Хорор новели

Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Ум...некој што се разбира од книги..
Кој хорор новели ги има кај нас? Што не се дракула или стивен кинг?
Зависи. Ако бараш на македонски јазик нема да најдеш многу, а и преводот би можел да биде проблематичен. Изборот е доста поголем ако имаш намера да читаш на англиски, српски-хрватски итн.
К. Баркер, Ширли Џексон, Р. Матесон, Д. Кунц, Д. Симонс се некои од авторите чии романи/новели можеби би ти се допаднале. А можеби и не.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.598
Поени од реакции
31.776

Исто ова може да помине мислам. Не е хорор хорор, ама има некои моменти од тој жанр.

A на времето од Скопје, ја зедов оваа, доста занимлива книга. Од таа страната што имаше строго англиска литература, не ни паметам како се викаше. Имаа претставништво во Скопје.
 
Последно уредено:

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
26.072
Поени од реакции
78.314
Ај да прашам, ја има по книжариве книгава? Новелата која е инспирација за The Thing, сакам да ја имам во мојата сиромашна колекција :icon_mrgr:

 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
7.966
Поени од реакции
6.478
че треба да ја посетамм фалаа .
Автоматски споено мислење:

Лофкрафт и не е некој добар писател.
Ок е го дефинираше хорор жанарот мислам пред него немаше премногу што имаа успех во хоророт, ма да претерува со расизмот во делата ипак си имам свое мислење дека е еден од подобрите во овој жанар.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
IMA MNOGU OD SEBASTIJAN FECEK EVE EDNA
kolekcioner.jpg
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.812
Поени од реакции
2.902
А писателот Стивен Кинг дали сите негови романи се смета како хорори ???
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.273
Поени од реакции
4.093
Не сите....
но ...негови се The shining и Pet Sematary... мислам дека имаше и други..
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
А писателот Стивен Кинг дали сите негови романи се смета како хорори ???
Good Luck со Кинг
тупач е невиден, ко ќе те заглави со некој референци од тв шоу од 1950 пола поглавје ќе ти дојди сам да се исфрлиш од прозор.
Батката е Генијалец со многу пролив проза.
иначе ако сакате нешто да читните на македонски од Ловкрафт, на линкот имате неколку раскази преведени.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.063
Не знам колку се „новели“, но делата на Едгар Алан По секако спаѓаат во хорор жанрот. Ко што скоро прочитав, според делото „Пени Дредфул, убиствата на...“ е именувана и истоимената одлична тв-серија.На илустрацијата покрај По, претставени се и Х.П. Ловкрафт и Стивен Кинг. Дали некој од вас знае каде можат да се најдат нивните дела преведени на македонски, лично особено ме интересираат оние на првиот?

94560546_654729055085398_2533425414898974720_n.jpg
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.273
Поени од реакции
4.093
Стивен кинг го имам видено по саеми, и можда во матица...
Ама едгар алан по бил тежок емо, така да не..не би го нарекол хорор новелист.
Дракула ја има скоро секаде...
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.063
Стивен кинг го имам видено по саеми, и можда во матица...
Ама едгар алан по бил тежок емо, така да не..не би го нарекол хорор новелист.
Дракула ја има скоро секаде...
Јас сепак би го нарекла како еден од втемелувачите на хорор жанрот и криминалистиката во литературата и секако, пасив-агресив „емо“. :)

Инаку, и романот „Дракула“ е базиран на некоја постара историска жена-вампир, која на Брам Стокер му послужила како инспирација за романот, а и грофицата Ержбет (Елизабет) Батори е спорена историска вампирка која се капела во крвта од девици, нејзините дворски слугинки, иако се смета дека сепак била наклеветена и стигматизирана од нејзините машки политички ривали на кои им пречела како моќна женска владетелска фигура. Топла препорака за филмот, чисто за запознавање на нејзиниот лик.d48718c91d62eaba87c1e3f651fe21eb.jpg
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.273
Поени од реакции
4.093
Ја знам која е. Унгарка која се презивала Батори...
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.063
Ја знам која е. Унгарка која се презивала Батори...
Сепак ќе да била некоја друга, а мислам дека јас гледав документарец за некоја скроз трета историска благородничка-вампирка.

"Carmilla was the first Vampire, 26 years older than Bram Stoker's Dracula. Written by the Irish writer of Gothic tales and mystery novels, Joseph Sheridan Le Fanu, Carmilla is a Gothic novella first published in 1871. It was a series of stories narrated by a woman who becomes obsessed with a vampire named Carmilla."

Постои и дистинкција меѓу класични вампири и ликантропија т.е. врколаци - претварање на луѓе во волци.

Друг филм за историски познат врколак во тој контекст, одамна гледан, солиден и покрај очајната оцена на imdb. :)

 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.733
че треба да ја посетамм фалаа .
Автоматски споено мислење:


Ок е го дефинираше хорор жанарот мислам пред него немаше премногу што имаа успех во хоророт, ма да претерува со расизмот во делата ипак си имам свое мислење дека е еден од подобрите во овој жанар.
Лавкрафт не е лош поради расизмот во делата (земи го историскиот контекст кога гледаш такви работи). Лавкрафт е лош писател поради стилистиката. Пишувал предолги реченици со непотребни придавки, се изразувал некохерентно и екстремно лошо пробувал да биде Англичанец. Јас му имам читано неколку дела и тоа со огромна мака. Повеќето се слагаат дека Лавкрафт не пишувал добро. Oн бил писател што прво пишуел за „Weird Tales“, списание за палп фикција у кое пишувале фаци како Роберт Хавард и Блоч и не бил баш обучен занаетчиски (иако не е нужно да бидеш за да си стилистички добар). За некое чудо, многу работи од тоа списание стануваат култни и фациве имаат екстремно влијание на жанровите што ги набројав. Таму Хавард ги пишуел приказните за Конан (он е татко на фантастичниот поджанр „Меч и магија“), „Црвите од земјата“ итн. Лавкрафт, на пример, е стилистички многу полош од Хавард.

НО!!!!
Од аспект на инспирација, Лавкрафт е еден од највлијателните писатели во историјата на хоророт. Неговиот космицизам е таткото и инспирацијата на милион популарни хорор дела, научно фантастични дела, епски фантастики, мрачни фантастики и тристо други чуда. Од „Осми патник“ и „The Thing“, до WoW, MTG и скоро све со тентакл у него. Сите овие, Стивен Кинг, јада јада, црпат тешки инспирации од Лавкрафт. Дури има и една тајна ложа која верува дека Дагон, Ктулу и остала банда се реални ентитети или архетипови. Според нив, Лавкрафт не знаел дека инспирациите ги црпи од колективното несвесно. До тој степен е влијателен. :D
А кога се гледа величината на еден писател, чинам дека инспирацијата е најзначајната работа, стилистиката и другите занаетчиски работи се вежбаат до некаде иако и во тоа има уметност. Од тој аспект, Лавкрафт е еден од најзначајните хорор писатели во историјата.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
7.966
Поени од реакции
6.478
Друже никаде не пишав дека е лош единствена критика ми е што има расизам во делата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom