Хомосексуални бракови во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Зашто да се ограничуваме на нешто толку застарено и демоде како што е согласност.
Сакаш да кажеш дека една коза кога ќе ја носат на мркање треба да даде согласност или доволно е газдата да реши дека тој и тој прч и одговара на неа и да ја однесе таму, па и тогаш козата не дава согласност. Јеби га.
Брцањето на рака во вагина на крава до рамо не е филија а сексот е филија.
ма дај молимте не биди толку заостанат и ограничен, па да ми кажуваш општо прифатени критериуми за што е во ред а што не е во ред, затоа што по тие општо прифатени критериуми ниту хомосексуалноста не е прифатлива,гледаш баш според тие критериуми само маж и жена можат да стапат во брак, не им чуе стојко дали се “ СВЕСНИ ИЛИ НЕ-СВЕСНИ“ .
Имаш некој друг аргумент освен наметнати критериуми или немаш ?
Ti namerno se pravish glup, taka? Da te ignoriram ili?

Kriteriumot e 'soglasnost od vozrasen svesen covek' a ti go pishuvash ovoj post kako odgovor?!?

#1 homoseksualnost - 2 vozrasni, svesni
#2 pedofilija - 1 vozr/svesen + 1nevozrasen/nesvesen
#3 zoofilija - 1 vozr/svesen + 1koza(nevozrasna/nesvesna)
#4 nekrofilija - 1 vozras/svesen + 1lesh(nevozrasen/nesvesen)

Spot the loonie.


Kolku mozhe da e teshko?!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ti namerno se pravish glup, taka? Da te ignoriram ili?

Kriteriumot e 'soglasnost od vozrasen svesen covek' a ti go pishuvash ovoj post kako odgovor?!?

#1 homoseksualnost - 2 vozrasni, svesni
#2 pedofilija - 1 vozr/svesen + 1nevozrasen/nesvesen
#3 zoofilija - 1 vozr/svesen + 1koza(nevozrasna/nesvesna)
#4 nekrofilija - 1 vozras/svesen + 1lesh(nevozrasen/nesvesen)

Spot the loonie.


Kolku mozhe da e teshko?!
Не се прави намерно глупав.

:(
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ti namerno se pravish glup, taka? Da te ignoriram ili?

Kriteriumot e 'soglasnost od vozrasen svesen covek' a ti go pishuvash ovoj post kako odgovor?!?

#1 homoseksualnost - 2 vozrasni, svesni
#2 pedofilija - 1 vozr/svesen + 1nevozrasen/nesvesen
#3 zoofilija - 1 vozr/svesen + 1koza(nevozrasna/nesvesna)
#4 nekrofilija - 1 vozras/svesen + 1lesh(nevozrasen/nesvesen)

Spot the loonie.


Kolku mozhe da e teshko?!

Возрасен свесен плус возрасен свесен (блиски роднини) = инцест.

АМ туе?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ti namerno se pravish glup, taka? Da te ignoriram ili?

Kriteriumot e 'soglasnost od vozrasen svesen covek' a ti go pishuvash ovoj post kako odgovor?!?

#1 homoseksualnost - 2 vozrasni, svesni
#2 pedofilija - 1 vozr/svesen + 1nevozrasen/nesvesen
#3 zoofilija - 1 vozr/svesen + 1koza(nevozrasna/nesvesna)
#4 nekrofilija - 1 vozras/svesen + 1lesh(nevozrasen/nesvesen)

Spot the loonie.


Kolku mozhe da e teshko?!
Многу е тешко верувај кога се обидуваш да сватиш некој кој што зема општо прифатени критериуми, поставени од групата која што вели дека брак помеѓу маж и жена не е исто што и брак помеѓу истополови единки.
Да се разбереме пријателче, јас немам ништо против никого ни против педери ни против зоо педо сите филии.
Зрелост ?
Која е границата на зрелост ?
баба ти или прабабати можела да се мажи на 13 години со првиот мензис или само што ќе почнеле да и растат цицките,сега велат + 16 до пред некоја деценија беше +14. Објасними што е педофилија за тебе, која е границата на зрелост ?
Ти кажав познавам маж и жена кој се ите како хедикепирани, буквално со тешка ретардација не разликуваат добро од лошо, не можат да се грижат за себе, не можат да преживеат самостојно, но сепак се во брак. А интелектуално и емоционално се на ниво од 6/7 годишно дете.
Дали тоа е за тебе здрелост ?
Зарем до таму дојдовне свеста да ни биде одлучувачки фактор ?
Инцестот е помеѓу зрели единки не е кривично дело доколку се и двајцата возрасни, ниту пак се лежи затвор за зачнување на дете во таков однос. Зошто да неможат да склучат брак ?
Јас велам дека сите се еднакви,ти велиш педерите се подобри.
црнецот вели мене ме дискриминираат, а тој дискриминира кинез,Шкљонцине плачат дека се угнетувани и дискриминирани , а тие не сакаат да видат цигани.
Ми нема логика.
Игнортирај прај шо ќе праиш твое право,колку тежи твоето мислење и твојот став, толку и мојот, колку тежи ставот на оние кој што подржаваат толку тежи и на оние кој што не подржаваат.
Јас подржувам еве јавно си кажувам по незнам кој пат, но мислам дека сите треба да имаат исти права.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Возрасен свесен плус возрасен свесен (блиски роднини) = инцест.

АМ туе?
So zadovolstvo kje ti odgovoram otkako ti kje go zavrshish svojot del.

Dali imash problem so #1-#4? Ako da, odgovori so 'DA, imam' I probaj da objasnish, ako ne, kazhi: 'DBack, tvojot kriterium e OK za #1-#4'
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Абе остај имаше и едно дете во другата тема сабајле вели нека остават список со име и презиме ќе ги убивам. Да им отидеш по два три шамари на сите и правец кај мајка им у скут да ги погали.
Абе остај МАЖИШТА - Ќе колеме ,Ќе бесиме, ќе дереме.
Издигни го од земја со една клоца нема да знае кај да се сврти ,ќе се смее ко зелен три дена и има да се чуди што го снашло.
Еве јас сум доброволец бе, нека ме колат мене за педерската кауза, среди ти закажи термин кај да се соберат и да ме линчуваат,јас ќе донесам кубик дрва за кладата.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Си покажале истражувањата дека таквите деца се најчесто пореметени, не прифатени и со трајни лузни.

Каде? Пробуричкај по темава, ќе најдеш и линк дури. Некој постираше. Јас знам. Но, ме мрзи да посочувам точно каде. Потруди се, ќе најдеш.

Всушност. форумов е за дискусија. Нели. За размена на мислења и ставови. За жал, нее за оправање работи или криви дрини. Инаку немаше ни грцине да ни опнат вето у Букурешт да беше кајгана толку моќна.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
So zadovolstvo kje ti odgovoram otkako ti kje go zavrshish svojot del.

Dali imash problem so #1-#4? Ako da, odgovori so 'DA, imam' I probaj da objasnish, ako ne, kazhi: 'DBack, tvojot kriterium e OK za #1-#4'
Критериум за што?
Или дефинирање однос. Со дефинирањето на тие нешта немам. Со оправување имам.
Да, свесни двајца, едне несвесен еден леш/дете/животно, да. Такви се одредените филии. И?
Болни се.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Си покажале истражувањата дека таквите деца се најчесто пореметени, не прифатени и со трајни лузни.

Каде? Пробуричкај по темава, ќе најдеш и линк дури. Некој постираше. Јас знам. Но, ме мрзи да посочувам точно каде. Потруди се, ќе најдеш.

Всушност. форумов е за дискусија. Нели. За размена на мислења и ставови. За жал, нее за оправање работи или криви дрини. Инаку немаше ни грцине да ни опнат вето у Букурешт да беше кајгана толку моќна.
Знаеш кога знам дека си очаен? Кога викаш "барај, пробуричкај по темава", и искористи еднина. Толку имате на своја страна. А знаеш во останативе теми колку такви студии се постирани? На секоја трета или четврта страна ќе најдеш нешто кое сугерира во полза на хомосексуалноста.

Знаете да ми вртите политика, ова-она, ама децата израснати во такви домови не се политички настроени. Тука ви паѓа во вода се.

Не, напротив, истражувањата покажале дека 99% од таквите деца имаат детство со поголеми предизвици, но не и дека жалат што израснале со такви родители, дека ги мразат, или дека би смениле нешто.

Тој мал процент со такви лузни и трауми, се должи на неуки родители (ги има и кај нашата популација, не сме имуни на идиоти), решиле да раснат дете во ултра-хомофобна средина.

Ако тоа го искористуваш како аргумент, тогаш имам 10.000 повеќе аргументи против хетеросексуалцте воопшто да раснат деца, и тоа само од примери во Македонија.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Se e toa laga. Protiv toa ne mozes. Takva ti e naravta. Da l'zes i sida siris.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Скокни па кажи ОП.

Ехехеееее, по западов сеуште се полемира дали да се оправдаат овие бракови. Искрено, само му тупат на народот за морали и накрачи. Работата е посложена - здравствено осигурање, па трте мрте.....пари бате. Money talks, bullshit walks.

Се надевам ќе дојде и тој ден. Кога можеше марихуаната рекреативна, не медицинска, да се легализира во некои држави во САД...ќе пркне кај и да е.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ти кажав познавам маж и жена кој се ите како хедикепирани, буквално со тешка ретардација не разликуваат добро од лошо, не можат да се грижат за себе, не можат да преживеат самостојно, но сепак се во брак. А интелектуално и емоционално се на ниво од 6/7 годишно дете.
Во законот за брак не е дозволено, каде законот затаил... (како и за многу други работи)...
Инцестот е помеѓу зрели единки не е кривично дело доколку се и двајцата возрасни, ниту пак се лежи затвор за зачнување на дете во таков однос.
Шо збориш бе момче? Само колку да се кажувало нешто. Самиот инцест во повеќето земји (а и кај нас) е казнив со закон

  • In Austria, incest between lineal ancestors and descendants and between full siblings is prohibited. It is punishable by up to two years in prison.
  • In Denmark, incest between lineal ancestors and descendants and between full siblings is prohibited. Sex with a descendant is punishable by up to six years in prison. Sex between siblings is punishable by up to two years in prison. It is defined in paragraph 210 in the Danish penal law
  • In Finland, sexual acts between one's full sibling (but not half-sibling), ancestor or descendant is punishable from a fine up to 2 years in prison for "sexual act between close relative" unless the person in question is under 18 years old or have been forced or illegally persuaded to perform the sexual act. The law doesn't specifically mention incest as a word at all, however, marriage between one's sibling, half-sibling, ancestor or descendant is forbidden
И да не ги редам натаму, види си сам, тука.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Во законот за брак не е дозволено, каде законот затаил... (како и за многу други работи)...

Шо збориш бе момче? Само колку да се кажувало нешто. Самиот инцест во повеќето земји (а и кај нас) е казнив со закон

  • In Austria, incest between lineal ancestors and descendants and between full siblings is prohibited. It is punishable by up to two years in prison.
  • In Denmark, incest between lineal ancestors and descendants and between full siblings is prohibited. Sex with a descendant is punishable by up to six years in prison. Sex between siblings is punishable by up to two years in prison. It is defined in paragraph 210 in the Danish penal law
  • In Finland, sexual acts between one's full sibling (but not half-sibling), ancestor or descendant is punishable from a fine up to 2 years in prison for "sexual act between close relative" unless the person in question is under 18 years old or have been forced or illegally persuaded to perform the sexual act. The law doesn't specifically mention incest as a word at all, however, marriage between one's sibling, half-sibling, ancestor or descendant is forbidden
И да не ги редам натаму, види си сам, тука.
Не тропај глупости за германија потенцирав неколку страници наназад, сега и таму се води борба да се легализира, инцестот во македонија и повеќето земји е кривично казнив само доколку е во прашање малолетник и полнолетна личност,родо-сквернавење.
Во друга ситуација каде што и двајцата се полнолетни не се третира никако како во македонија така и во многу други земји, едноставно кривично се одговара ако стапат во брак.
ТОЛКУ, земи најди го законот и прочитај го .
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Не тропај глупости за германија потенцирав неколку страници наназад, сега и таму се води борба да се легализира, инцестот во македонија и повеќето земји е кривично казнив само доколку е во прашање малолетник и полнолетна личност,родо-сквернавење.
Во друга ситуација каде што и двајцата се полнолетни не се третира никако како во македонија така и во многу други земји, едноставно кривично се одговара ако стапат во брак.
ТОЛКУ, земи најди го законот и прочитај го .
Ти треба, пошто тропаш цело време глупости, да си го прочиташ законот, а линкот не си го ни видел, ево ти и за Германија.

In Germany, incest is punishable by law if consummated between people related by blood in direct line only, therefore between parents, grandparents, great-grandparents and their children, grandchildren, great-grandchildren plus among siblings and half siblings. The penalty is a fine or up to 3 years of prison. Incest between relatives who are minors (below 18 years old) at the time of offence is not punishable but remains a crime, therefore aiding and abetting of incest between related minors is punishable. The legal term used in German jurisdiction is "Beischlaf" (engl. coitus); only vaginal intercourse is punishable, other forms of sexual activity remain exempt from punishment.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom