Хип хоп културата во Македонија

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Zakon .... od albomut od edno vreme koga imase nogu kreativen rap bez 8375 artisti u drzavata.Ete go i klipot dokaz za toa koj kakov bil i kade stignal denes.Kacar, slatkar, skit, reality, toni zen ... interesnoto e deka taa generacija na raperi kako rality ili spirt i uste nekoi drugi faci prestanaa da se zaminavat intenzivno i kvalitetno so rap ... naj verojatno si kazaa " koj e smisolo pokraj tolku kretenija da se sozdava koga naj verojatno kje pomine so 15 like i 12 dislike na youtube ili vamu tamo ....
Од мое маало е Спирт. Дојде еднаш у друштво свртивме некој муабет ама повеќе околу идните планови, а не околу неговото минато. Има долга приказна околу тоа зашто се откажал. Али една од работите е и едностраниот дис на Аго и екипата. Кога видел со какви луѓе треба краставици да сади највероватно решил да престане. Иначе да, тоа биле златните години на хип-хопот како кај нас така и во Америка. Сега се е мејнстрим.
--- надополнето: Sep 12, 2011 4:57 PM ---
хахаха ѕвер :pos:
Колку ќутек има јадено за ова....
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.361
Поени од реакции
4.883
Од мое маало е Спирт. Дојде еднаш у друштво свртивме некој муабет ама повеќе околу идните планови, а не околу неговото минато. Има долга приказна околу тоа зашто се откажал. Али една од работите е и едностраниот дис на Аго и екипата. Кога видел со какви луѓе треба краставици да сади највероватно решил да престане. Иначе да, тоа биле златните години на хип-хопот како кај нас така и во Америка. Сега се е мејнстрим.
--- надополнето: Sep 12, 2011 4:57 PM ---

Колку ќутек има јадено за ова....
Јал не јал важно прејако е =)
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
http://soundcloud.com/rickbeatz/kiskinov-na-pat-kon-doma

официјално парче од идниот албум "На пат кон дома" на Кискинов :)
Дивно. Што е со вашиот албум, кога излага? :)

Од мое маало е Спирт. Дојде еднаш у друштво свртивме некој муабет ама повеќе околу идните планови, а не околу неговото минато. Има долга приказна околу тоа зашто се откажал. Али една од работите е и едностраниот дис на Аго и екипата. Кога видел со какви луѓе треба краставици да сади највероватно решил да престане. Иначе да, тоа биле златните години на хип-хопот како кај нас така и во Америка. Сега се е мејнстрим.
--- надополнето: Sep 12, 2011 4:57 PM ---
Колку ќутек има јадено за ова....
Од Радишани си така? :D
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Кој има СЕ македонско? xD Онака, кој ја има најголемата колекција на македонски рап? Ми треба/сакам СЕ! :D
сериозен сум
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.361
Поени од реакции
4.883
Член од
26 јануари 2010
Мислења
908
Поени од реакции
185
Можи некој да ми дај некоја поопуштена инструменталка...колку да се пробам?
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Едни од најталентираните нови артиси (ако може да ги наречам) моментало на сценава.
респецт
Ne se bas novi :) no se perfektno tocni so stilot :) .... direktno od srzta na RAPOT t.e. BOOM BAPot .... Alal im vera.Edvaj cekam da go izdadat albumot momcite od GERILA + Noviot album na Podzeman Efekt.Na balkanot nema takvi so takov stil... Treba da sme gordi so artisti koi se uste plasiraat takov zvuk vo rap umetnosta, ne samo na lokalno tuku i na globalno nivo.
Pocit im davam zatoa sto se konstantni vo stilot koj go kreiraat.Od pocetok do kraj vo nivniot prv album, a veruvam takov kje bide i vtoriov, prez celoto vreme imat eden koncept na zvukot, produkcijata i lirikata.Drugite nikogas nema da mozam da gi pocituvam zatoa sto koga kje zemes eden album od novite izdanija na drugite rap oligarsi, se gleda kako se dinamicni vo stilot, koe na eden nacin mene (zboruvam vo slucajov licno za mene) ne mi se sviga, zatoa sto ne mislam deka na takov nacin se pokazuva lojalnost kon ljubovta koja te izgradila vo rapot.Nekako ne mi stima da slusam album vo koj ima 5 traki boom bap, 3 traki socijalni so meka produkcija, 2 traki za ljubov so nezna produkcija, i uste 2 traki so eksperimentalna produkcija.ILI OD POCETOK DO KRAJ EDEN STIL, ILI NIKAKVA MULTIKOLOR blamaza ...
Barem vo rapot neka bide taka, iako vo rapot pak naj mnogu moze da se pravi taa stilova koloritnost.
Zatoa GERILA I PODZEMAN EFEKT sekogas kje mi bidat vo srce isto kako sto se i SAF.
OD POCETOK DO KRAJ, LOJALNA I KONSTANTNA PRODUKCIJA !!! Sekoj drug nacin mene licno ne mi se sviga ....

Pozdrav Lord.

(abe brat Lord mi se vika na mene kuceto :) zlaten retriver e ) hahaha ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom