Химната на ВМРО и АСНОМ

Статус
Затворена за нови мислења.

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Дедо ми како секретар на ВМРО Обединета за овчеполскиот огранок, окрка нешто повеќе од 11 години „одмор“ на Голи Оток...и тој е бугарофил изгледа...

Исто и синот на Питу Гули Брату...и тој го убија оние од партијата на овој чиј дедо „ја основал“ Македонија...

Чекај од трите сина на Питу Гули, два му загинуваат како телохранители на Тодор Александров, а третиот син Стериу Гули, се самоубива во една кафана, кажувајќи: "зарем пак ќе не гази српската чизма"

Демн... на секој чекор јеботе бугарофили!!!
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
364
Поени од реакции
13
ЕДЕН ПОЗДРАВ ДО СИТЕ КОИ ТВРДАТ ДЕКА КОМУНИСТИТЕ НЕ СОЗДАЛЕ НАС МАКЕДОНЦИТЕ И МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА !!!

 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
ЕДЕН ПОЗДРАВ ДО СИТЕ КОИ ТВРДАТ ДЕКА КОМУНИСТИТЕ НЕ СОЗДАЛЕ НАС МАКЕДОНЦИТЕ И МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА !!!

Чекај чекај чекај...Ченто, Македонскиот националист...претседавал на собранието каде се интонирала „Изгреј сонце на слободата“???

ц ц ц ц бугарофил! :demek:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Чекај од трите сина на Питу Гули, два му загинуваат како телохранители на Тодор Александров, а третиот син Стериу Гули, се самоубива во една кафана, кажувајќи: "зарем пак ќе не гази српската чизма"

Демн... на секој чекор јеботе бугарофили!!!
Ќути брат...кога веќе го спомна александров...


Пази го бугарофилов, кој го убил атентаторот на Александров што изјавил кога го фатиле:

"I am a Macedonian Nationalist and I love my mother country intensely. It was only to serve her that I executed this renegade. I am glad I was chosen to sacrifice myself."


ц ц ц абе све биле овие бугарофили бе...:ples:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Не ми се верува, дека пак,
после кој знае кој пат,
сами ја прифаќате пропагандата наметната над вас.

Сами се нарекувате Бугарофили и Србомани (а некои и сами си додаваат епитет таков).

Пак ќе кажам на овој форум по 999999999999 пат:
Скоро сите од нив се Бореле за Македонија, сите по различен пат, но за едно. Треба да знаете дека пропагандите кои сами ги напаѓате, врз себе ги применувате.

Ајде кој јавно ќе рече дека не е Македонец, па да му дадам членска книшка во Бугарофилство или Србоманство....

АЈДЕ ДА ВЕ ЧУЈАМ!!!

Ако пак нема такви, доста се препукувавте со туѓа пропаганда наметната на Македонците за самоуништување и непочитување.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
theMac3donian, не си ја сфатил иронијата брат...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Trn a istiot toj Aleksandrov so cel pamet po americki vesnici izjavuvase deka e makedonec i dava posebna podelba megu makedonci bugari i makedonija bugarija. istiot "bugar".

isto taka "bugarot" sarafov izjavuvase deka sme poseben narod od bugarite i srbite. a i "bugarkata" mara buneva se borese za Makedonija isto.
A da ne go zaboravime gemidzijata pavel satev sto go piknaa vo zatvor deka "sorabotuval" so bugarskata vlada!
za cento veke se znae.

Inaku da ne zaboravis toa se go pravea dedovcite komunisti na zevsus, istite tie gi ostavija na cedilo makedoncite vo egejska vo graganskata vojna.

Inaku eden pozdrav do site milenici na cento:

http://youtube.com/watch?v=ltSe1qmeCPk
 
N

n/a

Гостин
Sega dojde rabotava do himnata ne treba da se spomnuva zasto e od bugar napisana.
Pa ajde da ne pustame stranski pesni po televiziive zasto ne se na Makedonski jazik.
Rabotata e sto himnata ima udel vo Makedonskata istorija i treba da se pocituva.
Ako primetite uste se pravi podelba na bugari i srbi ili ponovo receno srbomani i bugarofili. Zevsus eve go obvini Trn deka bil vo strojot na bugari, isto kako sto srbite gi napravija buneva, aleksandrov za bugari poradi toa sto se borea za Makedonija a ne a za "bratstvo i ednistvo" vo koe Makedonija bese najdolna "rupa".
Kolku i da se pravite pametni neosporen e faktot sto Vmro poveke bilo nakloneto kon Bugarija odosto kon Srbija, i zatoa sega Zevsus ke rece deka Komunistite(koi voedno gi potepaa site patrioti) ja sozdadoa Makedonija, a so toa avtomatski kazuva deka sme nacija sozdadena vo 1945 godina nesto sto grcite( i drugite) sosedi go kazuvaat veke dolgo vreme!Ako ne se priznava istorijata pred toa kako sakate da dokazeme deka sme anticki makedonci i neznam sto koga ima dupka od 2000godini?
Zevsus ne razbira deka vmro bese taa sto planirase da ja oslobodi Makedonija i da ja obedini ama udba gi apsese i ubivase i nisto ne postignaa.
anaveno vbmenu_register("postmenu_1369976", true); toj pecat bugarite ne go "priznavaat" poradi jasni pricini koi gi kazuvaat, "makedonska" pretstavuva geografski poim, nesto sto gi nauci Mihailov mislam!
Кој бе Панко Брашнаров?

Оној кој партијата на дедото на Зевс го испрати на Голи Оток и го уби?

Нели независно од тоа што го отворил Првото заседание на АСНОМ.

Или можеби братот на Никола Карев, Ѓорѓи Карев.. кој исто беше осуден од Србијаните како "соработник на бугарскиот фашистички окупатор " за на крај да биде убиен во Идризово?

Да не го спомнувам и Павел Шатев.. умира во “домашен притвор“..!!?


Сви су то бугарофили, Срби то знају најбоље!
Дедо ми како секретар на ВМРО Обединета за овчеполскиот огранок, окрка нешто повеќе од 11 години „одмор“ на Голи Оток...и тој е бугарофил изгледа...

Исто и синот на Питу Гули Брату...и тој го убија оние од партијата на овој чиј дедо „ја основал“ Македонија...
Чекај од трите сина на Питу Гули, два му загинуваат како телохранители на Тодор Александров, а третиот син Стериу Гули, се самоубива во една кафана, кажувајќи: "зарем пак ќе не гази српската чизма"

Демн... на секој чекор јеботе бугарофили!!!
ЕДЕН ПОЗДРАВ ДО СИТЕ КОИ ТВРДАТ ДЕКА КОМУНИСТИТЕ НЕ СОЗДАЛЕ НАС МАКЕДОНЦИТЕ И МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА !!!

Trn a istiot toj Aleksandrov so cel pamet po americki vesnici izjavuvase deka e makedonec i dava posebna podelba megu makedonci bugari i makedonija bugarija. istiot "bugar".
isto taka "bugarot" sarafov izjavuvase deka sme poseben narod od bugarite i srbite. a i "bugarkata" mara buneva se borese za Makedonija isto.
A da ne go zaboravime gemidzijata pavel satev sto go piknaa vo zatvor deka "sorabotuval" so bugarskata vlada!
za cento veke se znae..
Inaku da ne zaboravis toa se go pravea dedovcite komunisti na zevsus, istite tie gi ostavija na cedilo makedoncite vo egejska vo graganskata vojna.
Inaku eden pozdrav do site milenici na cento
http://youtube.com/watch?v=ltSe1qmeCPk
Ќути брат...кога веќе го спомна александров...


Пази го бугарофилов, кој го убил атентаторот на Александров што изјавил кога го фатиле:

"I am a Macedonian Nationalist and I love my mother country intensely. It was only to serve her that I executed this renegade. I am glad I was chosen to sacrifice myself."


ц ц ц абе све биле овие бугарофили бе...:ples:
Чекај чекај чекај...Ченто, Македонскиот националист...претседавал на собранието каде се интонирала „Изгреј сонце на слободата“???

ц ц ц ц бугарофил! :demek:
О сироти тие...
-живи за греота.
-Цел живот,од раѓање репресирани и омаловажени...
-Членови на `најстрадалниот` народ на овој свет,на потомците на `големите` вмровци.
-Кој стигнал нив им убил,запалил,силувал...
(затоа можда денеска вака крваво треба да се расправам со поедини поединци-ради ова третово)
-Битно.....сакати и страдални од раѓање,научени се така да си плачат и да јаучат за да се чуе надалеку дека биле и се -репресирани.

А у исто време...они (овците на вмро) се :
-лавови спремни за бој во секое време...
-многу силни и честити мажи....
?????
Чекај малку...
ова не иде вака.
Нешто не е добро у оваа комбинација.
Затоа што у овој живот или е.еш или примаш.
Не може и двете.
Па да ве замолам да си одлучите онака интерно.(вмровски)
1.Дали сте репресирани и малтретирани,и со самото тоа од разбирливи причини ментално и физички хендикепирани и заради тоа треба од раѓање да ви се дели по една пензија:
не го дирај него...он ти е вмровец.Ретка птица која што ако ја допреш може да сконча.
2.Јунаци сте и достојни за почит храбри момци кои што се и секогаш биле спремни да си ја бранат државата,такви кои што без разлика што и како ќе се деси ќе ја дадат својата саможртва и нема и да ја спомнат во понатамошниот живот на плачење.

Затоа што у пракса...од досега виденото вие прокламирате под 2 а цел еден живот се лигавите на под 1.
Би ве замолил еднаш веќе да се произнесете и да држите до тоа што ќе си одберете.
Благодарам.
п.с
Реферат за случувањата од крајот на 2 Светска во Македонија ќе ви пишам сега одма,само едно кафе да пијам.Па да ве видам побијте ме кога ќе ви пишам издржано за `светлите лица` на `освободителите`.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Epa ubavo rece ili e..s ili primas a izgleda tvoite dedovci bile tie sto e..le, pa posle kazuvale prikazni kako ja oslobodile Makedonija, dodeka tie sto ja oslobodija na goli otok kamenja nosea, a vo isto vreme zatvorenicite od graganskata vojna vo grcija bea maceni kako kucinja.

Jas licno mislam deka si isfrustriran ti od denesnovo vmro pa gledam negoduvas, jas licno celo vreme debatiram za istoriskoto vmro prijatele.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Од дискусија за химната, ни трага... :locked:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
нели ќе бришеше оф-топици???

Според мене, се е убаво објаснето и аргументирано што секој коментар на противречност е излишност.
 
N

n/a

Гостин
Само со факти:

1.Шарло и шарловистите се членови на БУГАРСКАТА комунистичка партија.
Затоа нема делегати во Јајце од Македонија.А не така дебилно како што нас не учеа како мали дека поради лошите временски услови и бројните заседи по пат,македонците не можеле да стигнат до Јајце.:kesa:

2.Така е во Македонија се до крајот на 1943-та.Кога на глобално ниво се менуваат работите и овој дел од Македонија е решено дека треба да влезе во рамките на Титовата Југославија. И тука влегуваат силно Колишевски,Црвенковски,Глигоров и елиминираат од ред се што може да има било каква врска со Шарловистите. Самиот Шарло е убиен у близина на Пловдив. Од бугарин,платен да го направи истото.

На пракса...исчистени се до еден кадрите на БКП во Македонија.

Неколку од нив,(Марковски,Талев и други) бегаат во Бугарија каде што имаат на располагање државен буџет,вили и службени коли до нивната смрт. Дадено од Бај Тошо. Треба да бидеш неук и плиток во главата за да помислиш дека Бај Тошо(Тодор Живков за неупатени) ги спонзорирал затоа што му се свиѓале.

3. Сигурен сум дека покрај таквите што реално заслужиле да одат на Голи Оток,има и невини жртви кои што се нашле таму како плод на интриги и намерни неточни клеветења. Меѓутоа...гледајки ја денешната ситуација во државата и сите оние Лепавцови,Димитрови,Црномарови,Змејковци...убеден сум и дека титовите комунисти уствари никако не си ја завршиле добро работата,и дека во поголемиот број малтретирале вистински македонски патриоти наместо да ги фатат тоа бугарите.

4.Светските игри....т.е договорот во Јалта не дозволува да има Македонија. И на тој принцип...многу перфидно се предадени и егејците и грчките комунисти во нивната борба. После `недоразбирањата` помеѓу Тито и Сталин...они имале да изберат кој ќе ги подржува во натамошниот тек на нивната ослободителна војна.

Пред овој развој на настаните...тие биле директно помагани најмногу од Тито. И они одбираат дека ќе се потпрат на него и на Југославија. Што им испаѓа како кобна грешка,затоа што во услови кога е пред инвазија од земјите на варшавскиот договор,Тито решава да се здобри токму со енглезите.Цената е јасна...не се чепкај копиле во Грчка и Италија,првото е англиска а второто америчка зона на интерес. И југословенските комунисти им ја затвараат границата на егејците...престануваат сите доставки,дури и поедини села во пограничниот реон со Грција принудно се иселени.

Од друга страна играта со тогашниот претседател на Бугарија за создавање на поголема југославија им паѓа во вода.Тој...Ѓеорги Димитров таквите преговори ги плаќа со главата си.

Матни времиња,нели роднини?

Да.

Такви во кои што за една минута се губи глава. Сместа. :back:
 
N

n/a

Гостин
нели ќе бришеше оф-топици???

Според мене, се е убаво објаснето и аргументирано што секој коментар на противречност е излишност.
Немој да бегаш.
Пред малку сум ти објаснил се до слово.
И меѓудругото,уште сакам да верувам дека незнаеш факти и се залетуваш ко теле у шарена ограда.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Иван учеше во Пловдив , а јас учам во Софија што значи според некој лудаци овде според нивната теорија MKD.нет би бил Буграски хостинг да ве е** простите .
Некој нека ми одговори Лозарите Бугари ли се?

Еден од Лозарите е Наум Туфекчиев прочитајте го оваа ако не знаете кој е ..
http://217.16.70.236/?pBroj=1528&stID=2147482399

Пример зошт вреди да го прочитате текстот
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]а дел му дале на Наум Туфекчиев за купување 1000 килограми динамит за предвидените атентати. Тој динамит, како што кажува Рафаил, бил префрлен преку границата со ознака "антифилоксерен прав".[/FONT]
Овој човек дефинитивно не бил Бугарин а живеал во Бугарија зошто
бидејки ако си во Торнадото неможеш ништо да направиш .

Ако гледаме од Буграска гледна точка сите Бугари се Романци
бидејки сите фаци кој ја помагале ослободителната војна од Турците на Бугарите жиевееле во Романија

Денес со еден турчин правевме мубет тој ме закачи и ми вика
колега абе што бугарите викат дека вие Македонците сте бугари.
Во нашата историја јасно пишува дека вие сте посебен народ и посебна држава која е била 5 века под наша управа..
И дискутираваме што дискутиравме вика насјмешното нешто ми е
Бугарија на три мориња и се смее и преговорува да бе кога беа под Турците сите бевте на три мориња

Прашање до Бугарите питејте ги вашите дедовци зошто Лозарите се државен непријател број 1 на Бугарија посебно Наум.

Што сакава да кажам животот е динамичен не може да седеш на едно место . Значи албанците кој се борат за косово се швецарци не Косовари
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom