Хип хоп културата во Македонија

Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
ај да се објасниме.
глеам дека погрешно ме сФати :)
прво. ако инструменталот е стварно твој,тогаш свака част.
и да,би сакал да ги слушнам останатите 200 инструментали и да земам(читај КУПАМ) некој од нив ако ми се свиѓаат,нормално ако ти се за давање.

второ. тоа за врчак и днк пишува ДА СЕ ОСВРНАМ НА ТЕМАВА што значи дека зборував генерално за сите,не само за тебе.

трето. мислам дека нема далеку да стигнеш со ова размислување.
ако мислиш дека ако некој дошол и за лош звук кажал дека е ЛОШ звук е омраза тогаш нема шо да бараш во рап брат.


пис

--- надополнето ---



раперу територијално не ти се совпаѓа кичево со колешино и стар дојран. многу пат е.
ја веќе ги завземав осломеј и зајас,пред портите на кичево сум
:toe:
:pos2:
super kolega .. principno ako sakas da cues nesto od mene ete odi tuka imam staveno 7/8 instrumentali licno moi praveni so trud brat.
Ako sakas da cues poveli link: http://www.youtube.com/user/ZakTakalak

Vo isto vreme ete nov komentar od ago.Ago me prati zad cekorot.Ete go komentarot:

TemnataStrana
36 minutes ago
Opa nekoj ja prodolzil Stipskata Rap loza vo stilot na recitiranje :). Pozz i neskam da se povtoruvam, rapot na pomladite.
AGO(edna ljubov)

Tuka nesto seriozno smrdi... da ne se povtaram.No cudno e kako nekoj me pravat serko, a silnite me pocituvaat.Stvarno nesto smrdi ...

Taka da drugar ne sakam da se karame.Mene mi dokazaa nogu raboti okolu mojot stil.Redok .. da .. odi proveri gi instrumentalite na mojot profil vo youtube pod naslov JAZZY RAP - BOOM BAP REMINISCE .. ima nekolku dela.Preslusaj gi i daj mi kritika.Dobredojdena e sekakva kritika za mojata produkcija.Iako treba da znaes deka najdobrite instrumentali sekogas se cuvaat na hard a ne na youtube.Taka da , toa sto ke go cues tamu, zapomni deka kaj mene go poseduvam vo 3 pati po dobar zvuk, i imam bitovi ( od 200) koi ke bidat edinstveno cueno ako nekogas izdadam album.
A ako sakas da zemes bit od mene, slobodno ke ti go dadam bez pari.Jas od muzikata ne sakam da pravam pari.Sakam prijateli na mojot stil i luge koi obozavaat tvrda muzika.Od srce ke im dadam na tie koi go pocituvaat toa.

Edna ljubov davam i jas .. za tvrdiot rap koj ostana zad nas ....

Pozdrav i preslusaj tamu toa vo UPLOADS ... se najdobro ....

Ete ti za pocetok tuka pa prodolzi sam na youtube:



Inace sve e demo i e so los kvalitet.. namerno ne namerno taka izbrav ... finalniot proizvod od mojata rabota ke se cue nekogas i negde ... vo perfektnoto svetlo ...
Pozdrav ...

--- надополнето ---

Eve ti i eden bit denes sto go napraviv.Ovoj e poveke za drogiranje.Oti si pravam i takva muzika za sebe si da moze da se opustam koa imam potreba od temnina .. Ete cuj .. voa nema da e bit za pesna, prosto za temni noki, osameni utra i abstraktni momenti ... mislam deka ke go osetite ovoj instrumental ubavo sto sakam da kazam so zvukot ..

Temava e za makedonski rap, taka da mislam nema problemi ako ja razvivame nasata produkcija napravena na Muzika na Sveki.

Se najdobro.

 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
DJ-93'Slaughter ја прочитав твојата книга и начинот како гледаш на работите и се останато ( ми остана уште последното и претпоследното поглавје ) и се е кул али мене најмногу ме интересираше тематиката за West Coast рапот... и за жал многу малку имаш напишано. Повеќето ти е за Тупак и како тој размислувал и што творел, а многу малку имаш за хип-хоп културата во западниот брег. Како почнала, зошто почнала и најважно да се спомни е тоа дека западниот брег се тие што ја дале цврстината на хип-хоп културата ( да не речам мудата :) ). Западниот брег ја донесе културата на повисоко ниво со тоа што не се плашеа да кажат како живеат и дека има смета политиката која била вршена врз нив. Пред тоа се зборувало за проблемите, но на поведар начин или пак со метафора. Со појавата на така наречениот "Gangsta rap" ( кој јас не би сакал така да се нарекува ), конечо ги искажале своите проблеми кон власта и општеството. Мислам дека тоа е и поентата во оваа култура. Да кажеш што ти смета без да се прикриваш. Кога се работи за Македонија, најнормално дека нема логика ние да правиме гегнста рап, но учиме од истиот како да ја добијаме црвстината и да не се плашиме да застаниме против тоа што ни смета. Малце офтопик избегав али морав да постирам
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214

ke moze tekstot.
fala odnapred

MISTA93 uste ne mi odgovori na postot sto go pisav malce pogore
cekam odgovor
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238

ke moze tekstot.
fala odnapred
-dzirni me,birajne deka negirame
testirame,birame nesto ponovo
polirame,biraj me,samo
negirame,testirame,
nesto ponovo
da birame,barame,borime,
storime,
karame,parame,polij me,gorime...x 3 poslednite 2,3 stiha

Recitirame,testirame birame
recitirame,testirame,birame
testirame birame recitirame
insistirame..promovirame...
demolirame...testirame...birame...
recitirame...sum kun-fun JIN.

нареден пат види во дискрипшн на видеото ;)
а иначе ништо посебно не ми е ова.... се шо разбрав е дека рецитирале -.-
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Мислам дека тоа е и поентата во оваа култура. Да кажеш што ти смета без да се прикриваш. Кога се работи за Македонија, најнормално дека нема логика ние да правиме гегнста рап, но учиме од истиот како да ја добијаме црвстината и да не се плашиме да застаниме против тоа што ни смета. Малце офтопик избегав али морав да постирам
Чисто од љубопитност само, ме интересира што е тоа што ви смета !?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Хмм интересна мешавина jazzy+chill out+со свои horrorcore моменти.
Мислам дека тракава теба да послужи за turntablism.

--- надополнето ---

Чисто од љубопитност само, ме интересира што е тоа што ви смета !?
На членот или на рап артистите (хип - хопот воопшто)?
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Чисто од љубопитност само, ме интересира што е тоа што ви смета !?
интересно прашање, на кое треба многу да се пишува па затоа ќе постирам само еден линк и ќе ја сватиш мојата поента, и поентата на сите македонски рапери ( во вистинска смисла на зборот) :smir:

 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
-dzirni me,birajne deka negirame
testirame,birame nesto ponovo
polirame,biraj me,samo
negirame,testirame,
nesto ponovo
da birame,barame,borime,
storime,
karame,parame,polij me,gorime...x 3 poslednite 2,3 stiha

Recitirame,testirame birame
recitirame,testirame,birame
testirame birame recitirame
insistirame..promovirame...
demolirame...testirame...birame...
recitirame...sum kun-fun JIN.

нареден пат види во дискрипшн на видеото ;)
а иначе ништо посебно не ми е ова.... се шо разбрав е дека рецитирале -.-
Falat ti za tekstot sum zaboravil da vidam vo diskripsnot na videoto.Inace ni mene ne mi e nesto posebno ustvari tapa e cela traka samo me interesirase tekstot bidejk nisto ne se razbira.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
интересно прашање, на кое треба многу да се пишува па затоа ќе постирам само еден линк и ќе ја сватиш мојата поента, и поентата на сите македонски рапери ( во вистинска смисла на зборот) :smir:
Сум ги слушал саф безброј пути али ме интересираше некое полигично објаснување и некој подобар изговор зашто раперите пцујат све и свашта у секоја песна, пошто ако така гледаме онда на буквално сите луге нешто им смета .. државата, законите, високи казни, сметки за струја, ниски плати, скапи патлиџани на пазарче, наркомани, педери, хоштаплери, клептомани, панкери, глупиот македонски народ итн ..
ме интересира како ке застанете против све тоа што ви смета !?

На членот или на рап артистите (хип - хопот воопшто)?
Не на членот, на сите воопшто !
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Сум ги слушал саф безброј пути али ме интересираше некое полигично објаснување и некој подобар изговор зашто раперите пцујат све и свашта у секоја песна, пошто ако така гледаме онда на буквално сите луге нешто им смета .. државата, законите, високи казни, сметки за струја, ниски плати, скапи патлиџани на пазарче, наркомани, педери, хоштаплери, клептомани, панкери, глупиот македонски народ итн ..
ме интересира како ке застанете против све тоа што ви смета !?
Сега треба да ти објаснувам што е пцовка и зошто се користи пцовката како стилско (да стилско :) ) изразно средство?
Поради револт нели?

Е сега незнам како мислиш како да застанеме против се што ни смета...
Самиот акт на подигање на светса на поедина индивидуа (обожавател на хип - хопот) за неговото опкружување, за општеството, појавите и проблемите кои ги има во него, при создавањето на било кој елемент од хип - хопот (не е битно дали преку графит или песна ќе биде пренесена пораката) е доволен за да се застане, да се удри против се што ни смета а тоа е социјалната нееднаквост, дикриминацијата, манипулацијата, војната итн проблеми кои секој човек од било која раса и вера се соочува (и во било кое општество) затоа оваа култура е космополитска и нема строго дефинирани идеали и цели.

Доволно е подигањето на свеста на народот, а тој потоа ќе ги бира средствата и начините за да се "спротистави" против тоа што му смета.

--- надополнето ---

раперу територијално не ти се совпаѓа кичево со колешино и стар дојран. многу пат е.
ја веќе ги завземав осломеј и зајас,пред портите на кичево сум
:toe:
:pos2:
Кој бе не се совпаѓа? Ти си слушнал за глобализам?
Ако си таму ИН, НАЈ ХА - ЦЕ, ќе бидеш секаде во светот!

Кичево не го давам ! Ќе правиме East - West ако сакаш...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Ete kvaliteten podzemen rap od makedonija.Nemat ni spot ni nisto ... po slabo poznati no so visok kvalitet.


Takov rap ni e potreben.Takva produkcija ...
 
M

marko 1996

Гостин

Од младинава највеќе ги поштуем овие :) и плус другарчиња ми се :)
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Ајде еве нешто од мене и од Прилеп....
Имено Tha Titanium, El Borracho(МС) ака ЈАС и RickBeatz(продуцент и битмејкер) постои официјално од 2008 год. Досега имавме еден албум кој беше пробен и на локално ниво и ни даде големо искуство. Имаме сосем нов стил и сосем поразлично гледање на рап музиката во Македонија и мислам дека ова шо следува ќе ви се допадни. Музиката е лично компонирана од RickBeatz. Очекувам било каква критика...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom