Хомосексуални бракови во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Тоа што тебе не ти се допаѓа споредбата ми е најмала грижа во животот. На некој друг не му се допаѓа твојата споредба па што?
Така да некако селективна си во засегањето за некој туѓ живот. Те засега она што ти не го одобруваш, за се друго не треба никој да го засега нели?
И како тебе те засега инцесот на пример, кога можеби и тие се свесни возрасни и нормални луѓе ( тука ке ставиме акцент на нормални пошто ако можи хомосекуалците да се нормални иако практикуваат неприроден секс, тогаш зошто овие не би биле иако исто така практикуват неприроден секс).
И сега прашањето е зошто хомосексуалците треба да ги сметаме за нормални, но овие другите не. Дека така тебе ти одговара. Истите услови и едните и другите ги исполнуваат.
Така да веќе ако си доследна на своите ставови тогаш треба подеднакво да ги застапуваш и оправдуваш и да не се интересираш за нивниот приватен живот. Како за едните така за другите. Ако заклучивем дека и едните и другите се нормални зошто тогаш покрај хомосексуален брак не би дозволиле и инцесен брак.
И сега доследна си или не?
Или да не мешаме ваков и таков брак пошто темата не е за тоа како некој милува да кажи кога не му одговара реалната ситуација.

Ама не е проблемот што мене не ми се допаѓа твојата споредба.
Проблемот е што твојата споредба е глупава. Тоа е се` .
Нормално дека ќе бидам селективна во засегањето на туѓиот живот.
Се` додека на некој му е убаво, не страда никој, зошто јас би имала потреба да се мешам?
За инцестот е многу лесно објаснувањето.
Ако се дозволи инцест, тоа може да донесе, како што напоменав погоре, злоупотреба на кревката психа на едно дете, перење мозоци и ред други работи.
Се дава слобода на одгледувачот, старателот, брат, сестра, чичко и сл. да си ја обликуваат психата на едно дете по свое лично задоволство. Па дури и односот да се случи во полнолетство.
Тоа е барем моето гледиште околу инцестот.

Неприроден секс? Што е неприроден секс?
--- надополнето: 21 јуни 2013 во 14:36 ---
И мене ме имаат непознати лица, дали е тоа резултат на моите пеги што ги имам на лице?
Треба да парадирам?

Да.
Ако те тепаат затоа што имаш пеги на лицето, треба да парадираш како луд, да им објасниш дека твоите пеги немаат никаква врска со нивниот живот.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.610
Не заклучив туку претпоставив во недостаток на одговор, баш и нагласив дека претпоставувам. Прочитај повнимателно и ќе се увериш.
А да одговореше немаше да претпоставам.
А колку што можам да видам некако слабо одговараат на прашањето нити во моја корист нити против тоа. Сите се испењавивте , прсти искршивте од одобрување, докажување , слики и статии вадење, цитати и незнам што, ама кога треба да се одговори на едно многу јасно прашање сите ги снема.
Се уплашивте да не навредите некого ?
А се прашавте некогаш дали тие се секираат дали вас ке ве навредат.
А што ти е тебе пак гајле дали некој си ја клеца кучката дома. Те тера некој да си го клецаш твоето милениче. Како тоа тебе би те засегало.
Што ти е тебе гајле дали некој клецал 12 годишни девојчина освем ако не е твоето. Што ти е гајле тебе за тоа, те тера некој на тоа.
Што ти е гајле дали некој си ја клеца сестраму. Те приморува некој тебе на тоа? Мислам дека не .
Шти ти е гајле тебе дали некој се оженил со 10 жени. Те приморува некој и ти да имаш десет мажи? Мислам дека не.
И сега што правиме ? Кој страда од некаков синдром ,освем секако ете симнувам капа ако немаш ништо против се горе што е наброено.
Владе некако забегуеш со муабетиве.

Исто како што не ни е гајле што прави еден хомосексуалец во својот приватен живот, така не ни е гајле и што прави некој зоофил.

Абе ич не ми е гајле дали ќе ја опне овцата или кучката на комшијата. Не ми чуе многу за животните. Може некој од Анима Мунди ќе се најде засегнат, јас и повеќето јок.

Педофилијата е веќе друг муабет.
Се работи за луѓе.

Еве јас да видам педофил на улица, ќе го загазам од мавање до пред смрт, за да не го лежам, ако го отепам.
Ако видам двајца хомосексуалци да се лапаат на клупа, само ќе ја завртам главата и ништо нема да сторам.

Ќе ме прашаш зошто ?

Одговорот е едноставен - така ми е ќеф. Тоа се моите принципи. Мразам педофили, и мислам дека не треба да бидат живи, после стореното гнасно дело врз кое било дете.

Не мразам хомосексуалци.

Ако се обидам да ти објаснам зашто, ќе отиде темава на 100 страни заради тоа.

Значи сфати едноставно така функционирам и така размислувам.
Мразам педофили, не мразам хомосексуалци.

И да, ти велам и ти истото да го сториш, оти тоа е правилно. Не ти објаснувам зошто, само ти велам Владе ти не знаеш што збориш, послушај ме, смени ги чувствата кон овие две работи, како што јас ти велам.

Едноставно, сакам да биде по мое, и би сакал да чујам од тебе, истово. Можеш ли?

Ако не можеш да мислиш како јас што ќе ти кажам дека е правилно, тогаш не ги напнувај останатите, освен ако не си тераш сеир и забава.
 
2

~2A

Гостин
MissBiss

Грешка си.


Сметам дека тепањето е поради нечиј кеф, можеби сум му ја украл женЦката или едноставно излив на енергија.

Јас се чувствувам исто како нив така да нема потреба да парадирам за да добивам дополнителни бонификации во животот. За разлика од останатиот дел од светов, хомосекусалците од една страна кажуваат дека се исти како и другите луѓе, а од друга страна парадираат за сосема непотребна работа.
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Ти од планетата земја си ?
Ете незнам, ајде дефинирај ми ти, и после дефинирај ми што е неприроден секс.
Малку избрзав се согласувам, сакав да те прашам дефинирај ми неприроден секс меѓу двајца или повеќе согласни, возрасни и свесни луѓе (тоа исклучува зоофилија, педофилија, секс со ментално хендикепиран). Што за тебе претставува неприроден секс меѓу согласни, возрасни и свесни луѓе?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.530
Поени од реакции
9.551
Ама не е проблемот што мене не ми се допаѓа твојата споредба.
Проблемот е што твојата споредба е глупава. Тоа е се` .
Нормално дека ќе бидам селективна во засегањето на туѓиот живот.
Се` додека на некој му е убаво, не страда никој, зошто јас би имала потреба да се мешам?


За инцестот е многу лесно објаснувањето.
Ако се дозволи инцест, тоа може да донесе, како што напоменав погоре, злоупотреба на кревката психа на едно дете, перење мозоци и ред други работи.

Се дава слобода на одгледувачот, старателот, брат, сестра, чичко и сл. да си ја обликуваат психата на едно дете по свое лично задоволство. Па дури и односот да се случи во полнолетство.
Тоа е барем моето гледиште околу инцестот.

Неприроден секс? Што е неприроден секс?
Од каде ти знаеш на кого му е убаво или не. Си пробала ?
Или од каде знаеш дали и дека страда некој за време на сексот.
Или претпоставуваш дека ако тебе ти е убаво или не убаво. значи и на другите треба да го делат твоето мислење и треба или не треба да се мешаат.

За вториот болд истото важи и за хомосексуалците, ама не ти одговара тоа така да го кажеш.
И каде се загина она двајца полнолетни возрасни личности башка нормални на кои најверојатно им е убаво. Пу пу неважи а?
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Од каде ти знаеш на кого му е убаво или не. Си пробала ?
Или од каде знаеш дали и дека страда некој за време на сексот.
Или претпоставуваш дека ако тебе ти е убаво или не убаво. значи и на другите треба да го делат твоето мислење и треба или не треба да се мешаат.

За вториот болд истото важи и за хомосексуалците, ама не ти одговара тоа така да го кажеш.
И каде се загина она двајца полнолетни возрасни личности башка нормални на кои најверојатно им е убаво. Пу пу неважи а?

Што збориш бре?
Ако некој ти вели јас сум хомосексуалец и убаво ми е ти ќе го разубедуваш, не не ти е пошо мене не ми се свиѓа? WTF?

Како жити се ќе влијае хомосексуален пар на дете кое сексуалниот нагон ќе го води кон друга страна ,? Се` додека задоволството го води на друга страна?
Па сите хомосексуалци доаѓаат од хетеросексуални бракови, што зборуваш побогу?

Јас погоре објаснував за последиците општо од одобрувањето на инцестот.
Едно е да си решат како возрасни што ќе прават меѓу себе, не можеш да ги тепаш сигурно, ама друго е да се дозволи инцест и да им се дадат широко одврзани раце на психопати кои ќе го искористат тоа изживувајки се врз деца.
Не знам дали ме разбираш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.530
Поени од реакции
9.551
Владе некако забегуеш со муабетиве.

Исто како што не ни е гајле што прави еден хомосексуалец во својот приватен живот, така не ни е гајле и што прави некој зоофил.

Абе ич не ми е гајле дали ќе ја опне овцата или кучката на комшијата. Не ми чуе многу за животните. Може некој од Анима Мунди ќе се најде засегнат, јас и повеќето јок.

Педофилијата е веќе друг муабет.
Се работи за луѓе.

Еве јас да видам педофил на улица, ќе го загазам од мавање до пред смрт, за да не го лежам, ако го отепам.
Ако видам двајца хомосексуалци да се лапаат на клупа, само ќе ја завртам главата и ништо нема да сторам.

Ќе ме прашаш зошто ?

Одговорот е едноставен - така ми е ќеф. Тоа се моите принципи. Мразам педофили, и мислам дека не треба да бидат живи, после стореното гнасно дело врз кое било дете.

Не мразам хомосексуалци.

Ако се обидам да ти објаснам зашто, ќе отиде темава на 100 страни заради тоа.

Значи сфати едноставно така функционирам и така размислувам.
Мразам педофили, не мразам хомосексуалци.

И да, ти велам и ти истото да го сториш, оти тоа е правилно. Не ти објаснувам зошто, само ти велам Владе ти не знаеш што збориш, послушај ме, смени ги чувствата кон овие две работи, како што јас ти велам.

Едноставно, сакам да биде по мое, и би сакал да чујам од тебе, истово. Можеш ли?

Ако не можеш да мислиш како јас што ќе ти кажам дека е правилно, тогаш не ги напнувај останатите, освен ако не си тераш сеир и забава.
Е па тука си грешка.
Каде јас имам напишано дека мразам педери, дека сакам да се тепаат, затвораат и незнам што. Но некој да ми наложува дека тоа е нормално , да бараат дополнителни права на таа основа некако не ми држи вода. А веќе ако напнаја дека се нормални и дека треба сите да бидеме во ист кош, тогаш да бидеме фер и сите останати да ги ставиме во ист кош. Ако биди за сите нека биди. Од моја гледна точка не се ништо понормални од инцесните парови и од сите останати девијации на сексот. Или за сите или за никој.
Неможиме за некој да бидеме мајка за некој маќеја.
--- надополнето: 21 јуни 2013 во 15:09 ---
Што збориш бре?
Ако некој ти вели јас сум хомосексуалец и убаво ми е ти ќе го разубедуваш, не не ти е пошо мене не ми се свиѓа? WTF?

Како жити се ќе влијае хомосексуален пар на дете кое сексуалниот нагон ќе го води кон друга страна ,? Се` додека задоволството го води на друга страна?
Па сите хомосексуалци доаѓаат од хетеросексуални бракови, што зборуваш побогу?

Јас погоре објаснував за последиците општо од одобрувањето на инцестот.
Едно е да си решат како возрасни што ќе прават меѓу себе, не можеш да ги тепаш сигурно, ама друго е да се дозволи инцест и да им се дадат широко одврзани раце на психопати кои ќе го искористат тоа изживувајки се врз деца.
Не знам дали ме разбираш.
Искрено не те разбирам. Дај поконкретно објасни зошто ти би одобрила хомосексуален брак и зошто не би дозволила инцесен брак. За случувањата во спалната никој не го интересира и сега. Нити кривично ги гонат нити ги затвораат.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Искрено не те разбирам. Дај поконкретно објасни зошто ти би одобрила хомосексуален брак и зошто не би дозволила инцесен брак. За случувањата во спалната никој не го интересира и сега. Нити кривично ги гонат нити ги затвораат.
Ама јас мислам дека и во претходните постови бев доволно јасна.
Ако имаш намера ти да верглаш едно исто, јас не. Извини.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.610
Е па тука си грешка.
Каде јас имам напишано дека мразам педери, дека сакам да се тепаат, затвораат и незнам што. Но некој да ми наложува дека тоа е нормално , да бараат дополнителни права на таа основа некако не ми држи вода. А веќе ако напнаја дека се нормални и дека треба сите да бидеме во ист кош, тогаш да бидеме фер и сите останати да ги ставиме во ист кош. Ако биди за сите нека биди. Од моја гледна точка не се ништо понормални од инцесните парови и од сите останати девијации на сексот. Или за сите или за никој.
Неможиме за некој да бидеме мајка за некој маќеја.

Ок, не си рекол дека ги мразиш. И јас не реков, дека ти ги мразиш, или сакаш да ги тепаш, нели?:cool:

Кои се тие другите за кои ти би бил фер и би ги ставил во ист кош, кога не можеш ни кон овие првиве (хомосексуалците) да бидеш фер:confused:?


Глеам полека ги исфрли педофилите од муабетов:) Тоа е најбитно. Тие не се луѓе, и нема место за дискусија за нив.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.530
Поени од реакции
9.551
Малку избрзав се согласувам, сакав да те прашам дефинирај ми неприроден секс меѓу двајца или повеќе согласни, возрасни и свесни луѓе (тоа исклучува зоофилија, педофилија, секс со ментално хендикепиран). Што за тебе претставува неприроден секс меѓу согласни, возрасни и свесни луѓе?
Ако бараш дефиниции слабо стојам , а ми е мака да барам за да ти удоволам, па затоа јас ке те прашам дали сметаш дека секс со блиски роднини кои притоа се возрасни, здрави, согласни и од различен пол го сметаш за природен?
--- надополнето: 21 јуни 2013 во 15:20 ---
Ама јас мислам дека и во претходните постови бев доволно јасна.
Ако имаш намера ти да верглаш едно исто, јас не. Извини.
И јас сметав дека бев доволно јасен па очигледно тебе не ти беше. Така да ајде удоволи ми.
Зошто би одобрила хомосекуален брак а не инцесен.
Зошто сметаш дека хомосекуалноста е нормална а инцесот не е.
И за крај ако сметаш дека таа е нормална појава дали би посакувала твоето дете да се роди хомосексуалец. И да нема забуни не прашувам дали би го прифатила како такво, туку дали посакуваш да се роди такво.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.834
Поени од реакции
1.118
Јас погоре објаснував за последиците општо од одобрувањето на инцестот.
Едно е да си решат како возрасни што ќе прават меѓу себе, не можеш да ги тепаш сигурно, ама друго е да се дозволи инцест и да им се дадат широко одврзани раце на психопати кои ќе го искористат тоа изживувајки се врз деца.
Јас со моите 37 години во согласност со мојот брат решивме да се земиме. Љубов јбг... Дали тоа треба да се оправда или не? И да, ќе бараме закон, брак само над 18 год (да не се злоупотребуват децата нели). Ете не мешам ни деца, нит лешови, нит животни. Двајца согласни возрасни луѓе кои се заедно од љубов.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
И јас сметав дека бев доволно јасен па очигледно тебе не ти беше. Така да ајде удоволи ми.
Зошто би одобрила хомосекуален брак а не инцесен.
Зошто сметаш дека хомосекуалноста е нормална а инцесот не е.
И за крај ако сметаш дека таа е нормална појава дали би посакувала твоето дете да се роди хомосексуалец. И да нема забуни не прашувам дали би го прифатила како такво, туку дали посакуваш да се роди такво.

Не, сепак си објаснив јас, а ти ако не разбра тогаш дебатираш just for the sake of it ,а не затоа што навистина го примаш тоа што ти се објаснува.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.610
Јас со моите 37 години во согласност со мојот брат решивме да се земиме. Љубов јбг... Дали тоа треба да се оправда или не? И да, ќе бараме закон, брак само над 18 год (да не се злоупотребуват децата нели). Ете не мешам ни деца, нит лешови, нит животни. Двајца согласни возрасни луѓе кои се заедно од љубов.

ДА. Не сметате никому:P

Барајте ќе добиете. Ваш живот, ваша одлука.

Проблемот би бил во вашиот пород. Затоа инцестот е под знак прашалник.

Не поради што некому му е гајле дали ти и брат ти се пеглате у сите можни пози, туку каков пород би оставиле на терет на општеството;)

Статистиката и историјата довеле до тоа, што го имаме денес, во однос на инцестот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom