Фотоволтаични панели

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Моменталната цена на струјата е само моментална, логички во иднина нели само ќе расти, па по таа логика инвестицијата побрзо ќе се исплати откако ќе поскапи струјата во иднина, а ако ништо друго знаеме дека данокот на струјата од 5% ќе биде 10% од 2023та па потоа и 15% од 2024та.
Има субвенции во вредност од 1000 евра, така да и тоа е од помош.
Се сложувам дека горе долу 6-8 години би биле потребни за враќање на инвестицијата, но за мене тоа не би било проблем затоа што самите панели имаат 25 години гаранција на ефикасност, 15 години гаранција од кршење ( пример од нвреме - град ) и 5 години гаранција на инвертерот.
Да речеме дека 8 години се потребни за враќање на инвестицијата, потоа струјата е скоро бесплатна, па сето ова ми дава позитивно размислување за сега.


Дефинитивно и тоа, кога би имал " бесплатна " струја, логички би бил поопуштен со трошењето. Пример во лето на 40 степени надвор, да ја пуштеш климата да излади, ќе потроши прилично многу, и разбирливо е ако поретко се пушта климата во лето од таа причина .. е сега ако имаш фотоволтаици, зошто да не ја пушташ почесто. Истото важи и за користењето на некои апарати како машина за миење, пример сега практикувам да ја пуштам после 22:00 на евтина струја, освен ако морам да ја пуштам порано, а со " бесплатна " струја не би менувало кога ја пуштам.

А и не е лоша идејата да се намалат 1-2kw за пониска цена.
Sega ne ubedvas nas ili sam se ubedvas, toa samo ne mozam da te sfatam :cautious:
Ako mislis deka se isplakja stavi si, nikoj ne te drzi, pa spodeli impresii so smetki, zastedi itn itn itn.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.048
Поени од реакции
7.081
Ако имате дневна потрошувачка од 20-35+ киловати, и те како се исплаќа. Под 20, повеќе години ќе се враќа инвестицијата. Од друга страна, кога сите се штедат на скапа тарифа, вие царувате со домот токму во тој период. Штедењето е за време на ноќта :D

Исто така, производството се случува и кога врне и кога е облачно, само со намален капацитет. Да напоменам дека за жителите од Скопје, производството во грејната сезона ќе биде со намален капацитет без разлика што има сончеви денови, поради смогот/маглата.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Sega ne ubedvas nas ili sam se ubedvas, toa samo ne mozam da te sfatam :cautious:
Ako mislis deka se isplakja stavi si, nikoj ne te drzi, pa spodeli impresii so smetki, zastedi itn itn itn.
ја споделувам мојата перспектива и им оставам простор на другите да размислат и да ме корегираат/ надополнат, форум е ова така да очекувам дискусија, извини вака.
 
Член од
27 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
42
Здраво , би сакал да прашам за инвестиција во фотоволтаични панели и склучување договор со ЕВН/МЕПСО
колку е реално добро издржлива инвестиција и колку може обичен смртник да среди документација за да може евн да ја откупува струјата?
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
izgleda pregorea fotovoltaicive. koj si potroshi parite si potroshi i tolku od forumov. sega jas si ja chukam glavata da vidam dali mi se isplati pomal sistem i so blokada za da ne se matkam so evn za dvonasochno broilo ili voopshto da ne stavam. da fuknam 5000 evra i da imam dopolnitelni glavobolki nalet i shtedenje i se. ushte ako treba tie 5000 da gi vrakjam 10 godini nishto od biznisot. mozebi e popametno da stavam 3kw pa da ja trosham cela struja bez da se vrakja vo evn. em i pomala investicija. ima li nekoj so instalirani 3-4 kw iskustvo do sega godina-dve-pet da kaze kako mu se ponasha sistemot i dali uspeal da gi vrati parite?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.048
Поени од реакции
7.081
izgleda pregorea fotovoltaicive. koj si potroshi parite si potroshi i tolku od forumov. sega jas si ja chukam glavata da vidam dali mi se isplati pomal sistem i so blokada za da ne se matkam so evn za dvonasochno broilo ili voopshto da ne stavam. da fuknam 5000 evra i da imam dopolnitelni glavobolki nalet i shtedenje i se. ushte ako treba tie 5000 da gi vrakjam 10 godini nishto od biznisot. mozebi e popametno da stavam 3kw pa da ja trosham cela struja bez da se vrakja vo evn. em i pomala investicija. ima li nekoj so instalirani 3-4 kw iskustvo do sega godina-dve-pet da kaze kako mu se ponasha sistemot i dali uspeal da gi vrati parite?
Се среди законот, не е толку голема процедурата сега. Ако си голем потрошувач (над 800 kw месечно), ќе ти се вратат парите за пократко време. Но, прашањето е колку сончеви денови имаш во регионот.

Инаку, дадениот киловат на ЕВН го рачунаат 2 денари, што е малку смешно за цената по која го продаваат. Но, подобро нешто отколку да ти го наплатат по цела цена со едносмерно броило.

Порамнувањето се случува 2 пати годишно (заклучно јуни и декември), па според дадената струја ти одбиваат од сметката/идните сметки.
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
gard ti kolkav sistem imash instalirano? i kolku uspevash da potroshish/vratish vo evn? jas sum povekje za opcija ich nishto da ne vrakjam odnosno da odam na pomala instalirana snaga. inaku kukjata e vo sopishte i e so odlichna postavenost. nemam komshija da me zasenuva..krovot e so pogled kon jug.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.048
Поени од реакции
7.081
gard ti kolkav sistem imash instalirano? i kolku uspevash da potroshish/vratish vo evn? jas sum povekje za opcija ich nishto da ne vrakjam odnosno da odam na pomala instalirana snaga. inaku kukjata e vo sopishte i e so odlichna postavenost. nemam komshija da me zasenuva..krovot e so pogled kon jug.
5kwh, а пикот се случува во месец март кога има најдобра позиција сонцето (4.8kwh).

Во текот на грејната сезона не давам повеќе од 100kwh во еден месец. Еве ноември е при крај, моментално 150, но околу 10 дена не беа толку ладни и немав потреба да грејам цела куќа. Декемри ќе биде успех и 50 да им дадам на ЕВН.

А периодот септември-октомври кога немам потреба ни да грејам, ни да ладам, еве во октомври сум дал 440 киловати.

Но пак ќе ти кажам, голем потрошувач сум, па благодарение на фотоволтаици никогаш не преминувам во блок 4 каде е највисока тарифата.

Исто така, кон југ ми е кровот.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
5kwh, а пикот се случува во месец март кога има најдобра позиција сонцето (4.8kwh).

Во текот на грејната сезона не давам повеќе од 100kwh во еден месец. Еве ноември е при крај, моментално 150, но околу 10 дена не беа толку ладни и немав потреба да грејам цела куќа. Декемри ќе биде успех и 50 да им дадам на ЕВН.

А периодот септември-октомври кога немам потреба ни да грејам, ни да ладам, еве во октомври сум дал 440 киловати.

Но пак ќе ти кажам, голем потрошувач сум, па благодарение на фотоволтаици никогаш не преминувам во блок 4 каде е највисока тарифата.

Исто така, кон југ ми е кровот.
Koj sistem imas.Koja firma .Ako si zadovolen posocija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom