Хаос.

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Помислив да го преведам текстот подоле (нешо додадено од мене) ама може ќе ја изгуби смислата пошто не сум многу талентирана за преведување.
Значи.
Што претставува за вас хаосот? Како гледате на него?
Како безреден простор во кој не се опстојува затоа шо нема никакви правила и ограничувања или како совршена локација за поттикнување на креативноста? Деструктивност или создавање?

****
Originally the word Chaos derives from the Greek Χαος and typically refers to unpredictability. In the metaphysical sense, it is the opposite of Law and Order: unrestrictive, both creative and destructive.

Mythology: According to Hesiod's Theogonia, Chaos was the nothingness out of which the first objects of existence appeared. These first beings, described as children of Chaos alone, were Gaia (the Earth), Tartarus (the Underworld), Eros (desire), Nyx (the darkness of the night), and Erebus (the darkness of the Underworld). Thus, at the very start of his story, Hesiod establishes the deities related to each element known to man, beginning with the primordial elements: the Earth, the starry Sky, the Sea.Theogonia presents two ways to come to life, either by division (Gaia, Nyx), or by mating. After Gaia, almost all the deities brought to life by division are negative concepts (Death, Distress, Sarcasm, Deception, and so on) and for the most part, they are produced by the goddess Nyx. According to that, Chaos features three main characteristics:
• it is a bottomless gulf where anything falls endlessly: That the Earth will emerge from it to offer a stable ground, radically contrasts with Chaos;
• it is a place without any possible orientation, where anything falls in every direction;
• it is a space that separates, that divides: after the Earth and the Sky parted, Chaos remains between both.

Anyway, Chaos is considered as a "rather a crude and indigested mass, a lifeless lump, unfashioned and unframed, of jarring seeds and justly Chaos named". From that, its meaning evolved into the modern familiar "complete disorder".

An oft-made assumption is that the metaphysical Chaos is Evil and that Law is Good, however it should be noted these are different concepts, and it is quite possible for Chaos to be Good and Law be Evil. One example of this would be the story of Robin Hood, or the real-life world examples of oppressive governments and dictatorships being thrown off by freedom fighters.
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Goddess of Chaos напиша:
П
Што претставува за вас хаосот? Како гледате на него?
Како безреден простор во кој не се опстојува затоа шо нема никакви правила и ограничувања или како совршена локација за поттикнување на креативноста? Деструктивност или создавање?
Бидејки сум претходно Chaos Verified:wink:


За мене хаосот претставува едно поле за културно отфрлање на сите граници, принципи...и шо ти ја знам.....:wink:
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
MSV напиша:
Бидејки сум претходно Chaos Verified:wink:


За мене хаосот претставува едно поле за културно отфрлање на сите граници, принципи...и шо ти ја знам.....:wink:
Дури има потреба од правила, ќе постои и хаос, кога ќе нема, се исчезнува(правила,морал,хаос....)
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
MSV(support) напиша:
Дури има потреба од правила, ќе постои и хаос, кога ќе нема, се исчезнува(правила,морал,хаос....)
Кога ќе нема правила хаосот ќе нема на што да му биде спротиставен, ќе ја изгуби главната одлика пошто веќе нема да биде важно, се ќе биде хаос.
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
хаосот ќе опстане само ако никогаш не победи..
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Бтњ двајца психијатри и писатели John Briggs и F. David Peat имаат издадено многу добри книги -
Seven Life Lessons of Chaos : Timeless Wisdom from the Science of Change
и
Turbulent Mirror : An Illustrated Guide to Chaos Theory and the Science of Wholeness.
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Goddess of Chaos напиша:
Бтњ двајца психијатри и писатели John Briggs и F. David Peat имаат издадено многу добри книги -
Seven Life Lessons of Chaos : Timeless Wisdom from the Science of Change
и
Turbulent Mirror : An Illustrated Guide to Chaos Theory and the Science of Wholeness.
А ти си ги читала демек?
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Хаосот е идеалот кон кој се стремиме.

Мож и апсолутот е хаос. Којзнае.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Од хаос се создал универзумот. Хаосот може да симболиризира потполна слобода, неконтролирано растење и наголемување на нешто (особено во природата) или деструкција. Интересно во хаосот е дека негов главен атрибут е верижната реакција или домино ефекат. Како што потенцира Брадер Мотаро, од ништо ќе стане авла нешто.
 

pinky**

..all over again..
Член од
16 декември 2005
Мислења
383
Поени од реакции
4
Vo vistinska smisla na zborot ja se imenuvam od vreme na vreme so istiot-haos:)
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Toreador напиша:
Од хаос се создал универзумот. Хаосот може да симболиризира потполна слобода, неконтролирано растење и наголемување на нешто (особено во природата) или деструкција. Интересно во хаосот е дека негов главен атрибут е верижната реакција или домино ефекат. Како што потенцира Брадер Мотаро, од ништо ќе стане авла нешто.
Toчно...мене не ме засега универзумот ама од хаосот можеш или да се воздигнеш или да се уништиш.
Нема дефиниција како би изгледал хаосот затоа што секаде е различен.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Goddess of Chaos напиша:
Toчно...мене не ме засега универзумот ама од хаосот можеш или да се воздигнеш или да се уништиш.
Нема дефиниција како би изгледал хаосот затоа што секаде е различен.
Не можеш да го дефинираш ко шо треба бидејќи duh! thats chaos right? lol тој е флуиден и секогаш се мења и зима нова форма. Но, без разлика на формата, ин д енд, its still chaos. get it? :wink:
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Toreador напиша:
Не можеш да го дефинираш ко шо треба бидејќи duh! thats chaos right? lol тој е флуиден и секогаш се мења и зима нова форма. Но, без разлика на формата, ин д енд, its still chaos. get it? :wink:

lol :)
Јеп затоа реков сегде е различен.....поточно у секоја глава и у секој простор.
Според мене....сите сме хаотични ама се обидуваме да го прекриеме или искорениме тоа....затоа што сме убедени дека во совршенство подобро се живее.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Goddess of Chaos напиша:
Бтњ двајца психијатри и писатели John Briggs и F. David Peat имаат издадено многу добри книги -
Seven Life Lessons of Chaos : Timeless Wisdom from the Science of Change
и
Turbulent Mirror : An Illustrated Guide to Chaos Theory and the Science of Wholeness.
Хаосот не е психолошки термин. Ти предлагам "Chaos and Biology" од May, "Chaos Theroy and Evolution" од Vandervert, "Quantum Biology" од Rowe, Quantum Computation in Brain Microtubules од Hagan, "Strange atractors and chaos in population genetics" од Kirzhner итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom