Хипхоп културата надвор од нашите граници

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
А дали некој го слушна албумот на Стр2? Дефинитивно најдоброто нешто досега, на балканот.

Bтw, пред некој ден излезе и новиот спот на Легијата - Фактор "Л", како предпромоција на нивниот нов албум - Лош ден за империјата. Спотот го има на youtube и може да го погледнете овде.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
значи нема врска ова што го пишуваш.ова е твое мислење зашто ги знајш само Еминем и 50 Цент како рапери и го кажуваш тоа.значи има дел од хип-хоп естрада кој консумираат лесна дрога(кока,марихуана),а не дилаат дрога и не заработуваат од тоа.кога си слушнал ти дека П.Диди,Џеј-Зи... дека биле замешани со дрога???
и ова Дилање Дрога=Сериски убиец не ти го разбирам,за кој од рапериве си чул дека е сериски убиец не знам.само колку да те известам поголеми наркомани нема од Метал сцената со шприцање и ред други ствари.и ако ти смета хип-хопот немој да сериш овде.
Kokain lesna droga? Good <3
Dilanje droga =Seriski ubiec = Davash pishtol na covek so saka da se ubie = Moe mislenje = kThxFkU
Didi i J gi imashe po vesnici i na int strani kao gi fatile so bullshiat u kola,isto ko snoop dog,

P.S: Ne gi znam samo Eminem i 50cent,Go spomnav eminem zaso e cist,barem pred nas,50cent sam si kaza kako gi naprai parite.

P.P.S: Diddi i J-zi se veke 3 godini ako ne i vishe RnB izveduvaci,Isto ko sho e asher i neznam ti koj, imash edna pesna od poslednive 3 godini od niv so e strogo rap?
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
Другар мој е фанатик за рап..неможев да најдам тема на која можам да ги пишам десет те класики на рапот и еве овде ке ја стаам листата:

Ice Cube-today was a good day

Wu-Tang clan -C.R.E.A.M.

N.W.A.- straight outta Compton

Snoop Dogg- whats my name

Bone Thugs'N'Harmony-Look into my eyes

2Pac- Changes

Big Pun-Twinz (187 on a undercover cop)

Notorious BIG- You're nobody till somebody kills you

Easy E-Real mothafuckin G's

Dr.Dre-Keep their heads ringin'
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
dobro e napreduva rapot vo makedonija :D samo treba da doadjaat poveke zvezdi od popoznatite...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Vcera vo Stip se odrza koncert na legendarnata makedonska Rap grupa SAF.
Sega so edna tretina pomalku vo sekoj pogled sepak toa e toa.
Inaku kako i usual Piki Sipi mnogu dobro ja otvori zurkata i posebno karakteristicno
so negoviot PA PA PA PA PA PA re6etanje haha sepak toa e toj negov stil.
Be6e najaveno gostuvanjeto na DJ Sep (Switzerland) za koj se mislese deka ke pusti po OK muzika.Isto taka istoto se ocekuvase i od Goce da pusti malku po OK rap no sepak predviduvanjata ne se ostvarija.Goce i Sep se pokazaa vo uzasno izdanie.Se sto mozese da se ispostuva na vcerasnata DJ set programa bese samo Nas,ODB i Group Home.Se drugo bese R&B shit koj nikogo ne go izraduva cak mnogumina se razocaraa i zaminaa na polovina zurka.
Sepak nadezta ostana na plekite na Piki Sipi.Se cekase na nego TOJ da napravi ne6to za site vistinski ljubiteli na vistinskiot Rap zvuk.I taka i se sluci.Piki Sipi ne pustase muzika tuku samo rapuvase.Izrapuva veke se poznato sto site go znaeme,no interesno bese toa sto site pesni gi izrecitira na potpolno novi instrumentalki no sepak bea dovolno kvalitetni.Tvrdi instrumentali i poradi toa eve edno golemo BRAVO i ALAL VERA za Goce i negovata fantasti4na produkcija.
Inaku posle zurkata malku se zamuabetiv so DJ Sep 4isto onaka od radoznalost za tipot i negovata rabota.Posle muabetov mi bese jasno na mene a treba da im e jasno i na Saf deka e sramota da se dojde so takov DJ na eden vid zurka sto ke go potvrdi Hardcore duhot vo samata SAF.No toa ne se sluci i se dokaza tokmu sprotivnoto koga DJ Sep mi kaza deka ne znae artisti kako Lords of The Underground i nekoi drugi za koi go prasav.
Koga go pitav za omilen Rap MC/Artist toj pak se zakoci i kaza deka nemal nitu eden.
Koga go prasav za stil na flow ili lirika sto postuva kaj nekoj artist pak ne znaese nisto da mi kaze.Koga go pitav za toa dali toj raboti nesto dali producira toj rece DA i koga go pitav da mi kaze nekoi artisti da poslusam od megovata produkcija toj vrtese nekoi gluposti.Koga go pitav so koj stil ke go sporedi negoviot stil na produkcija toj pak ne znaese sto da kaze.Taka poleka svativ deka deckoto nema poim od Rap muzikata i nisto okolu toa.Znaci SAF dojdoa na Zurka i na plakatot zalepile DJ Sep (Switzerland) mislejki deka ke povlecat poveke narod.Epa ok za toj smesen poteg ama so toa pokazaa deka ne veruvaat vo svojata Rap mladina t.e. vo svojte luge sto e za zal.I koga go pitav Piki Sipi dali ke mozat Goce i Sep barem malku da ja smenat muzikata toj se ispona6a onaka selski.Nema veza,zatoa nema da imame Rap u MK se dodeka ne si dademe podr6ka eden na drug nema da imame Rap,a se dotoga6 rapot ostanuva kaj onie sto vistinski sakaat da go 4uvat i vozdignat.
Toa e toa.Ako ste za vrakanje na memorijata nazad koga Saf bea nekoj i nesto koga bea nekade i sekade slobodno na 2 Avgust otidete vo Ohrid i uzivajte vo 30 minutnoto rapuvanje na Piki Sipi.A za DJ setot ne veruvam deka ke vi se dopadne.

Ajt pozz od mene
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
ne ni trebaat zvezdi da doagaat be samo legijata da beshe pak kje ni bese dosta najbolje so postoi i treba da sme gordi a ne da koristime komercijala ebena :mad: a eve sea za 2 nedeli LO6 DEN ZA IMPERIJATA adje legijaaa mozete a samo za informacija kje ima use 1 koncert i toa ogromen posle cdto a i rns i peshe(ld pistolero) i dzaka imaat sea promocii posle toa na nivni sopstveni cdnja
1 LJUBOV LEGIJA
dobro e napreduva rapot vo makedonija :D samo treba da doadjaat poveke zvezdi od popoznatite...
 
V

Viktoranius

Гостин
Не сум баш навлезен во македонскиот рап, али вреди да се спомнат Легијата и чиста околија така некако беа. И САФ вреди.

Поздрав до Геле-к од Струмица и западна дестинација од Битола.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
ne ni trebaat zvezdi da doagaat be samo legijata da beshe pak kje ni bese dosta najbolje so postoi i treba da sme gordi a ne da koristime komercijala ebena :mad: a eve sea za 2 nedeli LO6 DEN ZA IMPERIJATA adje legijaaa mozete a samo za informacija kje ima use 1 koncert i toa ogromen posle cdto a i rns i peshe(ld pistolero) i dzaka imaat sea promocii posle toa na nivni sopstveni cdnja
1 LJUBOV LEGIJA
ima edna pesna od Eminem se vika Stan slusni ja.........
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.337
Поени од реакции
2.224
Mc Massacre за Македонците наши само него, закон е дечково и сите песни негови се кул, стварност и реалност слушнете па коментарче
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Mc Massacre за Македонците наши само него, закон е дечково и сите песни негови се кул, стварност и реалност слушнете па коментарче
hahahaha se zaebavas taka?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom