Хип хоп културата во Македонија

Член од
11 април 2012
Мислења
123
Поени од реакции
107
Легијата можеби го смениле звукот но сепак си се држат до стилот не им е премногу променет само во текот на годините за нијанса промениле некој ствари неможе цело време исто те исто мора нешто да се промени монотоноста не чини.
Според мене сеуште си се држат до стилот и прават квалитетен рап.
Што не му чини на ова ?
?
Ова не е Легија, ова е Tonyo San..
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Ова не е Легија, ова е Tonyo San..
Јасно де ова е индивидуа но Легијата како Легија немаат нови проекти многу,многу.
Све што е ново си е индивидуално не работат заедно сите се со нови соло проекти.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Бооо бе го остајвте онај да ве искара и сеа ќе замарате. Преку куро од истите муабети, Легијата го сменале стилот, ова комерцијален бил, ваков бил таков. А ние никако да придонесиме кон подобрување на културата..
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Да ви препорачам еден интересен хип-хоп/рап блог.
Кој има комплекс или алергија од српски , ју кен скип ит.
Ме мрзи да пишувам повејче вовед , пошто моѓете сами да видите , шо е како е .
Плус за Sussaro предлог.
http://dizelgorivo.blogspot.com/
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.073
Поени од реакции
19.878
Извини срцкаст и во 2003 Легијата била ГРУПАЦИЈА составена од повеќе групи и МC-ја со различни стилови па ги споиле и добиле еден финален тврдокорен продукт - зашто сакале. Биди реален, факт е дека омекнаа за допрат до увото на повеќе луѓе, да ги истуркаат на ТВ и автоматски да профитираат.

Да те потсетам како звучеа
Тоа се нарекува еволуција во стилот. Сите имаат еволуирано, некои повеќе, некои помалку, некои ич. Јас сум реален секогаш, страни не завземам. Ако треба негативно мислење да дадам за некој - ќе дадам, без разлика колку е влијателен во рапот.
Тоа како што викаш ти омекнување во стилот, е и причината зошто Џака и Аго не се/беа во добри односи. Исто, факт е дека Легијата прават помек рап за да допрат до увото на повеќе луѓе, тие брзозборките од РНС и слични такви песни, но сепак држат одредена граница и неверувам дека некогаш ќе се симнат на нивото како нивните колеги од Токсикологија, всушност и не ги личи да се симнат на тоа ниво.
Мислиш јас несакам да има што повеќе рап каков што прават пр. Нов Поредок, Кртот и др. или пак вакво нешто:


 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.073
Поени од реакции
19.878
Ааа-ууу, како го изеба Trix битов, која вожња човече... ццц, браво! Втората строфа од Trix како е извозена... вмозок ебават, поточно крајот од строфата на Bizzy и почетокот од строфата на Trix 1:36 - 2:04. Или дека вчурив Џо.. хмм.. незнам, ама знам дека тракава партал ме направи и одам да си легнам сега.

Добра ноќ народе и ве оставам со струшко/охридскава колаборација!

 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
^^ seriozno??? ako ova te voudusevuva.......
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Bidejkji minat godinite, a procesot na toa bavno/brzo ( relativno ) tecenje na vremeto, nekako samo po sebe si e edna golema zivotna lekcija, spremen sum da kazam deka nauciv edno nesto od zivotot svrzano so muzikata.Dali e toa lekcija za mene, za tebe, tvojot brat,sestra ili drugar, nema nikakvo znacenje.Zivotot e lekcija a sekoja lekcija e edno golemo " + " za kreiranje na karakter, pshiologija i pogled na svetot i rabotite vo nego.
Prikaznata zapocnuva od mnogu godini nazad.Ova bi sakal da go izkazam tuka na forumov a i znam i siguren sum deka kje stigne do usite na tie za koi sega kje pojadam malku gomna, ali moze da se nervirat site koi kolku sakat ova moe jadenje gomna se bazira na fakti neosporlivi i do den denes.Bi sakal da razkazam za toa kolku raperite denes se ne blagodarni, nafurani kopilinja, bez nikakva gram i doblest da se priznae kvalitet ili barem potencijal koj treba ili ne treba da bide obraboten kako surova nafta.Ne me razbirate ??? Kje razberete ;) ....

Ako nekoj ja cital mojata kniga - EDEN ZIVOT I EDNA FILOZOFIJA ZA EDNA MUZIKA I EDNA KULTURA -
togas sigurno znae za moite pocetoci vo muzikata.Na kratko, se zapoznavme so rapot dalecnata 1999/2000 godina vo kvartot vo koj ziveev.Vo toa vreme od 1998ma godina do 2004ta godina vo mojot grad bese aktivna edna grupa pod imeto " BUNT ".Nekoj od vas vekje i sigurno gi znaete i moze da se setete koi se tie, osobeno poetska pravda bi trebalo da znae deka imase takva rap grupa so mnogu tvrd rap stil.
Vo toa vreme BUNT bea moite uciteli i patokazi vo rap muzikata.Vo togasnata 2000 godina rapot vo globalni ramki ne bese komercijalno eksploatiran i bese se uste sushtinski tvrd.Bev zaljuben vo muzikata i se sekjavam deka postojano se trudev da bidam prisuten na togasnite Rap zabavi vo Dom na Mladi. Vo toj lokal se sobiraa site stipski i makedonski raperi kako Dzaka Nakot, Ago, SVP, Legijata, DNS, Puka Kozmetika i uste mnogu drugi makedonski artisti.Pred se, mene licno, idoli mi bea moite lokalni heroi kako BUNT,LUGETO u BELO i STIP HOP so Psiho Tim i Caldisani.
Pred se, stipskite raperi mi bea favorit pred site ostanati raperi vo drzavata, i se gordeev deka imame kvaliteten rap kako rapot na DA BE DA, BUNT, STIP HOP i LUGE U BELO. Kako mal se sekjavam mectaev eden den i jas da zastanam na taa ista bina vo Dom na Mladi i da rokam tvrd rap ramo do ramo so istite tie koi mi bea idoli i za koi bukvalno sekojden se interesirav za nova pesna, nov nastap ili novo prisustvo na nastap vo koj eden do drug vo publika kje skokam vo shutka kako i site tie ostanati artisti dlaboko idealizirani od mene.
I taka, dodeka godinite minea, rapot umirase, i scenata mutirashe. Starite artisti t.e. moite idoli vekje prestanaa da se zanimavat so tvrdokorniot rap, drugi prestanaa da se zanimavat voopsto so rapot vo celost, drugi pak egocentricno poletoa vo neboto i zabravija deka seuste mozat da kazat edno ZDRAVO na lugeto koi gi odminuvaat na ulicata oti sepak toa se onie istite koi skokaa zaedno so niv na sutkite vo DOM NA MLADI na nivnite zabavi i nivnite pesni.
No dodeka godinite minuvaa, jas mojata pocit kon istite tie faci nikogas ne ja promeniv. Se aktivirav i koga stanav clen tuka na forumov 2008mata pocnav ofanzivno da sozdavam temi na pod-forumot MUZIKA za stipskite grupi zatoa sto sakav da gi izreklamiram oti mojata pocit kon niv od pocetokot na 2000 godina koga za prv pat gi vidov do 2008mata nikogas ne splasna nitu omekna, i taka prodolziv da im pravam reklama kako sto toa go pravi Poetska Pravda za sirokata makedonska rap artisticna masa.
Go pravev toa nesto od srce (isto kako i ti poetska pravda), kako med da mi kapeshe od ustata pishev pofalni zborovi za STIP HOP, DA BE DA,Luge u Belo i za BUNT.Koj saka moze da proveri da gi najde temite, mene me mrzi da trazam linkovi.
Vo isto vreme im gi kacuvav pesnite na YOUTUBE.com na DA BE DA / BUNT / STIP HOP.Istoto toa nesto go pravev od ljubov i od kjef da izreklamiram edni moi stari idoli koi denes se propichkarija i stanaa teski ego manijaci koi mislat deka samo niv treba da im se dava pocit i nikogas oni da ne oddadat pocit oti neli bile STARA SKOLA i site ostanati vekje ne vredat (delumno e fakt) i ne bi mozele nikogas da go stignat nivniot produkt.HA :) !!!!!!! Edno vreme duri me soprea na ulica i mi vikat -> abe ti gledame kacuvas nasi pesni, sakas li da ti dademe uste da kaces nekoi sliki i pesni koi sto ne si gi kacil????? Istite tie me pitat da im dadam potkrepa a denes nikakvi gi nema mene oni da mi dadat potkrepa. Epa dobro normalni li se be ?????Zarem i jas sum istoto ona moderno gjubre koe ne zasluzuva pocit oti sigurno nema nikogas da napravi produkt ekvivalentno tvrd na nivniot od pred 15 godini???? De bre ????

Istite tie faci na koi im pravev reklama, denes se istite faci koi me odbegnuvaat, na ulica vo stip ne sakaa da mi kazat edno ZDRAVO, a osobeno od koga pocnav da izdavam muzika i da se reklamiram sebe si kako Trip Hop artist ( nastrana od rapot ) duri i togas ne dobiv podkrepa. Ete gledam denes, 2 godini od postoenjeto na oficijalnata mi FB strana, i oficijalnata mi reklama po privatni poraki prakjanje link od mojata FB strana gledam deka nikoj od starite tie klovnovi koi jas bezuslovno gi idealizirav ne sakal od srce da stisne edno LIKE ili barem edna pozitivna kritika da pise na nekoja youtube pesna.NE!!!!Vo momentov Mista ne place za sponzorstvo i reklama, mista prosto gleda edni fakti za edni iskompleksirani dushi a koi za zal bea moite idoli.Jas da receme ne ocekuvam nikoj od Legijata da mi stisne LIKE oti povekje od jasno e deka ne gi sakam tie momci a i ne sakam nivna pocit. Ali ocekuvav vo ovoj zivot do sega barem onie koi jas od se srce gi reklamirav i sakav, barem oni da stisnat edno LIKE na delata koi jas gi tvoram, JAS na koj idoli mi bea istite tie koi me ignorirat a jas gi reklamirav.Ebati tragicnata rabota.Ne za mene.... tuku za niv.
I sega, jas se pitam slednovo. Pravev reklama na okolu 15 coveka, za tie istite se ispokarav tuka na edna tema STIP vs SKOPJE na rap poleto (kiskin ja znae temata oti on ja zakljuci). I na krajot nikoj od tie klovnovi ne mi stisna LIKE ili ne dade edna pozitivna kritika na moja pesna ili barem da mi pise edna poraka so nekoja pofalna duma kako sto jas toa go pravam. AGO licno mi pisa ubavi zborovi na edna pesna, a ovie ne sakat nikakva podkrepa da mi dadat.Ebate logikata i absurdnosta na situacijata.
E ... togas vo glava mi izleguvaat nekolku faktori poradi koi mislam deka ne sakaat da me podrzat.

1. Zavidlivost
2. Namerno Ignoriranje
3. Zavidlivost + Namerno Ignoriranje
- drugo nisto ne mozam da izmislam zaradi koe ne bi me podrzale. 4toto nesto poradi koe ne bi me podrzale bi trebalo da e losiot kvalitet na mojot stil mozebi??? ili ne me biva mozebi :) NE !!!! Ne e toa povekje od jasno e ;) bidejkji mene me podrzuvale od producentite na LONS, CRAZ 1 pa se do AGO, skill & hose, frenki cutlass i dr.

I sega se pitam jas, zosto da gi podrzuvam povekje istite tie faci za koi se stegnav da se karam po internet i da gi falam kolku toa oni bile mokjni raperi a ne bile zabelezani poradi ne znam kakvi pricini.Ebate. Ne znam kako toa oni sakaat pocit od drugi demek bile stara skola, a da ne dadat potkrepa i pocit na nekoj koj niv gi sakal i pocituval. Ete tuka e absurdniot Raperski kompleks i fenomen. Oti jas licno mozebi da jadam gomna za mnogu lugje ama vo krajna smetka pak kje kazam od se srce BRAVO ako ima za sto da kazam. No takvi kako ovie koi gi nabrojav, em im davas potkrepa em pocit, i na krajot oni nisto ne davat.
Ne biva taka. Ete taka se razocarav od site raperi osobeno tuka makedonskite oti se teshki kompleksari i u mozok ebani i si mislat deka samo onie starite mozele da napravat nesto koe e vredno.
Jas licno se zakolnav i nema da se otkazam od mojot plan da napravam tolku dela pomegju koi nivnite kje se izgubat, i naj malku barem kako istite tie na stara slava kje se kurcam.
I onaj den gi gledam STIP HOP t.e. Puri od stip hop snimale spot so Sekachot. Bog da cuva. Nitu se ednakvi nivoata na RAP pomegu skopje i stip, nitu pak sekachot e kompatibilen na nivoto na STIP HOP nitu pak se razbira delot na onaj Sekacot sto vsusnost poetot saka da kaze, a i deliverito mu e pateticno ... Inace za PURI mozam da kazam samo SUPER i za spotot isto taka super. Ali kolaboto so taj Sekacot e totalno bezsmisleno i ne polezno za stip hop spored mene oti nivoata se drasticno razlicni.NO !?? Oni si znaat ....

I sea se pitam, ima li smisol jas da dadam potkrepa na istite tie koi me ignoriraa mene, mojte dela i mojata dadena potkrepa i pocit kon niv ????NE !!!!! So celo srce oficijalno kazuvam na STIP HOP deka ne zasluzuvaat nikakva pocit ama bukvalno za nisto. Nikogas oni ne dadele pocit, a i ako ja davat ete se gleda kade ja davat, tamu kade naj malku ima smisla nitu ideja.
A se sekjavam, odev kaj DRE DZINOT pred 5 godini i mu ponudiv ako sakaat da im davam instrumentali da rokat, sami da gi dovrsuvat ali samo neka rokat. Ljubovta kon nivniot rap mi bese nenormalno golema, se sto sakav e prosto da ne prestanat da rokat oti mi bea ljubimi oni zaedno so BUNT. Na onoj Aco od Bunt em 5 pati mu pustav i link i pesni i albumite i nikakov odgovor .... se pravat na ludi, se edno od maka i zavist ne mozat da kazat edno alal vera ili samo napred.
A vo momentov se setiv deka i FUNDAMENT poslednite 6 meseci go nema nikakov da mi pise.Mu pisav za proektot na STRESS oti demek pocnavme da gi sponzorirame so bitovi Stress oti ni se dopagjaat, ama ete nema go da pise. Mu pustiv link od albumite koi gi izdavam, nitu za toa go nema da pise. A ubavo se sekjavam meseci pred da pocnam da izdavam muzika se drzese epten drugarski kon mene i si pisese sve i svashta, i odednash HOP ischezna. Em mu pisev sto biva zosto go nema. Se prave na lud i on ;) ... taka mi izgleda.

A onaj den se cuv so VALI od Reality i deckoto kaza alal vera drugar za rapot tvoj, koga sakas moze da izrokame nesto zaedno, ja imas celata moja pocit.Istoto i Miki Rastaman go kaza. Istoto toa go kaza i Masta od srbija, i snimavme. A samo ovie moite koi od malo kopile gi pocituvam, samo oni me zaebaa, bas koga naj malku ocekuvav.A onie koi samo 2/3 pati gi pofaliv oni od srce mi vratija na zborovite i mi kazaa koga sakam kje rokame zaedno.KJEF !!!!! Ete toa e pocit. Ne mora da pisuvat za mene statii, ali moze barem edno alal vera da kazat i toa e toa.
A onie na HIPHOP.mk 3 pati gi pitav dali bi sakale da napravat mala reklama na moite dela, oni 3 pati kazaa DA DA NEMA PROBLEMI, i nikako ne mi go napravija toa nesto. I znam zosto ;).Bidejki im e krivo deka plukav po LEGIJATA oficijalno na niniot sajt, i sega ne sakaat mene da me izreklamirat oti RONIN se javi odma tamu dezurniot advokat na LEGIJATA i onie tamu administratorite naj verojatno mu lizat kur na RONIN oti neli e zvezda zaedno so legijata, pa zatoa nema da me izreklamiraat mene. Golem kur !!!Neka si go reklamirat Bili Zver, jebiga.

Taka da, od ovaa moja muzicka istorija nauciv deka da si raper, znaci da si gomno polno so kompleksi. I nikogas povekje nema da dadam podrshka na nikoj.Jas nikogas ne letnav vo neboto da se mislam za bog i batinja leleeeeeee demek imam 4 trip hop albuma 1 demo rap i uste 3 proekti u glava i sto sega da letnam u nebo ????? NE! Seuste podrzuvam artisti, seuste falam artisti ete cist primer e Reality i nekoi drugi, na primer MIKI RASTAMAN.Ne znaci deka ako si raper ne treba da si fan. I ne znaci deka ako si artist ne treba da imas kompleksi. Jas imam kompleksi, normalno e. No seuste imam doblest da podkrepam nekoj artist i da kazam sto mi se sviga i sto vredi da se sponzorira so pocit i potkrepa pa ako treba i so nekoi instrumentali kako sto toa go pravev so STRESS. Isto taka gi potkrepiv i VISOK NAPON od stip a em se po 5 godini po mali od mene.Denes ovie sto gi nabrojav od starata skola ne mozat ni za kurot da mi se fatat izvinete. Em kupena produkcija imat, em egocentricno kompleksirani, em pak i se kurcat na stara slava vekje 10 godini pa i zgora na toa ne davat nikakva potkrepa, a i ako ja davat ja davat u picku mater bezsmisleno nekade vo nekoi artisti koi blage veze nemaat od rap.

Ebete se site be !!!!! Nikakvi moralni vrednosti nemate !!! Raperi ????? Toa se gomna be brat. Teski iskompleksirani gomna. Site pocit barat, i site pocit ne davat.Raperi bez logika.

Ja vi pozdrav i ocekuvajte go RAPOKALIPSA nekogas u vremeto.... mozoko kje vi prsne od stilot, a picki kako vas mi se motivacija nikogas da ne se otkazam !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
^^ ahhh brat solzi mi nadojdoa....
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
brat iskreno zasto posvetuvas tolkav post za nekoj sto nezasluzuva....kako da ne fajkam seir...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
brat iskreno zasto posvetuvas tolkav post za nekoj sto nezasluzuva....kako da ne fajkam seir...

Vo tvojot svet mozebi ne zasluzuvat nikakov post ... no vo mojot svet moite idoli bea moite RAP svetci koi mi go pokazaa patot, za jas denes da prodolzam sam bez nivna podkrepa, t.e. taa podkrepa koja nekogas mectaev da ja imam denes za inat ne mi e dadena ( ne deka jas umiram za nivnata potkrepa). Ali izgleda kako ti sto vikas taa potkrepa vsusnost nikogas i ne mi trebala. Ete ova e taa vistinska potkrepa koja mene me odrzuva vo zivot i me tera da tvoram i nikogas da ne se otkazam.Ete komentar od drugata strana na planetata za pesnata 4 a.m.

It's been a long, long time since I've heard boom baps like this!! Awesome!!
KindredKunoichi 23 hours ago
  • Well then, you are welcome to my world of Jazzy Boom Bapness !!!!Come take a ride, through the sound of the 4 released LPs.Peace.
    ZakTakalak in reply to KindredKunoichi 4 hours ago
  • I spent most of last night in your World actually, liked, favourited, subbed & shared!! So Thank you for your music, it's a breath of fresh air finding an artist who keeps it dusty!! Peace from the UK & keep doing your thang!! :)
    KindredKunoichi in reply to ZakTakalak 2 hours ago
Ete ... se si ima balans.Ako od Stipskite stari Idoli sum razocaran, toa na drugata strana na planetata znaci nova podrshka i pocit :)
Brat ... znam deka ne zasluzuvaat tolkav post :) Ali jas forumov go koristam za indirektno da im pratam poraka oti veruvaj se se cita tuka i oni se znaat ;) .... fakticki go koristam forumov za da im kazam so imam da im kazam oti ne mozam licno da im go kazam, a epten sakam. Ama ima vreme i za toa ;) .......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom