Хип хоп културата во Македонија

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Ај нешто во живо.Првпат ги слушам дечкиве...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Nekoj da kaze dali znae, ili koj sto znae neka kaze, koj artisti se ocekuva da izdadat albumcinja vo blisko vreme.Nekoj kako SVP, Legijata i site tamu zaedno, Str2 ili Djaka, DNS Ekipata, Podzeman efekt i Gerila isto taka znam spremaat albumi, tuka kiskinov nesto procitav ke izdaval solo album, ovie deckite Da Titanium isto taka nesto zborea.Ajde pisete nekoi novini okolu rapot od koj ekipi sto da se ocekuva.
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
На описот на овој настан пишува дека ЛД и Скај воедно со овој кнцерт вадат спот и нов албум наречен "Убиче нас жене"
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Nekoj da kaze dali znae, ili koj sto znae neka kaze, koj artisti se ocekuva da izdadat albumcinja vo blisko vreme.Nekoj kako SVP, Legijata i site tamu zaedno, Str2 ili Djaka, DNS Ekipata, Podzeman efekt i Gerila isto taka znam spremaat albumi, tuka kiskinov nesto procitav ke izdaval solo album, ovie deckite Da Titanium isto taka nesto zborea.Ajde pisete nekoi novini okolu rapot od koj ekipi sto da se ocekuva.
Во врска со Tha Titanium... "Прометеј" е насловен новиот албум и мислам дека ќе биди не само албум на Titanium туку компилација македонски рап артисти. Ова е прво нешто кое се проба да се направи и се надевам дека ќе биди успешно, бидејќи за прв пат е потиснато раперското его и се зближени сите краеви на Македонија. Имено моментално на овој албум има околу 12тина гостувања и тоа:
Скопје: AGO, LD Pistolero, Raw n Wicked, Dvoen Somnez, 2Fast
Кочани: Fundament
Струмица: Divizija, Kiskinov
Прилеп: Ice D, Poppa G, Crime Time, Murgo, Double B
Битола: уште нема некоја официјална информација но би требало да има соработка со Stress и Kosta Freestyler
Србија: Т.N.T.
Имено името на албумот доаѓа од митот за Прометеј, единствениот титан кој останал да живее на земјата и бил поштеден од новите богови, но никогаш не се потчинил, напротив ги понижил и му помагал на луѓето на земјата. Скриената порака во овај мит не е наше да ја кажиме но е повеќе од очигледна.

Во врска со албумот на Кискинов.. Името гласи "На пат кон дома" ... Класичен рап звук и текстови полни со пораки наспроти приливот на клубски и бетл текстови. Битовите се на Кискинов, освен двата ремикси кои исто така ќе ги има на албумот. Едниот е на Fundament, а другиот на Dare DT. Албумот ќе биде во целосна продукција на RickBeatz а за дополнителни информации кои моментално не можам да ги кажам може да пише лично и Kiskinov

И уште ова го сретнав на интернет во врска со Легијата

tazkabalabanova (1 week ago)
Spam
Oficijalno ! Ke se izdava albumot na LD Pistolero Don Dada i Sky Wikluh "Ubice nas zene" , sledno e Facizam 2 na King Fizze i Tonyo-San , potoa Tonyo-San 3-et solo album ... dodeka pochna da se snima i nov album na Legijata 4 Life ... Da Dzaka Nakot so nov solo album. 1L
 
M

marko 1996

Гостин
Nekoj da kaze dali znae, ili koj sto znae neka kaze, koj artisti se ocekuva da izdadat albumcinja vo blisko vreme.Nekoj kako SVP, Legijata i site tamu zaedno, Str2 ili Djaka, DNS Ekipata, Podzeman efekt i Gerila isto taka znam spremaat albumi, tuka kiskinov nesto procitav ke izdaval solo album, ovie deckite Da Titanium isto taka nesto zborea.Ajde pisete nekoi novini okolu rapot od koj ekipi sto da se ocekuva.
Аго требаше од септември до октомври да извади Том 4 и Во добро и зло да излезе ама не испадна ко што треба све. Ама како што се збори Ангел Чувар(Солто на Аго) кога ке излезе ке биде парче... Ама коа ке излезе малце ке треба изгледа да почекаме:) Тоа не знеа никој освен Аго. Чекам исто албумот на СВП , а исто и дечкиве тие што се од Прилеп мислам што снимија со Аго баш чекам да видам од нив што ке излезе , зашто траките им се прилично добри. Мислам дека они имаа еден албумот тој Титаниум 22. Иначе миста ти до кај си со албуми траки... нешто у последно време те снемува не си толку интензивен ко што беше пред 4-5 месеци:)
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
fala za informacijata brat.ne znaev deka ago spremal solo album.inace ja nesto ne se zamaram so rap vekje ... preorentira si se ja u po razlicen pravec ;) .. onamu na onaa mojta tema mozes da cues ... pozz
 
П

Паган-др

Гостин
А шо се деси со довршувањето на Аго - Предизборен Молк ли како и да беше? Излезе на јутјуб несредена, демек наскоро ќе излезе финалната верзија, до сеа ништо...


него:

 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
А шо се деси со довршувањето на Аго - Предизборен Молк ли како и да беше? Излезе на јутјуб несредена, демек наскоро ќе излезе финалната верзија, до сеа ништо...
 
M

marko 1996

Гостин
Фала богу нешто квалитетно во последниве година две од легијата , ја поштувам траква, многу, браво за РНС!!! Ко уби Зенот и неговата екипа :) едно големо Б Р А В О !!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom