашено. Има и една препознатлива шок-сцена за која не пишувам ништо затоа што е тежок спојлер.

Добар, добар гледан ми е :)
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Случајно ми текна на едно филмче од пред 4 години, се вика Population 436. Се работи за едно гратче кое постојано има 436 жители, т.е. кога дете се раѓа, некој обавезно умира. Добар „мал“ филм со скромен буџет но не е лошо да се погледне, кој го има промашено. Има и една препознатлива шок-сцена за која не пишувам ништо затоа што е тежок спојлер.
Ај ќе видиме што филмче е. :smir:
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Случајно ми текна на едно филмче од пред 4 години, се вика Population 436. Се работи за едно гратче кое постојано има 436 жители, т.е. кога дете се раѓа, некој обавезно умира. Добар „мал“ филм со скромен буџет но не е лошо да се погледне, кој го има промашено. Има и една препознатлива шок-сцена за која не пишувам ништо затоа што е тежок спојлер.
Ми се свиѓа онака тоа шо го читам. Убаво звучи, па деновиве ќе најдам саат ипол да го изгледам филмов.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
Haunting of Winchester House

MV5BMTI1NjIxODUwNV5BMl5BanBnXkFtZTcwMTkyNTE5Mg@@._V1._SY314_CR5,0,214,314_.jpg

Филмот е катастрофа, чисто промашување, џабе фрлени пари. Добра тема за обработка, но е упропастена поради лошата глума, добри сцени скоро и да нема, ма воопшто нема... Гледаш се друго освен хорор филм. За друго не би ни навлегувала подлабоко исто не би ни коментирала.

The Collector

MV5BMTQ4NTU3OTE3OF5BMl5BanBnXkFtZTcwNTkxMjA3Mg@@._V1._SX214_CR0,0,214,314_.jpg
Одамна планирав да го земам филмов и не ми е воопшто криво за разлика од горенаведениот. Приказната не е ништо посебно или невидено до сега, но има доста грозни сцени кои што го тераат човек да сврти глава, а што друго може да се очекува од режисерот на Пила :) 2011 излегува Collector II, едвај чекам :vozbud:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Haunting of Winchester House

Прегледај го приврзокот 38483

Филмот е катастрофа, чисто промашување, џабе фрлени пари. Добра тема за обработка, но е упропастена поради лошата глума, добри сцени скоро и да нема, ма воопшто нема... Гледаш се друго освен хорор филм. За друго не би ни навлегувала подлабоко исто не би ни коментирала.
Мене не ми е јасно, после толку добри препораки како од мене Iosono, Мetalhammer, The Great и од други, вие наоѓате филмови од типот на Haunting of Winchester House, за гледање? :) па самото име и кавер ти кажуваат све уште пред да го изгледаш, до кога со вакви наслови и ефтини фори да те навлечат да ги гледаш? :)
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Haunting of Winchester House

[

The Collector

Прегледај го приврзокот 38482
Одамна планирав да го земам филмов и не ми е воопшто криво за разлика од горенаведениот. Приказната не е ништо посебно или невидено до сега, но има доста грозни сцени кои што го тераат човек да сврти глава, а што друго може да се очекува од режисерот на Пила :) 2011 излегува Collector II, едвај чекам :vozbud:
И викаш приказната не е ниш посебно а? Ма немој молимте
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
Мене не ми е јасно, после толку добри препораки како од мене Iosono, Мetalhammer, The Great и од други, вие наоѓате филмови од типот на Haunting of Winchester House, за гледање? :) па самото име и кавер ти кажуваат све уште пред да го изгледаш, до кога со вакви наслови и ефтини фори да те навлечат да ги гледаш? :)
Не сум крива што на исто цд се најде со другиов :) Успат де :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Мене не ми е јасно, после толку добри препораки како од мене Iosono, Мetalhammer, The Great и од други, вие наоѓате филмови од типот на Haunting of Winchester House, за гледање? :) па самото име и кавер ти кажуваат све уште пред да го изгледаш, до кога со вакви наслови и ефтини фори да те навлечат да ги гледаш? :)
Не не почитуваат :pos:
Додека не го видат Минотаурот, не виделе лош хорор :pos:
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
И викаш приказната не е ниш посебно а? Ма немој молимте
Тоа е мое лично видување, приказната не беше нешто за кое би рекла дека е wow, добра е меѓутоа сцените кое изобилуваат со мачење, стапиците и неизвесноста до самиот крај е она кое што направи да ми се допадне мене лично филмот :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не не почитуваат :pos:
Додека не го видат Минотаурот, не виделе лош хорор :pos:
Веруј ми Минотаур е ремек дело за овој :pos: :pos:

На делови од филмот се смеев толку гласно што после тоа заспинав, вреди да се гледа само за да се смееш, (so bad its good!) абе прснав начисто :pos2:
 
С

Сибињанин Јанко

Гостин
Може предлог за некој хорор со духови,егзорцизам такви работи? Сакам да е некој од кој нема да можам да одам после навечер во wc од страв :).
 
T

Tetro

Гостин
Може предлог за некој хорор со духови,егзорцизам такви работи? Сакам да е некој од кој нема да можам да одам после навечер во wc од страв :).
Листај 3-4 страни назад, имаш дискусија за хорор филмови. Уствари, цела тема. :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931

Kajgana Shop

На врв Bottom