Херпес!

Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
А бе викаат дека херпесот "настанува" во детството.. чим ко дете не сум го ”закачила” вирусот, сега потешко. Гледам со кого се бакнувам.:icon_lol::wink:
Зависи,јас го добив прв пат на 17 години.Потоа ми се праеше во случај на внатрешна температура,сега ми се прави и кога ќе се изнервирам повеќе.Ужасно...мразам херпеси.Пробав со 300 глупости,џабе ти е.Херпесанот не ми помага ич...Последниот пат го намачкав со хидроген и не ми излезе целосно,се надевам дека си го најдов правиот лек.
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Ај да не се урочам, ама до сега во живот херпес ми нема излезено:) Знае изгледа дека кај мене не е пожелен:):smir:
 
Член од
6 декември 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
herpesv perfektno. O

kazete nekoe babino lekce za herpes na usni sto izleguva.
mislam deka mi e od nervoza,stres ili nekakvo gadenje .
pomognete ako znaete:helou:
Obidete se so NIVEA krema onaa sinata vo metalna kutija.Isprobana e sosema slucajno i deluva perfektno.Uste koga ke setite deka ke vi izleguva herpes namackajte se i nema ni da se pojavi.
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
хаос!!! денеска ми изелзе херпес..дајте решение некое брзо.. зашо неможам да си излезам со женскамииииии :(:(:(
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.571
Поени од реакции
7.970
хаос!!! денеска ми изелзе херпес..дајте решение некое брзо.. зашо неможам да си излезам со женскамииииии :(:(:(

Ајде бе па ти , херпес, ќе помине скоро што си се уплашил?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
хаос!!! денеска ми изелзе херпес..дајте решение некое брзо.. зашо неможам да си излезам со женскамииииии :(:(:(
Стај паста за заби ( НЕ ОДГОВАРАМ ЗА МОЖНИ КОНТРАИНДИКАЦИИ ) .. викаш дека ти е брзо .. шизик на ризик :D

А што, женскати ако види херпес бега и се крие у вц ?
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
хаос!!! денеска ми изелзе херпес..дајте решение некое брзо.. зашо неможам да си излезам со женскамииииии :(:(:(
Земи си херпесан маст, но неочекувај премногу брзо дејство. Си фатил херпес, ќе издржиш ќе почекаш ќе помине, а потоа ќе надокнадиш за времето што си го изгубил со женскатиииии :)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Еве ја веќе 2 дена мака мачам со херпесов...не дека посебно ми смета...ама премногу неудобно се осеќам кога сум излезен у град...и затоа вчера намалив на интезитет на шетање...

Инаку јас ставам ацикловир....тоа е баш за херпес....и не го суши херпесот....а додека ако ставите паста за заби,она ќе ви го исуши херпесот и после тоа ќе имате корузи....а кај ацикловирот не дозволува толку тврди и неубави корузи!
 

bijonse

Madonna
Член од
25 декември 2008
Мислења
19
Поени од реакции
1
koga imunitetot e spadnat na najnisko nivo ....
edno od pokazatelite e herpesot....
zatoa najcesto se javuva posle nekoja nastinka da receme.....
togas se aktivira virusot koj ostanuva skrien i sekogas se aktivira .....
koga ke spadne imunitetot....
zatoa visok imunitet ...nema herpes.....
aciklovirot DA!! ama samo za 72h casa od napadot na herpesot....
znaci koga ne e izbien na usnata.....samo koga imame osekjaj na potekuvanje i svrab...
koga ke izbie gjabe aciklovir ne deluva na toj nacin kako treba....
togas treba samo da se isusi toa ligavo mesto....
zatoa velite pasta za zabi i toa ona posuva.....oti go susi mestoto....
ili medicinski treba da se stava PASTA ZINCI t.e. kako kreda bela supstanca....
nikako mrsni i drugi pomadi ili afloderm koj e kortikosteroid pa ovde poveke ke steti......
:eek:jea:
 

Црвено

Am I pissin' u off-fa-fa?
Член од
12 септември 2007
Мислења
1.227
Поени од реакции
81
Многу често ми излегува херпес на устата (3-4 пати годишно најмалце), денес ми излезе третиот (мислам) годинава. Од згрозување, од преголема нервоза, од преладно, од настинка, од се ми излегува. Не знам дали ова може да е наследно, ама така ми изгледа. И мајка ми исто често има проблем со херпесите, поради истите работи кои ги пишав погоре.
А за лек, не знам, до сега ништо не ми помогнало посебно. Велат херпесан да се стави уште пред да излезе херпесот (односно кога е во почетната фаза, само пецкање и чешање на местото), ќе се повлечел херпесот, а за пастата веќе кога ќе излезе помага да се засуши побрзо демек. Знам само дека колку и да чеша подобро е да не се чепка местото, бидејќи така побрзо ќе помине, а ако го надразнуваме може и да се прошири херпесот.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Мене ми нема излезено до сеа и сум многу горд на сето тоа.:smir:
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Јас мислам дека херпесот настанува од нечистотија.Мене кога ми се појавива јас го лечам со тоа што ставам паста на местото и за 2-3 дена ми го лечи.
 

*It's Gold*

Break Of Dawn
Член од
23 октомври 2009
Мислења
30
Поени од реакции
7
Јас мислам дека херпесот настанува од нечистотија.Мене кога ми се појавива јас го лечам со тоа што ставам паста на местото и за 2-3 дена ми го лечи.

Не се јавува од нечистотија... Од нечистотија се јавуваат автите ( мали и ептен длабоки ранички во устата и предизвикуваат страшна болка до тоа ниво да неможеш ништо солено или кисело да ставиш во уста ) Херпесот се јавува од намален имунитет, нервоза...
Се пренесува преку допир, затоа кога имаш херпес несмееш да го допираш и потоа да се допреш на било кое место од лицето, дека има и видови на херпеси што излагаат на кожата ( еден од нив е Херпес - Остер ) Исто така се пренесува и генетски ( како јас од татко ми :( ) и секогаш сум имала маки со тоа... Нема некој посебен лек туку најчесто се става на местото нешто што го суши за да се намали болката... Ако никогаш си немал херпес и еднаш добиеш, префатиш од девојка или сл. тогаш цел живот понатака ќе бидеш склон и при најмала настинка, болест, било што, што го намалува имунитетот ќе се одразува преку херпес...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Не се јавува од нечистотија... Од нечистотија се јавуваат автите ( мали и ептен длабоки ранички во устата и предизвикуваат страшна болка до тоа ниво да неможеш ништо солено или кисело да ставиш во уста ) Херпесот се јавува од намален имунитет, нервоза...
Се пренесува преку допир, затоа кога имаш херпес несмееш да го допираш и потоа да се допреш на било кое место од лицето, дека има и видови на херпеси што излагаат на кожата ( еден од нив е Херпес - Остер ) Исто така се пренесува и генетски ( како јас од татко ми :( ) и секогаш сум имала маки со тоа... Нема некој посебен лек туку најчесто се става на местото нешто што го суши за да се намали болката... Ако никогаш си немал херпес и еднаш добиеш, префатиш од девојка или сл. тогаш цел живот понатака ќе бидеш склон и при најмала настинка, болест, било што, што го намалува имунитетот ќе се одразува преку херпес...
Херпесот е вирус. Не се пренесува генетски. Се шири преку допир. Кога еднаш си заразен, вирусот останува во телото засекогаш. Може само да се лечат акутните симптоми кога е активен, но не може да се уништи вирусот во организмот. Најчесто се активира кога имунолошкиот систем е нестабилен (при стрес, настинка и сл.).
Кај нас уште не знам дали се продаваат, но во други земји сум гледала реклами за едни како фластери што се ставаат на местото на херпесот и демек поминувало одма, ама не знам колку функционираат.
Има повеќе видови, кој го интересира нека разгледа на википедиа, точни им се информациите.
http://en.wikipedia.org/wiki/Herpes
http://en.wikipedia.org/wiki/Herpes_zoster
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Ноќеска ми се појавил херпес :( ми се појавуваат мене бе често у пм. обично онака кога спијам и кога ќе станам сабајле херпес:nesum: користам маст Афлодерм иначе добра е:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom