Фотографирање: Искуства на теми

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
1. Фотографирање при ниски температури (мраз, снег...).
2. Користење алкални батерии (трајност).
3. Користење батерии на полнење (трајност).
4. Користење литиум-јонски батерии (трајност).

Ваши искуства и коментари на наведените теми...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
1. Фотографирање при ниски температури (мраз, снег...).
2. Користење алкални батерии (трајност).
3. Користење батерии на полнење (трајност).
4. Користење литиум-јонски батерии (трајност).

Ваши искуства и коментари на наведените теми...
Прочитај упатство за апартот на која минимална температура може да се користи, опасно е внесување од студено време надвор - нагло внатре во топла просторија поради кондезацијата, јас обично го оставам на зима во салонот каде не се грее и таму едно пола сат сат па после во собата каде се грее, користам за блицот батерии со полнење 3200милиампери, 2 комплети ко ќе ги наполнам скроз имам доволно да испукам сите картици за апаратот, оригиналната батерија за канон лијон ми траи околу 550-600 фотки, имам земено и кинески грип со кинески батерии (две одат внатре) и тие двете одвај издржуваат до 500.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Прочитај упатство за апартот на која минимална температура може да се користи, опасно е внесување од студено време надвор - нагло внатре во топла просторија поради кондезацијата, јас обично го оставам на зима во салонот каде не се грее и таму едно пола сат сат па после во собата каде се грее, користам за блицот батерии со полнење 3200милиампери, 2 комплети ко ќе ги наполнам скроз имам доволно да испукам сите картици за апаратот, оригиналната батерија за канон лијон ми траи околу 550-600 фотки, имам земено и кинески грип со кинески батерии (две одат внатре) и тие двете одвај издржуваат до 500.
Муабетов ми е:

- пред 2 г. се обидов на фоткам во зима, на ниска собна температура, не повеќе од 5 степени. Фотоапаратот го пренесов од една во друга студена соба а при вклучувањето, екранчето од апаратот блесна со јака светла позадина, за среќа, без оштетување. Тоа и ми е прашањето: како се фотографира и при ниски температури па и при снег и мраз (има многу фотки по форуми кои се направени во зимско време со снег, со мраз, со вејавица па и ноќни фотки, кои се неверојатно добри...) па некако ми е проблематично тоа фоткање. Плус, од туѓо искуство гледам дека фотоапаратите не „палат„ при ниски температури...Според повеќето упатства за користење електроника, се наведува температурен распон од +5-+35(40) степени надворешна температура.

- користам батерии на полнење од 2500 мах. од фирмите „GP„ и „C.F.L„. Овие вториве се‘уште добро се држат а првите веќе откажуваат (батерите купени од пазарска тезга) иако се празнети/полнети неколку пати годишно и далеку од наводниот број од 1500 циклуси на полнење/празнење.. Колку се поквалитетни батериите на полнење, кои се продааваат по дуќаните за фото опрема, како на пример овие од линков?

http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=607&directoryid=+125&ctrl=productdetails
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Муабетов ми е:

- пред 2 г. се обидов на фоткам во зима, на ниска собна температура, не повеќе од 5 степени. Фотоапаратот го пренесов од една во друга студена соба а при вклучувањето, екранчето од апаратот блесна со јака светла позадина, за среќа, без оштетување. Тоа и ми е прашањето: како се фотографира и при ниски температури па и при снег и мраз (има многу фотки по форуми кои се направени во зимско време со снег, со мраз, со вејавица па и ноќни фотки, кои се неверојатно добри...) па некако ми е проблематично тоа фоткање. Плус, од туѓо искуство гледам дека фотоапаратите не „палат„ при ниски температури...Според повеќето упатства за користење електроника, се наведува температурен распон од +5-+35(40) степени надворешна температура.

- користам батерии на полнење од 2500 мах. од фирмите „GP„ и „C.F.L„. Овие вториве се‘уште добро се држат а првите веќе откажуваат (батерите купени од пазарска тезга) иако се празнети/полнети неколку пати годишно и далеку од наводниот број од 1500 циклуси на полнење/празнење.. Колку се поквалитетни батериите на полнење, кои се продааваат по дуќаните за фото опрема, како на пример овие од линков?

http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=607&directoryid= 125&ctrl=productdetails

Постојат апарати кои се поотпорни на временски непогоди, апарати кои се херметички затворени па не им пречи дожд, снег... мојот не е така и не љубам да го користам многу надвор на лошо време, aли немав проблем да не работи или не пали на ладно време, можеби има и разлика од апарат до апарат од модел до модел кој како се понаша на пониски температури, тоа со екранот да знаеш дека ЛЦД екрани се најосетливи на ладно и општо на температурни промени, батериите исто трајат пократко на ладно. Постојат некои обвивки, навлаки за апарати и објективи за лоши временски услови али немам користено до сега такви. И јас имам батерии со полнење, едни се некакви Xenergy 2500 тие брзо ојдоа, сега ги користам само како резерва пошто не држат и нагло паѓаат на нула а имам и јас од тиее CFL само од 3000 и задоволен сум ги имам мислам веќе 3 години доста се користени, не се како порано во капацитет имаат попуштено али сепак држат долго време (за блиц кажувам пошто апаратот си има негова посебна батерија)Овие се некои од фотографиите кои ги направив, сигурно беше испод нула и немав проблеми само знам дека после не го внесував апаратот одма диркет во топла соба
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
288
Sanyo Eneloop се најдобрите АА батерии на светот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Постојат апарати кои се поотпорни на временски непогоди, апарати кои се херметички затворени па не им пречи дожд, снег... мојот не е така и не љубам да го користам многу надвор на лошо време, aли немав проблем да не работи или не пали на ладно време, можеби има и разлика од апарат до апарат од модел до модел кој како се понаша на пониски температури, тоа со екранот да знаеш дека ЛЦД екрани се најосетливи на ладно и општо на температурни промени, батериите исто трајат пократко на ладно. Постојат некои обвивки, навлаки за апарати и објективи за лоши временски услови али немам користено до сега такви. И јас имам батерии со полнење, едни се некакви Xenergy 2500 тие брзо ојдоа, сега ги користам само како резерва пошто не држат и нагло паѓаат на нула а имам и јас од тиее CFL само од 3000 и задоволен сум ги имам мислам веќе 3 години доста се користени, не се како порано во капацитет имаат попуштено али сепак држат долго време (за блиц кажувам пошто апаратот си има негова посебна батерија)Овие се некои од фотографиите кои ги направив, сигурно беше испод нула и немав проблеми само знам дека после не го внесував апаратот одма диркет во топла соба
OK.

Ти благодарам на одговорот. Зборувам за мое користење на ценовно достапни апарати од „Фуџифилм„, не за езотерија од 50 000 ден. или повеќе...

Тековно ги имам Ѕ5800 и поновиот Ѕ4300 но некако не ми се изнесуваат за фоткање на снег и ниски температури, иако може да се направат интересни фотки при таков амбиент.
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 12:57 ---
Sanyo Eneloop се најдобрите АА батерии на светот.
Што имаш да кажеш за нив при користење? Работат на ниски температури, држат повеќекратни полнења без загуба?...Се исплати да платам 1000 ден. за пакет од 4 парчиња?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
OK.

Ти благодарам на одговорот. Зборувам за мое користење на ценовно достапни апарати од „Фуџифилм„, не за езотерија од 50 000 ден. или повеќе...

Тековно ги имам Ѕ5800 и поновиот Ѕ4300 но некако не ми се изнесуваат за фоткање на снег и ниски температури, иако може да се направат интересни фотки при таков амбиент.
јас порано го имав... уфф мислам 5600 и бев многу задоволен (за таа класа на апарати) а сега ми е целта во животот да земам Fuji E-1 со 35мм 1,4 објектив. Фуџи е одличен производител и на апарати и на објективи, еден од моделите на врврните апарати на Хаселблад го произведува фуџи, исто и доста познати објективи кои носат печат на познати фирми се произведени од Фуџи. Кај нас не е познат и раширен (нарочно на ДСЛР моделите) али во светот важат како многу добри апарати
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 13:06 ---
OK.

Ти благодарам на одговорот. Зборувам за мое користење на ценовно достапни апарати од „Фуџифилм„, не за езотерија од 50 000 ден. или повеќе...

Тековно ги имам Ѕ5800 и поновиот Ѕ4300 но некако не ми се изнесуваат за фоткање на снег и ниски температури, иако може да се направат интересни фотки при таков амбиент.
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 12:57 ---


Што имаш да кажеш за нив при користење? Работат на ниски температури, држат повеќекратни полнења без загуба?...Се исплати да платам 1000 ден. за пакет од 4 парчиња?
Да се уфрлам додека сум тука.. значи санио е крал меѓу понливите батерии нема збор, то значи дека сигурно споредбено со други марки побрзо се полнат даваат доста снага и долго трајат. Е сега при ниски температури полнивите батерии губат снага кај санио дали е тоа помалце изразено - не знам али сигурно на гугле има некој со такви искуства. Санио јас би зел во секое време
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
јас порано го имав... уфф мислам 5600 и бев многу задоволен (за таа класа на апарати) а сега ми е целта во животот да земам Fuji E-1 со 35мм 1,4 објектив. Фуџи е одличен производител и на апарати и на објективи, еден од моделите на врврните апарати на Хаселблад го произведува фуџи, исто и доста познати објективи кои носат печат на познати фирми се произведени од Фуџи. Кај нас не е познат и раширен (нарочно на ДСЛР моделите) али во светот важат како многу добри апарати
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 13:06 ---


Да се уфрлам додека сум тука.. значи санио е крал меѓу понливите батерии нема збор, то значи дека сигурно споредбено со други марки побрзо се полнат даваат доста снага и долго трајат. Е сега при ниски температури полнивите батерии губат снага кај санио дали е тоа помалце изразено - не знам али сигурно на гугле има некој со такви искуства. Санио јас би зел во секое време
ОК. Благодарам на одговорите.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Електрониката нема гајле на ниски температури....но апаратите се електромеханички уреди....а механиката е осетлива на температура.....но генерално секој просечен апарат ќе работи без проблем до -10 степени ако го аклиматизирате....потребно е одредено време сите компоненти да постигнат приближно иста температура

значи оставете го на посакуваната температура за сликање барем 30-45 минути пред да го вклучите

поголем проблем е внесувањето на ладен апарат во топла соба....одма доаѓа до кондензација во внатрешноста....затоа препорачливо е да го ставите апаратот во зиплок кеса со апсорбер за влага и прво да го оставите во поладна просторија (ходник, бања) па потоа да го внесете во топла просторија

батериите се приказна сама за себе....сите батерии на ладно ги губат своите својства....препорачливо е батериите малку да ги загреете пред употреба (со држење во рака или некој друг извор на слаба топлина)....внимавајте не ги ставајте на извор на појака топлина бидејќи ќе ги упропастите
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
„Дигиталците„ се пред се‘ електронички а потоа механички уреди, така на при ниски температури или нагли температурни промени, прво би страдала електрониката, оти механиката е сведена на механизмот за зумирање или на менувањето објективи кај најквалитетната класа фото-апарати.

Подразбирам дека наглото менување на температурата треба да се избегнува, односно да се практикува температурно прилагодување на уредот пред неговото користење, како и за секој друг уред со фина електроника во себе.

Спецификата кај „дигиталците„ е моја дилема: како да фоткам на ниски температури, околу „0„ па и на „-„ степени, а да не ми „отиде„ фото-апаратот?...
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.401
Поени од реакции
7.663
Јас кога фотографирав на ладно обично го шетав апаратот до локацијата, малку да се олади, па после во вклучував и немав гајле. Зборам за службен Canon 40D од претходната фирма кај што често ме тераа, лелеее, снегче паднало, иди чкрапни нешто за на сајт... Или со мојот Nikon D90 со другарка коа се шетав по ридови и долови.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
„Дигиталците„ се пред се‘ електронички а потоа механички уреди, така на при ниски температури или нагли температурни промени, прво би страдала електрониката, оти механиката е сведена на механизмот за зумирање или на менувањето објективи кај најквалитетната класа фото-апарати.

Подразбирам дека наглото менување на температурата треба да се избегнува, односно да се практикува температурно прилагодување на уредот пред неговото користење, како и за секој друг уред со фина електроника во себе.

Спецификата кај „дигиталците„ е моја дилема: како да фоткам на ниски температури, околу „0„ па и на „-„ степени, а да не ми „отиде„ фото-апаратот?...
Нема да ти отиде, на ниски температури можеби нема да ти се уклучи апаратот.. или ќе блокира... али нема да изгори. Ко ќе се стабилизира температурно - ќе си работи нормално. Само пази на кондензацијата. Памтам во 90 сетите (не е за апарати али е на темата) ми донесоа компјутер од некој хотел на попова шапка, беше многу ладна зима, го носеа во багажник од кола и ми го донесоа директ во топла канцеларија - требаше да инсталирам програм за хотелско работење.... линееше вода од куќиштето, се направи баричка кај што стоеше. Го остаив 2 дена, го отворив од страните и дури третиот ден го пуштив и се беше ОК
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Нема да ти отиде, на ниски температури можеби нема да ти се уклучи апаратот.. или ќе блокира... али нема да изгори. Ко ќе се стабилизира температурно - ќе си работи нормално. Само пази на кондензацијата. Памтам во 90 сетите (не е за апарати али е на темата) ми донесоа компјутер од некој хотел на попова шапка, беше многу ладна зима, го носеа во багажник од кола и ми го донесоа директ во топла канцеларија - требаше да инсталирам програм за хотелско работење.... линееше вода од куќиштето, се направи баричка кај што стоеше. Го остаив 2 дена, го отворив од страните и дури третиот ден го пуштив и се беше ОК
Потребата од температурно прилагодување или опасноста од кондензација, ја подразбирам.

Да се вратам на батериите на полнење: колку време (фотографирања) „држат„ батерииве од линков?

http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=607&directoryid=+125&ctrl=productdetails

2000 мах не ми се чинат како долготрајна струја и дали „Санио„ прави батерии на полнење со поголем капацитет од овие на линкот?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Потребата од температурно прилагодување или опасноста од кондензација, ја подразбирам.

Да се вратам на батериите на полнење: колку време (фотографирања) „држат„ батерииве од линков?

http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=607&directoryid= 125&ctrl=productdetails

2000 мах не ми се чинат како долготрајна струја и дали „Санио„ прави батерии на полнење со поголем капацитет од овие на линкот?
Траењето на батериите зависи од апаратот. Имаш апарати кои побрзо ја трошат батеријата, на пример во доста тестови два различни апарати со исти сет батерии знат да дадат драстично различни резултати во број на направени фотографии.
Санио има и модел од 2500 милиампери http://us.sanyo.com/Battery-Products/XX-AA-4-Pack а лично сметам дека 2000 се одличен избор, мислам дека тие од 2500 имаат многу помалце циклуси на полнења од овие од 2000
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Траењето на батериите зависи од апаратот. Имаш апарати кои побрзо ја трошат батеријата, на пример во доста тестови два различни апарати со исти сет батерии знат да дадат драстично различни резултати во број на направени фотографии.
Санио има и модел од 2500 милиампери http://us.sanyo.com/Battery-Products/XX-AA-4-Pack а лично сметам дека 2000 се одличен избор, мислам дека тие од 2500 имаат многу помалце циклуси на полнења од овие од 2000
Апаратите кои ги имам се модели од „Фуџи„ и не се трошаџии, тоа можам да го потврдам како корисник, односно не арчат батерии пребрзо, туку во границите на она кое е напишано во упатствата за нивно користење. Зборувам за користење нови алкални или тазе наполнети батерии за повеќекратно полнење.

Минативе 5 г. користев батерии на полнење од „GP„ кои тековно откажаа. иако не се полнети повеќе од 30-40 пати за тие 5 г., што е далеку од наводниот циклус од 1000-1500 полнења, па затоа сакам да набавам саглам батерии, кои нема да ми откажат кога ми се најпотребни.

Во секој случај, Ти благодарам на советот околу батериите од „Санио„ кои ќе морам да ги набавам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom