Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.303
Поени од реакции
1.916
Гледаш, во моментов ти ме вреѓаш мене нарекувајки ме хомофоб, што не сум. И пак ќе кажам, ако некој не сака да има контакт со мене, не мора да има, иако ни во пошироко друштво немам членови на лгбт. На запад немам потреба да одам, освен на кратки екскурзии, така да не дека ми значи нешто каква реакција ќе имам.
Се противиш на ЛГБТ семејства - тоа по дефиниција те прави хомофоб. Можеби не си толку многу колку теоретичарите на заговор овде, ама сепак си на некое ниво.
Значи не мора да биде од страна на ЛГБТ лице општествената казна, и не зборувам лично за тебе. Само ти посочувам како се одвиваат работите сега во странство и како ќе биде кај нас за некое време со полибералната младина. И тоа е добро нешто за елиминирање на хомофобијата.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.724
Поени од реакции
2.485
Се противиш на ЛГБТ семејства - тоа по дефиниција те прави хомофоб. Можеби не си толку многу колку теоретичарите на заговор овде, ама сепак си на некое ниво.
Значи не мора да биде од страна на ЛГБТ лице општествената казна, и не зборувам лично за тебе. Само ти посочувам како се одвиваат работите сега во странство и како ќе биде кај нас за некое време со полибералната младина. И тоа е добро нешто за елиминирање на хомофобијата.
Не се противам на лгбт семејства, туку на тоа тие лгбт семејства да посвојуваат деца. Во тоа нема ниту грам хомофобија, заради тоа што мене не ми смета што прават членовите на тоа семејство, се додека не загрозат некого, во случајов дете на посвојување.

Хомофобија нема во државава, или во најмала рака процентот е многу мал. Да, најголем дел од луѓето се против лгбт, ама сепак не ве загрозуваат нити физички, нити вербално. Ако престанете да се понашате иритирачки, ако не глумите кловнови и не провоцирате, можда и кај дел од луѓето да се смени мислењето од лошо во неутрално.

Либерална младина викаш а?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.303
Поени од реакции
1.916
Не се противам на лгбт семејства, туку на тоа тие лгбт семејства да посвојуваат деца. Во тоа нема ниту грам хомофобија, заради тоа што мене не ми смета што прават членовите на тоа семејство, се додека не загрозат некого, во случајов дете на посвојување.

Хомофобија нема во државава, или во најмала рака процентот е многу мал. Да, најголем дел од луѓето се против лгбт, ама сепак не ве загрозуваат нити физички, нити вербално. Ако престанете да се понашате иритирачки, ако не глумите кловнови и не провоцирате, можда и кај дел од луѓето да се смени мислењето од лошо во неутрално.

Либерална младина викаш а?
ЛГБТ семејства ги вклучуваат и нивните деца - ти се противиш на таквите семејства. Докажано е веќе дека таквите деца не се загрозени, па исто така се противиш и на науката.
Хомофобија не се однесува само на физичко и вербално малтретирање, туку на секаква дискриминација против ЛГБТ лица.

Да, младината ни е полиберална од бумерите.
Автоматски споено мислење:

Ти нема смисла твоето тврдење дека ЛГБТ лицата треба да се понашаат неиритирачки. Во секоја држава каде што имаат еднакви права, требале да се борат за тие права и да ги иритираат хомофобите. Нема ништо да се постигне со тишина.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.724
Поени од реакции
2.485
ЛГБТ семејства ги вклучуваат и нивните деца - ти се противиш на таквите семејства. Докажано е веќе дека таквите деца не се загрозени, па исто така се противиш и на науката.
Хомофобија не се однесува само на физичко и вербално малтретирање, туку на секаква дискриминација против ЛГБТ лица.

Да, младината ни е полиберална од бумерите.
Каква дискриминација имаат лгбт лицата во Македонија? Сите права им се дадени, освен влегување во брак (за ова би се согласил да им се даде), и посвојување деца. Мој став е дека не би требало лгбт семејства да посвојуваат деца, и тој мој став на ниту еден начин не ме прави хомофоб. Логично дека ќе се противам во некои случаи на науката, заради тоа што размислувам со своја глава, а ова не е тема каде што може да има егзактна вистина.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.303
Поени од реакции
1.916
Каква дискриминација имаат лгбт лицата во Македонија? Сите права им се дадени, освен влегување во брак (за ова би се согласил да им се даде), и посвојување деца. Мој став е дека не би требало лгбт семејства да посвојуваат деца, и тој мој став на ниту еден начин не ме прави хомофоб. Логично дека ќе се противам во некои случаи на науката, заради тоа што размислувам со своја глава, а ова не е тема каде што може да има егзактна вистина.
Па за тие права се збори.
Зошто да не може да има егзактна вистина?
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.724
Поени од реакции
2.485
Па за тие права се збори.
Зошто да не може да има егзактна вистина?
Во ред, егзактна вистина.
Машко+женско=дете
Машко+машко не е физички возможно да имаат дете, исто како и женско+женско.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.303
Поени од реакции
1.916
Во ред, егзактна вистина.
Машко+женско=дете
Машко+машко не е физички возможно да имаат дете, исто како и женско+женско.
Тоа нема никакво влијание врз твоето тврдење дека машко и машко или женско и женско не можат да одгледуваат дете.
Раѓање и одгледување не се поврзани едни со други.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.724
Поени од реакции
2.485
Тоа нема никакво влијание врз твоето тврдење дека машко и машко или женско и женско не можат да одгледуваат дете.
Раѓање и одгледување не се поврзани едни со други.
Ако не можат да го родат, значи дека не е природно ни да го чуваат.
А и секако зошто би им се дало дете на посвојување на геј пар, кога еден куп традиционални семејства не можат да имаат дете?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.303
Поени од реакции
1.916
Ако не можат да го родат, значи дека не е природно ни да го чуваат.
А и секако зошто би им се дало дете на посвојување на геј пар, кога еден куп традиционални семејства не можат да имаат дете?
Нема никаква научна логика во твоето прво тврдење. Тогаш треба посвојување комплетно да се забрани.
Не, баш е спротивно. Нема доволно родители за да се згрижат сите деца.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Каква дискриминација имаат лгбт лицата во Македонија? Сите права им се дадени, освен влегување во брак (за ова би се согласил да им се даде), и посвојување деца. Мој став е дека не би требало лгбт семејства да посвојуваат деца, и тој мој став на ниту еден начин не ме прави хомофоб. Логично дека ќе се противам во некои случаи на науката, заради тоа што размислувам со своја глава, а ова не е тема каде што може да има егзактна вистина.
Треба да им се даде бракови и посвојување. Треба сите да се еднакви пред законот т.е. законот да не е дискриминирачки. Во Македонија има законска дискриминација тоа е многу лошо.
 
J

joli1

Гостин
Се противиш на ЛГБТ семејства - тоа по дефиниција те прави хомофоб. Можеби не си толку многу колку теоретичарите на заговор овде, ама сепак си на некое ниво.
Значи не мора да биде од страна на ЛГБТ лице општествената казна, и не зборувам лично за тебе. Само ти посочувам како се одвиваат работите сега во странство и како ќе биде кај нас за некое време со полибералната младина. И тоа е добро нешто за елиминирање на хомофобијата.
Леле, значи ако некој е против тоа да LGBT личности имаат можност за посвојување тој е хомофоб? Нема врска тоа што тие деца треба да ги гледаат и растат луѓе кои што припаѓаат на заедница во која што статистички доминираат суицид, ментални растројства и злоупотреба на дроги?

Во странство обично исмејуваат типови чиј што идентитет се состои само од тоа што има различна сексуална ориентација од мнозинството луѓе. Такви луѓе имаш куп во Македонија кои што мислат дека се посебни, прогресивни и со цел да го ,,шокираат" соговорникот, се идентификуваат како бисексуалец/ка (иако никогаш немале искуство со личност од ист пол).

ЛГБТ семејства ги вклучуваат и нивните деца - ти се противиш на таквите семејства. Докажано е веќе дека таквите деца не се загрозени, па исто така се противиш и на науката.
Хомофобија не се однесува само на физичко и вербално малтретирање, туку на секаква дискриминација против ЛГБТ лица.

Да, младината ни е полиберална од бумерите.
Автоматски споено мислење:

Ти нема смисла твоето тврдење дека ЛГБТ лицата треба да се понашаат неиритирачки. Во секоја држава каде што имаат еднакви права, требале да се борат за тие права и да ги иритираат хомофобите. Нема ништо да се постигне со тишина.
Тие студии се одамна debunk-ирани.




The adolescents with same-sex parents experience significantly lower autonomy and higher anxiety, but also better school performance, than do adolescents with opposite-sex parents. Comparing unmarried to (self-described) married same-sex parents, above-average child depressive symptoms rises from 50% to 88%; daily fearfulness or crying rises from 5% to 32%; grade point average declines from 3.6 to 3.4; and child sex abuse by parent rises from zero to 38%. The longer a child has been with same-sex parents, the greater the harm.
The higher risk of emotional problems for children in same-sex parent families has little or nothing to do with the quality of parenting, care, or other relational characteristics of those families.

If the greatest benefits for child well-being are conferred only on the biological offspring of both parents; •and since same-sex relationships cannot, at least at present, conceive a child that is the biological offspring of both partners, in the way that every child conceived by opposite-sex partners is such; • then same-sex partners, no matter how loving and committed, can never replicate the level of benefit for child well-being that is possible for opposite-sex partners.

This defect, moreover, is an essential and permanent feature of same-sex relationships; it is part of their definition, an irreducible difference that cannot be amended or abrogated by improving the circumstances, stability, legal status or social acceptance of same-sex couples.
Парадоксално е да зборуваш за некакви права кога LGBT лицата не само што ги уживаат сите права кои што следуваат на секој слободен човек, туку дури и во некои ситуација (на пример во судски процеси и слично) најчесто уживаат заштита и предности.

Кога би сфатил колкав контраефект имаат парадите врз мислењето на народот за LGBT лицата, можеби тогаш би сфатил од каде потекнува таа омраза за LGBT пропагандите.

Вистински хомосексуалци кои што лично ги познавам одамна се имаат дистанцирано од сѐ што е поврзано со LGBT пропаганда, од невладини, друштва или пак паради. Едноставно си го живеат животот и си напредуваат, не дозволуваат нивната сексуална ориентација да биде нивниот целосен идентитет.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.724
Поени од реакции
2.485
Нема никаква научна логика во твоето прво тврдење. Тогаш треба посвојување комплетно да се забрани.
Не, баш е спротивно. Нема доволно родители за да се згрижат сите деца.
Океј, ќе речеме дека сум грешка за колку семејства сакаат деца.
Доколку семејство од маж и жена не може да има дете заради стерилност, може да посвои, ваљда си доволно паметен за да ме сфатиш што сакам да кажам.
Треба да им се даде бракови и посвојување. Треба сите да се еднакви пред законот т.е. законот да не е дискриминирачки. Во Македонија има законска дискриминација тоа е многу лошо.
Пред се, применувањето на законот во Македонија е дискриминирачки, ама тоа е друг муабет. Тоа што ти мислиш дека треба да им се даде право е твој став, јас мислам дека не треба да им се даде зашто би било штетно за детето. Еве и да кажеме дека парот е способен да чува дете, (што ниту еден геј пар не е) и тоа дете да се развива нормално, дали размислувате кој ремет ќе го трпи од соученици и слично? Свесни сте дека заради неговите "родители" цел живот ќе се осеќа другачие од сите?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Океј, ќе речеме дека сум грешка за колку семејства сакаат деца.
Доколку семејство од маж и жена не може да има дете заради стерилност, може да посвои, ваљда си доволно паметен за да ме сфатиш што сакам да кажам.

Пред се, применувањето на законот во Македонија е дискриминирачки, ама тоа е друг муабет. Тоа што ти мислиш дека треба да им се даде право е твој став, јас мислам дека не треба да им се даде зашто би било штетно за детето. Еве и да кажеме дека парот е способен да чува дете, (што ниту еден геј пар не е) и тоа дете да се развива нормално, дали размислувате кој ремет ќе го трпи од соученици и слично? Свесни сте дека заради неговите "родители" цел живот ќе се осеќа другачие од сите?
Ако се други болни не значи дека лгбт родителите се.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.303
Поени од реакции
1.916
Океј, ќе речеме дека сум грешка за колку семејства сакаат деца.
Доколку семејство од маж и жена не може да има дете заради стерилност, може да посвои, ваљда си доволно паметен за да ме сфатиш што сакам да кажам.
Не, во претходниот пост тврдиш дека ако не си го родил детето, не можеш правилно да го одгледаш. Тоа би ги вклучувало и стерилните стрејт парови.
И како што кажав, веќе е докажано дека не е штетно ваквото одгледување на деца, и се противиш со некакви „не постои егзактна вистина“ филозофии.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.724
Поени од реакции
2.485
Не, во претходниот пост тврдиш дека ако не си го родил детето, не можеш правилно да го одгледаш. Тоа би ги вклучувало и стерилните стрејт парови.
И како што кажав, веќе е докажано дека не е штетно ваквото одгледување на деца, и се противиш со некакви „не постои егзактна вистина“ филозофии.
Многу добро знаеш ти што сакав да кажам, само ти одговара да се правиш глуп за да доловиш поента и да излезеш во право.
Мене стварно ме мрзи да барам научни докази за да придонесам во дискусијата, само ќе ги реаплаудирам сликати на @joli1
Screenshot_20220701_111531_com.android.chrome.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom