Фудбалски/трансфер дискусии

Член од
28 септември 2012
Мислења
7.647
Поени од реакции
17.295
Видал зима 9 е сега дали е бруто или нето не ми е јасно. Премногу ми изгледа да зима 9 чисти, али се е можно.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.276
Поени од реакции
3.715
И јас искрено му се чудам како можат возрасни луѓе од 25+ години да ги пишат овие работи..како секој ден да се гледаат или во ЦИА да работат и сите разговори му го знаат..готово Перез заебавал,не знам што не знам како..медиумите ако си играле забава и пишеле се и сешто(макар и оние најмеродавните) не значи дека се во право..јас убеден сум дека Интер го испушти Видал поради неможноста да го издржи финансиски бидејќи максимум можеше да му дај 4.5 милиони до 5,а во Барса како што гледам зема 8.5 милиони..сигурно тука има разлика..сигурно Модрич немаше за 5 милиони годишно да дојди да игра во Интер а во Реал зема 9 милиони,тоа се новинарски измислици кои луѓето како Стефан и Syn стручњаците се попалија..и што е најтрагично сериозни се.[DOUBLEPOST=1534582838][/DOUBLEPOST]

Му се чудам во паметот..замисли да имаш евентуална понуда од 30.000 плата и 60.000 плата за истата работа и тоа во многу померодавна компанија со поголем можност за напредок и подобри колеги,менаџери + место каде што го зборуваат твојот јазик и воедно да ти биди како нов предизвик(бидејќи Видал беше во Јувентус претходно)..и ти да се решиш да се вработиш во онаа каде што ти даваат 30.000.

Не знам од каде му идат овие идеи..јас разбирам да пратиш медиуми,релевантни новинари но некогаш и самиот треба да размислиш онака како возрасен чоек да ги поврзиш работите...Модрич ќе дојди во Интер бидејќи имало Хрвати и сакал промена е исто како некој Фиромец што има успешен бизнис во Германија и пристоен живот да реши да замини во Малта и таму да работи бидеќи имало други Фиромци околу него и сакал промена...да не беше смешно ќе беше уште посмешно
А што е поентата воопшто да коментираш на вакви теми, ако не коментираш за тоа што го извадиле како шпекулација определени медиуми? Ако чекаш само официјални инсајдерски информации од клубовите за да коментираш на јавен форум за фудбалски трансфери, тогаш цела тема ќе има 0 мислења и ќе нема поента да постои, затоа што постои 99%-на веројатност дека никој тука нема инсајдерски информации од клубовите. Насловот на темата ти кажува што е поентата на мислењата тука, сите коментираат шпекулации. Или можеби треба сите мислења да бидат во стилот “можеби играч Х ќе дојде во Y клуб, а можеби и нема“, за да бидат сите прецизни во изразувањето, според тебе. Ич не ти го разбирам инсистирањето со ова.

Ако скоро сите медиуми извадиле некоја информација, голема е веројатноста дека е така. Пример, сите медиуми и италијанските, а подоцна шпанските, извадија шпекулација дека Модриќ сака да си оди. Скоро сите пишуваа дека сака да оди во Интер, најверојатно ради поголема плата со подолг договор и ред други фактори (за да не отиде муабетот во правец на финансиски услови). Тоа го потврди и Спалети со изјава, каде кажа дека му е чест со играч ко Модриќ сака да игра во клуб ко Интер. Скоро сите медиуми пишуваа дека Реал не сака да продава по понудата на Интер. И толку. Што повеќе од ова ти треба, за да биде оправдано ако некој пише на форум дека Модриќ сакал да си оди, а Реал не бил подготвен под тие услови да го пушти?
Не знам што е толку скандалозно, ако се тврди такво нешто. Никој до сега не се обидел да купи играч од Реал и не успеал? Никој не смее да се дрзне да бара играчи на Реал? Пробале, не успеале, верзијата за настаните која ни е достапна од медиумите е таа.
Јас не гледам и зошто е толку тешко замисливо, Модриќ да би сакал да дојде во Интер (пак, за повисока плата и подолг договор). Ќе има 33 години, практично пред пензија е, имаше неверојатна кариера во Реал и направи историски успех, ново искуство. Никој не вика дека на 25 години би го избрал Интер пред Реал, или дека би имал голем проблем ако остане во Реал. Скандалозно би било, некој сега да тврди дека Асенсио сака да дојде во Интер.
А за Видал, замерката е зошто не го комплетирале трансферот порано, а не зошто не се натпреварувале со Барселона. И пак, тука сите влечат заклучоци од тоа што го пишуваа медиумите, дека Интер практично имал договор и се влечел со комплетирањето со трансферот. Кога веќе Барса влегла во сликата, скоро сите знаат кој ќе биде резултатот. Нормално, никој не бил на искачанка со Видал, за според твојот критеирум да биде доволно сигурен за пишување на форум.

А плачењето на Реал дека некој преговарал со играчи пред да почне преговори со клубот, мене ми е една од најсмешните работи што сум ги видел во фудбалот. Практично и да нема голем трансфер што го реализирале, без да договорат услови со играчот преку посредници и да го користат тоа како левериџ во преговорите со клубот. Некој го спомна и случајот со Мурињо, кој беше договаран дури Интер се спремаше за најголемиот натпревар во неговата понова историја. Само пред некоја недела истото го направија со Куртоа.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
785
Поени од реакции
209
Кога Реал вземал играчи все сте биле таму, па зборите. Нема желба и докази за ова кое го зборувате.
 

Sky*

Не биди коцкест.
Член од
12 август 2011
Мислења
4.574
Поени од реакции
5.037
Кога Реал вземал играчи все сте биле таму, па зборите. Нема желба и докази за ова кое го зборувате.
Па и ти немаш докази дека се преговарало, хахахах;)

Сега легни, одспиј мирно, Модриќ нема да си иде.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.416
Поени од реакции
186.345

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.295
Поени од реакции
53.690
Полека малку, Интер не му пристапи на Модриќ обратно беше (неговите агенти), тука се согласувам дека наивно изигра Интер а со оглед дека немаше барем официјална понуда кон Реал не би рекол дека се исциганчија. Иначе оправдан е револтот кај Реал ама проблемот барајте го кај Модриќ и кај неговите менаџери.
Кога збориш за разумен контакт со клубот сети се дека овие цигански работи ги патентираше Флорентино, тргни од Фиго, Роналдо па до последниот Куртоа па и начинот до кој пробуваа до Азар да дојдат. Или од што Реал сериозно и чесно им пристапи на Челзи Куртоа реши д побегуља да иде. Така ова глумење поштењачина најмалку му личи на Перез. Па и тужба спремал за нешто што му е трејдмарк речиси секое трансфет период.
Па револтот кон Интер е веројатно што и лица од клубот учествувале во врбувањата и сличните мучкања.

Точно е дека проблемот е кај агентите и жена му на Модриќ.

Јас не ти пишав дека Реал не правел цигански работи. Нема клуб што не се обидел со заврзлами да донесе некој играч. Ти пишав за конкретниов случај дека Реал не се исциганчил со ништо.

А ни со овие тековниве што ги напомена.

Какво циганчење имаше со Куртоа? Каква побегуља, каква Зона Замфирова? Куртоа јавно изјавуваше дека сака да се врати во Шпанија. Беше договорен уште пред СП, ги чекаа Челзи цел месец да најдат замена, плус дури и Ковачиќ им го пуштија на позајмица (иако ова му излезе ко кец на десетка на Реал затоа што се ослободи од другиот незадоволен играч кој ги има исите Мамиќеви агенти) наместо да искешираат и за него 50+ милиони.

Хазард се нуди сам на Реал ко напалена тинејџерка на билдер. Никад од Реал немало ни понуда ни контакти за него ни со него ни со Челзи. Он беше желба на Зидан која не му беше исполнета и толку.

Вие треба да сте намерачени на новиве газди затоа што испаднаа наивни и беа изиграни од хрватскиве агентури, им поверуваа дека сигурно ќе го натераат Модриќ да оди па дури и Реал ќе го натераат да го продаде, со ефтини трикови. Па затоа го пропуштивте Видал. Јас кога Интер се откажа од Видал мислев дека ќе го земете Модриќ затоа што мислев дека веќе имаат исполирано све и со Реал, а они да не ти ни биле ни во контакт, нит да имале обезбедено пари, туку верувале на зборот на смешни агенти.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
24.672
Поени од реакции
37.594
А плачењето на Реал дека некој преговарал со играчи пред да почне преговори со клубот, мене ми е една од најсмешните работи што сум ги видел во фудбалот. Практично и да нема голем трансфер што го реализирале, без да договорат услови со играчот преку посредници и да го користат тоа како левериџ во преговорите со клубот. Некој го спомна и случајот со Мурињо, кој беше договаран дури Интер се спремаше за најголемиот натпревар во неговата понова историја. Само пред некоја недела истото го направија со Куртоа.

Нема играч што не е контактиран прво, пред официјално да се контактира клубот. Никој не се јавува да праша дали тој и тој играч е достапен, се знае дека првата средба ја иницираат посредници па потоа формално се прашува клубот. Нашиве погрешиле што формално не им пратија една понуда за позајмица од 5 милиони со право на откуп за 745, чисто да ги испочитуваат :)

Иначе тоа со Мурињо им е дозволено, 6 месеци пред истек на договор можат да се плеткаат.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
785
Поени од реакции
209

Нема играч што не е контактиран прво, пред официјално да се контактира клубот. Никој не се јавува да праша дали тој и тој играч е достапен, се знае дека првата средба ја иницираат посредници па потоа формално се прашува клубот. Нашиве погрешиле што формално не им пратија една понуда за позајмица од 5 милиони со право на откуп за 745, чисто да ги испочитуваат :)

Иначе тоа со Мурињо им е дозволено, 6 месеци пред истек на договор можат да се плеткаат.
Моге и така да е. Али кога некои клуб не е ОК со ова како го контактират играчот и му вртат главата моге да пушти тужба кое е во сите норми. Што е крив Реал за тоа ?! И Ди Мариа и Озил не сакаха да бидат продадени од Реал, али никои не ги прашува. Думата на играчот е последен настап и важи кога клуба сака да го даде некаде. Инак нема смисла. Ова не е Македониjа или Бугариjа, дека секои прави што сака. Фудбалерите си имат договори и плати.
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.843
Поени од реакции
5.255
Па револтот кон Интер е веројатно што и лица од клубот учествувале во врбувањата и сличните мучкања.

Точно е дека проблемот е кај агентите и жена му на Модриќ.

Јас не ти пишав дека Реал не правел цигански работи. Нема клуб што не се обидел со заврзлами да донесе некој играч. Ти пишав за конкретниов случај дека Реал не се исциганчил со ништо.

А ни со овие тековниве што ги напомена.

Какво циганчење имаше со Куртоа? Каква побегуља, каква Зона Замфирова? Куртоа јавно изјавуваше дека сака да се врати во Шпанија. Беше договорен уште пред СП, ги чекаа Челзи цел месец да најдат замена, плус дури и Ковачиќ им го пуштија на позајмица (иако ова му излезе ко кец на десетка на Реал затоа што се ослободи од другиот незадоволен играч кој ги има исите Мамиќеви агенти) наместо да искешираат и за него 50+ милиони.

Хазард се нуди сам на Реал ко напалена тинејџерка на билдер. Никад од Реал немало ни понуда ни контакти за него ни со него ни со Челзи. Он беше желба на Зидан која не му беше исполнета и толку.

Вие треба да сте намерачени на новиве газди затоа што испаднаа наивни и беа изиграни од хрватскиве агентури, им поверуваа дека сигурно ќе го натераат Модриќ да оди па дури и Реал ќе го натераат да го продаде, со ефтини трикови. Па затоа го пропуштивте Видал. Јас кога Интер се откажа од Видал мислев дека ќе го земете Модриќ затоа што мислев дека веќе имаат исполирано све и со Реал, а они да не ти ни биле ни во контакт, нит да имале обезбедено пари, туку верувале на зборот на смешни агенти.
Нема што да замерувам на никој. Интер се надеваше Реал одби. Кратко и јасно. Ок освен Модриќ да му ебам све :)
 

Riken

Stuck in reverse.
Член од
9 декември 2008
Мислења
8.051
Поени од реакции
12.275
Ја лично би го продал Лука и за една рака семки у Интер ама стариот прво да земе 2 добри напаѓачи...животот со Бензема ни помина.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
31.533
Поени од реакции
75.073
Пак ќе прашам, потпиша ли Модриќ нов договор?
 
Член од
21 јули 2018
Мислења
2.256
Поени од реакции
4.295
А што е поентата воопшто да коментираш на вакви теми, ако не коментираш за тоа што го извадиле како шпекулација определени медиуми? Ако чекаш само официјални инсајдерски информации од клубовите за да коментираш на јавен форум за фудбалски трансфери, тогаш цела тема ќе има 0 мислења и ќе нема поента да постои, затоа што постои 99%-на веројатност дека никој тука нема инсајдерски информации од клубовите. Насловот на темата ти кажува што е поентата на мислењата тука, сите коментираат шпекулации. Или можеби треба сите мислења да бидат во стилот “можеби играч Х ќе дојде во Y клуб, а можеби и нема“, за да бидат сите прецизни во изразувањето, според тебе. Ич не ти го разбирам инсистирањето со ова.

Ако скоро сите медиуми извадиле некоја информација, голема е веројатноста дека е така. Пример, сите медиуми и италијанските, а подоцна шпанските, извадија шпекулација дека Модриќ сака да си оди. Скоро сите пишуваа дека сака да оди во Интер, најверојатно ради поголема плата со подолг договор и ред други фактори (за да не отиде муабетот во правец на финансиски услови). Тоа го потврди и Спалети со изјава, каде кажа дека му е чест со играч ко Модриќ сака да игра во клуб ко Интер. Скоро сите медиуми пишуваа дека Реал не сака да продава по понудата на Интер. И толку. Што повеќе од ова ти треба, за да биде оправдано ако некој пише на форум дека Модриќ сакал да си оди, а Реал не бил подготвен под тие услови да го пушти?
Не знам што е толку скандалозно, ако се тврди такво нешто. Никој до сега не се обидел да купи играч од Реал и не успеал? Никој не смее да се дрзне да бара играчи на Реал? Пробале, не успеале, верзијата за настаните која ни е достапна од медиумите е таа.
Јас не гледам и зошто е толку тешко замисливо, Модриќ да би сакал да дојде во Интер (пак, за повисока плата и подолг договор). Ќе има 33 години, практично пред пензија е, имаше неверојатна кариера во Реал и направи историски успех, ново искуство. Никој не вика дека на 25 години би го избрал Интер пред Реал, или дека би имал голем проблем ако остане во Реал. Скандалозно би било, некој сега да тврди дека Асенсио сака да дојде во Интер.
А за Видал, замерката е зошто не го комплетирале трансферот порано, а не зошто не се натпреварувале со Барселона. И пак, тука сите влечат заклучоци од тоа што го пишуваа медиумите, дека Интер практично имал договор и се влечел со комплетирањето со трансферот. Кога веќе Барса влегла во сликата, скоро сите знаат кој ќе биде резултатот. Нормално, никој не бил на искачанка со Видал, за според твојот критеирум да биде доволно сигурен за пишување на форум.
Очигледно не се разбираме,јас не тврдам дека не е вистина дека нашите преговарале за Модрич или тој самиот не сакал да дојди,јас тврдам дека не ги зедовме поради финансиите и најмногу поради финансиите бидејќи тие играат најголема улога..а дека Видал не го договориле поради некои документации и слично се муабети за мали деца бидејќи како што гледаме официјално Видал зема над 8.5 милиони евра годишно во Барселона а во Интер максимум би земал 4.5..доволно е како возрасни луѓе само да се ставите на нивни позиции и да размислите наместо да се тврди бесмислено дека Интер се откажале од Видал поради Модрич знаејќи дека неможат никој од тие двата финансиски да ги издржат.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
26.420
Поени од реакции
28.057
И јас искрено му се чудам како можат возрасни луѓе од 25+ години да ги пишат овие работи..како секој ден да се гледаат или во ЦИА да работат и сите разговори му го знаат..готово Перез заебавал,не знам што не знам како..медиумите ако си играле забава и пишеле се и сешто(макар и оние најмеродавните) не значи дека се во право..јас убеден сум дека Интер го испушти Видал поради неможноста да го издржи финансиски бидејќи максимум можеше да му дај 4.5 милиони до 5,а во Барса како што гледам зема 8.5 милиони..сигурно тука има разлика..сигурно Модрич немаше за 5 милиони годишно да дојди да игра во Интер а во Реал зема 9 милиони,тоа се новинарски измислици кои луѓето како Стефан и Syn стручњаците се попалија..и што е најтрагично сериозни се.
Абе ти да не имаш некое пореметување на личноста бро ? Изгледа си заборавил што све си пишувал на форумов кога беше потпишан џони вајсмилер, па сеа мислиш дека со нов ник си достигнал некое ново интелектуално ниво па си дозволуваш вакви работи да пишуваш.
Болдираното, па тоа ти беше трејдмарк, го патентираше тоа со претходниот јузер, најмалце ти имаш право да збориш за тоа кој пишува а кој не глупости, и притоа да се потпираш на тоа кој колку години е. Најтрагично е што ова упорно го тераш ко размислување на оваа тематика, добри недела дена замараш со истиов муабет.
Предмет на спрдња беше пред неколку месеци, дури и стелтот тоа ти го укажуваше и притоа беше во право, избриша јузер те снема од интернетов и сеа со нов јузер ми доаѓаш тука и ми форсираш некој ваков муабет. Не ми е јасно како се чудиш на вакви работи, значи секој ден пред огледало тоа чувство на чудење те обзема гледајќи се ... така му доаѓа бе xhoni.

Ова е форум, убаво ти пишал лупхолот ај ако не сите исто да размислуваме и све исто да пишуваме, и да умре сместа форумов од смрт. Земал се чуди и замара за истото .... и што е најтрагично, сериозен си, ко некој бесен циго со сунгер у рака на 450 степени да се чуди шо некој друг смрди, а овој го осеќаш од буњаковец со затворени прозори у кола као смрди на семафорот кај соборна. Значи уреду е џони, смири живац и пушти го чудењето на минимум.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
5.727
Поени од реакции
5.841
Од каде сега тужбиве , па Син не убедуваше колку биле пријателски Интер и Реал, што така ц ц ц.
 
На врв Bottom