Хомосексуални бракови во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.

FootballCasual

Илегалац
Член од
5 јуни 2013
Мислења
14
Поени од реакции
10
Ти очигледно не си тепан ко мал.........jer nisi normalan burazeru........што би кажале хрватите.
Не сам изрод да ме тепав израснат у нормалну средину а не сс педери и лезбејке изроди
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951




За све има лек

На овие копиљациве уште не им пораснале влакна на ку*от но собрале сила групно да клоцаат еден човек, а да треба да се соочи некој од јунациве сам со клоцаниов голема е веројатноста дека истиот јунак ќе избега како пичица.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.154
Тhen again, поимот „ненормален“ во оваа тема.
Запнаја дека се нормални па нормални пошто некаде таму заклучиле дека се нормални.
Ако е така ете едно прашање од мене кон сите поборници и љути борци за таканаречените права на таа заедница.
Нека се изјаснат тука кој од нив сака и со цело срце очекува, море и тајно се моли нивното новороденче да испадне педер или лезбејка. И да не ги помешаме брзините. Не прашувам тука дали би го прифатиле тоа дете како такво( сепак какво е такво е, ваше ке си биди), туку дали како некој што очекува или се надева дека бебето ке биде машко или женско, да се надева дека ке испадни педер.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Запнаја дека се нормални па нормални пошто некаде таму заклучиле дека се нормални.
Ако е така ете едно прашање од мене кон сите поборници и љути борци за таканаречените права на таа заедница.
Нека се изјаснат тука кој од нив сака и со цело срце очекува, море и тајно се моли нивното новороденче да испадне педер или лезбејка. И да не ги помешаме брзините. Не прашувам тука дали би го прифатиле тоа дете како такво( сепак какво е такво е, ваше ке си биди), туку дали како некој што очекува или се надева дека бебето ке биде машко или женско, да се надева дека ке испадни педер.
Vlade па си ги помешал лончињата.

Јас се пронаоѓам себе си, во таканаречените поборници да им се подаде рака на хомосексуалците како луѓе.

И да ќе ти кажам дека никој не сака да има такво дете, уште помалку да очекува тоа да се случи. Тоа е прашање кое оди во контекст со муабетот каква појава е хомоскесуалноста.
А тука се збори за нешто отпосле, односно кога веќе ја има хомосексуалноста во нашата околина.

Затоа прашањето ти беше тешка глупост.

Инаку хомосексуланоста како појава и дефиниција на истата, дали ќе е во кош на болест, ненормалност или спротивно, нема никаква врска со социолошкиот момент и нивно прифаќање и етаблирање во општеството.

Тие што не ги сметаат како болни, ќе ги прифатат.

Тие што ги сметаат за болни, нека ги прифатат како и сите останати болни. На болниот му се подава рака, а не се бутка на земја.

Едноставно е, нели?
Ако тој до тебе има миопија и носи наочари нема да се гнасиш од него, и нема ради наочарите да му речеш да не се жени правно?

п.с. Ако сакаш дискусија за самата појава што е и како е, тоа е друг муабет, и не го мешај тука.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Запнаја дека се нормални па нормални пошто некаде таму заклучиле дека се нормални.
Ако е така ете едно прашање од мене кон сите поборници и љути борци за таканаречените права на таа заедница.
Нека се изјаснат тука кој од нив сака и со цело срце очекува, море и тајно се моли нивното новороденче да испадне педер или лезбејка. И да не ги помешаме брзините. Не прашувам тука дали би го прифатиле тоа дете како такво( сепак какво е такво е, ваше ке си биди), туку дали како некој што очекува или се надева дека бебето ке биде машко или женско, да се надева дека ке испадни педер.

Ќе се молиш и со цело срце ќе очекуваш детето да ти се роди здраво и живо, со 5 прстиња на секоја рака и нога. Не знам кој е поголем страв кај родителот кога ќе му се роди дете... Дали ќе е со некоја тешка физичка или ментална аномалија, или пак дали ќе биде педер.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.154
Vlade па си ги помешал лончињата.

Јас се пронаоѓам себе си, во таканаречените поборници да им се подаде рака на хомосексуалците како луѓе.

И да ќе ти кажам дека никој не сака да има такво дете, уште помалку да очекува тоа да се случи. Тоа е прашање кое оди во контекст со муабетот каква појава е хомоскесуалноста.
А тука се збори за нешто отпосле, односно кога веќе ја има хомосексуалноста во нашата околина.

Затоа прашањето ти беше тешка глупост.

Инаку хомосексуланоста како појава и дефиниција на истата, дали ќе е во кош на болест, ненормалност или спротивно, нема никаква врска со социолошкиот момент и нивно прифаќање и етаблирање во општеството.

Тие што не ги сметаат како болни, ќе ги прифатат.

Тие што ги сметаат за болни, нека ги прифатат како и сите останати болни. На болниот му се подава рака, а не се бутка на земја.

Едноставно е, нели?
Ако тој до тебе има миопија и носи наочари нема да се гнасиш од него, и нема ради наочарите да му речеш да не се жени правно?

п.с. Ако сакаш дискусија за самата појава што е и како е, тоа е друг муабет, и не го мешај тука.
Муабетот е многу јасен, далеку од тоа дека сум ги помешал лончињата.
Зошто никој би нејќел такво дете ако тоа е нормално како и сите други. Ова прашање немаше никаква врска со сегашната тема, но од друга страна се испењавија докажувајки дека тоа е нормална појава и дека ти се нормални луѓе па сходно на тоа бла бла бла. И за крај не се прави куќа од покривот туку од темелите. А темелот на ова куќа е дали хомосексуалноста е нормална или не е. Не дали е природна, не дали е ваква или таква. Не дали постојат или не, не дали народот тука ни е заостанат, не дали ни го перат мозокот владите, режимот или незнам кој.
Така да прашањето е сосем на место, без многу психоанализи или извадоци од лекарски здруженија и битни историски личности.
Тие ете си сметаат дека се нормални( а јас неколку пати имам нагласено дека под ненормална појава не мислам дека се умноболни туку дека се грешка на природата) и дека неправедно се неприфатени од околината.
И да на болниот му се подава рака, но болниот е свесен дека е болен. И на хендикепираните им се прави место за паркинг ама пак тие не тврдат дека се здрави прави. Ако сметат дека се здрави прави нека си бара место како и сите други. Неможи и гаска и маска .
Има разлика нели?
Вака само некој е лицемерен. Од една страна ги прифаќа и ги поддржува, ама од друга страна никој од нив нејќи дома да му биди. И ајде ете кога се понуди веќе прв изјаснисе дали сметаш дека таа е нормална, дали сакаш дома да имаш такво нормално дете( не дали ке го прифатиш туку дали се надеваш да имаш). Да ги отвориме картите за да и хомосексуалците знаат какво е твојот став во врска со нормалноста на таа појава иако ете си нивен поддржувач.
Нивниот став го знаеме. Ајде сега и твојот да го чуеме.
Настрана тоа што ги подржуваш.
Мојот е веке јасен. Таа не е нормална појава, и како таква не гледам ама никаква потреба да се афирмира како нешто нормално.
--- надополнето: 19 јуни 2013 во 14:04 ---
Ќе се молиш и со цело срце ќе очекуваш детето да ти се роди здраво и живо, со 5 прстиња на секоја рака и нога. Не знам кој е поголем страв кај родителот кога ќе му се роди дете... Дали ќе е со некоја тешка физичка или ментална аномалија, или пак дали ќе биде педер.
Тука стави акцент на здраво дете.
Ти сакаш да ти се роди хомосексуалче или нормално здраво право дете. Настрана муабетот со тешки физички аномалии.
Прашањето беше доста јасно.
Дали ти посакуваш твоето дете да биде педер или не,а не дали да биде со две глави или педер.
Не го врти муабетот и одговори .
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Муабетот е многу јасен, далеку од тоа дека сум ги помешал лончињата.
Зошто никој би нејќел такво дете ако тоа е нормално како и сите други. Ова прашање немаше никаква врска со сегашната тема, но од друга страна се испењавија докажувајки дека тоа е нормална појава и дека ти се нормални луѓе па сходно на тоа бла бла бла. И за крај не се прави куќа од покривот туку од темелите. А темелот на ова куќа е дали хомосексуалноста е нормална или не е. Не дали е природна, не дали е ваква или таква. Не дали постојат или не, не дали народот тука ни е заостанат, не дали ни го перат мозокот владите, режимот или незнам кој.
Така да прашањето е сосем на место, без многу психоанализи или извадоци од лекарски здруженија и битни историски личности.
Тие ете си сметаат дека се нормални( а јас неколку пати имам нагласено дека под ненормална појава не мислам дека се умноболни туку дека се грешка на природата) и дека неправедно се неприфатени од околината.
И да на болниот му се подава рака, но болниот е свесен дека е болен. И на хендикепираните им се прави место за паркинг ама пак тие не тврдат дека се здрави прави. Ако сметат дека се здрави прави нека си бара место како и сите други. Неможи и гаска и маска .
Има разлика нели?
Вака само некој е лицемерен. Од една страна ги прифаќа и ги поддржува, ама од друга страна никој од нив нејќи дома да му биди. И ајде ете кога се понуди веќе прв изјаснисе дали сметаш дека таа е нормална, дали сакаш дома да имаш такво нормално дете( не дали ке го прифатиш туку дали се надеваш да имаш). Да ги отвориме картите за да и хомосексуалците знаат какво е твојот став во врска со нормалноста на таа појава иако ете си нивен поддржувач.
Нивниот став го знаеме. Ајде сега и твојот да го чуеме.
Настрана тоа што ги подржуваш.
Мојот е веке јасен. Таа не е нормална појава, и како таква не гледам ама никаква потреба да се афирмира како нешто нормално.

Види Владе, многу пред тебе дискутирав за оваа појава на темата за Хомосексуалност, која сега е затворена. Таму ќе си видиш што јас мислам.

Проблемот не е во тоа што ти мислиш дека е неномална појава тоа, туку во начинот на кој што ја третираш таа појава и ликот кој ја носи истата таа појава на свој грб.

Тука на форумов има еден куп квазилиберали, како и сеирџии.

Невозможно е да има дискусија во одреден правец, без да се заврти на сеир, заебанција или пак навреди и лични фрустрации.


Значи јас тебе ти велам вака - сметај си дека е грешка на природата, твое право и твој став, никој не може да ти го одземе.
Но тие луѓе се тука околу нас. За некого нормални, за некого грешка на природата.

Зашто на две грешки на природата не им се дозволи да го уживат истото право како и другите, од правен аспект?

Тебе лично не ти сметаат, во тоа сум сигурен, а зборуваш дека нема да им дадеш брак. Тоа е лицемерие, нели?
Или едноставно изживување врз некого од суперпозиција наметната според тебе, од природата, и среќата која си ја имал?

Понатаму тебе ти смета тоа што тие се сметаат себе си за здрави, а ти ги сметаш за болни. Инвалидите признаваат, друг некои признаваат, а тие сеа мандраци се прават и не признаваат.
И тоа е во ред од твоја страна. Твое мислење и твој став. Те нервира тоа од хомосексуалците, ама ти неможеш ништо да сториш нели? Повторно неважно дали некои двајца ќе се потпишат пред матичар а себе си се сметаат за здрави, а според други се болни. Повторно невалиден аргумент ЗА ОВАА ТЕМА. За нешто друго е валиден.

Болдот е твојот став јасно и гласно кажан. ВО ред. Тој е и го прифаќаме како таков, и ставот и тебе како носител на истиот. Каде во твојот став се содржи потребата да не им се дозволи брак на тие особи?
Ете двајца ќе се земат, а ти повторно ќе го држиш тој став.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Тука стави акцент на здраво дете.
Ти сакаш да ти се роди хомосексуалче или нормално здраво право дете. Настрана муабетот со тешки физички аномалии.
Прашањето беше доста јасно.
Дали ти посакуваш твоето дете да биде педер или не,а не дали да биде со две глави или педер.
Не го врти муабетот и одговори .

Нормално дека нема да сакам детето да ми се роди како хомосексуалец. Причините се јасни и се она што ти не сакаш да се меша со баналното прашање кое го постави. Не знам кој воопшто би пишал дека сака детето да му биде хомосексуалец при овие општествени услови кои ги имаме....
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Здрави прави Западот ги направи луѓето изроди... До тие што ги подржуваат овие работи... Да ве прашам нешто.. Ако посвоите дете, нели тоа дете коа ќе порасне треба да има мајка и татко? Па тоа дете ќе доживее невидени трауми кога другите околу него ќе дознаат дека има двајца пешковци дома...

Подржување на што ? На љубов меѓу ист пол? Па кој ви брани лапајте се, драпајте се дома што има да правите паради низ цел свет... Ете поради ова луѓето се тепани ...
Никој ни го забранил односот помеѓу 2 исти пола нити нешто им рекол , но покрај тоа масовно се прават вакви протести сегде... Угнетените да можат јавно ако не и да имаат односи сите да ги гледаат... Ебате извртениот поредок...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.154
Види Владе, многу пред тебе дискутирав за оваа појава на темата за Хомосексуалност, која сега е затворена. Таму ќе си видиш што јас мислам.

Проблемот не е во тоа што ти мислиш дека е неномална појава тоа, туку во начинот на кој што ја третираш таа појава и ликот кој ја носи истата таа појава на свој грб.

Тука на форумов има еден куп квазилиберали, како и сеирџии.

Невозможно е да има дискусија во одреден правец, без да се заврти на сеир, заебанција или пак навреди и лични фрустрации.


Значи јас тебе ти велам вака - сметај си дека е грешка на природата, твое право и твој став, никој не може да ти го одземе.
Но тие луѓе се тука околу нас. За некого нормални, за некого грешка на природата.

Зашто на две грешки на природата не им се дозволи да го уживат истото право како и другите, од правен аспект?

Тебе лично не ти сметаат, во тоа сум сигурен, а зборуваш дека нема да им дадеш брак. Тоа е лицемерие, нели?
Или едноставно изживување врз некого од суперпозиција наметната според тебе, од природата, и среќата која си ја имал?

Понатаму тебе ти смета тоа што тие се сметаат себе си за здрави, а ти ги сметаш за болни. Инвалидите признаваат, друг некои признаваат, а тие сеа мандраци се прават и не признаваат.
И тоа е во ред од твоја страна. Твое мислење и твој став. Те нервира тоа од хомосексуалците, ама ти неможеш ништо да сториш нели? Повторно неважно дали некои двајца ќе се потпишат пред матичар а себе си се сметаат за здрави, а според други се болни. Повторно невалиден аргумент ЗА ОВАА ТЕМА. За нешто друго е валиден.

Болдот е твојот став јасно и гласно кажан. ВО ред. Тој е и го прифаќаме како таков, и ставот и тебе како носител на истиот. Каде во твојот став се содржи потребата да не им се дозволи брак на тие особи?
Ете двајца ќе се земат, а ти повторно ќе го држиш тој став.
Ако веќе си го напишал твојот став некаде на овој форум, тогаш не гледам причина зошто не го напишиш уште еднаш за да не мораме да бараме. Толку е таен?
Ги сметаш за нормални или не. Ти лично. Значи не зборуваш ни ти како ни јас во името на сите, туку твој став како гледаш на тоа.
И незнам зошто ова не би имало врска со темата. Има итоа како. Можи ке звучи клише и незнам колку пати е напишано , но ете јас уште еднаш ке напоменам. Ако се грешка на природата , тогаш што ги прави нив толку посебни па да имаат права поголеми од другите грешки на природата. Не е толку битно дали јас би им дозволил да стапат во брак на две ненормални особи, но зошто тоа право да го немаат и другите ненормални особи или особи со ненормални афинитети.
Ако биди нека биди за сите или за никој.
И да ке ги вмешам пак тука и инцесот и педофилијата и зоофилијата и да не набројувам сите осанати ненормални појави во едно општество. Зошто хомосексуалците би биле попривилегирани од сите други ако како и на другите и нив жичките им се погрешно поврзани. И да не се пењавиме џабе како тоа било со обострана љубов и возрасни единки и незнам што. И инцесот е обостран ако земиме за тоа па никој не го одобрува. И полигамијата е обострана па ке заглавиш во затвор.
Така да има и тоа како важност прашањето дали ја сметаме хомосексуланоста како нормална или не, а најлесен начин да заклучиме дали е или не е е тоа дали сакаш да ти се роди такво дете дома или не. Со тоа многу работи стануваат појасни.
И ако моето е лицемерие со тоа што не ми сметаат онака лично, но сум против било какви дополнителни права па вклучувајки го и она за брак , тогаш да видиме што ти ке одговориш на моето прашање, ако одговориш секако.
И за крај неможеш се да ставиш настрана и да се сконцентрираш само на правото на брак. Не оди баш тоа така.
А каде е после правото на посвојување деца на пример. Каде е божемната дискриминација и правото да се заштитат од неа. Или сега се друго пу пу неважи, сега тука е само за брак и само за брак ке збораме. Ако е така тогаш најверојатно има логика дека моето противење на право на брак не е на место, но од друга страна кога ке ја видиш големата слика некако и ми држи вода муабетот.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
"...Неколку часа пред да го напишам ова, непосреден повод ми даде мајка ми. Честопати во минатото сме имале конфликтни ситуации кога се отварала темата за мојата сексуална ориентација. Така, по безполезните дискусии и исцрпните препирања заклучивме дека е најдобро да живееме како цимери и никој од нас да не задира во животот на другиот. Што би рекол Ѓорге Иванов – разумен компромис. Долги години поминаа, а таа живееше во негирање и практикување на нојовската психологија. Просто немавме заедничка тема на разговор поради нетрпеливоста која постоеше помеѓу нас и во многу наврати знаеше да ескалира како ерупција на вулкан и да се претвори во караници и меѓусебни навреди. Неодамна здравствената состојба на мајка ми беше влошена и грижата за неа ја преземавме јас и мојот партнер кој скоро две години живее со мене во нашата семејна куќа. Ние бевме тука за неа кога требаше да ѝ помогнеме во извршувањето на физиолошките потреби, нејзиното хранење, движење… едноставно, комплетна нега потребна 24/7 на човек чија нормална функционалност беше привремено одземена.

Денес, иако нејзината подвижност е донекаде вратена, сепак ме замоли да ѝ помогнам да се истушира бидејќи сѐ уште не е во можност самата да го направи тоа. Во моментот бев зафатен со друга активност, па му реков на мојот партнер да го стори тоа наместо мене. По еден час, дојде и како гром од ведро небо ми кажа дека конечно ме прифаќа мене и мојот партнер. Низ солзи ја изрази својата благодарност и почит кон нас. Искрено, бев трогнат. Не верував дека некогаш ќе ги изусти тие зборови. Жената која експлицитно тврдеше дека никогаш нема да ме прифати и да се помири со тоа дека нејзиниот син е геј, стоеше среќна пред мене што сум пронашол вистински човек и сопатник во животот признавајќи ја нашата љубов.

Целиот ден го поминав во размислување колку ли години ќе му бидат потребни на нашиов народ за луѓето да ги прифатат различностите и да научат да живеат со нив. До кога врз формирањето на мислењето за некое лице ќе игра улога неговата сексуална ориентација наместо човечноста и квалитетите кои ги поседува на приватен и професионален план. До кога за сметка на идеалите и очекувањата на нивните блиски илјадници мажи и жени ќе бидат приморани да водат двоен живот, длабоко несреќни во постојано криење не реализирајќи дека всушност бегството од себе си и тоа што си е невозможно.

Едно знам, а тоа е дека ЛГБТ луѓето заслужуваат рамноправност, достоинство и еднаков третман како сите останати. Тоа се можеби вашите најблиски со кои делите добро и лошо несвесни за нивната приказна. Тие луѓе се во вашата непосредна близина, дома или на работното место. Дечкото или девојката на соседната маса во вашето омилено кафуле. Постои веројатност тоа да бидат оние професионалци на чии дела и достигнувања се воодушевувате преку телевизиските и компјутерските екрани или при посета на нивните концерти, изложби, филмови, театарски претстави… Нивната вредност не треба да биде доведена во прашање ниту да се суди за неа поради нивниот избор кој е интимно и пред сѐ човеково право на определување. Нема да навлегувам во научни дебати, не овој пат. За крај ќе се одјавам и ќе ве оставам со текстот од „Срцева драма“ на Хајнер Милер (1929-1995). До следната прилика."

Петар Стојковиќ


Целиот текст за оние што сакаат да го прочитаат е овде.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom