Химната на ВМРО и АСНОМ

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
За Наум Туфекчиев, браќата Иванови имам отворено тема и имам зборено уште многу одамна, ама место да си ги бараме правите Македоци и херои младите учат за некои си будали кои немаат врска со Македонија.
А тие што го направија Вмро уште пред да е направено не се знаат.
Инаку за Зевсус навистина многу лошо ги гледаш работите, па и Филип и Александар учестувувале во Олимписките игри па грци ли се?Ти не разбираш дека немало поделби меѓу Македоци, Бугари, Срби до толку како што е денеска, него се гледало кој се бори за Македонија а кој не.

Другар Зевсус ова се документи некои за тебе
Во првиот документ министерство за надворешни работи на србија пишува до генералната команда во македонија дека се планира бунт против српската власт и мобилизирање на 13 000 македонци од страна на бугарската влада



Весников збори за теророт на српската полиција во Македонија



Ова е таен договор потпишан од Србија и Бугарија за време на 1913 мислам




Ова ти се Македонци уапсени од Србите зашто се борат за независна Македонија




Еве може не ти се гледа убаво па малку и сликовито



Натпис во весник за српскиот терор

http://hostanimage.com/files/b96z677vok0ab1alg51a.jpg


Еве ти за Шарло.
Националност МАКЕДОНЕЦ!!!


Може некои работи од овде да се преместат во српскиот терор во Македонија, но сепак мислам дека овде се отвори темата а ако пренесеме таму нема да биде исто :pos:
 
N

n/a

Гостин
А бе добро...вие не сакате да разберете дека јас не ви кажав видување него вистинската ситуација во тој временски период,
или така повеќе ви одговара па се правите дека не сфаќате?

А бе море Ис Но Гоод...

Hа кој му се слушало за Македонија у тоа време (зборам за големите сили)?А не е дека не знаеле,знаеле они и те како добро.За тоа имало конзули во Битола.

Ама просто и директно...нејќеле бе бате да се формира Македонија таква каква што ја дал Господ.Кој после таква држава ќе контролира...

И затоа е поделена Македонија. Со тоа што, темата беше за Изгреј сонце на свободата,нешто што се користи за химна на бнд-вмро.И која што е направена од бугарските комунисти. И како таква...веднаш после втора светска војна е пратена во заборав (со право) и е заменета со `Денес над Македонија се раѓа` - може да ти ја пратам оригиналната снимка од радио Скопје,ја пејат Бадев,Сариевски и Васка Илиева.

Толку имавме за кажување.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Да но поентата е навидум поширока и длабока од тоа, зашто е заменета таа химна? Јас не велам да се врати или нешто него само така како прашање стои, исто како прашање што стои зашто од Грбот на РМ се тргна Пирин? Како што сите знаете во позадина на грбот има планина и порано беше Пирин Планина сега Кожув е мислам.

Инаку убаво барале Македонци да ги контролира странски Христијански владетел, како што ќе забележи Брејлсфорд да сакаше народот да се приклучи кон Бугарија ќе бараше владетел да е некој прост селаник од Македониа за да може да го контролираат а они бараат странски христијанин за да им ги олесни маките и да им помогне кон формирање држава, нешто што бидна со Бугарија(фердинанд) нешто што бидна со Грција(ото), ама ете за сите се најде некој за нас не.

Поената е што до ден денес народот се дели на Бугари и Срби, а сите всушност сме Македонци, така и вмро се делеле па на крај затоа бугарите ги прават бугари. Еве и на Шарло кратково интервју кажува дека има бугарско државјанство, а дека е Македонец и треба да го почитуваме како Македонец исто како и многу војводи од вмро и далеку далеку назад низ историјата многу личности.

Поздрав,
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Еве ти уште еден пример ти си Македонски судент и со некоја македонка студенка си направил дете во некоја држава се породила што националност е тоа дете.

Инаку Т . Алекасндров ја презел командата на ВМРО и преку тоа ВМРО сакал да добие Македонци кој ќе им го испере мозокот да се борат против Србите за негови цели идиот.
А во исто време Србите придобивале Македонци и сме дошле во ситуација каде Македонци против Македонци се тепат ако тоа не сте го знаеле.
Инаку денешното ВМРО во Бугарија се води по таа пропаганда и е контролирано од бивши Буграско кумунистички агенти кој биле одговорни за раселување и асимилација на Македонците

Изјава на такстит од Петрич татко ми се бореше за Македонија и тава борил се на Вардар во некоја битка што сум јас Бугарин само може да сонуваат јас сум Македонец.


Станува збор за Втората Светска Војна.

Србите што не се пријатели на мк не се исто и бугарите
Во историјата покажува дека само со Албанците сме немале толку големи конфликти .

Според мене конфликто 2001 е инспиран и создаден од Србите и Бугарите со спонзортство на Грците.

За мене Али Ахмети е србин според неговото понашање и начин на дејствување

Мелодијата е типчна руска...
Никој не е докажал дека е бугарин авторот и да е бугарин си нема врска бидејки никаде не се изведела таа химна дека сме Бугари тука на АСНОМ никаде не видех Б.


Еве на пример тој таксист е голем националист и напише песна за Македонија сигруно нема да ја напише точно со литературен дијалект .

Ќе биде бугарска оваа песна????


Ви реков да прочитате за Наум и се ќе ви стане јасно се играло на “двојна игра“ пред Бугарите ќе викаме да така е ќе им ги зема парите и ќе купи оружје со кое ќе убива анти Македонци.

Списанието на Лозарите илзегувало на бугарски и Македонски поради таа “двојна игра “.

Челнови биле фаци кој си немат појма со поезија цел живот се занимават со оружје .

Овие финти и денес се користат за перење пари и диструбиција на оружје денешен пример се невладините организации...
Во тоа време најлесно било да се пренесе оружје преку печатници во кутии за хартија

Колку што има македонци на голи оток загинето толку немаше во 2001 заедно загинато Македонци и Терористи
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Во ред е Зевсус...

Никој овде не рече дека треба да се смени нашата денешна национална химна со овој марш. Но не гледам причина да се игнорира фактот дека на првото заседание на делегати (пратеници) во слободна Македонија овој марш (напишан на бугарски јазик, со кој се користеле образованите Македонци во тоа време) бил употребен како химна, а уште помалку да се отфрла и прогласува за немакедонска заради тоа што е напишана на туѓ јазик.

Неможам да сватам кој аргумент е тоа што БНД ја користат како химна. Тие искористуваат многу личности и моменти од македонската историја само и само да го оправдаат своето постоење и да ги продобијат гласовите на населението со македонски корења на што им се возвраќа со пропагандна поддршка од институциите на бугарската држава-ова го знаеш и самиот, си бил во Бугарија.:salut:
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Во ред е Зевсус...

да се отфрла и прогласува за немакедонска заради тоа што е напишана на туѓ јазик.

:salut:
Ајде малку да размислуваме практично.

Прочитај што пишам. Ако е на Англиски ке е ок?

Втор факт Бугарскиот е дијалект од МАКЕДОНСКИОТ. Матрицата ги разбира коловите, а колновите е ја разбират матрицата Факт 3.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Добро де така нека е. Јас викам да бидеме добри и заради практичност а и за да се одбраниме од генетски отпад да ги признаеме за различни со посебен јазик.
Оти ке се разљутат брее...јеј, па после нема да ни идат на форуми.:pos:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom