Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.151
Поени од реакции
28.918
Дојде време да ми е срам да кажам дека сум бел хетеро маж христијанин...одма етикети, зошто бел тоа е расистички, шо имаш против гејовите, зошто јадеш свинско.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Зошто да платам казна за тоа, макар и парична? Маж е маж, независно од тоа што самиот се смета за жена. И ќе си остане биолошки маж.

Преку 30 сексуални дев...определби и преку 100 родови идентитети. Тоа е најкласична желба за внимание. :)
Пак тресеш глупости. Не може никој да те однесе на суд чисто само ако го вреѓаш некого. (C-16 важи и само врз одредени области, а не универзално.)
Автоматски споено мислење:

Дојде време да ми е срам да кажам дека сум бел хетеро маж христијанин...одма етикети, зошто бел тоа е расистички, шо имаш против гејовите, зошто јадеш свинско.
Ако стварно си расист или хомофоб, тогаш треба да се срамиш. Ако некој те вика хомофоб или расист само зашто си хетеро бел, тогаш тој треба да се срами.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
По дома останува секој да си диригираме свои правила на игра,
Не можеш ни по дома. Пробај расти марихуана дома (на никого не сметаш). Лицемерие насекаде. Затоа или целосна слобода или поделба на сите полиња и нека не владеат.


Повлијателни/ покорисни луѓе од докторот на Луси го јаделе затоа што експериментирале со други работи, ама педерите биле угнетувани. Никола Тесла зашто зборел со гулаб и бил неженет го исмејуваа на форумов, ама педерите за греота било и сме ги мразеле. :confused:

Ако некој те вика хомофоб или расист само зашто си хетеро бел, тогаш тој треба да се срами.
А ако некој ме мрази затоа што сакам да општам со некоја коза/овца, кој треба да се срами...
Машко со машко не било болест, ама болест било ако сакам некое животинче да опнам. :toe:
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
А ако некој ме мрази затоа што сакам да општам со некоја коза/овца, кој треба да се срами...
Машко со машко не било болест, ама болест било ако сакам некое животинче да опнам. :toe:
Ни едното од тие не е класификувано ко болест. Првото е дело помеѓу две согласни лица, второто е кривично дело и злоставување на животно.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Ни едното од тие не е класификувано ко болест. Првото е дело помеѓу две согласни лица, второто е кривично дело и злоставување на животно.
Ама зашто е кривично дело и се смета за злосутвање на животно ??? Затоа што на Петко/ Петкана им текнало така.
Реално (остај пишан закон од човек) кој прави кривично дело?
Јас кој со внимание и љубов би ја чувал овцата/козата со години, или ти и докторкиве (кои излегоа лицемерни) што секој ден јадете месо, т.е. поради вас секојдневно се убиваат животни.

Колку и да сакате да изгледате либерални, знајте дека се додека другите работи ги забранувате, во основа сте лицемерни.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.980
Не можеш ни по дома. Пробај расти марихуана дома (на никого не сметаш). Лицемерие насекаде. Затоа или целосна слобода или поделба на сите полиња и нека не владеат.


Повлијателни/ покорисни луѓе од докторот на Луси го јаделе затоа што експериментирале со други работи, ама педерите биле угнетувани. Никола Тесла зашто зборел со гулаб и бил неженет го исмејуваа на форумов, ама педерите за греота било и сме ги мразеле. :confused:


А ако некој ме мрази затоа што сакам да општам со некоја коза/овца, кој треба да се срами...
Машко со машко не било болест, ама болест било ако сакам некое животинче да опнам. :toe:
Мојот коментар се однесуваше од аспект на сексуални правила на игра. Односно се додека двајцата партнери се согласни со тоа што го прават, немаат ограничувања.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Мојот коментар се однесуваше од аспект на сексуални правила на игра. Односно се додека двајцата партнери се согласни со тоа што го прават, немаат ограничувања.
16 годишна девојка, согласна за секс, кај нејзе дома те носи (не си и прв партнер) ти имаш 20 години. Џабе ти е согласноста, ќе си лежиш ќорка. :(
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Колку и да сакате да изгледате либерални, знајте дека се додека другите работи ги забранувате, во основа сте лицемерни.
Лицемерие е тоа што не сакаме кривични дела што злоствавуваат животни легални да бидат? Што има тоа врска со ЛГБТ правата на луѓето?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Поента е што живееме во поднебје полно со стереотипи... Кај нас уредно се следи што прави комшијата и кога се враќа дома а вие очекувате рационално размислување за „нетипични“ врски. Предмет на осуда е жена со маж помлад 10-15 госини па не права на ЛГБТ... Можеби прифаќање на хомосексуалните врски во некои други земји се должи на неоптоварување и „знатижелноста“ за туѓи животи. Тука тоа не работи.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Лицемерие е тоа што не сакаме кривични дела што злоствавуваат животни легални да бидат? Што има тоа врска со ЛГБТ правата на луѓето?
Има врска со што е нормално, а што не. До каде е границата! Треба ли да има граница!

Ти и остнатите викате дека водењето љубов со животни било злостување, јас велам не е, полошо е нивната конзумација и се правите на тошо. Но игнорирањето на фактите и селективно одговарање, не значи дека сте во право.

За тебе човек кој чува животно дома и води љубов е негативно, а се љутиш на други што сметаат дека твоите барања се негативни. Лицемерно.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ти и остнатите викате дека водењето љубов со животни било злостување, јас велам не е, полошо е нивната конзумација и се правите на тошо. Но игнорирањето на фактите и селективно одговарање, не значи дека сте во право.
Уф, ние тогаш имаме цивилизациски дефект!
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Уф, ние тогаш имаме цивилизациски дефект!
Па зависи од тој што гледа, како гледа и од која страна гледа на работите.

