Хипхоп културата надвор од нашите граници

proxx

The Hardcore!
Член од
1 март 2007
Мислења
226
Поени од реакции
4
Хаха, Абе немојте да зборите за Snoopy MC, MC Massacre, Gele-K, Mamli... еднаш јас реков лош збор за мамли, ми се стај на МСН почна да ме пцуе, ќе се тепал ;) не се замарајте ;) кој си слуша фејк , нека слуша...

ај поздрав
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Леле аман не почнувајте пак со замарање ВЕ МОЛАМ...
Секој има право да слуша што сака,него дај кажете некоја нова добра песна,ставете линкче,нов спот било што...
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Хаха, Абе немојте да зборите за Snoopy MC, MC Massacre, Gele-K, Mamli... еднаш јас реков лош збор за мамли, ми се стај на МСН почна да ме пцуе, ќе се тепал ;) не се замарајте ;) кој си слуша фејк , нека слуша...

ај поздрав
aj kazi mi so e fejk a so real.......
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
bratce a ti si go cul li TARGET od TRAM 11 (hrvatska-zagreb) pa da zboris deka Marcelo e Alfa i Omega na balkanot.Cuj go TARGET,cuj gi site negovi pesni so G.WOO ,odprilika vkupno 4 albuma imam od niv....cuj go tipot,napraj analiza na lirikite pa vidi koj e Alfa i Omega na balkanot....
 

Ilidan

ак
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.574
Поени од реакции
5
брат ако ме прашаш мене на балканот македонија има најквалитетен рап... не дека другите не им е добар него на мк им е најдобар пример- аго , џака , рнс
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Диџеј (најнти три) Слотер, се изнасмејав убаво кога прочитав дека го спомнуваш Ву, кога ми текна кој е човекот, дека се шминка бе, 50 години е, Таргет е илјада пати подобар од Ву, а за Марчело споредбата што ја направи, не би се сложил, Таргет е фаца, дефинитивно, ама некако многу ми е пасивен, вокалот некако не ми штима, премногу го употребува сленгот и некако неможам да ги споредам со Марчело, ама сепак вкус е тоа, нели?
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Znaete li za Petre M.Andreevski,Mark Tven,Onore De Balzak,Dostoevski,Pu6kin i bla bla drugi pisateli,
za da stanat pisatel od vrvniot kalibar,znaete li kako go dostignale toa.So toa sto citale i
citale knigi po cel den i nok za da ja zbogatat vestinata na izrazuvanje,recnikot,intelegencijata,
sposobnosta na kombiniranje na razni termini i idei.Mojata profesorka po Makedonski jazik
(mnogu intelegentna zena) koga bev vo sredno mi rece (posto jas sakav da napisam kniga) deka
ne e lesno i ednostavno da se napise kniga.Mi rece deka za da napisam kniga prvo ke treba da
procitam eden 6leper so knigi pa posle da se obidam da napi6am kniga.....
Pa koja mi e celta so ova.Za site vie tuka sto ste Gangsta Raperi,Na Rapot uzivateli i dr.prvo
ke ve zaprasam kolku rap albumi se pominale niz vasite usi?Kolku artisti imate slusnato i
preslusano?So mislite deka samo Wu,Onyx,2pac,BIGi i 50 se celata Rap Industrija i Hip Hop kultura??
Ne sakam da zvucam kao demek kolku poveke raperi znaes tolku poveke si raperi64e!!Ne celta e druga.
Ti mozes da imas 1000 artisti,no nitu eden od tie da ne si go svatil,celosno preslusal negovite
albumi i ne si ja svatil filozofijata.
Jas sum kolekcioner na Rap muzika i dosega za ovie 6 godini zbiranje,molenje,karanje i gubenje
prijateli za rap albumite eve sobrav 1200 albumi pretezno izdadeni od 92-00 godina.Eve jas ne
pravam Rap muzika.Ne sum raper da se razbereme.Raper e toj sto Rapuva i pravi rap pesni kako
RNS,Ago,Djaka,Piki Sipi....jas sum samo uzivatel na Rap Drogata...ne ne me znae nikoj deka slusam rap.
A znaete kako slusam Rap???Simnuvam rap album preku den,1,2 ili 3 albumi.Gi stavam na mp3 pleerot,
kupuvam kebap i odam setam niz grad slusajki gi rap albumite,slusajki ja lirikata i na artistot filozofijata dodeka site
drugi raperi,gangsteri,fraeri sedat vo kaficite i ja slusaat "muzikata za profit"...jas za toa vreme
brat se druzam so Artistot vo pleerot.Taka veke recisi 3 godini sum so slusalki i non stop preslusuvam Albumi.
Od site 1200 albumi preslusav recisi 600 albumi only!A imam oste da RELEVATE!!
Ajde sega da go konvertirame textot.
Znaci pisatelot treba da procita tonovi knigi>>>jas preslusav kilogrami albumi...i da vi kazam seuste
nema da se obidam da rapuvam!!Da ve pitam za site sto go znaete Shyheim (najmladiot clen na Wu Tang)
koga go slusate negoviot album "The Rugged Child" koj e izdaden koga toj ima 13/14 godinki,sto si
mislite deka nekogas i VIE ke moze da rapuvate taka na vasite 20 godini ili vise??E koga gledam
kakov rap vsusnost postoel i kakvi luge go pravele se ezam celiot i si velam "sedi bate miren i
ne se kurci da rapuva6"...
OOOkkk ke recete ama vredi da se obides taka..??HAha ne be brat....nema nikogas da rapuvam,ne
sakam da go sramam rapot,kako sto mnooogumina niz Makedonija napravija...
Znaci pred da stanete raperi prvo zaprasajte dali dovolno si siguren i sposoben da go izdrzis
pritisokot,a pred da ostavete komentari na forumov pitajte se dali dovolno go poznavas rapot???
I ako si ja naucila istorijata na rapot brat premalku e....ni jas ni ti nitu toj nitu nikoj
nema da bideme ni raperi ni nisto.Moze samo da uzivame vo rap vibot dodeka travata ja puseme i
10000000..prasanja da si postaveme??VREDE LI DA SE BIDE RAPER,koga veke rapot vo industrijata e mrtov,
koga si belec,koga si mamina maza,koga si nikoj i nisto,koga seto toa bi go pravel za ime i slava???

A ako ne veruvate deka sum slusal rap poveke od kolku so nekoj raperi vo makedonija izele leb,
ela pitajte me ke ti kazam za sekoj artist,i biografija i ke ti go opisam negoviot album i stil
od moja gledna tocka kako jas sum go svatil.....
A i da kazam,ako nekoj drug tuka e kolekcioner neka mi pise da spodelime nekoj Rap Album i Artist!!

Rap iz Death,Accept that!!!It can be resurected only if you start diggin in da years backwards....andstart collecting it!
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Диџеј (најнти три) Слотер, се изнасмејав убаво кога прочитав дека го спомнуваш Ву, кога ми текна кој е човекот, дека се шминка бе, 50 години е, Таргет е илјада пати подобар од Ву, а за Марчело споредбата што ја направи, не би се сложил, Таргет е фаца, дефинитивно, ама некако многу ми е пасивен, вокалот некако не ми штима, премногу го употребува сленгот и некако неможам да ги споредам со Марчело, ама сепак вкус е тоа, нели?
da tocno Target e podobar od Woo...samo i jas ne bi se slozil so tebe za sporedbata.Vidi na znam kolku si cul od Target,ne se falam so ova (oli doboli licno mi prati od target pesni ne izdadeni),sakam da ti kazam deka sum cul mnogu od nego i od Nered,Stoka,Marchelo,Shorty,Edo,Rima D,El Bahattee brat najveke go sakam TARGET...abe tipot e magija.A i privatniot zivot mu e preeemnogu buren i luuuuud bas kako nego.
cuj ja pesnata Te Patnje i kazi mi kako ti se sviga target (na kraj od pesnata e toj)..Pozzz za site "True Headz"

inaku da se e stil....i se raduvam vaka koga zboruvam so luge so siroki poznavanja za rapot!!

Pozz za site "TRUE HEADZ"

pa poso sum tezok fan na estocnata strana,normalno deka ke preferiram Artist i ekipa koja e od istokot.Kako producent omilen mi e Lord FInesse na prvo mesto,posle RZA,Pete Rock,DJ Honda,DJ BABU...moze ke te zacudizostogo nema tuka Premier.Ne znam,nekako ne mi se sviga tolku mnogu...a tocno deka albumite so GURU se ednostavno perfektno oskomponirani i producirani...Kako Fristajleri mi se svigaat najmnogu na prvo mesto sekako e Lord Finesse a posle nego doaga Percee P pa posle P dovaga L (Big L)....
Kako hardcore artisti,ooooh gi ima mnooooogu.Epa ovie denovi najmnogu so si forsiram tuka e,Bushwackass,Bro.J,Supernatural,Daouble XX,Pudgee,Showbiz & AG,Labtekwon i drugi....
Kako grupa t.e. Ekipa mnooogu ja poztuvam Wu Tang ekipata.Ne mislamsamo na 8 te 4lenovi i ODB.Mislam na site drugi kako,Sunz of Man,Now Born Click,GPWU,Killarmy,Devilz Rejects i nekoi drugi so nemozam da se setam.Zna4i Wu ekipata e ogromna.A momentalno najmnogu mi se sviga od Wu Tang CILVARINGZ,tipot e od holandija i e zakon.Citav komentari za negoviot album DEJAWU deka e eden vid resurekcija na 36 Chambers,i koa go preslusas albumot ke se uveris deka stvarno e taka.Toj album e izdaden 2004 RZA e producent.So drugo da ti kazam....Hahah Inaku da ti kazam sto bese mojata prva ljubov vo rapot.Mislam sto bese prvoto nesto sto go slusnav vo rapot.Imase tipovi vo moeto malo bea raperi,pravea super rap nemam zborovi.Nekea da mi kazat nikakov artiust,se sekavam me tepaa zatoa sto se vlecev po niv.Mi bea ednostavno vistinski prikaz vo zivo kako izgleda eden hardcore raper.Sukanici,siroka obelka,tepanje so palici,duvanje trava....bev mal jas togaj i bev bolen da bidam so niv a iako bea pogolemi od mene po 3/4 godini.Me plukaa se sekavam.Mi vikaa ako sakas da se druzes so nas ke treba da jades malku kutek.No brat ja bev spremen da storam se samo da mi kazat od kade da si najdam rap muzika.Togas ne slusav muzika,non stop bev na ulica pravev detski gluposti i non stop me tepaa koj ke stignese haha a jas gi tepav pa cigancinjata...e toa e brat eden del od mojata saga od potrebata za rap kako malecok.I taka eden den aj me mrze da pisuvam kako bese,no uspeav da nateram eden od tie tipovi da mi kaze kade i kakoda si kupam rap...i togas mi rece.Ok ti stvarno sakas da slusas rap.Da da mu rekov.Ama mi vika toj,teska e taa muzika za tebe nogu e vrda,nema da ti se sviga.haha i mu vikam abe ti kazi mi nekoj raper ja ke vidam dali ke mi se sviga....i se sekavam mi rece OK.Ke ti kazam samo eden artist i edna web strana da si simnes rap...I taka pocna sve.Bese 2001 mi rece odi Kupi si album od DAS EFX.I brat ojdev ukradev od doma 150 denari i otidov direktno kade mi kaza tipot i odma abe tolku sum bil sreken brat nasmevka na liceto do usi.Odam i prvo sto vidov od das efx bese Dead Serious albumot.Imase use drugi 3 albumi ne ne gi zedov taj den tie,go zedov dead serious zatoa sto Covertot bese nogu jak.SUKANICI normalno...i taka pocna sve.Koga go cuv albumot da priznaam nekako ne mi se dopadna od prva odma.I zatoa po nekoj den mi dadoa pari za matematicka da si platam ja parite i direkno otidov i gi kupiv drugite albumi od das efx.I gi slusav albumite den i nok.So niv legnuvav.Togas nemav mp3 imav discmen i so nego skapuvav denovite.Se sekavam mi pregore laserot oti preeemnogu slusav na nego.i taka pocna se.sekoja nedela nekako nagav pari i odev kupuvav albumi.posle das Efx gi kupiv slednive albumi.Artifacts dvata albumi,PMD - Business is Business,WU TANH CLAN -The Swarm (killa beez) ouu toa bese eden i seuste mi e omilen album od Wu ekipata...posle go zedov Terror Squad,pa Dead Prez,pa Saf gi zedov,pa
Onyx - Bacdafucup i taka nataka.....koga se vidam sebesi i drugite raperi okolu mene,nekako jas zapocnav so premnogu hardcore rap svakas,i zatoa sakam da slusam takov rap.Dodeka znam za mnoogu drugi faci sto prvoto nesto sto go cule vo rapot e bilo,2pac,Eminem,BIGI i nekoj taka po meku6i....I taka posle nekoe vreme pocnav i so internet pred toa znaes odev vamu tamu kaj ovaj kaj onaj i menevme albumi kako pickite slikicki od barbiki.Pa koa sednav na net e tuka brat pocna eden sosema nov nacin na komunikacija i baranje albumi na net.Pocnav so KaZaa se sekavam...i da ne raspravam natamu.I vides brat,toa e samo del od problemite sto si gi stvarav okolu rapot.A da ne gi spomnuvam raspraviite so moite doma poradi smetkite za internet.Auuu kazni i kazni jadev =D.Denes dovagaat nekoi faci i mi baraat rap albumi.E kako da im dadam be rap koga vidi so se sum pravil.Sum da receme simnuval od net pesni.Pa tie pesni sum gi preimenuval pa ID Tagovite sum gi popolnuval,znaes godina na izdavanje,artisti,ime na albumi,broj na pesna i dr raboti....i toa se sum sam pisuval i sum se zamaral.I ete bas sega simnav ovaj mesec okolu 250 singlovi od epten hardcore artisti i zamisli na niedna pesna nemam ID!!Hahah i sea treba da gi preimenuvam znaci nekade odprilika 400 pesni..I ke se zamaram tuka cela nedela mozebi rabota.I ke dojde posle nekoj ej brat daj malku rap.OK i da mu dadam,vidis jas imam eden kompleks.Premnogu sum sebicen koga stanuva zbor za rap i mojata muzicka terapija.Pa zatoa mnoooogu tesko davam albumi i muzika.i ako dadam na nekoj muzika mu recam bate ne ja davaj na nikoj taa muzika.I da receme toj ja dade na drug i so???da odam ke treba da mu ja skapam tikvata na lice mesto ili da go udavam soslusalkite!!!!Taka mi napravi eden tip mu dadov muzika i toj eve ja dal na eden DJ!!ALooooooo!!Hahah abe ne mozam da go satam toa...e so??I zatoa reciv.Kurac bratce.Nema veke rap.Ete toa mi e maana.Znaes kako go svakam jas toa.Znaes toa ti e isto kako so zenite.Da receme brat ti si imas zenska?!!E ti si uzivas so nea.Ke dades li nekoj drug da uziva so nea a???A???A???Eeee e nema da dades sigurno.Isto i jas taka.Se zaljubiv vi rapot uzivam vo nego i ne davam rap na nikoj n NIKOJ osven ako nekoj zasluziva....Inaku ti me pita koja mi e omilena pesna mislam.Uhhh e ajde de sega.Od 20 000 pesni koja da ja odberam ajde de.Ok ajde ke kazam samo edna.Mislam deka omilena pesna ili edna od omilenite mi e "Down for the Underground" od Lord Finesse.....a ima mnoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooogu drugi jaki pesni....uh brat se izmoriv a i prstot me bole preska se izgorev dodeka si gotviv.Ajde pozdrav pa pisi so te interesira....Pozdrav za site "True Headz"!!!!

A inaku brat nemozam da iskomentiram nekoj omilen album oti od 1200 albumi stvarno ne znam koj da go kazam.Ima mnogu jaki albumi stvarno nogu jaki...mozebi edno 200 albumi koi vrede da se imat do smrt.....inaku od celata kolekcija naj mek artist koj go imam e Eminem so samo eden album,sve drugo mi e rap izdaden od 88 do 00.Abe ima naoga se nekoj tup album ama mnooooooogu retko nogu retko.

eiiii brat keisinu kako li se vikas abe nogu jaki pesnicite brat....super se brat epten super.tokmu toa e toa,tokmu toa.Me podseti na Soundproviders,US3,Procusions.....ooo super brat.Nesto kao GURU Jazmattazz..haha super samo taka...e toa moze da go kladam u mojata kolekcija od makedonija sigurno,ama steta nemas albumce,ama moze da prates tie pesnici super se ;).......POZZ za site "TRUE HEADZ"
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Го прочитав долгометражниот пост што го имаш оставено малку погоре, точно е дека многу "макрап артисти" се имаат избламирано, ама има и стварно квалитетни (да не почнуваме со тоа, оти има многу тупаџии на форумов) и тоа е ... ај искоментирај некој твој посебен артист, албум, песна и слично, да видиме што и како размислуваш ... Поздрав
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Нека не се губи поентата на темава,приватни моабети ПП и мсн

Kocka дај искулирај малце...последна опомена
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Aj ke ve molam nekoj neka mi kaze koja e poentava na temata oti jas stvarno nemam pojma za sto treba tuka da se depatira,aj ve molam pisete sto treba da ras4lenuvame.

Pozzz za site " True Headz "

Ccc eve procitav sve sto se piselo tuka na forumov za Rapot....cccc pa znaci ne mi se veruva deka imalo luge sto nemaat ni gram respekt za nekoi faci vo makedonija.Ne mi se veruva deka site komentari vo temava za mene frlija tolku temna prestilka za site tie sto se kazuvaat raperi vo makedonija.Ccc ne mi se veruva kolku ograniceni luge imalo tuka.Dojdov so cel da go prosiram moeto znaenje i da plasiram znaenje a naletav na ....
ne be arno si uzivav jas sam i si traev, so me terase da se zaclenam ne znam,ama aj ke sedam i ke citam parodii i pateti4ni komentari....

Pozdrav za site " True Headz"
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
DJ-93 искулирај малце бе брат,и да напишиш уште 20 толкави постови никој од к.р нема да те мани и да те чита што пишуваш.Ти можи си слушаш Рап тоа е ок,али никој не го интересира биографијата твоја.Јас сваќам дека сакаш да кажиш нешто поучно ама си го згрешил местото.
И имам забелешка на тебе што Еминем го спомна во листата на "мекуши"
Поздрав :salut:
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Постои разлика меѓу рап и хип-хоп, или само во името? :)
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
DJ-93 искулирај малце бе брат,и да напишиш уште 20 толкави постови никој од к.р нема да те мани и да те чита што пишуваш.Ти можи си слушаш Рап тоа е ок,али никој не го интересира биографијата твоја.Јас сваќам дека сакаш да кажиш нешто поучно ама си го згрешил местото.
И имам забелешка на тебе што Еминем го спомна во листата на "мекуши"
Поздрав :salut:
e ajde kazi mi bato ti ja najde li poukata od moite posrani postovi !???

a cim mi vikas deka Eminem ne e meku6 toga6 bato ti stvarno nemas pojma sto e kvaliteten rap!

DJ-93 искулирај малце бе брат,и да напишиш уште 20 толкави постови никој од к.р нема да те мани и да те чита што пишуваш.Ти можи си слушаш Рап тоа е ок,али никој не го интересира биографијата твоја.Јас сваќам дека сакаш да кажиш нешто поучно ама си го згрешил местото.
И имам забелешка на тебе што Еминем го спомна во листата на "мекуши"
Поздрав :salut:
a ti brat po6o si KING OF DA STREET mislam nemame nisto zaednicko da razgovarame neli??ti si raper ja ne sum...zato iskuliraj i ti!

Постои разлика меѓу рап и хип-хоп, или само во името? :)
Hip Hopot e crne4ka ili afroamerikanska kultura,na4in na ziveenje,dodeka Rapot e proizvodot na taa kultura, t.e. muzikata....
Za toa ,moze da se govori nogu nogu,ama jas samo taka na kratko da ti odgovoram.A po6o tuka ima noogu hardcore raperi6ta siguren sum deka ke dobies poubav odgovor od ovoj.

Pozz za site " True Headz "
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
epa vaka hip hopot ne crnecka kultura ko prvo,vtoro rapot ne e proizvodot na taa kultura........
 

Kajgana Shop

На врв Bottom