Хаос.

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
606 напиша:
Хаосот не е психолошки термин. Ти предлагам "Chaos and Biology" од May, "Chaos Theroy and Evolution", "Quantum Biology" од Rowe, Quantum Computation in Brain Microtubules од Hagan, "Strange atractors and chaos in population genetics" од Kirzhner итн.

Самостојно, не е.
Само "Chaos Тheroy and Evolution" на Vandervert ми ја доловува поентата.

За површното...кога ќе се спомне хаос, се добива слика на тотално безредие или дифункционалност.
Значи сите го знаат совршениот хаос.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Хаос= неред, се мери со ентропја, колку е поголема ентропијата толку поголем нередот на единките во множеството во кое се наоѓаат.
Ентропијата на универзумот полека но сигурно се зголемува иако ние тоа не го заблежуваме директно.
Една научна хипотеза вели дека кога ентропијата на Унниверзумот ќе го постигне својот максимум , времето ќе застане
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Goddess of Chaos напиша:
Самостојно, не е.
Само "Chaos Тheroy and Evolution" на Vandervert ми ја доловува поентата.

За површното...кога ќе се спомне хаос, се добива слика на тотално безредие или дифункционалност.
Значи сите го знаат совршениот хаос.
Или поинаку кажано: Енергетската еволуција на мозокот е опишана како природна само-референтна екстериоризација на алгоритмичката организација на свеста во форма на примерно поделени ментални модели.... :)
 

cyberlady

стара чупа
Член од
2 ноември 2005
Мислења
329
Поени од реакции
11
Хаос во Лаос

MaRiNa`Oh напиша:
хаосот ќе опстане само ако никогаш не победи..
Како тоа хаосот ќе опстане кога е хаос. За опстанок потребнo е совршен ред и дисциплина. А тоа го нема на Форумов!
:)
 
Член од
29 јануари 2006
Мислења
53
Поени од реакции
3
Istrena, poshteno i izuzetno glupa tema, neam komentar.
WOW ushte ne mozham da poveruvam, napravete nov ponaslov, ne misterii i religija tuku SRANJA ve molam. Ne mi kvarete prostor za dzabe
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
Кога све иде како што нетреба , како де е неподмачкано со години е Хаос.
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
Bukvalen prevod-zbrka,metez,bezredie
Metaforicno-Koj kao go svaka...

P.S.CUK, CUK, CUK...Dajte RELIGIJA i MISTERIJA!Sto pa haos po gavolite?
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Дефинитивно создавање. Да немаше хаос ке немаше простор за нови работи.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Знајте шо е хаос ??? брат ми ко праеше дома роденден пред 2 3 години ненормалниот цел клас и цело мало го викна дома
сите ми беа до к‘ров високи и трчаа по цела куќа
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Mizantropskiot Luciferijanski Red propoveda Haosofia. Haosot e osnova, redot e greska vo haosot, se se vraka vo haosot. Vojnata e prirodna sostojba, sekade ima sudir i zivotot e borba, zatoa treba da se bide mudar i jak.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Хаос. Па лоша работа е, деструктивна, освен ако не научиш да владееш со него, па со тоа, значи со креативна работа, да го претвориш во организираност - некоја своја, субјективно гледана организираност.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Хаос. Па лоша работа е, деструктивна, освен ако не научиш да владееш со него, па со тоа, значи со креативна работа, да го претвориш во организираност - некоја своја, субјективно гледана организираност.
Не.:)

Суштински е невозможно да јаваш бура.Единственото нешто кое во својата суета,како и секој човек со амбиција,можеш да го направиш,е да го теоретизираш и да му бараш маани кои човековата лимитирана црта на потенцијал може да ја допре.
Значи,во основа,човековиот начин на размислување е тој.Се може да се припитоми,секоја енергија е создадена за ние да ја претвориме во благодет и човекот има ултимативен капацитет најпрво да разбере и научи,за потоа да собори,преформулира и искористи.
Знам,сум пробал.:)
Циркулативниот елемент на Хаосот како дефиниционост бега од видик на луѓе кои се дрзнуваат да го дефинираат и користат(било за себеамплификација,било за себеоправдување).А со самата тенденција на материјата да кружи и да се врати кон изворот,и со самата помисла дека се работи за...хех...своеглава материја.....ние имаме проблем.
Треба да бидеме понизни кога го гледаме хаосот дури и од субјективна перспектива.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
U haoticno vreme najbolje da se ponasas haoticno za da ne te izlupaat u dvizenje drugite vo haosot...ides li pravoliniski 2 pati poveke ke go jades
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Не.:)

Суштински е невозможно да јаваш бура.Единственото нешто кое во својата суета,како и секој човек со амбиција,можеш да го направиш,е да го теоретизираш и да му бараш маани кои човековата лимитирана црта на потенцијал може да ја допре.
Значи,во основа,човековиот начин на размислување е тој.Се може да се припитоми,секоја енергија е создадена за ние да ја претвориме во благодет и човекот има ултимативен капацитет најпрво да разбере и научи,за потоа да собори,преформулира и искористи.
Знам,сум пробал.:)
Циркулативниот елемент на Хаосот како дефиниционост бега од видик на луѓе кои се дрзнуваат да го дефинираат и користат(било за себеамплификација,било за себеоправдување).А со самата тенденција на материјата да кружи и да се врати кон изворот,и со самата помисла дека се работи за...хех...своеглава материја.....ние имаме проблем.
Треба да бидеме понизни кога го гледаме хаосот дури и од субјективна перспектива.
Човековата природа не ни дозволува да се понижуваме на ништо бидејќи сакаме да живееме со мислата (или заблудата) дека можеме да контролираме се`и затоа јас сакам да живеам со мислата дека можам да го гледам хаосот поинаков отколку што е, тоа значи да го изобличам/намалам само со моја субјективна мисла. Па зар не е така со се` околу нас, го изобличуваме објективното, гледајќи субјективно?! Тоа изобличување/намалување у случајов ми послужува за да се утешам со заблудата дека тоа нешто е доведено во некаков ред, организираност, дека јас ја држам контролата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom