Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Член од
27 август 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki,

Ke ve zamolam za pomos okolu izbor na aparat. Nemam poznavanja vo oblasta na oprema za fotografija , sakam samo da chkrapam niz grad, po odmori, na setanja nadvor od skopje itn... nishto specifcno, i toa go pravam so digitalno aparatce od pred nekolku godini.
Mi treba sovet od vas , sto e najdobro da se kupi za okolu 600 dolari (sestra mi e momentalno na work and travel vo USA :D ) imajki vo predvid deka nemam nikakvo iskustvo so aparatite za koi se rasprava na forumov.

Blagodaram mnogu
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Ми треба итно совет околу апарат. Сакам да земам Canon, или SX150 IS, или пак SX130 IS. Дали се разликуваат во нешто друго освен во мегапикселите, оти јас колку што ги споредував, се’ е идентично освен што 130-ката е со 12,1 а 150-ката со 14,1 mpix. И нормално, 150-ката е 1500 ден. поскап :)
Па се думам дали вреди да го земам SX130 за 8500 ден?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ми треба итно совет околу апарат. Сакам да земам Canon, или SX150 IS, или пак SX130 IS. Дали се разликуваат во нешто друго освен во мегапикселите, оти јас колку што ги споредував, се’ е идентично освен што 130-ката е со 12,1 а 150-ката со 14,1 mpix. И нормално, 150-ката е 1500 ден. поскап :)
Па се думам дали вреди да го земам SX130 за 8500 ден?
Јас попрво би зел IXUS модел 220 или 230. А од двата горни модели... мали разлики има меѓу нив али и двата делат иста (за мене голема) мана.. голем шум над ИСО 400 што значи дека при послебо светло - лоши слики ќе вади
--- надополнето: 30 август 2012 во 00:42 ---
Zdravo decki,

Ke ve zamolam za pomos okolu izbor na aparat. Nemam poznavanja vo oblasta na oprema za fotografija , sakam samo da chkrapam niz grad, po odmori, na setanja nadvor od skopje itn... nishto specifcno, i toa go pravam so digitalno aparatce od pred nekolku godini.
Mi treba sovet od vas , sto e najdobro da se kupi za okolu 600 dolari (sestra mi e momentalno na work and travel vo USA :D ) imajki vo predvid deka nemam nikakvo iskustvo so aparatite za koi se rasprava na forumov.

Blagodaram mnogu
Canon Rebel T3i
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Јас попрво би зел IXUS модел 220 или 230. А од двата горни модели... мали разлики има меѓу нив али и двата делат иста (за мене голема) мана.. голем шум над ИСО 400 што значи дека при послебо светло - лоши слики ќе вади
Не спомнав дека дигиталецот би го користел за секојдневни и аматерски фотографии... не барам некој совршен (и нормално скап) фотоапарат. Имам постар Canon A560, па овој како замена за него би дошол.
Муабетов ми беше, дали би вредел како замена за постариов, не барам некои извонредни перформанси да има и не ни очекувам. 220 и 230 IXUS се поскапи, а не давам во моментов толку пари за апарат. За истата цена како горенаведените може IXUS 115 да се земи, ама SX130 ми изгледа подобар. Битно ми е што може мануелно да се подесуваат фокусното растојание, отвор на бленда, време на експозиција и слично, барем така пишува на хартија :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Не спомнав дека дигиталецот би го користел за секојдневни и аматерски фотографии... не барам некој совршен (и нормално скап) фотоапарат. Имам постар Canon A560, па овој како замена за него би дошол.
Муабетов ми беше, дали би вредел како замена за постариов, не барам некои извонредни перформанси да има и не ни очекувам. 220 и 230 IXUS се поскапи, а не давам во моментов толку пари за апарат. За истата цена како горенаведените може IXUS 115 да се земи, ама SX130 ми изгледа подобар. Битно ми е што може мануелно да се подесуваат фокусното растојание, отвор на бленда, време на експозиција и слично, барем така пишува на хартија :)
Немам искуство со тие модели и не верува дека многу ќе користиш мануелни контроли на таков апарат. Јас лично ставам предност на помалце шум на повисоко ИСО а како што читам IXUS се тука подобри
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Немам искуство со тие модели и не верува дека многу ќе користиш мануелни контроли на таков апарат. Јас лично ставам предност на помалце шум на повисоко ИСО а како што читам IXUS се тука подобри
Ги споредував и двата, горе-долу се доста слични, освен во некои ситници... Ќе видам што ќе ми фати повеќе за око, тоа ќе земам. Фала за советот.
Некако повеќе ми се прави мерак за SX130 ради што има 12х зум, а и на обични батерии работи, можат во секоја трафика да се купат... а од досегашното искуство, многу корисно ми било тоа :)
 

D-r-ot

од поликлиника
Член од
8 јануари 2009
Мислења
3.360
Поени од реакции
941
Да го товарам овој или можам да најдам подобар за истите пари?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.182
Поени од реакции
34.398
Да го товарам овој или можам да најдам подобар за истите пари?
Директен конкурент од „опозицијата“ му е Nikon D5100. Многу се думав помеѓу овие два, но сепак го земав тој што ми правеше повеќе мерак (Canon t3i/600D).
Зимај, нема утка.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.182
Поени од реакции
34.398
Е да, поради мало невнимание ќе направевме збрка... :)
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Ми треба итно совет околу апарат. Сакам да земам Canon, или SX150 IS, или пак SX130 IS. Дали се разликуваат во нешто друго освен во мегапикселите, оти јас колку што ги споредував, се’ е идентично освен што 130-ката е со 12,1 а 150-ката со 14,1 mpix. И нормално, 150-ката е 1500 ден. поскап :)
Па се думам дали вреди да го земам SX130 за 8500 ден?
Јас го имам SX 130 IS, го купив 10000 во Јануари мислам, тогаш разликата помеѓу 130 и 150 беше некои 4500 денари. Генерално сум задоволен, ова се неколку слики од мене на Flickr. Разликата е во мегапикселите +2 и копчето за playback на 130 сега е record video кај 150 и на mode dialot имаат различни сцени мислам. Ако си за мануелни контроли погледни некој mirrorless на пример Olympus PEN EPL-1, мислам дека е само дупло поскап од овој. Зумот е ок работа, зумира и во видео само многу споро. Стерео микрофон, 720p е добро видеото според мене. Разгледај ги сите опции пред да купиш па тогаш одлучи. Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom