Фудбалски/трансфер дискусии

Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
E2HlgzWX0AEETHi.jpeg


20230526_222052.jpg


WTF? Од никаде пак ќе добиеш бан на профилот на сред конверзација во која нема ништо неправилно. :pos: @Levis501
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.328
Поени од реакции
65.314
Мене ме чуди искрено, каде ќе игра Маунт во Јунајтед. Формациски, а и тактичко-профилно, Маунт е осмица. Отприлика би требало да го заземе местото кое го покрива Бруно. А знаеме дека тоа нема да се случи. Океј, повремено би можел да се уфрли по десно крило, ама не е тоа-тоа воопшто.
Евентуално Касемиро пред одбрана, а Бруно и Маунт истурени.

Не ја разбирам замислата на Тен Хаг со него. Онаа со Артета и Хаверц па ич, ама да не правам малери, нека се случи само.

Еве Тишка и пред да се поврзел со Арсенал, сметал дека Хаверц е најдобар играч во Челзи. :pos:
Замислата е да игра во левиот канал, со Касемиро зад него, и Бруно десно. Претпоставувам дека Тен Хаг го гледа како помлад Ериксен, со далеку поголема енергија во нозе. Дефанзивно посолиден и офанзивно со подобри пресинг бројки. Маунт ке игра, и тоа многу. Ериксен, полека нозете му откажуваат, и ке мора да го ротира Тен Хаг и да го користи мудро, во мечеви во кои противничката средина не би го доминирала мечот. Ериксен беше проблем дефанзивно во секоја поголема уткамица сезонава. Ако ја врати Маунт формата, би се вклопил перфектно во замислата на Тен Хаг да игра со две 8-ки. Се обиде Тен Хаг да го игра тоа со Сабитцер и Бруно, само што првиот никако да остане здрав и да фати ритам. Тоа најверојатно и ке го чини перманентен трансфер. Пак ке кажам, мене ми е сосема логичен овој трансфер. Се добива играч кој ке игра стратна, и квалитетен играч кој нема да има проблем да придонесе од клупа.
 
C

confusion

Гостин
Брат ја те сфаќам што сакаш да кажеш ама Челзи е во незавидна ситуација со преоптоварен буџет за плати и со премногу играчи. Верувам дека ако не склопат нешо дил за Онана и да се пребијат некако, ќе издејствува Марота пак позајмица. Јер, пак ќе кажам поарно за Челзи некој друг да му ја плаќа платата на Лукаку, или барем дел од неа, отколку да имаат 15тина милиони товар кој ќе дреме на клупа или трибини во депресија.

Лично не сум за тоа Интер да го купи Лукаку, ако веќе Челзи не постои шанса да го пушти на позајмица тогаш нека тера работа и нека си бара друг клуб. Ќе кажам и зошто го мислам ова. Човекот има 30 години, а веќе 15 години игра професионален фудбал на високо ниво. Со оглед на неговата градба мене не ми личи дека Лукаку ќе тера до 37-38 години кариера така да лупање на 50+ милиони за играч што е во слободен пад во формата и не знам колку е паметно.
Јасно ми е мене, се разбираме, само сакав да ти кажам од кој друг аспект гледам на ситуацијава, имаме нови газди, комплетно нова управа, се во врска со Челзи се смени, дури и тој задолжен за тревата на теренот го сменија, Лукаку во книга на Челзи му е од претходна Управа, од Роман, тој трансфер е пребиен и Челзи освен плата, со ништо друго не е во минус пошто Роман го опрости долгот. А за платата, мислам дека се спремни да го остават да скапе на клупа и во депресија затоа што е преседан, професионален, искача дека го уценува Челзи и он кажува кај ќе игра, а има потпишано договор пред две лета, што кур се враќал ако сака само во Интер, пари, епа сеа или ќе работи за нив или ќе ја изгуби и таа репутација и форма што ја има, ако ја има. На Челзи ова не смее да им се повтори и да исполнуваат желби на играчи, затоа и hard ball играат сега.

Замислата е да игра во левиот канал, со Касемиро зад него, и Бруно десно. Претпоставувам дека Тен Хаг го гледа како помлад Ериксен, со далеку поголема енергија во нозе. Дефанзивно посолиден и офанзивно со подобри пресинг бројки. Маунт ке игра, и тоа многу. Ериксен, полека нозете му откажуваат, и ке мора да го ротира Тен Хаг и да го користи мудро, во мечеви во кои противничката средина не би го доминирала мечот. Ериксен беше проблем дефанзивно во секоја поголема уткамица сезонава. Ако ја врати Маунт формата, би се вклопил перфектно во замислата на Тен Хаг да игра со две 8-ки. Се обиде Тен Хаг да го игра тоа со Сабитцер и Бруно, само што првиот никако да остане здрав и да фати ритам. Тоа најверојатно и ке го чини перманентен трансфер. Пак ке кажам, мене ми е сосема логичен овој трансфер. Се добива играч кој ке игра стратна, и квалитетен играч кој нема да има проблем да придонесе од клупа.
Не би рекол дека Маунт е апгрејд дефанзивно на Ериксен или Бруно, во пресинг можда ама не знае да игра дефанзива, не знае да клиза, несмасен е во стартови, заборава играчи и вон позиција ама додуша во Челзи никад не ни имал фиксна позиција па неможе да му се замери.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.328
Поени од реакции
65.314
Не би рекол дека Маунт е апгрејд дефанзивно на Ериксен или Бруно, во пресинг можда ама не знае да игра дефанзива, не знае да клиза, несмасен е во стартови, заборава играчи и вон позиција ама додуша во Челзи никад не ни имал фиксна позиција па неможе да му се замери.
Moжам уште многу вакви примери да ти дадам од Ериксен откако се врати од повредата. До толку е лош што Маунт ке биде upgrade. Ериксен бега од уклизувања.

 
C

confusion

Гостин
Moжам уште многу вакви примери да ти дадам од Ериксен откако се врати од повредата. До толку е лош што Маунт ке биде upgrade. Ериксен бега од уклизувања.

У овој случај, давајте колку бараме и не се ценкајте многу со ниски понуди. :D
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Замислата е да игра во левиот канал, со Касемиро зад него, и Бруно десно. Претпоставувам дека Тен Хаг го гледа како помлад Ериксен, со далеку поголема енергија во нозе. Дефанзивно посолиден и офанзивно со подобри пресинг бројки. Маунт ке игра, и тоа многу. Ериксен, полека нозете му откажуваат, и ке мора да го ротира Тен Хаг и да го користи мудро, во мечеви во кои противничката средина не би го доминирала мечот. Ериксен беше проблем дефанзивно во секоја поголема уткамица сезонава. Ако ја врати Маунт формата, би се вклопил перфектно во замислата на Тен Хаг да игра со две 8-ки. Се обиде Тен Хаг да го игра тоа со Сабитцер и Бруно, само што првиот никако да остане здрав и да фати ритам. Тоа најверојатно и ке го чини перманентен трансфер. Пак ке кажам, мене ми е сосема логичен овој трансфер. Се добива играч кој ке игра стратна, и квалитетен играч кој нема да има проблем да придонесе од клупа.
Така некако и јас го гледав. Е сега, во однос на Ериксен, Маунт многу помалку ќе понуди од аспект на креативност и во таква средина со Касемиро и Бруно, теретот единствено во тој поглед ќе падне врз Фернандес. Маунт има драјв (стариот Маунт), но не е претерано креативен во последна третина.
Исто така, технички е многу послаб од Ериксен, или она што би го претатавувал Ериксен.

Дефанзивно, без разлика што знае некогаш да се заборави, сметам дека е доволно добар. Трча, покрива, презема, тука е во ред. Во секој случај, мислам дека вреди Јунајтед да се искоцка за него. Во суштина е добар играч, може да напредува. Цената секако нема да е 80 милиони, ќе се сретнат накај 55-60 и ќе завршиме работа.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.328
Поени од реакции
65.314
Така некако и јас го гледав. Е сега, во однос на Ериксен, Маунт многу помалку ќе понуди од аспект на креативност и во таква средина со Касемиро и Бруно, теретот единствено во тој поглед ќе падне врз Фернандес. Маунт има драјв (стариот Маунт), но не е претерано креативен во последна третина.
Исто така, технички е многу послаб од Ериксен, или она што би го претатавувал Ериксен.

Дефанзивно, без разлика што знае некогаш да се заборави, сметам дека е доволно добар. Трча, покрива, презема, тука е во ред. Во секој случај, мислам дека вреди Јунајтед да се искоцка за него. Во суштина е добар играч, може да напредува. Цената секако нема да е 80 милиони, ќе се сретнат накај 55-60 и ќе завршиме работа.
Претпоставувам дека идејата со креативност е што побрзо да се освои топката, и да се предаде на играчите напред дур противничката екипа се обидува да игра од позади, а ла системот на клоп, каде далеку понеталентирани играчи од Маунт просперираа со тоа што најбитната задача им беше што е можно побрзо да се даде топката на играчите напред дур противникот нема бројчана предност. На екипи што се бранат длабоко веројатно се ке падне на Бруно, а Маунт/Касемиро би го користеле како напаѓач од средина. Ке видиме, нека дојде, па ке дискутираме догодина здравје.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.901
Поени од реакции
23.296
Ја све мислев дека овја беше лани купен од некој тим па оставен уште една година у Лајпциг :pos:
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.292
Поени од реакции
5.260
Што ќе му е па на Пеп па Јошко Гвардиол, милион стопери имаат. Него бекови и замена за Гундоган му треба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom