Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

|-|3L1X

|= an alternating one =|
Член од
19 февруари 2008
Мислења
50
Поени од реакции
2
Јас го имам првиот canon (А460) веќе 8, 9 месеци и сум прилично задоволен.Со самсунг,сони и панасоник не би идел искрено (барем не со таа ценовна бариера) , значи ти останува да си видиш меѓу никонот (појма немам каков е тој модел) и canon -от.За заматени слики не се секирај плус е прилично едноставен за користење. :zver:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Hmmm, Tockest!?! samo cisto sumjam deka kje ti odgovara cenata za "fisheye" za SONY-to, a prasanje e i dali voopsto kje mozat da najdat adapter za SONY i FISHEYE za istiot, i povtorno kje napomenam, dodatnite stakla za takvite aparati se duri i poskapi od objektivite za DSLR
Во е-store ми рекоа дека имало можност да нарачаат а кошта 8000 денари. Адаптерот е на самиот зонер проверено:) иначе не ми е до толку дојдено за фишајто така да отом потом:)

АјДонтВантЈуТуНоу:) моето мислење би го заокружил на три апарати од твојот избор
Сонито Никонот и Канонот што го напомена хеликс.е сега еци пеци пец:)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Е па вака, ако гледаш по перформанси, сонито или никото, сега ќе си видиш тука се скоро се им е слично , незнам ни дали има голема разлика во квалитетот на сликата. А канонот, за пониска цена ќе добиеш многу перформанси, малку е послаб од овие двата ( зборам за А 460). Па сега ако не ти е проблем да додајш една иљадарка повеќе , земи си го сонито или никонот. :smir:
 

DzULA

Nikonian
Член од
31 мај 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
SONY-to NE, definitivno NE. Ima slab displej, gledas vo nego ama nikako da vidis ona sto sakas :pos2: , go imam vo dukjan, provereno, a drugite SONI (vekje bi kazal i BILO KOJ moze no ovoj, BAS ovoj NEEEE!!!) moze, a koga sakase eden da go oklucime da go vidi, ne so se pismani, mislam deka vekje SONI i nema da saka da vidi, NIKON L11 bi bil mojot izbor, imam go gledano, a Canon-ot ima mnoogu pomal senzor (ne deka drugive nemaat) i e malku kako "bure", a i SAMSUNG-ot ne e voopsto los, imam gledano fotki od eden prijatel, taka da da ne se lazete, i SAMSUNG se dobri (samo nekoi). Tvoj si e izborot, no NIKON L11 e definitivno FAVORIT ovde :salut:

P.S. Proveri go LINK-ot: http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_a460,nikon_cpl11,samsung_s630&show=all
 

filip_247

сељак...
Член од
30 септември 2007
Мислења
0
Поени од реакции
6
Ај сега вака...
Се двоумам помеѓу два дигитални апарати :
- SONY DSC-W55
- Kodak Easyshare C713

Сепак мислам дека Сонито е подобар, но оставам на вас...
Помош луѓеееее :)
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
Ај сега вака...
Се двоумам помеѓу два дигитални апарати :
- SONY DSC-W55
- Kodak Easyshare C713

Сепак мислам дека Сонито е подобар, но оставам на вас...
Помош луѓеееее :)
Убо мислиш. Меѓу овие два нема споредба, сонито е многу подобро.:helou:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ај сега вака...
Се двоумам помеѓу два дигитални апарати :
- SONY DSC-W55
- Kodak Easyshare C713

Сепак мислам дека Сонито е подобар, но оставам на вас...
Помош луѓеееее :)
Готово земај сонито не се мисли :smir:
 

filip_247

сељак...
Член од
30 септември 2007
Мислења
0
Поени од реакции
6
Епа како што рече Дино, убаво сум мислел :)
Ај ќе ве известам кога ќе го земам :)
TNX !
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Си го купив ова.
Бидејќи сум тотален дудук во оваа проблематика, а апаратов го купив колку да овековечувам некои моменти, значи не за некои големи потреби, да ми кажете дали џабе сум дал пари, или сепак е културен апарат.
Благодарам!
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Си го купив ова.
Бидејќи сум тотален дудук во оваа проблематика, а апаратов го купив колку да овековечувам некои моменти, значи не за некои големи потреби, да ми кажете дали џабе сум дал пари, или сепак е културен апарат.
Благодарам!
Чим си знаеш за што точно си го купил супер:) Сликање по дома/одмори и слично....таман. Не се за џабе дадени парите, ќе ти врши работа не се секирај:)
 

kekeke

HELP PLZ WHAT IS 1+1 !?
Член од
13 март 2008
Мислења
12
Поени од реакции
1
Се двоумам помеѓу Canon PowerShot S5 IS и OLYMPUS SP-550.

Мислење?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Се двоумам помеѓу Canon PowerShot S5 IS и OLYMPUS SP-550.

Мислење?

нема двоумење тука канонот е мнпгу подобар :) и цената е баги различна канонот е 25 000 олимпусот негде 18 000 е сега . Ако можиш земи си го канонот:smir: освен доколку сакаш повеќе ноќна фотографија тогаш олимпусот има многу добар сензор и исо до 4000, само пребавен е за спеед фотки, преваен му е софтверот.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Iso 4000, за шо ќе го користиш жити се? За бактерии во вселената фотографирани навечер?

Не се летајте по такви опции.

kekeke друже, ако имаш 25.000 да пукнеш за апарат, за тие пари (или евентуално некое иљадарче плус) зимај Nikon d40 кој е dSLR, барем вистински апарат ќе имаш.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Mистичен зашо бе збориш така:) што повеќе тоа подобро, дури и црн е па па па....ISOто на автоматски уклучено постојано и повеќе од 400 нема да рипне, едино некад ако се излаже до 800:)
кекеке не сум видел да досега сликаш, али ако имаш пари за трошење купи го :wink:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Исото на автоматски и за фотки за Хај фајф еј, топ :)

A ако сакаш коректна фотографија, автоматски и ти се еба мајката :)

За сток па да не спомнувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom