Хипхоп културата надвор од нашите граници

F

FallenHypaspist

Гостин
Немам, ме фати, немам доволно изолирбан да се одбранам од толку кабли :nesum:

:(
Штета....не ти е случајно исклучена репутацијата....на таков скептик како тебе секој би дал негативна репутација....:pos2:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Што да аргументирам на амеба која вели дека за да правиш рап ти треба жичка а за метал ти треба кабел :pos2:

А и зошто воопшто мислиш дека не некој му е гајле за твоето мислење за рап музика. :raz:

П.С. Не одговарај, реторичко е прашањето (оп уште една стилска фигура :icon_lol:)

П.П.С. Мило ми е што те насмеав :back:

Ај олади малку сеа, оди глеај тенис.
Дали со навредите суптилно упатени кон FallenHypaspist ја браниш рап музиката или само покажуваш дека си недозреан за да коментираш на оваа тема со некој кој што всушност , е информиран за музиката.

Зашто мисли дека на некој му е гајле за неговото мислење ?? Најверојатни бидејќи е форум, и сечиво мислење е вреднато подеднакво (минус Спам и 13 годишни иживљавања) . Исто колку што вреди неговиот пост вреди и твојот.

И во право е FallenHypaspist во однос на рапот , не е потребно многу за да ја створиш музиката денес , битмашина и текст .
Денешните текстови се 80% куродрвење и мрсење муда , така да не вредат ни да се прочитаат . Има исклучоци ама ретки се денеска. Во минатото рапот беше далеку поквалитетен лирикално , денеска секој циган на улица ќе напише песна (Циганела рока хардкор рап , краде Златен Даб го маваат со Стап , Цел живот го поминав на улица ,немам пробано питулица ладно ми е на виулица) , ќе опне тренерка украдена од дебел дедо и станува „легенда“ на улиците.

Тоа не чини кај рапот денес.
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Штета....не ти е случајно исклучена репутацијата....на таков скептик како тебе секој би дал негативна репутација....:pos2:

Пак ме заеба, пу бе, не дискутирам повеќе :ne_zboram

Дали со навредите суптилно упатени кон FallenHypaspist ја браниш рап музиката или само покажуваш дека си недозреан за да коментираш на оваа тема со некој кој што всушност , е информиран за музиката.

Зашто мисли дека на некој му е гајле за неговото мислење ?? Најверојатни бидејќи е форум, и сечиво мислење е вреднато подеднакво (минус Спам и 13 годишни иживљавања) . Исто колку што вреди неговиот пост вреди и твојот.

И во право е FallenHypaspist во однос на рапот , не е потребно многу за да ја створиш музиката денес , битмашина и текст .
Денешните текстови се 80% куродрвење и мрсење муда , така да не вредат ни да се прочитаат . Има исклучоци ама ретки се денеска. Во минатото рапот беше далеку поквалитетен лирикално , денеска секој циган на улица ќе напише песна (Циганела рока хардкор рап , краде Златен Даб го маваат со Стап , Цел живот го поминав на улица ,немам пробано питулица ладно ми е на виулица) , ќе опне тренерка украдена од дебел дедо и станува „легенда“ на улиците.

Тоа не чини кај рапот денес.

Па како да му одговорам со таков пристап? Шо демек ние глупи сме шо слушаме рап па ај сеа памет ќе ни соли он, абе ајде.

За музиката конкретно, не слушам такви песни како што ти опиша, така да не се осеќам должен да ги бранам, квалитетна рап музика постои во изобилие, точно е дека е се поретка, ама постои, и си ја слушам.

Дека не чини ова помодарство јасно ми е како ден, ама џабе е, против тоа не се може, општата комерзијализација на музиката и МТВ си го направија своето.
Единствено што ни преостанува на нас вистинските љубители на рап музиката е да го слушаме она што ленендите ни го оставиле.

Пис.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Пак ме заеба, пу бе, не дискутирам повеќе :ne_zboram




Па како да му одговорам со таков пристап? Шо демек ние глупи сме шо слушаме рап па ај сеа памет ќе ни соли он, абе ајде.

За музиката конкретно, не слушам такви песни како што ти опиша, така да не се осеќам должен да ги бранам, квалитетна рап музика постои во изобилие, точно е дека е се поретка, ама постои, и си ја слушам.
Не сум никогаш навредил некој доколку тој не ме навреди прво...+ Не сум пишал дека рапот е срање туку нискоквалитетна музика во глобала (што не можеш да го смениш) Сега во секоја музика има исклучоци...Така да јас лично сигурно повеќе би го ценел Тпак отколку блинк 182...
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Стварно бе луѓе, како у опште можете да речете дека рапот увек ќе биде боље од металот? Поточно како може да кажете дека ќе биде боље од било кој вид на музика.

Лично ја освен ако нема мелодија или барем еве хармонија некаква не го ни сметам за музика, све шо има е некој прост ритам и човек како рецитира (најчесто за тоа колку добри рими прави/колку другите не ги бива).

Нели му текнало на некој, коа веќе имате само ритам, барем да користевте некој зезнат такт, малку поинтересно него стандардните ритмови шо ги вртите. Како за крај

 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Е ова најмногу ме нервира, ставате чкарт рап песна која ја слуша само една мала маса на луѓе, и некоја легендарна метал песна или шо ти ја знам.

Ако некој е заинтересиран за добра рап трака нека каже, ќе го линкувам.
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
..nah можеш која сакаш да ја споредуваш, сакам да ти кажам дека у рап траката нема мелодија, има само една со се врти цело време, додека у другава секогаш ќе имаш едно 2/3 теми на кои работеле луѓето.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Ајде де линкувај...сега не се тепај туку свати го позитивно...
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
..nah можеш која сакаш да ја споредуваш, сакам да ти кажам дека у рап траката нема мелодија, има само една со се врти цело време, додека у другава секогаш ќе имаш едно 2/3 теми на кои работеле луѓето.
Друже, у рап музиката мелодијата е на втор план, најчесто е еден ритам кој се повторува во текот на целата песна, текстот е она вистинското нешто на кое треба да се обрне внимание, суштинското во рапот, она за што и постои.
А тие мелодиите што ги викаш се еден од главните проблеми денес во хип хопот, се поретки се вистинските артисти со текстови налик оние од златната ера на рапот (деведесетите), музиката сега се прави за да можат тинејџерки да играат на неа, а тоа е погубно за една култура како хип хопот.

Еве набрзина пар добри траки




Tupac - Ghetto Gospel


За крај

 
F

FallenHypaspist

Гостин
Друже, у рап музиката мелодијата е на втор план, најчесто е еден ритам кој се повторува во текот на целата песна, текстот е она вистинското нешто на кое треба да се обрне внимание, суштинското во рапот, она за што и постои.
А тие мелодиите што ги викаш се еден од главните проблеми денес во хип хопот, се поретки се вистинските артисти со текстови налик оние од златната ера на рапот (деведесетите), музиката сега се прави за да можат тинејџерки да играат на неа, а тоа е погубно за една култура како хип хопот.

Еве набрзина пар добри траки




Tupac - Ghetto Gospel


За крај

И ти да кажеш нешто точно:D
 
Член од
28 јануари 2009
Мислења
238
Поени од реакции
37
а иначе еминем има нов албум кој е заинтересиран нека иде на rapbasement.com
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
За текстот да.. ама има текстови и има текстови, овие новите сеа шо ги вртат се тешко срање, а и од ова дојдовме дека и у рапот и у сите други музики, чим се наменети за тинејџерки да играат на нив, не ги бива :D. И тоа шо викаш текстот е на прв план а мелодијата на втор заедно со ритамот, за тоа зборам дека не е музика. Музика би било нешто каде што на све ќе се обрне внимание, кревање тензија со мелодијата и ритамот заедно со текстот.
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
За текстот да.. ама има текстови и има текстови, овие новите сеа шо ги вртат се тешко срање, а и од ова дојдовме дека и у рапот и у сите други музики, чим се наменети за тинејџерки да играат на нив, не ги бива :D. И тоа шо викаш текстот е на прв план а мелодијата на втор заедно со ритамот, за тоа зборам дека не е музика. Музика би било нешто каде што на све ќе се обрне внимание, кревање тензија со мелодијата и ритамот заедно со текстот.
Има лирично добри артисти али се underground а инаку да,ова што се врти сеа по MTV и сл.е тешко ѓубре.Тие што се стварно навлезени во Рапот сигурно знаат кој прави квалитетно срање...не зборам за тоа што правеле пред 10год.како спотовиве горе па сеа да ги ставате,туку за артисти кои сега прават квалитетен рап во права смисла на зборот.А ретко се познати на луѓе од форумов да речеме
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880

еве да придонесам кон темава со неколку клипа од едно одлично време кога се правеше најдобриот рап
 

J@mbo

Zack de la Rocha
Член од
18 септември 2008
Мислења
386
Поени од реакции
8
Prvo, babati nema da bide prva baba sho pozirala za play boy.
Vtoro, 2pac ne e prviot sho pocnal so rap.
Treto, rapot ne se pee tuku se recitira.
Chetvrto, ako postoi underground rap, ti ne go znaesh.
prvo ne pisav deka e prv tupac nego deka e megu prvite ,vtoro rapot ne se recitira zada pees rap ti treba flow ,brzina,i da imas glas u makedonija ovie tri sposobnosti gi ima R.N.S a 4etvrto underground rap znam so e primer za underground u Mk ti se DNS i nemam namera da repliciram na badijaldzii:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom