Хипхоп културата надвор од нашите граници

Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Ajde da napraveme sporedba na Makedonskata Rap scena i Hrvatskata.
Sto nie makedonskite raperi rabotime okolu toa Donesuvanje na stranski rap Artisti da ni dojdat na gosti.Eve od 2004 do sega koj se ne dojdoa vo Hrvatska megu koi se i ovie.Vie zaklucete kade sme nie...

Naughty by Nature
Lords of the Underground
50 Cent
Redman
Methodman (Wu Tang)
Das Efx
The Alcaholiks
El Da Sensei (Artifacts)
Jeru Damaja
RA Rugged Man
Camp LO
Public Enemy
Kurtis Blow
DJ Premier (Gangstarr)
Ajs Nigrutin
.... (i da ne gi spomnuvame drugite balkanski poznati zvezdi so gi donesuvaat sekoja nedela)

A koj dojdoa kaj nas?

Afu Ra
Guru
Jeru da Damaja
Marchelo (eee koga bese toa koga cenata mu bese ??)
Edo Maajka
Das Efx (nemase ni tie da dojdat ako ne napravese taka Piki Sipi i ne toa za nas,tuku za nego za da se reklamira na grbot na Skoob & Krazy Drazy,ama sepak ke mu priznaeme oti sepak Safizam bese super izdanie za Hardcore rapot u MK,znaci
da ne bese se unapred smislena reklama nemase ni niv da gi videme u MK)

...i mozebi use nekoj Raperi koj ne mi teknuva sega.
Epa imame li nie nekoja Rap scena koga prvo use od onie koi ni gi donesoa i
tie t.e. Sure Shotz imeto im e kradeno od USA producentska kuka.Nema smisla.Sakame Rap a okolu rapot ne se zalagame.50 CENT???A kade se drugite.Zamislete koja organizacija ja imaat tie.A znaete koj go donese 50 u hrvatska?NERED!Za toe koi ne go znaat Nered,ima 3 albumi.
Mislam sram me e da kazam deka slusam rap i sum od MK i da zboram za rapot koga nie okolu rapot se zalagame samo u maalo.Da zememe (ne jas-jas snimiv 2 pesni i frliv toa u kanta)nekoj mikrofon i na prosta instrumentalka da pisuvame amaterski detski textovi.Mislam deka krajno vreme e....oo ja pa ja pa so zboram.Ccc nas sega imeto ke ni go menat,zapadna makedonija ke ni ja pretopat,i toa so ostane so bugarive ke ne sitnat a ja pa najdev za Rap scena da zboram ....ccc aj veke go napisav postov neka si stoe.Neka se vide kaj sme a za drugoto aj da se Krsteme i na Bog da se moleme....ajde pozz
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
Ne pustam vo diskoteki muzika...ono super bi bilo ama seuste ne sum stignal do toa nivo a inaku vo stip pustam i organiziram zurki vo DOM NA MLADI ako go znaes mestoto.Mestoto e najunderground vo cela makedonija i samo tamu sakam da pravam zurki ama moze i na drugo mesto sekako,ovde samo mnogu mi go prave filmot mestoto.A eve sega ke ti gi pustam zaglavjata za knigata pa vidi kakva e knigata.A knigata e gotova ke ja izdavam za nekoj mesec ne sum samo siguren tocno koga,oti znaes fakultet obvrski i taka.Eve gi zaglavjata...

1.Koj sum,6to sum,Moite po4etoci,Mojata Prikazna i Moite Idoli.
(to4no kako 6to veli naslovot,ova e vsu6nost moja Avtobiografija koja ne e
zadolzitelno da se pro4ita,no koga veke si ja kupil knigata ubavo bi bilo da se pro4ita oti ima mnogu interesna i vistinska prikazna za mojot zivot...)

2.Za Rap Muzikata,Hip Hop Kulturata i Nivniot Razvitok niz Godinite.
(Se za Rapoti i Hip Hopot-istorija za Kulturata i Muzikata)

3.Za "East Coastot" vo 1993' godina i ponatamu.
(Analiza i istorija za Rap Muzikata na Isto4niot Breg na Amerika,pretezno
za New York & New Jersey i opis na Stilovite koi se po4ituvale tamu)

4.Za "West Coastot" Rapot.
(Za 2Pac i analiza za Rap Muzikata na Zapadniot Breg na Amerika vo
golden erata,pred toa i ponatamu)

5.Za Moderniot "Rhythm & Bullshit"
(Za "Moderniot Rap" koj vo momentot ja poseduva Rap scenata.Analiza na noviot Rap zvuk)

6.Za Stilovite,Kreativnosta i Oroginalnosta vo Rap Muzikata.
(Filozofija koja MORA da se pro4ita)

7.Rap Uslov.
(Moe mislenje za toa kakvi kopa4ki treba da se oble4at pred da se izleze na terenot)

8.Za 6tipskiot Rap
(Analiza za 6tipskiot rap,istorijata i sporedba so Rapot niz drugite gradovi)

E toa se zaglavjata koi gi razglobuvam vo knigata.
Inaku eve odma da gi pokanam site zainteresirani TRUE HEADZ za hardcore zurka vo stip (malku podaleku no sepak dobro e sto uste od sega se spremame) kon krajot na Avgust,ke imame vo stip promocija na Album na grupata "Senjak Squad" (toa e grupa vo sostavot od Exekutori od dobro poznatata "LUGE U BELO" i Verbal isto taka od "LUGE U BELO"-toa e postara rap grupa od 2001 no so porazlicen stil) i na istata zurka ke ja promoviram i jas mojata kniga.Na istata zurka jas kako dvigatel na zurkata malku ke zabegam so stilot koj voobi4aeno ne e taj na moite zurki,obi4no pustam Underground Hardcore Rap artisti no sega ke se preststavam so edno nesto sosem novo koe ne veruvam deka vo Makedonija e cueno od taj stepen.Programa na muzikata ke bida
"Abstraktno Instrumentalen Hardcore Underground Trip Hop"
Koj ne razbra da objasnam.
>>>Abstraktno se misli na stil koj ke bide pomalku svatliv i prifatliv od poveketo luge no zatoa ke bide premnogu vkusen za postarata generacija na raperi i raperi koi obozavaat Hardcore rap.
>>>Instrumentalen,zatoa 6to ke nema vokali nitu recitiranje.Ke pustam samo instrumentali koi se dobro obraboteni za taj tip na zurki.Na ovie zurki e preporacano da se dojde napusen ne na ekxeri i taj film oti muzikata mava na mlatenje i tepanje mnogu.
>>>Hardcore e tvrdokorno a Underground e nepoznati artisti.
>>>Trip HOP??Da receme ako Rapot I Hip Hopot go svatime kako religija,
togas ubavo ke bide Trip Hopot da go svatete kako Sekta na taa religija.Sekta koja na poseben nacin vrsi ekspanzija na Rapot i Hip Hopot around the globe.
Inaku Trip Hopot ima mnogu mali dodirni tocki so Rapot no bidejki sum povrzan so DJi niz razni strani na svetot mi go pratia ednostavno kako da kazam jagodkata na 6lagot na "Hardcore Trip Hopot" sto gi uveruvam site koi sakaat hardcore rap ke poludeat koga ke ja cuat muzikata poto4no ritmovite i bitovite.Muzikata otvara novi vizii i novi vidici vo umot...Artisti nema da navedam,pretezno ke bidat artisti od Japonija,Rusija,Polska,4e6ka,Britanija i Amerika.Pokraj toa 6to ke go pu6tam toj stil na muzika ke vmetnam i hardcore rap t.e. pesni a ne samo instrumentali.Bi bil sreken koga bi se zbrale luge koi znaat da uzivaat vo Hardcorot.Inaku flaeri i tie raboti ke pustam tuka nekoj mesec pred zurkata.Pozdrav za site vas "True Headz"
Procitav brat interesni stvari me raduvash, znam jas deka porano vo Shtip imase premnogu rap sum gi slusnal skoro site grupi od tamu ja imam i taa kompilacijata hip hop tvrdina .Bile mislam na nekolku zurki vo bitola DA BE DA..mozam da kazam od tamu ASPI de4koto ili kako go vikaat mn dobro flow drzese za toa vreme beshe eden od najdobrite Mc-inja na scenata spored mene..isto taka druga stvar kaj tie DA BE DA so mi se bendisvase e toa so vo poveketo pesni so gi imaat zacuvano nivniot dijalekt i recitiraat na Stipski ..Za razlika od eden kup grupi vo makedonija koj sto imaat mn poprimeno od skopskoto narecje.Sum slusnal nesto i od tie "Senjak Squad"
mi gi imase prateno eden de4ko od stip mislam MAGNUS go vikaat nekako,dobra produkcija imaat mi se bendisvase..DOM NA MLADI znam za toj lokal kaj edni moj drugari sum go procital na flaer imaat nastapuvano pred nekolku godini tamu..i mi imaat kazano dosta pozitivni stvari za scenata vo stip...ali poslednite godini nekako zamree toa sto beshe ,pa ete so ovaa zurka se nadevam deka ek se podobri nesto i ke pocne da se odi po nagorna linija.Jas imam drugarcinja od Probistip sto snimaat i slusaat rap pa ako se dogovoram so niv mozi da dojdam na taa zurkaa sto ja spremate..A knigata koga ke izleze obavezno da objavis kade ke mozi da se najdi i.t.n...pozdrav
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Procitav brat interesni stvari me raduvash, znam jas deka porano vo Shtip imase premnogu rap sum gi slusnal skoro site grupi od tamu ja imam i taa kompilacijata hip hop tvrdina .Bile mislam na nekolku zurki vo bitola DA BE DA..mozam da kazam od tamu ASPI de4koto ili kako go vikaat mn dobro flow drzese za toa vreme beshe eden od najdobrite Mc-inja na scenata spored mene..isto taka druga stvar kaj tie DA BE DA so mi se bendisvase e toa so vo poveketo pesni so gi imaat zacuvano nivniot dijalekt i recitiraat na Stipski ..Za razlika od eden kup grupi vo makedonija koj sto imaat mn poprimeno od skopskoto narecje.Sum slusnal nesto i od tie "Senjak Squad"
mi gi imase prateno eden de4ko od stip mislam MAGNUS go vikaat nekako,dobra produkcija imaat mi se bendisvase..DOM NA MLADI znam za toj lokal kaj edni moj drugari sum go procital na flaer imaat nastapuvano pred nekolku godini tamu..i mi imaat kazano dosta pozitivni stvari za scenata vo stip...ali poslednite godini nekako zamree toa sto beshe ,pa ete so ovaa zurka se nadevam deka ek se podobri nesto i ke pocne da se odi po nagorna linija.Jas imam drugarcinja od Probistip sto snimaat i slusaat rap pa ako se dogovoram so niv mozi da dojdam na taa zurkaa sto ja spremate..A knigata koga ke izleze obavezno da objavis kade ke mozi da se najdi i.t.n...pozdrav
Ej brat najprvo da ti kazam edno GOLEMO BLAGODARAM za podrskata koja mi ja dade so ovaa poraka.Mislam denes toa e najvazno posebno koga sme opkruzeni od neuki faci navlezeni vo podracje vo koe ne mozat da se snajdat.Sepak knigata glavna cel i e toa!!?Da gi ispravi onie koi zalutale niz umetnosta da gi isptave na prav prat,ORIGINALNOSTA,Umetnosta i IDEJATA na STILOVITE vo rapot.
Inaku tie sto gi spomna Da Be Da,t.e. Mal del od "Luge u Belo" i "Senjak Squad" isto taka i tie se del od Luge u Belo...Epa tokmutie faci i Bunt se moite uciteli.Mislam ne sum raper no zelbata da se uziva vo plodot na Hip Hop
kulturata mi go vsadija tokmu tie za mene legendarni faci na stipskata underground Rap scena...A za ASPI slobodno mozam da kazam deka imase flow za kakvo mnogumina MCija u Makedonija mozea da sonuvat samo.Za nekoj toa nemu mu bese darba oti ako go znaes ASPI sigurno znaes deka ima govorna maana i mnogu dtka a koga recitira i fristajluva nikogas ne e secnal.
Za mene ASPI ke bide eden od retkite Funky MCija.So nekogava lirika na Albumot "Ne Be Ne" na makedonskata Rap scena vnese svezina.Za site koi mislat deka lazam i se filmam eve vi link od Albumot i preslusajte go.Samo produkciski mixanjeto e za nikade ama sepak lirikata e najvazna vo ovoj moment:

http://rapidshare.com/files/99477341/Da_Be_Da_-_Ne_Be_Ne.rar.html

Inaku za scenata vo Stip moze mnogu da se zbori.No moze da se zbori za Nekogasnata Rap scena.Veke vo stip Rap scenata ja vodat samo 3M,Senjak Squad i Stihovna Relativnost i ajde da go spomeneme MC Masaccre.Site treba vo skoro vreme da izdavaat albumi.Taka da za mene t.e. spored moe mislenje mislam deka Kvalitetniot Rap vo stip zamre odamna nekade pred 4/5 godini unazad.Togas mozese da se zboruva i za
Bunt,Luge u Belo,Da Be Da,Caldisani,Psycho Team,Troen Pakt,No Exit,Od Postarite-Grbavi Raperi i drugi pomalku vazni.Ako ja trgneme seta taa scena na strana mislam deka ASPI bi go izdvoil za eden od najkreativnite MCja koi se rodile na stipskoto podnebje...Taka da koj saka da se uveri deka vo MK imalo nesto dosta dosta kvalitetno ete neka go simne linkot od pogore i da videte samite sto e toa ORIGINALNOST vo rapot,FLOW,IDEJA,i EDUTAINMENT (edukacija kroz zabava)...toa vi go predviduvam so albumot na DA BE DA.


Inaku za knigata DA obavezno ke se cueme i eve denes na drugaro mu pokazav so planiram za zurkata okolu muzikata i nema so da se zboruva mnogu,se napusivme i uzivavme toa e toa....Taka da ve pokaniv togas i eve pak koj saka moze da doe ke bide stvarno super.Ke se cueme pak do togas.A za Privatnata Poraka eve sega ke vidam so kako e toa.Pozdrav "True Headz"

[malku sme ama da se drzeme]
 
Член од
11 април 2006
Мислења
122
Поени од реакции
0
Ej brat najprvo da ti kazam edno GOLEMO BLAGODARAM za podrskata koja mi ja dade so ovaa poraka.Mislam denes toa e najvazno posebno koga sme opkruzeni od neuki faci navlezeni vo podracje vo koe ne mozat da se snajdat.Sepak knigata glavna cel i e toa!!?Da gi ispravi onie koi zalutale niz umetnosta da gi isptave na prav prat,ORIGINALNOSTA,Umetnosta i IDEJATA na STILOVITE vo rapot.
Inaku tie sto gi spomna Da Be Da,t.e. Mal del od "Luge u Belo" i "Senjak Squad" isto taka i tie se del od Luge u Belo...Epa tokmutie faci i Bunt se moite uciteli.Mislam ne sum raper no zelbata da se uziva vo plodot na Hip Hop
kulturata mi go vsadija tokmu tie za mene legendarni faci na stipskata underground Rap scena...A za ASPI slobodno mozam da kazam deka imase flow za kakvo mnogumina MCija u Makedonija mozea da sonuvat samo.Za nekoj toa nemu mu bese darba oti ako go znaes ASPI sigurno znaes deka ima govorna maana i mnogu dtka a koga recitira i fristajluva nikogas ne e secnal.
Za mene ASPI ke bide eden od retkite Funky MCija.So nekogava lirika na Albumot "Ne Be Ne" na makedonskata Rap scena vnese svezina.Za site koi mislat deka lazam i se filmam eve vi link od Albumot i preslusajte go.Samo produkciski mixanjeto e za nikade ama sepak lirikata e najvazna vo ovoj moment:

линкот отстранет од модератор

Inaku za scenata vo Stip moze mnogu da se zbori.No moze da se zbori za Nekogasnata Rap scena.Veke vo stip Rap scenata ja vodat samo 3M,Senjak Squad i Stihovna Relativnost i ajde da go spomeneme MC Masaccre.Site treba vo skoro vreme da izdavaat albumi.Taka da za mene t.e. spored moe mislenje mislam deka Kvalitetniot Rap vo stip zamre odamna nekade pred 4/5 godini unazad.Togas mozese da se zboruva i za
Bunt,Luge u Belo,Da Be Da,Caldisani,Psycho Team,Troen Pakt,No Exit,Od Postarite-Grbavi Raperi i drugi pomalku vazni.Ako ja trgneme seta taa scena na strana mislam deka ASPI bi go izdvoil za eden od najkreativnite MCja koi se rodile na stipskoto podnebje...Taka da koj saka da se uveri deka vo MK imalo nesto dosta dosta kvalitetno ete neka go simne linkot od pogore i da videte samite sto e toa ORIGINALNOST vo rapot,FLOW,IDEJA,i EDUTAINMENT (edukacija kroz zabava)...toa vi go predviduvam so albumot na DA BE DA.


Inaku za knigata DA obavezno ke se cueme i eve denes na drugaro mu pokazav so planiram za zurkata okolu muzikata i nema so da se zboruva mnogu,se napusivme i uzivavme toa e toa....Taka da ve pokaniv togas i eve pak koj saka moze da doe ke bide stvarno super.Ke se cueme pak do togas.A za Privatnata Poraka eve sega ke vidam so kako e toa.Pozdrav "True Headz"

[malku sme ama da se drzeme]

A da ne znaes so bidna so fackite od porano kako Psiho tim i Caldisani?Gi respektirav porano mnogu samo sto od togas neam slusnato nisto za niv.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
A da ne znaes so bidna so fackite od porano kako Psiho tim i Caldisani?Gi respektirav porano mnogu samo sto od togas neam slusnato nisto za niv.
Eden od clenovite na Psycho Team pocina (R.I.P) dobar producent bese deckoto i mnogu sozeman decko.Bese pri kraj so Pravnite studii ama ete toa e zivotot.Drug od Psycho Team raboti i najstariot isto taka (jebiga,znaes kako e mora da se raboti,a u MK nema rabota koja ke ti ovozmozi pari i slobodno vreme koe ke go posvetis za Rapot a i jebiga ide red na familija dom semejstvo i taka nataka).Toa se sega momci so po nad 26 godini do 30.
Caldisani se raspadnaa i se razbegaa na razni strani.Ne sum gi videl deckite mnooogu vreme.A da da toa bea navistina mnogu Kreativni decki.Toa e brat postariot stipski rap.Od 1996 do 2002 godina.Posle toa i zamre celata scena.Eve denes bea PUKA KOZMETIKA u stip ama za mene deckite nemaat blaga veza od rap.Sepak toa e moe mislenje koe ne mora da se prifete....

SAKAM VISTINSKI RAP SAKAM VISTINSKO EGO
SAKAM VISTINSKI LUGE DA BIDAT VO NEGO!!!
>>>mnogu mi se dopaga stihov bas onaka HARDCORE za tvrd rap natprevar...(sega ve molam ne zapocnuvajte debati i raspravii za AGO cisto onaka go pisav stihot oti mi se dopaga.Pozdrav "True Headz"
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
a so DA BE DA sho bida i so LUGE U BELO???
Oti pred nekoja god bev vo Shtip i nastapvame zaedno ali od togash neam slushnato za ni???
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Vidi vaka.Luge u Belo bese ekipa sostavena od 8 4lenovi.
Vo 2003 godina Luge u Belo se raspadnaa i od samata taa ekipa
proizlezea nekolku grupi i artisti,od koi se i ovie.
Executori - dvajca braka koi sega Treba da izdadat album a sega nivnoto umetnicko ime e Senjak Squad i vo toj sostav sega se naoga i Verbal - Verbal bese clen na Luge u Belo zaedno so Executori
Da Be Da -
vo sostavot bese eden clen od Luge u Belo i eden drug decko koi po raspaganjeto na Luge u Belo go sozdadoa duoto od Aspi i Miki.
Troen Pakt
- 3te 4lena bea od Luge u Belo od koi eden bese producent na Luge u Belo a i na Troen Pakt.4lenovite se Magnus (MC i Producent) Smireniot i Orgy (ovie dvajcava se vo Bugarija rabotat i ucat a Smireniot napravi album no go dobija samo lugeto okolu nego zatoa sto site znaeme kolku e tesko u MK da se izdade album a posebno koga vo nego se neguvaat Hardcore tamatiki.Inaku Smireniot e eden od najdobrite freestyleri u Stip i verbalno bogat MC a u BG snimi nekolku pesni so Gumenite Glavi.

E sega vaka.
.. Da Be Da veke ne postojat zatoa sto i dvajcata decki zaminaa za Amerika veke pred 2 godini.Imaat 1 album od 22 pesni koi se vika Ne Be Ne.

Executori - napravija nekolku pesni pod toa ime a sega ovoj mesec go zavrsija albumot koj proizleze od noviot sostav pod novoto ima Senjak Squad i ke videme so ke se sluci so izdavanjeto.Producent e Magnus.

Magnus -
mozebi eden i edinstven Producent od toj kalibar.Deckoto ima navistina Dar i e mnoooogu dobar producent.Ne producira i komponira muzika samo na Raperi tuku i na muzicki zvezdi na Makfest i taka nataka...

Ete toa e se sto izleze od Luge u Belo.Dobar rap,Funky Rap,Hardcore Rap...
Vo stipskiot rap za razlika od Skopskiot i Rapot niz MK sum zabelezal deka za vremeto do 2004 niz MK imase poveke rap so Hardcore temi i takvi raboti koi po nekolku slusanja stanuvaat dosadni oti non stop se slusa istoto nesto.Dodeka vo stipskiot rap imavme sve i svasta.Od pesni so Kreativna dusa kako pesnata od Da Be Da za Cartoon Network crtanite junaci,Hip Hop filozofija od Skandal vo koja se rapuva za pozitivnata strana na rapot,Covekovata Dilema od Magnus & Mracniot,Nie Sme Samo Deca od Kako Braka i mnoooogu drrugi pesni,no sto sakam da kazam so ova.Sakam da kazam deka vo Stipskata rap scena imavme Multi stilovi sto Stipskiot Rap go pravese po bogat so idei i poraki za razlika od rapot niz MK koj bese monostiloiden da go kazam.Se forsirase toa i pak toa.Mislam ako ste go gledale dokumentarecot za Makedonskiot Rap bas kako sto veli RNS Toni dekasite go velat ednoto i isto,najjak sum,ke ti ja skrsam rakata ova ona,dodeka go imase toa i kaj nas no toa bese zastapeno mnogu malku...
Zatoa za mene Stipskiot Rap bese mnogu zabaven i bas super za slusanje.
No toa bese nekogas,do 2003/2004.Sega veke se e drasticno smeneto i taka nataka....ajde Pozdrav ;-)
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Malce smea me fati ko procitav ime na grupata Da Be Da ime na albumot Ne Be Ne...ali eve pustiv na download pa da vidime so ima tolku ekstra vo niv so gi falis.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.662
Поени од реакции
5.348
Mozebi Hadie Adie...:)

"Imas zlato po vrato, pazi go pistolot sto mi go kupi tato"
"Ova e moj svet mojte luge moi pari,koli sampanjac i milion dolari...." Ova e citat od pesnata Hadie Adie...Ne znam kakov film brkaat deckite ne gi poznavam!

btw Ne znam dali ova e parodija ili ne...ama ova komercijalno mi deluva
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Slusnete go albumot i ke videte za sto stanuva zbor...a Hadie Adie e super pesnica i site stihovi koi manifestiraat Komercijala se vsusnost parodia za Stipskite zenski koi trcaat po takvi tipovi so koli pari i ataka nataka...ajde cujte go albumot i ke videte kakva lirika imat tipovite.
Ama u picku mater mnogu me nervira toa so mixanjeto go upropastil taj sto go mixal ama toa e toa jebiga ;)

P.S. - Hadie Adie im bese eden vid komercijalna pesna a i bese tuka lokalen HIT ama toa e edinstvena pesna od taj tip vo
celiot album,simnete i ke se uverete i samite.
A zenskata koja rapuva i PEE so niv e ANA od No Exit epa sega gledate deka tipkata e stvarno dobra a??
;) pozz
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Vaka brate,go spustiv i go slusnav albumot.
Prvo produkciski e tapa pesnite kako vo limenka da gi snimale.
Liricki ne me voodusevi prosti i isti rimi vrtat vo 20 i nesto pesni.
A taa pesnata Adie lici na neuspesen obid za diss i hit singl...
I da ti kazam pravo se kaam so go spustiv vo rok od 2 min go izbrisav.Alav da ti e kako mozis da gi slusas,teski nervi treba za toa.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Jebiga brat.Inaku kaj mene poso imam ubava zvusna i 2:1 zvucnici ne me maci mnogu zvukot.Produkcijata e 2003.Deckite ne plakaa po 1500 denara da snimaat pesni tuku sami gi snimia i izmiksaa,tuka ke vides deka albumo ne e napraven da se sire i site da gi slusat tuku za samite da si go napravat kefot kolku tolku toa se vika CISTO OD LJUBOV...

A deka povtoruvaat sekade edno i isto tocno no ne vidov vo niedna pesna nesto isto od prethodnata,t.e. rimite ne gi cuv na poveke pesni kako sto velis ti.Sakas da kazes deka stilot e monoton znam,ama seto toa e individualno,vkus i stil.
Hadie Adie prvo ne znam za koj misles deka e POSOCENA i e DISS.
Naprotiv DISS za site Kurvi t.e. za zeni so trcaat po pari.E ako misles na takov DISS- DA E,ama za nesto drugo NE E nema veza ;-).
A deka bese Hit Singl veruvaj bese tuka vo Stip a i celta ne im bese da bide Hit Singl u MK tuku u Stip oti stipskite zeni se GUBRINJA I KURVI jas ti velam oti tuka ziveam i znam i za niv bese pesnata.

Jas za produkcijata unapred kazav deka e Katastrofa poentata bese da se cue Flowto i Lirikata ama toa e toa.A i ako za
pesnite: Pesna 1234,U Make me Hugh,Zivotot e...,Adrenalin,Da Be Da reces deka se shit znaci stilot ni e 100 na 100 razlicen ama nema veza tvoe e e pravoto kako sakas iskoristi go.
I ne treba da se kaes so si go simnal Sigurno si na Neogranicen net neli?Znaci ne si frlil pari za nisto :)

Tuku ajde daj link od tvoi pesni za tebe da te cuam da vidam so kvalitet si ti ajt...Turi u Rar edno 12 pesnici od tebe so ti misles deka ti se najdobri da gi cuam oti ke mi zdosade da gi slusam site,turi desetina taka ama najdobro so misles deka ti e,ajde pozdrav...
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Vie ste site nenormalni.. I gi citate site ovie postovi.. Najseriozno? Volkavi postovi citati celi? Pa ja kniga ke procitam za toa vreme..
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Колку пати фино предупредив околу линковите? Уште еден таков испад и следува бан
 

Kajgana Shop

На врв Bottom