Фотографирање: Искуства на теми

Член од
13 јули 2010
Мислења
2.671
Поени од реакции
6.188
Апаратите кои ги имам се модели од „Фуџи„ и не се трошаџии, тоа можам да го потврдам како корисник, односно не арчат батерии пребрзо, туку во границите на она кое е напишано во упатствата за нивно користење. Зборувам за користење нови алкални или тазе наполнети батерии за повеќекратно полнење.

Минативе 5 г. користев батерии на полнење од „GP„ кои тековно откажаа. иако не се полнети повеќе од 30-40 пати за тие 5 г., што е далеку од наводниот циклус од 1000-1500 полнења, па затоа сакам да набавам саглам батерии, кои нема да ми откажат кога ми се најпотребни.

Во секој случај, Ти благодарам на советот околу батериите од „Санио„ кои ќе морам да ги набавам.

Квалитетот на батериите е битен но многу побитен е полначот. Наједноставните полначи се состојат само од трансформатор , насочувач и отпорник за ограничување на струјата....но ако на ваков полнач ги полниш батериите брзо ќе откажат. Ако веќе инвестираш во добри батерии инвестирај и во интелигентен полнач кој го мери времето и напонот на полнење, а поквалитетните и температурата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.378
Квалитетот на батериите е битен но многу побитен е полначот. Наједноставните полначи се состојат само од трансформатор , насочувач и отпорник за ограничување на струјата....но ако на ваков полнач ги полниш батериите брзо ќе откажат. Ако веќе инвестираш во добри батерии инвестирај и во интелигентен полнач кој го мери времето и напонот на полнење, а поквалитетните и температурата.
Користам полнач кој не е само полнач, без можност за празнење батерии, туку полначот има и можност за празнење, полнење и тестирање на состојбата од батериите.

Полначот е аналоген и не е толку опремен, како што наведуваш, но врши работа веќе 5 г. Ми откажаа батериите од „GP„, а батериите од „C.F.L." добро служат.

П.С:

Полначите кои се продаваат заедно со батериите од „Санио енелуп„ се само обични полначи, ништо посебно...
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
9.452
Поени од реакции
17.375
Се надевам ја погодувам темата.

Значи користам Canon 600D и имам еден мал проблем коа сликам навечер. Каде што нема многу гужва да речеме Ciao, Stobi, Super Club, Havana и сличните апаратот си е океј. Е сеа ако влезам у некој локал каде што воздух се нема како што ми се деси вчера во Privillige ми се заматува се пред објективот. И долго време му треба да дојде при себе. Коа ќе дојде после 2 минути истата приказна. Решение ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Се надевам ја погодувам темата.

Значи користам Canon 600D и имам еден мал проблем коа сликам навечер. Каде што нема многу гужва да речеме Ciao, Stobi, Super Club, Havana и сличните апаратот си е океј. Е сеа ако влезам у некој локал каде што воздух се нема како што ми се деси вчера во Privillige ми се заматува се пред објективот. И долго време му треба да дојде при себе. Коа ќе дојде после 2 минути истата приказна. Решение ?
Oбјективот ти се замаглува??
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Да се замаглува стакленцето од објективот и неможам да сликам.
пробај да го носиш апаратот во изолирана торбица каде ќе сочува температура, веројатно навечер кога е ладно ко ќе влезеш во топла просторија полна со луѓе иди до замглување - кондензација, и таа ќе ја има се додека не се изедначи температурата на апартот со температурата на просторијата. Значи гледај шо помалце да има ралика во температура или ко ќе влезеш, почекај извесно време да се прилагоди апаратот - избриши објектив и сликај
 
На врв Bottom