Според тебе што е полошо, јас што не јадам месо, а (хипотетички) чувам животно дома и општам со него, или овие што убиваат и ги јадат?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.980
16 годишна девојка, согласна за секс, кај нејзе дома те носи (не си и прв партнер) ти имаш 20 години. Џабе ти е согласноста, ќе си лежиш ќорка. :(
Ќе и пратиш документ да потпише прво :)
Автоматски споено мислење:

Поента е што живееме во поднебје полно со стереотипи... Кај нас уредно се следи што прави комшијата и кога се враќа дома а вие очекувате рационално размислување за „нетипични“ врски. Предмет на осуда е жена со маж помлад 10-15 госини па не права на ЛГБТ... Можеби прифаќање на хомосексуалните врски во некои други земји се должи на неоптоварување и „знатижелноста“ за туѓи животи. Тука тоа не работи.
Зошто мислиш дека е берење на туѓо гајле ако некој се противи на ваква работа?

Еве јас се противам, иако ме заболе за околината (никој не познавам од комшиите, не ме интересира и не сакам ни да слушнам ниедна приватна информација за колегите, не си ги знам ни роднините...), ама овде гледам проблем во иднина, и образложив зошто неколку страни претходно.

Зошто да бидам доведен до ситуација за екстра стрес, ако истото може да се превенира и во најмала рака дефинира соодветно на старт?

Дали ако се даде можност за да стапуваат во брак (т.е некаква поинаква форма на брак), со полни права и обврски како и хетеро (наследства, пензии, посвојување на деца и тн) ќе прекинат сите можни пропаганди и глумење на жртва на секој чекор? Дали ако им се дадат сите права ќе немаме повеќе месец кога се прауд и парада со циркузи на улица? Ако се тие спремни да го потпишат ова, јас ти гарантирам дека и да има референдум мнозинството ќе им даде поддршка. НО, проблемот е што никогаш барањата не застануваат тука (пример ти се земји кои веќе им имаат дадено).

Хетеро имаат исто проблеми и се малтретирани на секој чекор како и лгбт. Не знам во каква средина имате учено, ама генерално во школо имаше минимум 20% на деца кои беа малтретирани на дневна основа (ниту едно не било и не се има изјаснето како геј, напротив имаат дури и фамилии голем дел од нив). Каде се парадите, каде се институциите да се борат против ова? Учителите гледале, децата гледале, родителите биле запознаени, арно ама дечките кои правеа булинг беа деца на: багабонти, инспектори во полиција и сл. и никој не смеел да ги погледне.
Вработување во државна институција: еднаш имам во живот аплицирано да работам во државна институција, имав највисок просек од сите кандидати и не бев примен, на истиот оглас на работа влегоа ликови од список на македонските и албанските партии (по рамковен) иако овие последните немаа ни дозавршено факултет (по година дена шипото дипломираше кај мене на факс), за тоа време јас ги поминав повеќе од пола и мастерот. Каде да се жалиме ние, или само геј има право да биде центар пажња?

Иста е приказната и со лгбт, не им прави булинг рандом лик, не им прави дискриминација рандом лик, туку им прават луѓе кои имаат моќ.

Веројатно живееме во најбезбедните времиња доколку се говори за тоа како може човек да загине или да биде повреден, но истовремено живееме и во најстресните времиња од банални работи. Моменталната реалност е дека најдискриминиран си ако си: бел, хетеро и не муслиман маж.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.786
Поени од реакции
9.562
Начинот на кој го живеат животот, и покрај статусот на "малцинство", и покрај нееднаквоста, постојаните навреди и закани, омаловажувања, дискриминации и дискредитации, и те како е причина зошто треба да бидат горди. Значи гордоста се спротиставува на срамот и етикетите кои им се наметнуваат на дневна основа.
Ако гледаме како ти што мислиш, тогаш и дебелите луѓе трпат навреди и исмејување, слабите, тие со клемпави уши, крив нос идр...човекот е безобразен кога гледа туѓи мани....и ај сега и тие нека прават парада на Гордоста...која глупост така да се крсти тој собир на искомплексирани(некој со право а некој не) луѓе.
Почитувам и не навредувам никого, било какви телесни или психички мани да има, но сепак мислам, дека многу подобро ќе беше да бараат свои права на мирен и културен начин.
Знаеш дека Горделивоста е еден од седумте смртни гревови, според библиското учење...да не навлегам во религија.
Гордоста е мајка на ароганција...затоа некој убаво рекол - Проголтај ја гордоста и признај дека на секој понекогаш му е потребна помош.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Ако гледаме како ти што мислиш, тогаш и дебелите луѓе трпат навреди и исмејување, слабите, тие со клемпави уши, крив нос идр...човекот е безобразен кога гледа туѓи мани....и ај сега и тие нека прават парада на Гордоста...која глупост така да се крсти тој собир на искомплексирани(некој со право а некој не) луѓе.
Почитувам и не навредувам никого, било какви телесни или психички мани да има, но сепак мислам, дека многу подобро ќе беше да бараат свои права на мирен и културен начин.
Знаеш дека Горделивоста е еден од седумте смртни гревови, според библиското учење...да не навлегам во религија.
Гордоста е мајка на ароганција...затоа некој убаво рекол - Проголтај ја гордоста и признај дека на секој понекогаш му е потребна помош.
Ало. Дебели луѓе можат да се венчаат и посвојуваат деца. Не забегавај со разговорот: ова не е за кој навредува кој, туку на кој му фалат еднакви права.

Им треба помош за да добијат еднакви права. Но нешто ми кажува не си ти спремен да ја понудиш такваат помош, па не знам ни зошто воопшто ја спомна.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom