Хипхоп културата надвор од нашите граници

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Korun напиша:
Рап Музика = оксиморон


Рап - начин на живот, она што се живее...
Хип-Хоп - стил на музика, значи би било Хип-Хоп Музика
Која е разликата меѓу овие две? Што е што, може некој да даде свој коментар?
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Која е разликата меѓу овие две? Што е што, може некој да даде свој коментар?
Викторе, колку и да се коментира тоа е.. глупи се дефинициите и ова (клише) константно објаснување али па и не е толку тешко да се каже, дека рап (е музика, mc/wrtiter) не е начин на живот, тоа е дел од една култура составена од повеќе елементи (покрај graffity, breakdance и beatbox), колку пати го имам/е пишувано тоа само..

Кога сум веќе на темава да спомнам дека на промоцијата на GreenOut (Tonyo San, LD Pistolero и Bruce) имаше народ повеќе од очекуваното, албумот веќе го земав и го преслушав неколку пати. Албумот носи наслов "Некои скопски бандити" и содржи 24 песни од кои половината и повеќе се веќе многу познати и одамна снимени, додека новите изработки се феноменални, продукцијата на Брус е уникатна и удира највеќе кон фанк. Од тажни до смешни и весели приказни, албумов го ставам меѓу најдобрите пет рап албуми во Македонија, покрај САФ, СТР2, Џака и Marvelle.

Повеќе на нивниот myspace профил.
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
кискино брат... за це-дето ... скоро сите освен 3 песни се стари али имаат продолжениее на неколку ... а да се надоврзам за настапот... беше одлично ... и вистина не се очекуваа толку многу луѓе али што повеќе толку подобро ... сега следува настап на стр2 се надевам знаете... најавија .. Фебруари.. па тоа е од легијата ново хаха аа исто така меѓу најдобрите це-диња забораи ... Лош Ден за Империјата... за 103ка е прогласено најдобар албум за минатата година
малку и за другите настапи да спомнам ... на 13ти ќе има настап во кастро од : Деки о2 , Страчка , Дудо , ДСЦ багра , Хипо и Скип , Контра Напад , Кртот и Нпу

офтопик : кажете ми како се аплоудира слика да го стаам плакатот од овој настап ... фала:helou:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Рапот е ниско квалитетна музика која се базира на едноставен ритам,никаква хармонија и мелодија од 2 тона,понекогаш и 3.

За да правиш квалитетен рап треба да имаш некоја жичка да направиш квалитетен текст....зборам за стварно квалитетни текстови како што има Тпак на пример....Тпак имал жичка...додека други музичари како што се металците требаат кабли не жичка...

Рапот кој се создал толку доцна нема скоро никакви квалитети , дури и музиките кои потекнуваат од стариот век се поквалитетни од рапот - староегипетската, индијската....и тоа многу поквалитетни....

Штета што не се запишани првите видови на музика кои пештерските луѓе ги свиреле на рогови и шупли г---а.....верувам дека и тие биле поквалитетни од рапот...:nesum::uvo:

ПС. Ако ме напаѓате напаѓајте со аргументи не трескајте ГЛУПОСТИ!!
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Ти-Ај е некој вид на рап... може да се каже ;)
а за типов што изгледа многу знае за рапот... хмм епа брат нема да паѓам толку ’’високо’’ да ти доам на рамниште хаха ... и нема да се бунам ... али рапот .. треба да го сватиш. Тој се праи од душа .. све што имаме ние .. го исфрламе преку музиката и тоа што слушаш е тоа што го мислиме и чувствуваме ... затоа еден рапер има песни од сере*е за некој до љубовни текстчиња... како кога се чувствуваш така пишуваш ... а Ту Пак .. е све што се и сите андерграунд рапери хаха али ти си чул за Џи- Јунит и знаеш новите траки на фифти и сите му се за пари и жени и коли и шекерчиња продавнички и такви работи... али дури и он порано има песни со вистински чувства зашто има преживеано многу сра*а у животот... значи ти слушни нешто и македонско братче само што е андерграунд .. почни од легијата зашто можеш да ги најдеш сегде па продужи со кој сакаш друг рапер само немој да ми кажеш врчко или зен хахаха
поздрав и не е ова провокација само аргументи у најкраток и наајпрост начин за рапот :helou:
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
За да правиш квалитетен рап треба да имаш некоја жичка да направиш квалитетен текст....зборам за стварно квалитетни текстови како што има Тпак на пример....Тпак имал жичка...додека други музичари како што се металците требаат кабли не жичка..
A шо бил тој Тпак?
Електричар?

Полека тебе струја да не те утепа од многу кабли, ние ќе тераме некако со по една жичка и еден намот изолирбан.


П.С. Уште еден Fallen :pos2:
 

J@mbo

Zack de la Rocha
Член од
18 септември 2008
Мислења
386
Поени од реакции
8
Рапот е ниско квалитетна музика која се базира на едноставен ритам,никаква хармонија и мелодија од 2 тона,понекогаш и 3.

За да правиш квалитетен рап треба да имаш некоја жичка да направиш квалитетен текст....зборам за стварно квалитетни текстови како што има Тпак на пример....Тпак имал жичка...додека други музичари како што се металците требаат кабли не жичка...

Рапот кој се создал толку доцна нема скоро никакви квалитети , дури и музиките кои потекнуваат од стариот век се поквалитетни од рапот - староегипетската, индијската....и тоа многу поквалитетни....

Штета што не се запишани првите видови на музика кои пештерските луѓе ги свиреле на рогови и шупли г---а.....верувам дека и тие биле поквалитетни од рапот...:nesum::uvo:

ПС. Ако ме напаѓате напаѓајте со аргументи не трескајте ГЛУПОСТИ!!
kako prvo peer ti treskas gluposti rapot ima najaki tekstovi (zboram za vistinskiot rap underground)vtoro za da pees rap ke ti treba flow i da pees od srce znaci so ti lezi da kazes .. i da kines so hc rimi... znaci mile kitic nemoze da pee a metalot ke bide bolje od rapot samo koga baba mi ke pozira za play boy:tapp:

edit: toa u redu deka 2pac bil najbolji i ako e umren se uste e najboli on e megu prvite so go pocnal rapot i so ima veze deka rapot e melodija so dva tona ili poveke mada ne e bash taka ........
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
kako prvo peer ti treskas gluposti rapot ima najaki tekstovi (zboram za vistinskiot rap underground)vtoro za da pees rap ke ti treba flow i da pees od srce znaci so ti lezi da kazes .. i da kines so hc rimi... znaci mile kitic nemoze da pee a metalot ke bide bolje od rapot samo koga baba mi ke pozira za play boy:tapp:

edit: toa u redu deka 2pac bil najbolji i ako e umren se uste e najboli on e megu prvite so go pocnal rapot i so ima veze deka rapot e melodija so dva tona ili poveke mada ne e bash taka ........
Prvo, babati nema da bide prva baba sho pozirala za play boy.
Vtoro, 2pac ne e prviot sho pocnal so rap.
Treto, rapot ne se pee tuku se recitira.
Chetvrto, ako postoi underground rap, ti ne go znaesh.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
A шо бил тој Тпак?
Електричар?

Полека тебе струја да не те утепа од многу кабли, ние ќе тераме некако со по една жичка и еден намот изолирбан.


П.С. Уште еден Fallen :pos2:
Мозокот ти работи на толку ниско ниво што не можеш да ја разбереш метафориката....

Уште едно дете ... ц ц ц
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Мозокот ти работи на толку ниско ниво што не можеш да ја разбереш метафориката....

Уште едно тете ... ц ц ц
:eek:ftopic:

Хух... оди преиспитај се, научи шо е иронија, сарказам и слично, после ќе зборуваме за стилски фигури ако сакаш.

За нивото на работа на мојот мозок сигурно нема да дискутирам со искомплексиран смрад како тебе, не се осеќам должен и знам дека не е можно да се најде заеднички јазик со ограничени амеби (претходно пробано, неуспешно).


Ајт сеа, на игнор, сикетр.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
kako prvo peer ti treskas gluposti rapot ima najaki tekstovi (zboram za vistinskiot rap underground)vtoro za da pees rap ke ti treba flow i da pees od srce znaci so ti lezi da kazes .. i da kines so hc rimi... znaci mile kitic nemoze da pee a metalot ke bide bolje od rapot samo koga baba mi ke pozira za play boy:tapp:

edit: toa u redu deka 2pac bil najbolji i ako e umren se uste e najboli on e megu prvite so go pocnal rapot i so ima veze deka rapot e melodija so dva tona ili poveke mada ne e bash taka ........
Како прво ти немаш никад зачитано текстови од друг тип на музика па да зборуваш...Точно е дека текстот треба да излегува од душата...тоа не е само за рапот туку за сите други видови на музика...Итоа за 2та тона има голема врска.....да не се тие 2 тона рапот не би бил музика туку забранета поезија...

:eek:ftopic:

Хух... оди преиспитај се, научи шо е иронија, сарказам и слично, после ќе зборуваме за стилски фигури ако сакаш.

За нивото на работа на мојот мозок сигурно нема да дискутирам со искомплексиран смрад како тебе, не се осеќам должен и знам дека не е можно да се најде заеднички јазик со ограничени амеби (претходно пробано, неуспешно).


Ајт сеа, на игнор, сикетр.
Хахаха смешник....сега што..сакакаш да се фрлаш откако се исече горе а??а?

Инаку дај нападнете ме со аргументи ,одбранете си ги своите мислења и оправдајте ги нападите врз мене....ок??? пишав горе дека сакам аргументи...без аргументи темава нема никаква вресност..туку може кој што сака да си треска...
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Инаку дај нападнете ме со аргументи ,одбранете си ги своите мислења и оправдајте ги нападите врз мене....ок??? пишав горе дека сакам аргументи...без аргументи темава нема никаква вресност..туку може кој што сака да си треска...
Што да аргументирам на амеба која вели дека за да правиш рап ти треба жичка а за метал ти треба кабел :pos2:

А и зошто воопшто мислиш дека не некој му е гајле за твоето мислење за рап музика. :raz:

П.С. Не одговарај, реторичко е прашањето (оп уште една стилска фигура :icon_lol:)

П.П.С. Мило ми е што те насмеав :back:

Ај олади малку сеа, оди глеај тенис.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Што да аргументирам на амеба која вели дека за да правиш рап ти треба жичка а за метал ти треба кабел :pos2:

А и зошто воопшто мислиш дека не некој му е гајле за твоето мислење за рап музика. :raz:

П.С. Не одговарај, реторичко е прашањето (оп уште една стилска фигура :icon_lol:)

П.П.С. Мило ми е што те насмеав :back:

Ај олади малку сеа, оди глеај тенис.
Не брат...не е тоа причината.........
причината е НЕМАШ АРГУМЕНТИ ЗА САМОДБРАНА И НАПАД!!!:pos2::pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom