Хомосексуални бракови во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Единствените причини зошто инцестот е забранет ширум светот се тоа што е гнасно во очите на луѓето кои не се склони на такво дејствување и поради наводно големата веројатност за појава на мутации во плодот.
Лично јас, ги сметам двата аргументи како невалидни за забрана на таа појава се додека не претставува силување или педофилија.
А една глетка од двајца брадосани чичковци како се потискат шо да ти зборам, а да не зборам каква е глетката на нивните паради...А сигурна сум дека моето мислење го делат голем дел од народот ширум светот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.189
Чек сеа, ти као загрижен за сите овие појави, па изиграваш мајка Тереза и глумиш ферчина?:cool:

Убао си кажа така е за тебе, и во ред е тоа. Твое мислење. Ако се обидеш да ог наметнеш, како што правиш, добиваш соодветна реакција од некој што има неколку различни коша.

За мене ако ти навистина мислиш дека педофилијата и се друго што си набројал е исто, тогаш извини батка, ама ти треба итна медицинска помош. Нешто ти фали.

Тоа е мое размислување - таквите персони кои се тоа што го наброја го ставаат у исти кош со педофилијата , се ненормални и неприродни и психички болни. Јеби га.
Бреј бреј се наљути. Да не ти погодив некој живец?
Ако одам по твојата логика тогаш секој кој смета дека хомосексуалноста е нормална итно му треба потреба од третман во некоја ментална установа. Јеби га.
Туку остај тоа, ако јас глумам мајка Тереза, тогаш што глумиш ти?
И што со тоа ако добијам реакција од некого, посебно од тебе. Фактор си некој на форумот. Да не се имаш преценето со тоа дека си долго тука, па изиграваш модератор во сенка.
Барем јас и имам став и не се кријам да го изнесам. Што правиш ти? Имаш став ама од друга страна никој не го знае. Си напишал некаде ама оди барајго каде е напишано.
Каков став е тоа. Се криеш со муабетот дека не било овде тоа тема на муабет . И нека не е па што. Ако си напишал на друго место а не овде, демек ке смени нешто. Зошто не го напишиш или повториш твојот став па да знаеме и ние и тие на што сме, веке кога еднаш си го напишал. Ете немора на долго и широко. Ја сметаш за нормална појава или не? Толку.
И иако сметам дека ми ја свати поентата, чисто ради другите да разјасниме.
Тука не станува збор што е поненормално туку дали е или не е нормално. Кога ке правиме анкета што е поненормално тогаш пеки направи си листа, ама гледај таму да ја има и хомосексуалноста за да ти биди реална листата.
Се доттогаш хомосексуалноста спаѓа во ист кош како и другите. А ако сметаш дека е нормална врати се на болдираниот дел на почетокот од постот.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Бреј бреј се наљути. Да не ти погодив некој живец?
Ако одам по твојата логика тогаш секој кој смета дека хомосексуалноста е нормална итно му треба потреба од третман во некоја ментална установа. Јеби га.
Туку остај тоа, ако јас глумам мајка Тереза, тогаш што глумиш ти?
И што со тоа ако добијам реакција од некого, посебно од тебе. Фактор си некој на форумот. Да не се имаш преценето со тоа дека си долго тука, па изиграваш модератор во сенка.
Барем јас и имам став и не се кријам да го изнесам. Што правиш ти? Имаш став ама од друга страна никој не го знае. Си напишал некаде ама оди барајго каде е напишано.
Каков став е тоа. Се криеш со муабетот дека не било овде тоа тема на муабет . И нека не е па што. Ако си напишал на друго место а не овде, демек ке смени нешто. Зошто не го напишиш или повториш твојот став па да знаеме и ние и тие на што сме, веке кога еднаш си го напишал. Ете немора на долго и широко. Ја сметаш за нормална појава или не? Толку.
И иако сметам дека ми ја свати поентата, чисто ради другите да разјасниме.
Тука не станува збор што е поненормално туку дали е или не е нормално. Кога ке правиме анкета што е поненормално тогаш пеки направи си листа, ама гледај таму да ја има и хомосексуалноста за да ти биди реална листата.
Се доттогаш хомосексуалноста спаѓа во ист кош како и другите. А ако сметаш дека е нормална врати се на болдираниот дел на почетокот од постот.

Хмм јас се налутив а:P Владе јас само те направив ненормален затоа што исто ти се фаќа дали до тебе седи некој што го примил в газ претходната вечер, и некој што сексуално злоставувал 5 годишно детенце.

Извини батка, ова твоево е ненормално:cool: И тоа по сите стандарди.

Да ги бутнеш педофилите у кош со останативе појави е тотално неразумно.



Јас пишав пост со малку повеќе острина и во твој стил, и те нареков со твој речник - ненормален, и напишав зошто:)

Е сеа Владе бујрум објасни ми како си ти нормален, или понормален, ако ти се исто педофил и хомосексуалец. Ќе можеш ли?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.189
Хмм јас се налутив а:P Владе јас само те направив ненормален затоа што исто ти се фаќа дали до тебе седи некој што го примил в газ претходната вечер, и некој што сексуално злоставувал 5 годишно детенце.

Извини батка, ова твоево е ненормално:cool: И тоа по сите стандарди.

Да ги бутнеш педофилите у кош со останативе појави е тотално неразумно.



Јас пишав пост со малку повеќе острина и во твој стил, и те нареков со твој речник - ненормален, и напишав зошто:)

Е сеа Владе бујрум објасни ми како си ти нормален, или понормален, ако ти се исто педофил и хомосексуалец. Ќе можеш ли?
Како прво не правам јас разлика кој е поненормален и помалце нормален. Тоа е твое.. Но пред да направиме таква споредба нели е во ред прво да разграничиме што е што не е нормално. Е за тоа јас се заложив.
За прашањето одма ке ти објаснам. И тоа сликовите пошто не дека тешко сваќаш туку де се правиш на Тошо:)
На времето кога бев во војска( да сум бил во војска) и кога го прашавме капетанот зошто ако ме фатат во блиската биртија ( демек во бегство) која е на 5 мин од касарна и сум останал таму половина сат на пример ке ми скинат 4 викенди, а исто и на тие што цел викенд избегале и тоа на другиот крај на државата исто ке им скинат 4 викенди и дека не е тоа фер, тој одговори, цитирам:
Ти дали си и го потпикнал на некоја малце или си и го закачил цел, ти бе војниче си ја ебал и тоа е тоа.
Дали си бил во бегство 5 мин или 5 дена ти си бил во бегство.
Аналогно на тоа дали си малце ненормален или многу, битно е дека си ненормален.
И затоа ги ставам во ист кош и хомосексуалците и педофилите и инцесните парови и зоофилите и сите останати.
Не дека е фер , ама пак ни животот не е фер.
Ти на пример можеш да толерираш педери но неможиш педофили. Ок држи вода. И јас немам некој посебен проблем со педерите( можеби би ми било непријатно ако се парат на јавно место, но колку што знам тоа е забрането за сите не само за нив). Зоофили , некрофили и инцесоидни парови искрено незнам . Е арно ама некој не го дели твоето мислење. Некој погоре напиша дека му се гади од инцесодини парови а од педери нема мака. Некој ке речи обратно.И сега како да им се удоволи на сите?
Најлесен начин е да се направи разлика што во едно општество се смета за нормално а што за ненормално, па после од кога тоа би се заклучило може да се разговара што понатаму. И така пак се навраќаме на моето прашање кое многу јасно прави разлика на што е прифатливо и пожелно кај обичното население а што не е. 100 стапа по туѓ грб ич не болат. Многу е лесно да дадеш поддршка на некој , но колку реално посакуваш тој некој да ти се роди дома. Појасна динстикција од што е нормално или не е во едно општество нема. Можеби пак ке ме обвиниш дека претпоставувам но јас колку што забележав а тоа лесно може да се провери, досега ни еден не одговори дека посакува да му се роди педер дома или не одговорија воопшто. Јас искрено очекував гласноговорниците, посебно Ти одма јасно гласно да кажат дека сите до еден посакуваат такво дете пошто тоа дете е нормално како и сите други. Арно ама изгледа не е, без разлика дека некој некаде заклучил дека тоа не е болест, дека се е тоа ок итн.
Дали се согласуваш со мојата констатција и зошто не?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Како прво не правам јас разлика кој е поненормален и помалце нормален. Тоа е твое.. Но пред да направиме таква споредба нели е во ред прво да разграничиме што е што не е нормално. Е за тоа јас се заложив.
За прашањето одма ке ти објаснам. И тоа сликовите пошто не дека тешко сваќаш туку де се правиш на Тошо:)
На времето кога бев во војска( да сум бил во војска) и кога го прашавме капетанот зошто ако ме фатат во блиската биртија ( демек во бегство) која е на 5 мин од касарна и сум останал таму половина сат на пример ке ми скинат 4 викенди, а исто и на тие што цел викенд избегале и тоа на другиот крај на државата исто ке им скинат 4 викенди и дека не е тоа фер, тој одговори, цитирам:
Ти дали си и го потпикнал на некоја малце или си и го закачил цел, ти бе војниче си ја ебал и тоа е тоа.
Дали си бил во бегство 5 мин или 5 дена ти си бил во бегство.
Аналогно на тоа дали си малце ненормален или многу, битно е дека си ненормален.
И затоа ги ставам во ист кош и хомосексуалците и педофилите и инцесните парови и зоофилите и сите останати.
Не дека е фер , ама пак ни животот не е фер.
Ти на пример можеш да толерираш педери но неможиш педофили. Ок држи вода. И јас немам некој посебен проблем со педерите( можеби би ми било непријатно ако се парат на јавно место, но колку што знам тоа е забрането за сите не само за нив). Зоофили , некрофили и инцесоидни парови искрено незнам . Е арно ама некој не го дели твоето мислење. Некој погоре напиша дека му се гади од инцесодини парови а од педери нема мака. Некој ке речи обратно.И сега како да им се удоволи на сите?
Најлесен начин е да се направи разлика што во едно општество се смета за нормално а што за ненормално, па после од кога тоа би се заклучило може да се разговара што понатаму. И така пак се навраќаме на моето прашање кое многу јасно прави разлика на што е прифатливо и пожелно кај обичното население а што не е. 100 стапа по туѓ грб ич не болат. Многу е лесно да дадеш поддршка на некој , но колку реално посакуваш тој некој да ти се роди дома. Појасна динстикција од што е нормално или не е во едно општество нема. Можеби пак ке ме обвиниш дека претпоставувам но јас колку што забележав а тоа лесно може да се провери, досега ни еден не одговори дека посакува да му се роди педер дома или не одговорија воопшто. Јас искрено очекував гласноговорниците, посебно Ти одма јасно гласно да кажат дека сите до еден посакуваат такво дете пошто тоа дете е нормално како и сите други. Арно ама изгледа не е, без разлика дека некој некаде заклучил дека тоа не е болест, дека се е тоа ок итн.
Дали се согласуваш со мојата констатција и зошто не?

Владе убао те разбирам јас. Ама ова што ти сакаш да го протнеш тука со детето дали сакаш да ти е геј и нормалноста, е разговор за хомоскесуалноста и нејзинот настанување, и ставови околу тоа. ЗНачи бараш од мене од медицински аспект да се изјаснам.

Овде се зборува од социолошки аспект. Значи појавата е веќе настаната. Хомосексуалците се тука околу нас, егзистираат и дишат ист воздух со нас. Како да им го олесниме животот? Како да им помогнеме да с еетаблираат во општеството?
Како да не ти е гнасно од нив, со самото тоа што ќе ти кажат дека се геј?
Како тебе ти штети нивниот брак?
Итн...

Јас секојпат тргам од себе, и нормално очекувам и другите да се слични на мене.

Црвениот болд е низок удар и е сосема валиден, ако зборуваш за хомоскесуалноста како појава, но не и тука.

Мојата поддршка кон хомосексуалците, а и на 90% од они екои мислат слично, во однос на остварување на нивните права, се должи на фактот што ги перцепираме како возрасни и свесни индивидуи, кои можат да придонесат еднакво добро за општеството, како и хетеросексуалците, а не поради моето мислење како настанаува хомоскесуалноста и каква е мојата перцепција за неа.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.189
Владе убао те разбирам јас. Ама ова што ти сакаш да го протнеш тука со детето дали сакаш да ти е геј и нормалноста, е разговор за хомоскесуалноста и нејзинот настанување, и ставови околу тоа. ЗНачи бараш од мене од медицински аспект да се изјаснам.

Овде се зборува од социолошки аспект. Значи појавата е веќе настаната. Хомосексуалците се тука околу нас, егзистираат и дишат ист воздух со нас. Како да им го олесниме животот? Како да им помогнеме да с еетаблираат во општеството?
Како да не ти е гнасно од нив, со самото тоа што ќе ти кажат дека се геј?
Како тебе ти штети нивниот брак?
Итн...

Јас секојпат тргам од себе, и нормално очекувам и другите да се слични на мене.

Црвениот болд е низок удар и е сосема валиден, ако зборуваш за хомоскесуалноста како појава, но не и тука.

Мојата поддршка кон хомосексуалците, а и на 90% од они екои мислат слично, во однос на остварување на нивните права, се должи на фактот што ги перцепираме како возрасни и свесни индивидуи, кои можат да придонесат еднакво добро за општеството, како и хетеросексуалците, а не поради моето мислење како настанаува хомоскесуалноста и каква е мојата перцепција за неа.
Зошто медицински аспект ?? Од каде тоа?
Мене воопшто не ме интересира како настанува и дали може да се лечи, а и да може дали ке сака некој да се лечи.
Мене само ме интересираше колку обичното население ја смета за нормална појава, пошто реално тука е коренот на цел проблем. Од тоа зависи како ги прифаќаат, дали ги прифаќаат итн. Јас само ја упростив целата работа за да се има реална слика, а таа е дека спаѓа во ист кош како и сите други кога ке ја упростиме цела работа.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Зошто медицински аспект ?? Од каде тоа?
Мене воопшто не ме интересира како настанува и дали може да се лечи, а и да може дали ке сака некој да се лечи.
Мене само ме интересираше колку обичното население ја смета за нормална појава, пошто реално тука е коренот на цел проблем. Од тоа зависи како ги прифаќаат, дали ги прифаќаат итн. Јас само ја упростив целата работа за да се има реална слика, а таа е дека спаѓа во ист кош како и сите други кога ке ја упростиме цела работа.

Епа Владе медицински аспект у смисол дека кога знаеш како настанува една појава, и кога знаеш дека немаш влијание врз истата, туку си препуштен на среќата при формирањето на зиготот, доаѓаш до моментот дека е небитно каде се класифицира истата, откако ќе се случи.

Значи изборот на останатаите се сведува на тоа дали ќе ги прифатат и ја олеснат нивната егзистенција во општеството или не.

Или, евентуално да се спречи таквото нешто, а бидејќи тоа е вон нашиот домен во моментов, односно само Господ знае зиготот како ќе биде "опрашен" при формирањето, се сведуваме само на претходната опција.

Јас сепак бирам да се прифатат тие луѓе. Тоа е тоа, за мене се луѓе како и ти.
Со ништо, ти како Владе не се разликуваш од Шкорпион на пример, во моите очи.

И ти си за мене човек, и тој е. Ако си ти ок со мене, ти си ми пријател.
Дружбата и прифаќањето како пријател, од мој аспкет зависи само од твојот карактер, или неговиот, не од нешто друго.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.189
Епа Владе медицински аспект у смисол дека кога знаеш како настанува една појава, и кога знаеш дека немаш влијание врз истата, туку си препуштен на среќата при формирањето на зиготот, доаѓаш до моментот дека е небитно каде се класифицира истата, откако ќе се случи.

Значи изборот на останатаите се сведува на тоа дали ќе ги прифатат и ја олеснат нивната егзистенција во општеството или не.

Или, евентуално да се спречи таквото нешто, а бидејќи тоа е вон нашиот домен во моментов, односно само Господ знае зиготот како ќе биде "опрашен" при формирањето, се сведуваме само на претходната опција.

Јас сепак бирам да се прифатат тие луѓе. Тоа е тоа, за мене се луѓе како и ти.
Со ништо, ти како Владе не се разликуваш од Шкорпион на пример, во моите очи.

И ти си за мене човек, и тој е. Ако си ти ок со мене, ти си ми пријател.
Дружбата и прифаќањето како пријател, од мој аспкет зависи само од твојот карактер, или неговиот, не од нешто друго.
Каква врска има медицинскиот аспект со нормалноста. Дека незнаеме како настанува наеднаш станува нормално ??
А како настанува педофил, и дали педофилијата е болест. Ако е зошто е?
Си бил некој нормален и заболил од педофилија?
И тој како и овие има погрешни жички, само неговите се ептен погрешно поврзани.
Или некрофилот. Има вирус некој или бактерија што те тера да бидеш некрофил.
И тука воопшто не станува збор за прифаќање. Јас барем за мене лично тука на форум никогаш не сум занемарил мислење на било која друга тема само затоа што била постирана од педер, и некои тоа многу добро го знаат.

Но тука не се работи само за тоа. Се работи за нешто сосем друго. Тие бараат право или привилегии на основа на нивната различност која ја рамнат на ниво на нормалност. Или поедноставно не сакаат да го прифаат фактот дека нивното однесување не е нормално нити прифатливо за најголем дел од нормалното население. Небитно е тука како настанала и дали тие се виновни или не за нивната состојба.
Тие не сакаат прифаќање како различни од останатите, како лица со одреден дефект или мана. Нека се помират со фактот дека нивната сексуална определба е се само не нормална па можи полесно ке бидат прифатени .Вака само иритираат.
 
Член од
21 март 2013
Мислења
176
Поени од реакции
149
Но тука не се работи само за тоа. Се работи за нешто сосем друго. Тие бараат право или привилегии на основа на нивната различност која ја рамнат на ниво на нормалност. Или поедноставно не сакаат да го прифаат фактот дека нивното однесување не е нормално нити прифатливо за најголем дел од нормалното население. Небитно е тука како настанала и дали тие се виновни или не за нивната состојба.
Тие не сакаат прифаќање како различни од останатите, како лица со одреден дефект или мана. Нека се помират со фактот дека нивната сексуална определба е се само не нормална па можи полесно ке бидат прифатени .Вака само иритираат.

Што се однесува на тоа дали се или не се нормални... Нормалното е релативна и индивидуална перцепција. Во твоите очи хомосексуалците не се нормални (од некои твои причини), а еве пак во моите очи се сосема нормални луѓе. Значи не можеш ради тоа што ти ги гледаш како ненормални, да им ограничуваш права. Фактот што тие никого не загрозуваат и што се способни да живеат, работат како и секој човек, е сосема доволен за нивните права да си доаѓаат сами по себе. Не можеш ти на хомосексуалец да му кажеш - ,,Еј, јас те гледам како ненормален, затоа нема да имаш никакви права и ќе се помириш со тоа што си роден со дефект''.
Ниско размислување од твоја страна.
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Со ништо, ти како Владе не се разликуваш од Шкорпион на пример, во моите очи.
.
Само што мозокот на Владе не функционира како на стрејт жена туку како на Нормален стртејт маж.


И ти си за мене човек, и тој е. Ако си ти ок со мене, ти си ми пријател.
Дружбата и прифаќањето како пријател, од мој аспкет зависи само од твојот карактер, или неговиот, не од нешто друго
И за мене исто, тоа е добро размислување не бидејќи е добро туку бидејќи и јас размислувам идентично.:ROFLMAO:

Абе близнак да не си ми:pos:
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Само што мозокот на Владе не функционира како на стрејт жена туку како на Нормален стртејт маж.
Дај боже да си у право.


И за мене исто, тоа е добро размислување не бидејќи е добро туку бидејќи и јас размислувам идентично.:ROFLMAO:

Абе близнак да не си ми:pos:
Тешко мене:P
 
Член од
21 март 2013
Мислења
176
Поени од реакции
149
Само што мозокот на Владе не функционира како на стрејт жена туку како на Нормален стртејт маж.
Дали всушност сакаш да кажеш дека хомосексуалците имаат женски мозок? ЛОЛ
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Дали вие всушност читате кој што пишува, овој линк го поставувам по трет пат, и тоа од сВЕнска е.


Sweden have found one more sign that the answer lies in the structure of the brain.
Scientists at the Karolinska Institute studied brain scans of 90 gay and straight men and women, and found that the size of the two symmetrical halves of the brains of gay men more closely resembled those of straight women than they did straight men. In heterosexual women, the two halves of the brain are more or less the same size. In heterosexual men, the right hemisphere is slightly larger. Scans of the brains of gay men in the study, however, showed that their hemispheres were relatively symmetrical, like those of straight women, while the brains of homosexual women were asymmetrical like those of straight men. The number of nerves connecting the two sides of the brains of gay men were also more like the number in heterosexual women than in straight men.
Just what these brain differences mean is still not clear. Ever since 1991, when Simon LeVay first documented differences in the hypothalamus of gay and straight men, researchers have been struggling to understand what causes these differences to occur. Until now, the brain regions that scientists have come to believe play a role in sexual orientation have been related to either reproduction or sexuality. The Swedish study, however, is the first to find differences in parts of the brain not normally involved in reproduction
the denser network of nerve connections, for example, was found in the amygdala, known as the emotional center of the brain. "The big question has always been, if the brains of gay men are different, or feminized, as earlier research suggests," says Dr. Eric Vilain, professor of human genetics at University of California Los Angeles, "then is it just limited to sexual preference or are there other regions that are gender atypical in gay males? For the first time, in this study it looks like there are regions of the brain not directly involved in sexuality that seem to be feminized in gay males."
Vilain, who studies the genetic factors behind sexuality and sexual orientation, notes that it may turn out that the brains of gay men possess only some 'feminized' structures, while retaining some masculine ones, and this is reflected in how they act on their sexuality. "We know from studies that men, regardless of their sexual orientation, retain masculine characteristics when it comes to their sexual behavior," he says. Both gay and straight men, for example, tend to prefer younger partners, in contrast to women, who gravitate toward older partners. Most men are also more likely than women to engage in casual sex, and to be aroused by visual stimuli. "So I expect that some regions of the brain will remain masculine even in gay men," says Vilain. For something as complex as sexual orientation, it's no surprise that everything from genes to gender to environment may play a role in ultimately determining your perfect partner.
Нешто налик мутанти само со други "моќи".
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.189
Што се однесува на тоа дали се или не се нормални... Нормалното е релативна и индивидуална перцепција. Во твоите очи хомосексуалците не се нормални (од некои твои причини), а еве пак во моите очи се сосема нормални луѓе. Значи не можеш ради тоа што ти ги гледаш како ненормални, да им ограничуваш права. Фактот што тие никого не загрозуваат и што се способни да живеат, работат како и секој човек, е сосема доволен за нивните права да си доаѓаат сами по себе. Не можеш ти на хомосексуалец да му кажеш - ,,Еј, јас те гледам како ненормален, затоа нема да имаш никакви права и ќе се помириш со тоа што си роден со дефект''.
Ниско размислување од твоја страна.
Ако со твоите очи гледа и мнозинството население сега воопшто немаше да го правиме овој муабет нели?
Ако ти речи некој дека си ненормален ке си се насмееш и сигурно нема да го сватиш сериозно, ако ти речат двајца ке се подзадумаш, ама ако сите ти велат дека си ненормален е тогаш сигурно си ненормален. За другата забелешка сто пати ви е побиена и упорно пак се навраќате на неа. Па заборави да спомнеш љубов, возрасни ова она.
И кој тоа права ви се скратени освем демек право на брак и право да посвојувате деца. Кое друго право го немате. Ви бранат да се пердашите. Колку што знам не.
Ве гонат кривично само затоа што сте педери. Не.
Е сте сакале да ве гледаат како нормални. Тоа тешко пошто не сте. Сте сакале вашите сексуални афинитети да бидат прифатени како нормални. И тоа тешко оди. Мене повеќе ми личи дека барате преку леб погача, а и за воља на вистината и многу повеќе го делат моето мислење отколку вашето.
И сега што со закон ке не натерате да ве гледаме како нормални личности под закана на казни и затвор. Тоа вас ке ве направи среќни иако знаете дека само лице ке ви прават.
Па само погледни како одговорија на едно просто прашање. Никој не посакува дома да му се роди педер. Ете толку ве сметаат за нормални и толку ја сметаат вашата сексуална ориентација за нормална, па незнам колку да придонесувате на општеството, незнам колку да сте вредни и полни со љубов. Тоа е реалноста и тоа се фактите. Сега мафкајте со документи и изјави од доктори и асоцијации колку сте нормални, едноставно народот со кој треба да живеете не ве гледа нити како нормални нити пожелни нити ве сака нити ве прифаќа.
 
Член од
21 март 2013
Мислења
176
Поени од реакции
149
Ако со твоите очи гледа и мнозинството население сега воопшто немаше да го правиме овој муабет нели?
Ако ти речи некој дека си ненормален ке си се насмееш и сигурно нема да го сватиш сериозно, ако ти речат двајца ке се подзадумаш, ама ако сите ти велат дека си ненормален е тогаш сигурно си ненормален. За другата забелешка сто пати ви е побиена и упорно пак се навраќате на неа. Па заборави да спомнеш љубов, возрасни ова она.
И кој тоа права ви се скратени освем демек право на брак и право да посвојувате деца. Кое друго право го немате. Ви бранат да се пердашите. Колку што знам не.
Ве гонат кривично само затоа што сте педери. Не.
Е сте сакале да ве гледаат како нормални. Тоа тешко пошто не сте. Сте сакале вашите сексуални афинитети да бидат прифатени како нормални. И тоа тешко оди. Мене повеќе ми личи дека барате преку леб погача, а и за воља на вистината и многу повеќе го делат моето мислење отколку вашето.
И сега што со закон ке не натерате да ве гледаме како нормални личности под закана на казни и затвор. Тоа вас ке ве направи среќни иако знаете дека само лице ке ви прават.
Па само погледни како одговорија на едно просто прашање. Никој не посакува дома да му се роди педер. Ете толку ве сметаат за нормални и толку ја сметаат вашата сексуална ориентација за нормална, па незнам колку да придонесувате на општеството, незнам колку да сте вредни и полни со љубов. Тоа е реалноста и тоа се фактите. Сега мафкајте со документи и изјави од доктори и асоцијации колку сте нормални, едноставно народот со кој треба да живеете не ве гледа нити како нормални нити пожелни нити ве сака нити ве прифаќа.
Луѓето кои ги гледаат хомосексуалците како ненормални никогаш и не запознале хомосексуалец, или пак никој хомосексуалец не им кажал дека е хомосексуалец. Ако идеме по твоја логика, мнозинството во Македонија ги гледа како ненормални девојките кои се мажат за човек од различна религозна припадност, мнозинството во Македонија ги гледа како ненормални вегетаријанците, мнозинстовото ги гледа како ненормални атеистите итн итн итн. И сеа, значи ли тоа дека вегетаријанците, атеистите, девојките кои стапиле во брак со партнер од друга религија, се ненормални? Секако дека не. Него, ние Македонците како нација се уште не сме до толку развиени, и повеќето од народот кај нас се што е поразлично од нив го гледа како ненормално, болно. Кај нас поимот ,,почитување на различностите,, скоро и не е толку познат. Повеќето од луѓето не знаат нешто повеќе за хомосексуалноста освен дека хомосексуалците сакаат мажи, и затоа тие треба да бидат навредувани, а не знаат дека омразата и навредувањето не се начин за еден хомосексуалец да почне да сака жени. За среќа има и луѓе кои реално ги согледуваат работите, доволно се образовани, и гледаат со други очи. Како и да е, нештата се подобруваат, иако пред неколку години беше незамисливо еден човек јавно да се произнесе како хомосексуалец, еве пак сега дел од хомосексуалците во Македонија јавно излегуваат, организираат настани како Skopje Pride Week, и се борат за права. Со тек на време ситуацијата на хомосексуалците се повеќе и повеќе ќе се подобрува. Поентата ми е дека ние како општество сме во фаза на развивање.

Велиш дека хомосексуалците ги имале сите права, само немале право на брак и на посвојување деца.. Хм, па знаеш ли дека правото на оформување семејство е едно од основните човекови права? Не е така сеедно за еден хомосексуалец тоа што нема право да изгради семејство со свој партнер.
Иначе, никаков закон нема да присили еден необразован човек кој живее со сфаќања од пред неколку века, кој од дома го воспитувале на омраза кон се што е поразлично од него, да ги прифати хомосексуалците. Туку еден закон може само да му даде до знаење дека дискриминирањето врз основ на различна сексуална ориентација не е во ред, и истото се казнува. Исто како што е и со дискриминацијата врз основ на различна религиозна припадност, на различна етничка припадност и сл.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom