Фудбалски вести

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.177
Поени од реакции
57.719
Квантитет што имаме па... :D

Додуша имаме, 100 теренчиња низ цела Македонија, овој кај нас не се ни користи, се игра на стадионот кој веќе го имавме, а овој е дом на милион змии ваљда, со оглед на тоа што тревите се до пречката пораснати. :D
Имaте фудбaлски терен ? o_O

И не се рaдувaјте мнoгу зa суперкупoв.
Вaрдaр oсвoјувa ЛШ, Рaбoтнички ЛЕ... Грaдски пoлу прaзен :P
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.505
Поени од реакции
42.896
Имaте фудбaлски терен ? o_O

И не се рaдувaјте мнoгу зa суперкупoв.
Вaрдaр oсвoјувa ЛШ, Рaбoтнички ЛЕ... Грaдски пoлу прaзен :P
Победа била добра екипа на времето бе. Имаат изборено пласман во прва лига, ама Ѕинго педерот не ги пуштил. Редовно била полна трибината пред 20-30 години, дури и од страната стоеле луѓето. :)
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.792
Поени од реакции
63.399
Најлошо од се е тоа што супер купов се најавува како некоја голема победа за македонскиот фудбал.
Па нели гледаш погоре, мегаломански успех на ФФМ, мислиш репрезентацијата дошла у топ 20 на Фифа ранг листата.
Организациски, ова е многу добра работа за Македонија.

Реално, за ФФМ, едни Зимбабве и уште пар афрички земји што немаат за леб, а не стадиот како нашиот, не поминаа на ФИФА листата, така да, секој кој ги фали, или му е мозокот испиен, или му е газот под кирија.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
14.080
Поени од реакции
25.505

Тој е ново засилување на Спортинг, а неговата животна приказна го трогна целиот свет

Спортинг Лисабон во текот на вчерашниот ден го претстави талентираното летно засилување, 17-годишниот Мартунис, но она што е главна тема во сите светски медиуми е животната приказна на ова момче која изгледа како холивудско сценарио.

Како осумгодишно дете, Мартуинс е пронајден жив на една запуштена плажа во Индонезија, 21 ден откако гигантското Цунами го погоди целиот регион, во 2004 година после кое животот го загубија 230.000 луѓе.

Неверојатно и потполно зачудувачки е како Мартунис преживал, а 18 дена јадел храна која ја наоѓал на плажата и која останала во рушевините. Него после 21 ден го пронајде новинарот на Скај во португалски дрес со број 10 и името на Руи Коста.


Мартунис веднаш за медиумите порача дека имал голема желба да остане жив поради фактот што сакал одново да ги види своите најблиски, но и поради мотивот да го оставари својот животен сон и еден ден да заигра професионален фудбал.

За жал семејството на Мартунис настрада во катастрофалното Цунами, но тој денес потпиша професионален договор со Спортинг Лисабон и ќе игра за тимот од 19 години.

Неговата приказна допре до срцата на многумина во Португалија, но и до самиот Кристиано Роналдо, неговиот херој, со кој се сретнуваше повеќе пати изминатите години.

Мартунис прв пат во 2005 година ги запозна фудбалерите на Португалија заедно со Роналдо, а Португалецот тогаш на младото момче му купи и куќа, за да му помогне после несреќата која му се случила.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.260
Поени од реакции
21.508
Здравко и Зоран Мамич (прв човек и тренер на Динамо Загреб) се во притвор. Нема потреба да се објаснува за криминалот и местенките кои Мамич ги правеше години наназад од позиција на прв човек на Динамо.
Вчера, во затворот во кој е сместен Мамич, БедБлуБојс сакале да му однесат банани, портокали и сапун, меѓутоа не им било дозволен влез. Потоа, пред затворот навивачите славеа со огномет.

 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Мене не ми е јасна ова ситуацијава со Мамиќ и Динамо.
Што толку им смета човекот, па го напраи Динамо гигант и поим за екипа на Балканов.
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.150
Поени од реакции
4.574
Мене не ми е јасна ова ситуацијава со Мамиќ и Динамо.
Што толку им смета човекот, па го напраи Динамо гигант и поим за екипа на Балканов.
Со парите што ги испоукраде од трансфери, можеше да го направи Динамо гигант кој ќе може да догура и до 1/4 финале во ЛШ, а не само да фигурира во ЛШ и да им билда гол разлика на остали екипи по потреба ко тогаш со Лион.. Дека нешто не чини таму, доказ е и тоа дека има едвај 2000 гледачи кога играат ЛШ или ЛЕ, значи не се само БББ, него и оние останатите фанови не го сакаат. Премногу криминали направи, клубот му е играчка и перална
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.260
Поени од реакции
21.508
Мене не ми е јасна ова ситуацијава со Мамиќ и Динамо.
Што толку им смета човекот, па го напраи Динамо гигант и поим за екипа на Балканов.
Со парите шо ги украде, Динамо можеше да биде многу повеќе. Ако ништо повеќе, барем редовен учесник во ЛШ.
Тие една сезона отидоа во ЛШ, ниеден поен не освоија, па и местенка направија во последно коло (1-7 со Лион).
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.792
Поени од реакции
63.399
Син му на Мамиќ е агент на многу играчи кои ги лансира Мамиќ, а ова според законите на УЕФА не е дозволено. Син агент и татко претседател на клуб.
Тоа се пари на Динамо Загреб што идат пак во џебот на фамилијата Мамиќ. Трансфер пари за агентот од трансферите на Едуардо, Лука Модриќ, Чорлука, Ловрен и остали играчи што излегоа од Динамо.
За местенките и да не зборам.

БББ сакаа да се пресметаат со него на една прес конференција.

Дека го разви Динамо, факт е. Дека можеше да го крене на уште повисоко ниво, се слагам.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.796
Пујол и Суботич :cuc:

Тиаго Силва додека играше за Милан ова ми остаи впечаток додека сме на таа тема.


класа ми е :(
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Мене не ми е јасна ова ситуацијава со Мамиќ и Динамо.
Што толку им смета човекот, па го напраи Динамо гигант и поим за екипа на Балканов.
Ова што го кажаа а и да не збориме дека на Едуардо му зема 25% од платата а на Модриќ 10% :D Од сигурни извори ова за Модриќ, а за Еду имаше во весници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom