Хипхоп културата надвор од нашите граници

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.663
Поени од реакции
5.348
epa vaka hip hopot ne crnecka kultura ko prvo,vtoro rapot ne e proizvodot na taa kultura........
Рапот е баш црнечка музика и ЦРНЕЧКА КУЛТУРА..Црнците почнале да прават рап, тие ја измислиле таа култура!Ние само ја прифаќаме нивната култура!Или можеби Џорџ Мајкл ја измисли таа култура?
 

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
како и да е респект за сите рапери :)
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Рапот е баш црнечка музика и ЦРНЕЧКА КУЛТУРА..Црнците почнале да прават рап, тие ја измислиле таа култура!Ние само ја прифаќаме нивната култура!Или можеби Џорџ Мајкл ја измисли таа култура?
to4no e toa 6to go kaza....inaku fala sto delis isto mislenje so mene...
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Колку добра музика излегува значи од црнечките испотени газови...нека си еби векот..Џез, блуз, Рап...Соул..што уште не....
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.663
Поени од реакции
5.348
to4no e toa 6to go kaza....inaku fala sto delis isto mislenje so mene...
Јас само ја кажувам реалноста која е видлива!:wink:Се гледа дека имаш доста познавање од хип хоп културата!
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Јас само ја кажувам реалноста која е видлива!:wink:Се гледа дека имаш доста познавање од хип хоп културата!
Tokmu zatoa sum i sme tuka...da go spodelime znaenjeto i da go izdigneme na povisoko nivo!!A ne da bideme slepi poradi komercijalnite potrebi na iskompleksiranite i lazni MCja niz svetot....

Pozzz za site " True Headz "
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Abe se e ok so nekolku faci ovde...dodeka nekoi samo lupat neshto bez veze...Hip Hop kulturata ne bila crnechka...epa neka kazi bateto ako e tolku pameten od kade poteknuva i koj e ˝vinoven˝za nejziniot nastanok i sho nie den denes ja sledime...
Navistina nekev da komentiram za ova zoshto gledam deka se lupat mn gluposti,a realistite se tie nishto sho neznat...sekoja mu chest na bateto....


Peace too real hip hop
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
e ajde kazi mi bato ti ja najde li poukata od moite posrani postovi !???

a cim mi vikas deka Eminem ne e meku6 toga6 bato ti stvarno nemas pojma sto e kvaliteten rap!

a ti brat po6o si KING OF DA STREET mislam nemame nisto zaednicko da razgovarame neli??ti si raper ja ne sum...zato iskuliraj i ti!

Pozz za site " True Headz "
Ајде "професоре" пошто еве јас според тебе сум глуп и не сваќам ај ти објасни ми што е поуката во твојте постови?
Според тоа што го напиша ти логички испаѓа дека ете јас не слушам многу U.S.A Рап и значи дека појма немам од Рап така?
Значи луѓе мои ако сакате да станете успешни рапери слушајте го нај тешкиот андерграунд (типчиња што споделуваат локални убиства во етер) купете си еден Magnum 357 излезете во маало убиете 3 другари,затворете се во студио и рецитирајте дека сте Real Gangsta
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Алоо дами и господа,ова е балкан а не Broklyn!!!
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Ајде "професоре" пошто еве јас според тебе сум глуп и не сваќам ај ти објасни ми што е поуката во твојте постови?
Според тоа што го напиша ти логички испаѓа дека ете јас не слушам многу U.S.A Рап и значи дека појма немам од Рап така?
Значи луѓе мои ако сакате да станете успешни рапери слушајте го нај тешкиот андерграунд (типчиња што споделуваат локални убиства во етер) купете си еден Magnum 357 излезете во маало убиете 3 другари,затворете се во студио и рецитирајте дека сте Real Gangsta
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Алоо дами и господа,ова е балкан а не Broklyn!!!
Hahahahah """ типчиња што споделуваат локални убиства во етер """....
brat nemam sto da zboram jas so tebe.Prodolzi taka.Se gleda deka od toa sto ti pisav deka ne znaes so e kvaliteten rap ti sam si se prefrlil na hardcore rap nesto kako Big L - LIfestyle ov da Poor & Dangerous......aman be brat hardcore rapot samo od pcuenje pukanje so 357ci i ubistva li e??? Ili ima nesto sto se vika Funky Underground.....ajde po6o sum ti profesor,ajde u4eni4e odi simni go albumot od Bushwackass pa kazi mi dali e toa hardcore,357,ubistva i bla bla....druze ne e se vo per4enjeto koj kogo ubil,agresivnost,nervoza i derenje...ima edna crta na rapot sto se vika "Funky Rap"....ili ajde zemi si gi Down South ili Dred Scott pa vidi sto e kvaliteten rap u4eni4e....ne bilo ova brooklyn balkan bilo.Pa vo tie 3 albumi so ti gi kazav nikade nema ubistva magnumi...ooo boze ti ne ja svakas Enterteinment su6tinata na rapot......educate your self my student...
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Јас некултурно ќе се вмешам во муабето и дури сме кај хардкор рап ќе ве поздравам со песната „Стиховна Гимнастика“ од САФ. Преслушајте ја, се ежам на нумерата од шо е тврда.

Поздраф деца убај, раперишта :wink:
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Ти бе брат многу интересен тип си бил.:pos2: :pos2:
Ете спомна "Funky Rap"...дали ти уопште знајш што значи кратенката РАП? Да ти објаснам,кратенката Рап значи Revolt Against Police по сваќањето на Eazy-E и неговите колеги истомисленици,а сега ти мене ми збораш за (Funky=забавен)рап а ми слушаш тврдокорен рап!Нема логика брат,забавен рап за мене е еднаков на комерцијален или онака некоја безвезна верзија која почнала да се применува сега брзо и која ја развиле луѓе кои немале што да прават па ајде ке се заебаваме ке прајме сеир и ке рапуваме(пример како Bad Copy од Србија)...јас брат рапот го сваќам како гневна и искрена музика која скоро секогаш е против расна дискриминација и која се бори за правата на лугето и се труди барем да сугерира на нешто што не е ок во моментот и со поука да го промени ставот на слушателите кои се засегнати од моменталниот проблем.А ти можиш слободно да си ги слушаш тие комедијантите кои само исмејуваат а ништо паметно не кажале во нивните 5 или 10 албуми.Да ти кажам искрено ке те послушав и ке ги данлодирав тие албуми што ги напиша ти баш за да видам како е твоето сваќање за рап,али ко ми кажа дека биле Funky Rap :nenene:
А сега еве и јас да ти дам еден совет,пошто јас нај многу слушам Балкански Рап би ти препорачал (ако сакаш) да го слушниш Frenkie и албумот Dosta-2006 па да видиш што е смисла на зборот Рап и тоа објаснато во кратки црти на вистински начин...
Поздрав
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Ти бе брат многу интересен тип си бил.:pos2: :pos2:
Ете спомна "Funky Rap"...дали ти уопште знајш што значи кратенката РАП? Да ти објаснам,кратенката Рап значи Revolt Against Police по сваќањето на Eazy-E и неговите колеги истомисленици,а сега ти мене ми збораш за (Funky=забавен)рап а ми слушаш тврдокорен рап!Нема логика брат,забавен рап за мене е еднаков на комерцијален или онака некоја безвезна верзија која почнала да се применува сега брзо и која ја развиле луѓе кои немале што да прават па ајде ке се заебаваме ке прајме сеир и ке рапуваме(пример како Bad Copy од Србија)...јас брат рапот го сваќам како гневна и искрена музика која скоро секогаш е против расна дискриминација и која се бори за правата на лугето и се труди барем да сугерира на нешто што не е ок во моментот и со поука да го промени ставот на слушателите кои се засегнати од моменталниот проблем.А ти можиш слободно да си ги слушаш тие комедијантите кои само исмејуваат а ништо паметно не кажале во нивните 5 или 10 албуми.Да ти кажам искрено ке те послушав и ке ги данлодирав тие албуми што ги напиша ти баш за да видам како е твоето сваќање за рап,али ко ми кажа дека биле Funky Rap :nenene:
А сега еве и јас да ти дам еден совет,пошто јас нај многу слушам Балкански Рап би ти препорачал (ако сакаш) да го слушниш Frenkie и албумот Dosta-2006 па да видиш што е смисла на зборот Рап и тоа објаснато во кратки црти на вистински начин...
Поздрав
Ok brat.....ajde te molam kazi mi dali za tebe rapot sekogas ke pretstavuva
Revolt against the Police???A???ili vo rapot se nagoaat temi kako sto gi
plasira Lewis Parker (mystic MC),Jedi Mind (rappin 4 extra terestrial existing),
Immortal Technique (rappin 4 Bush administration & against WAR)....ako gi znaes
artistive i si gi preslusal nivnite albumi sigurno znaes za sto stanuva zbor.
E ajde odgovori mi dali vo tie Artisti ima revolt protiv policijata??Ili
revoltot sprema policijata bil samo na zapadnata strana kade sto raperite
bile premnogu tupi i non stop go jadele pendrakot od policijata??Pa zatoa
go preimenuvale imeto na Rap muzikata vo revolt against da police???
U4eni4e moe milo...rapot sekogas ke bide pravec vo muzikata a ne mesto
vo koe iskompleskiranite MCja ke serat za rabotite koj gi zamaraat.
Rapot e frekfencija koja ke ti gi otvori ocite i ke ti go pokaze pravecot....

" bezvezna verzija koja pocnala da se primenuva sega
brzo i koja ja razvile luge koi
nemale sto da pravat pa ajde ke se zaebavame "

Hahha brateeee makedon4ee....zarem funky rapot e bezveze verzija na muzikata
koja ja razvile luge koj nemale sto da pravat,i toa sega????Ouuu neka
bog ti e napomos...ti brat go sramis imeto na najrealniot muzicki pravec...
Albumite 6to ti gi prepora4av se izdadeni vo 1994',1995',1995 a ne SEGA!!

" gnevna i iskrena muzika koja skoro sekogas e protiv
rasna diskriminacija i koja se bori za pravata na
lugeto i se trudi barem da sugerira na ne6to 6to ne e OK "

E dobro be u4ni4e kazi mi dali rapot sekogas sugerira Gnev,Agresivnost i
Nervoza????Ili koga ke go cues albumot na Flava Unit (1994 ft.Freddie Foxxx)
ke cues vistinski rap????Dali sekogas rapot pretstavuva kontra napad na
Rasnata diskriminacija ili rasnata diskriminacija bese nekogas koga Roza Parks
(Montgomery-Alabama=1950)se borese za sediste vo avtobus na gradski transport???
Brat vo 93'94'95'godina nemase rasna diskriminacija??Rapot za mene a veruvam i za pogolemata
masa na raperi nikogas nema da pretstavuva kontra napad na rasnata diskriminacija
VO CELOST!!!Pretsatvuvalo nekogas no veke ne!!!!!!!

" A ti mozes slobodno da si gi slusas tie komedijantite
koi samo ismejuvaat a ni6to pametno ne kazale vo nivnite
5 ili 10 albumi "

E ok brat ajde ela na nekoja od moite zurki i ke ti ja pustam od
2pac "Keep ya Head UP" pa ti gledaj vo tavanot....

A inaku brat so ova ti mi dokaza deka ne zasluzuvas da se prepiras so mene za nitu
eden segment vo ne6toto nareceno Rap i Hip Hop!!Jas ti preporacav albumi od
artisti koj vo momentot vo amerika na beliot pazar ko6tat od
50 do 150 dolari a ti mi gi narekuvas komedijanti!!!??Oh boze kakov neblagodarnik
si ti....u4eni4e prodolzida se educiras vo za tebe premnogu mra4nata sfera nare4ena
RAP i Hip Hop!!!!!!!!!!

A inaku so vas Bitolcani covek nikogas ne izlegol na kraj oti patite od kompleks
da sekogs vie go imate posledniot zbor.Ama znaes sto se veli??Pametniot sekogas
popusta,pa eve ti go davam posledniot zbor na tebe u4eni4e milo...

Pozzz za site " True Headz "
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Вака,јас ни сум го преслушал тој Lewis Parker и дружината анонимуси а и немам намера тоа да го направам,али ке ти кажам дека за него знаат локалните другари и типот продал 10 цд'a (од кои 5 поклонил) е сега тие ми ги споредваш со Eazy-E...N.W.A...2PAC и ред други кои продале милионски тиражи и имале публицитет што тие што ги наброја ти нема да го достигнат и да живеат уште 8 животи.Ако некој не сакал да ги слуша N.W.A или ако не ја поддржувал нивната идеологија сигурно немало да купи диск или да полни сала од ....... илјади луге,значи сите тие луге се согласувале со тоа во траките.За нивно време тоа било расната дискриминација(ова е 1991 а не како што напиша ти во 1950) од страна на полицијата и системот на Америка(како став на Западната страна,ако веќе ги делиш)а на тие од источната сеедно му било дали ке бидат тепани на улица,ретко кој дигал глас да си побара правата,него нив супер му било да се напушат во некој блок и да се заебаваат до сабајле.
Е сега ти ке речиш то ти е комерцијала ... ама за мене не е!!!
Eazy-E во еден текст вака вика:уште од мал сум гледал на неправда,омраза и сиромаштија..полицијата ме тепала само затоа што сум црнец..цел живот нема да го заборавам тоа...ги мразам и секогаш ке пцујам на системот и полицијата..во градот каде што сум се родил се плашев да излезам сам...но сега не и затоа се трудам со стихови да им ги сменам навиките...
Е ако ова за тебе е мисла без смисла тогаш браво царе...
Сепак секој има право на избор,јас не можам со сила да те натерам да слушаш тоа што го слушам јас,нити пак ти можиш да ме натераш да слушам нешто што за мене е без смисла.
"A inaku so vas Bitolcani covek nikogas ne izlegol na kraj oti patite od kompleks
da sekogs vie go imate posledniot zbor."
Незнам кај виде комплекс ако некој си го кажи мислењето,или ако некој има спортивен став од твојот и кажува факти се браниш со тоа?
Последниот збор значи демек ете "ме победи во дискусијата" :pos2:
Не пишам јас на форумов со цел да победам некој,него да видам до кај се со размислувањата потенцијалниве хип хопери и надежните критичари кои редовно успеваат да ме насмеат :bip:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Вака,јас ни сум го преслушал тој Lewis Parker и дружината анонимуси а и немам намера тоа да го направам,али ке ти кажам дека за него знаат локалните другари и типот продал 10 цд'a (од кои 5 поклонил) е сега тие ми ги споредваш со Eazy-E...N.W.A...2PAC и ред други кои продале милионски тиражи и имале публицитет што тие што ги наброја ти нема да го достигнат и да живеат уште 8 животи.Ако некој не сакал да ги слуша N.W.A или ако не ја поддржувал нивната идеологија сигурно немало да купи диск или да полни сала од ....... илјади луге,значи сите тие луге се согласувале со тоа во траките.За нивно време тоа било расната дискриминација(ова е 1991 а не како што напиша ти во 1950) од страна на полицијата и системот на Америка(како став на Западната страна,ако веќе ги делиш)а на тие од источната сеедно му било дали ке бидат тепани на улица,ретко кој дигал глас да си побара правата,него нив супер му било да се напушат во некој блок и да се заебаваат до сабајле.
Е сега ти ке речиш то ти е комерцијала ... ама за мене не е!!!
Eazy-E во еден текст вака вика:уште од мал сум гледал на неправда,омраза и сиромаштија..полицијата ме тепала само затоа што сум црнец..цел живот нема да го заборавам тоа...ги мразам и секогаш ке пцујам на системот и полицијата..во градот каде што сум се родил се плашев да излезам сам...но сега не и затоа се трудам со стихови да им ги сменам навиките...
Е ако ова за тебе е мисла без смисла тогаш браво царе...
Сепак секој има право на избор,јас не можам со сила да те натерам да слушаш тоа што го слушам јас,нити пак ти можиш да ме натераш да слушам нешто што за мене е без смисла.
"A inaku so vas Bitolcani covek nikogas ne izlegol na kraj oti patite od kompleks
da sekogs vie go imate posledniot zbor."
Незнам кај виде комплекс ако некој си го кажи мислењето,или ако некој има спортивен став од твојот и кажува факти се браниш со тоа?
Последниот збор значи демек ете "ме победи во дискусијата" :pos2:
Не пишам јас на форумов со цел да победам некој,него да видам до кај се со размислувањата потенцијалниве хип хопери и надежните критичари кои редовно успеваат да ме насмеат :bip:
Samo na kratko oti veke me mrzi da pisuvam za se edno isto,se vrtime vo krug.

Prvo te molam nemoj da gi pretskazuvas i predviduvas moite stavovi i mislenja koga ne gi
ni znaes.Znaci mi velis deka sum rekol oti EazyE e komercijala,brat toa
ne go mislam,ne sum go rekol i nitu bilo niti nema da bide komerc...(uh prvo nesto da se zlozime)
NWA!!Od zapadnata strana toa e edinstvenoto nesto sto go pocituvam NWA,MC REN i celata ekipa sto se....
I dane ti gi redam drugite faci sto gi postuvam od zapadot posto se gleda deka ne ni zasluzuvas da gi znes.

Drugo.Brat da te pitam znaes li kolkava e amerika???Znaes li kolkava e razlikata megu
istokot i zapadot vo Amerika???Toa se brat dva razlicni mentaliteti i normalno deka
tie dva mentaliteti nema nikogas da imaat nisto zaednicko.Ziveat razlicno dinamicen zivot,
razlicen stil i razlicni svakanja bas kako jas i ti ovde.Isto kako Makedoncite
Grcite i Albancite!Znaci da receme jas ako sum Kinez ke bidam taa faca so tie sposobnosti
i karakteristiki.Ti ako si francuzin ke si imas tvoi belezi,ete tolkava e razlikata megu
istokot i zapadot.Ako nisto drugo barem pogledni ja kartata na svetot i ke se uveris ;)

Tije anonimusi brat nemaat 10albumi izdadeno...Imaat po 1 ili 2,i cim stignale do moi
usi znaci vredelo da se slusne pa doslo do balkanot.
A znaes sto veli "Pharoahe Monch od Organized Konfuzion"

"Why do you choose to mimic these wack MCs
Why do you chose to listen to R&B
Why you must think that something is fat just c'z is played 20 times a day"


I ednostavno mrazam koga se raspravam so nekoj koj slusnal samo 30 pesni4ki i oti6ol vo
studio pa rapuva kako e King of da street.

A brat ima edno nesto kaj tebe sto pokaza deka ne zasluzuvas da se kazes raper!!
Na site tie albumi sto ti gi pisav da gi cues ti mi gi napadna tie artisti so negativni
mislenja i komentari,nesakas ni da gi cues!!Brat ti si cul li za RESPEKT!!
Osnovnoto nesto so site vie raperi go drnkate vo makedonija a i opsto.
Pa brat ako sakas da te pocituvaat,slusaat,respektiraat,brat treba i ti da emitiras
Respekt sprema site drugi sto pravat rap okolu tebe i vo celokupnata muzicka industrija.
Znaciti nesakas da go slusnes Lewis Parker,
Znaci ne davas respekt prema covekot tolku kolku ni da ja cues negovata rabota!!!Brat mar6 da ne
te gledam nesakam da imam nikakov kontakt so lica sto se zagubeni vo prostorot i zivotot!!!!!!!!!!!!

Jas ne sum raper no gi pocituvam site decki sto pravat rap.Bez razlika na toa dali se
uspesni,kvalitetni,lirikovno mokni i drrrrrrrr.....znaci covekot se trudi da pridonese
kolku tolku za rapot!Znaci zasluziva pocit makar neka e kako Gele K!I nego go pocituvam i tebe
te pocituvam ako pravis rap, no pokraj se ova so si go kazavme nekako ne mi stima nesto vo tvoite
stavovi...

I taka taka taka.....i ne sum raper da znaes,znaci sekgas ke bidam pod tebe.Ti si vo
"igrata" jas ne sum zatoa ajde ovde ke ti se potcinam za da go skratam ovoj "kriticarski natprevar"
I nema veke na nisto da ti odgovoram oti se gleda deka si se zacepal samo vo West kako
i site okolu momentalno i si slusal samo NWA eazy i bla bla nekoj drugi 5/6 artisti....
Jas sum skoncentriran na Eastot kade lugeto uzivaat vo zelenoto i kvaliteteten zvuk.....
a i normalno deka brkam po westot za da najdam ist kvalitet i nekako se naoga.

I ajde da te udram so edna mala pouka koja ti ocajno ja baras vo moite postovi i
nikako da ja najdes...

Ako da receme imas pred tebe 10 cokoladi.
Od desette cokoladi izedes 5 a vo toj moment
ne mozes da gi izedes drugite 5 cokoladi a ovie
ti se dopadnale mnogu.I ti ke reces auuu cokoladata
bese super!!Najubava cokolada sto nekogas sum ja jadel!!
E kazi mi kako ke znaes deka drugite 5 se polosi od tie
koga ne si gi ni probal!??Sto ke napravis???Normalno ti kako
sto gledam nema da sakas da gi probas.....
Ajde sea vaka....
Neka tie cokoladi se rap albumi!!Neka 5te cokoladi se
albumi i artisti kako Clenovite na NWA,2pac Eazy (koi ti tie cokoladi veke gi proba)...
Si gi slusnal albumite i si se zaljubil vo niv i velis deka se
najjaki tipovi!A neka drugite 5 cokoladi bidat Dred Scott,
Buschwackass,BroJ,Down South i drrr....Ti ne si gi probal drugite (ovie) 5 cokoladi (albumi)
i velis deka ovie prethodnive se najdobri!!Ne brat,pred da sudis za cokoladata
vkusi ja (slusni gi albumite),nisto ne te kosta,nema da se otrovis.
I vidi be kako te molam da slusas rap a ti me otfrlas,pa ima li smisla
da se narekuvas raper,i dali go zasluzuvas ova????????

I pred da zaminam da te pozdravam so edna pesna sto ja slusam vo momentov.Odi cuj ja i
vidi go spotot na youtube.com...za tvoe dobro e sin4e ;)

Organized Konfusion - Stress

rekov samo na kratko a pak zabegav....i ajde nema da se spustam na tvoe nivo
da stavam detski animacii....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom