Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112
Член од
2 октомври 2018
Мислења
33
Поени од реакции
23
Каква е политичката позадина на Геј парадата? Дали постојат скриени мотиви од владата за овој настан?Зошто баш сега?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.686
Поени од реакции
35.041
Уф, делумно. Сметам дека моментално има огромни проблеми во здравството на кои може првично да се обрне внимание, па потоа со финансирање операции за промена на пол. Сум за тоа да е возможно, ама не моментално. Јасно ми е и дека дури и да продолжеа со одлуката покрај огромниот негативен фидбек, тешко да имаше бар една личност годинава што ќе направи таква операција од страв за аутирање, стигма и отфрлање од општеството. Она што ме налути прилично е будењето на трансфобијата, особено кај оние „инфлуенсерите“ на социјалните мрежи што искористија 5 минути слава, ко оној пијаницата.
Зошто сметаш дека ако се имаше подоправено здравството, би требало да се финансира конкретно овој тип на операција?
Ова ти е класична пластична хирургија, т.е нешто што се прави поради изглед, а сигурно над 90% од населението има некаква желба за корекција во поглед на изгледот: нос, уши, гради, уста, липосукција, подмладувања и тн.
Еве ако имавме се ок во здравството, што те тера да веруваш дека транс лицата се побитни од овие другиве што имаат мака со изгледот, па да ги финансираме нив ние што плаќаме даноци?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.107
Здравствен фонд се користи исклучиво за болести, медицински состојби благо кажано. Е сега, тоа се чудно наивни барања
Стојат и не цитираше еве овој и овој дел гледај што се случува.
Не е ништо страшно тоа што има слика од ....
очигледно е дека не е само тој линк во кој беше написот од социологот и професор Антониќ. Таму има линкувано цели документи, анализи, оценки од Брисел и предлози за измени или целосно укинување на учебници. Тоа се најмалку 14-15 линкови.
Од каде тоа дека си бил конзерва и хомофоб?
како беше она. Марко е машко, машките имаат куриња,...и Марко има куре:)
Да не трошиме напразно време и простор од каде. Прашај ги членовите на заедницата овде што мислат за луѓе кои не се сложуваат делумно или целосно со идеите и желбите на заедницата ниту со институционалната индоктринација на истите.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Уф, делумно. Сметам дека моментално има огромни проблеми во здравството на кои може првично да се обрне внимание, па потоа со финансирање операции за промена на пол. Сум за тоа да е возможно, ама не моментално. Јасно ми е и дека дури и да продолжеа со одлуката покрај огромниот негативен фидбек, тешко да имаше бар една личност годинава што ќе направи таква операција од страв за аутирање, стигма и отфрлање од општеството. Она што ме налути прилично е будењето на трансфобијата, особено кај оние „инфлуенсерите“ на социјалните мрежи што искористија 5 минути слава, ко оној пијаницата.
Кој сака да е жена или маж нека стегне дупе, нека направи кеш и нека се оперира ако сака и трета цицка или к на чело нека стави.

Државата не смее да го субвенционира ова.

Здравствен фонд се користи исклучиво за болести, медицински состојби благо кажано. Е сега, тоа се чудно наивни барања
очигледно е дека не е само тој линк во кој беше написот од социологот и професор Антониќ. Таму има линкувано цели документи, анализи, оценки од Брисел и предлози за измени или целосно укинување на учебници. Тоа се најмалку 14-15 линкови.
Ги прочитав и тие ти реков ептееен назад.
Пак нема нешто во стилот експеримент или шознам, податоциве ќе ги направат децава геј.

како беше она. Марко е машко, машките имаат куриња,...и Марко има куре:)
Да не трошиме напразно време и простор од каде. Прашај ги членовите на заедницата овде што мислат за луѓе кои не се сложуваат делумно или целосно со идеите и желбите на заедницата ниту со институционалната индоктринација на истите.
Јас со тебе разговарам и не ме интересира ниту една друга заедница освен КПМ (*not to be confused with Левица) и друштво на колекционери на минијатурни алкохолни шишенца.

Не мислам дека ти си (па и Берик) конзерва или хомофоб. Таман работа.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.292
Поени од реакции
27.801
Во Струмица само оваа година (тек на пола сме) има веке 4-5 хепенинзи; прошетки на икони, прослави или "концерти" на плоштад и различни глупости од религиозна содржина така да шарап.
Tragicno.
Kako li si preziveal...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Tragicno.
Kako li si preziveal...
За мене лесна е си го ладам за тие јадните тешко на +40 степени, завила у црно да се шеташ низ град како за време на карневалот.

Чуму?
Сите ќе умреме.
 
S

staycalm

Гостин
Зошто сметаш дека ако се имаше подоправено здравството, би требало да се финансира конкретно овој тип на операција?
Ова ти е класична пластична хирургија, т.е нешто што се прави поради изглед, а сигурно над 90% од населението има некаква желба за корекција во поглед на изгледот: нос, уши, гради, уста, липосукција, подмладувања и тн.
Еве ако имавме се ок во здравството, што те тера да веруваш дека транс лицата се побитни од овие другиве што имаат мака со изгледот, па да ги финансираме нив ние што плаќаме даноци?
Затоа што и транс луѓето спаѓаат во населението што плаќа даноци и има потреба од здравствени услуги, во случајов ова е тоа што им е потребно нив. Не знам од каде ви е аргументот за изедначување на ова со пластична хирургија. Не спаѓа во пластична хирургија за корекција на изглед промената на пол во никој случај, напротив, медицинска интервенција е неповрзана толку естетски колку што е психички поврзана со родовата дисфорија и физичкото прилагодување на полот во кој тие се идентификуваат. Не им е неопходна оваа операција на некои луѓе и живеат без неа, особено на балканот бидејќи им е скапа, некои па имаат потреба од истата бидејќи им го ослеснува процесот на себеприфаќање, наоѓање на љубовен партнер и сл. Не верувам ни дека некој би се нафатил на ваква операција без претходно да има размислувано со години за истото и борејќи се со својот идентитет, оти ова не е факинг корекција на уши или нос туку нешто многу посериозно.

Пак ќе ти кажам, не држи вода изедначувањето со лесни пластични зафати како тие што ги збориш, оти знаеме сите дека истите се прават или од набиени комплекси или од желба за подобар изглед, неповрзано со никаква болест, што не е случајот кај родовата дисфорија. Сигурно нема трансродовото лице да излезе гол/а да покаже колку поубаво изгледа после операцијата, туку им помага на нив психички првично, па после сите други придобивки од истото.

Доколку се подоправи здравството, би го поддржал тоа целосно, сега не баш. Ама затоа трансродовите лица ја добиваат мојата безрезервна поддршка секогаш во борбата за ЖИВОТ (буквално, најизложени се на физичко и психичко насилство од ЛГБТ заедницата, највисок степен на убиства, и највисок степен на самоубиства има од трансродови лица).

Ако стврно си заинтересиран зошто и што придонесува оваа операција кај трансродовите лица, пиши ми, ќе ти пратам линкови со искуства на трансродови лица што ја направиле, повеќето со позитивно искуство, нормално има некои и со негативно.

Инаку, Кочо и уште неколку други (што не можам да ги најдам сега) поприлично добро ја резимираа целата таа ситуација со реакциите за оваа вест:

Screenshot_1.png

И за крај, да ве потсетам на трансродовото лице што го доби случајот против Македонија, во Стразбур.
 
Последно уредено од модератор:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Затоа што и транс луѓето спаѓаат во населението што плаќа даноци и има потреба од здравствени услуги
Па ги имаат истите услуги како и останатите, што сакаш повеќе?

психички поврзана со родовата дисфорија и физичкото прилагодување на полот во кој тие се идентификуваат.
Сега испаѓа дека се работи за некое психичко растројство?
Јас пак си мислев дека се е во ред.
 
S

staycalm

Гостин
Па ги имаат истите услуги како и останатите, што сакаш повеќе?
Мислам на посериозните здравствени потреби кои за жал не се обезбедени фондовски за најголем дел од населението, независно од сексуалноста (или родовиот идентитет).
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Мислам на посериозните здравствени потреби кои за жал не се обезбедени фондовски за најголем дел од населението.
Промена на пол не е сериозен здравствен проблем ниту е здравствен проблем.
Тоа е мечта.
 
S

staycalm

Гостин
Па ги имаат истите услуги како и останатите, што сакаш повеќе?



Сега испаѓа дека се работи за некое психичко растројство?
Јас пак си мислев дека се е во ред.
Родовата дисфорија е психолошка состојба често опишана како вид на болест, која ти е поентата?[DOUBLEPOST=1562016809][/DOUBLEPOST]
Промена на пол не е сериозен здравствен проблем ниту е здравствен проблем.
Тоа е мечта.
Прилично јасно е дека во животот нит си видел, нит си запознал, нит си разговарал со трансродова личност за тоа колку е мечта и не е сериозен проблем
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Родовата дисфорија е психолошка состојба често опишана како вид на болест, која ти е поентата?
Значи болест.
Штом е психолошка состојба 100% сум сигурен дека промената на пол не е добро решение т.е. третман.[DOUBLEPOST=1562016930][/DOUBLEPOST]
Прилично јасно е дека во животот нит си видел, нит си запознал, нит си разговарал со трансродова личност за тоа колку е мечта и не е сериозен проблем
Немам видено јас ништо, ме заклучија на тераса и лаам долу по невините минувачи.
 
S

staycalm

Гостин
Значи болест.
Штом е психолошка состојба 100% сум сигурен дека промената на пол не е добро решение т.е. третман.[DOUBLEPOST=1562016930][/DOUBLEPOST]

Немам видено јас ништо, ме заклучија на тераса и лаам долу по невините минувачи.
Светските доктори и научници пак го велат обратното, дека промената на пол е најдоброто решение за оние кои имаат родова дисфорија. Во промена на пол не спаѓа само хируршки зафат. Не сте упатени на темава, скоро никој.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Светските доктори и научници пак го велат обратното, дека промената на пол е најдоброто решение за оние кои имаат родова дисфорија. Во промена на пол не спаѓа само хируршки зафат. Не сте упатени на темава, скоро никој.
Се умира од таа родова дисфорија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom