Формула 1 - сезона 2024

За кои (мин.1, макс. 3) возачи ќе навивате во 2024?

  • Макс Верстапен - Ред Бул Хонда

  • Серхио Перез - Ред Бул Хонда

  • Луис Хамилтон - Мерцедес

  • Џорџ Расел - Мерцедес

  • Шарл Леклерк - Ферари

  • Карлос Сајнц Јуниор - Ферари

  • Ландо Норис - Мекларен Мерцедес

  • Оскар Пјастри - Мекларен Мерцедес

  • Фернандо Алонсо - Астон Мартин Мерцедес

  • Ленс Строл - Астон Мартин Мерцедес

  • Пјер Гасли - Алпин Рено

  • Естебан Окон - Алпин Рено

  • Логан Сарџент - Вилијамс Мерцедес

  • Александер Албон - Вилијамс Мерцедес

  • Даниел Рикиардо - РБ Хонда

  • Јуки Цунода - РБ Хонда

  • Жу Гванжу - Кик Заубер Ферари

  • Валтери Ботас - Кик Заубер Ферари

  • Кевин Магнусен - Хаас Ферари

  • Нико Хулкенберг - Хаас Ферари


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.622
Поени од реакции
12.434
Алонсо казнет со 20 секунди и 3 казнени поени на суперлиценцата за предизвикување на сударот на Расел откако судиите ја разгледаа телеметријата од болидот на Алонсо кој му направи "Brake test" на Расел. Претходно Алонсо призна ама се вадеше дека наводно имал проблеми со болидот. Кочел пред Расел, па додал гас, па повторно удрил на кочница и овој се приближил зад него, го исконтролирал болидот да не го удри Алонсо но од валканиот воздух и турбуленциите на Астон Мартинот изгубил грип. Алонсо падна зад Строл и Цунода во пласманот.

o_O o_O дури и да е брејк тест, не ја гледам логиката позади казнава
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.688
Поени од реакции
38.879
Ја видов телеметријата, Алонсо стварно кочел пред време. Дали поради дефект не знам али се гледа дека кочи многу порано и вози со 50 км поспоро од Расел, па пак кочи на свиокот и Расел завршува во ѕид.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
o_O o_O дури и да е брејк тест, не ја гледам логиката позади казнава
Ако е намерно му закочил тогаш уште поголема треба да е казната.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.432
Поени од реакции
4.033
Screenshot 2024-03-24 212234.png

Шо вика Ландо Норис, дај и мене прајте ме операција на слепо црево да не ќе победам и јас :pos:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.649
Наводно Марко му дал ултиматум на Рикиардо да направи нешто забележително во следните 2 трки инаку ќе биде заменет со Лосон.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
1.377
Ако во следните 1-2 трки Рикиардо не направи нешто забележително, тогаш не треба да чека Марко да го шутни, треба да е свесен дека е готов со кариерата, може да продолжи со некои промотивни или ПР проекти за екипата, за тоа има потенцијал и покорисен би бил отколку возач али ајде да се понадеваме дека Јапонија или Кина ке се пронајде себеси и ке се врати во онаа форма кога го исплеска Ветел и беше егал со Макс во РБ ако не и подобар во што не ми се верува баш.
А и она Јуки малечкото имање среќа, прво успеа да си фати место во Ф1 иако имаше и тогаш поталентирани возачи во Ф2 (вероватно Хонда го форсира), потоа си отиде Гасли од екипата кој имаше подобри резултати и е подобар возач, па му го донесоа ДеВрис кој не се снајде па потоа индиспонираниот Рикиардо и сега малечкиот е нешто како Макс во РБ :pos: кого ке му донесат за совозач ке го исплеска.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.649
Fantasy F1 2024 - ПРИКЛУЧИ СЕ: P5EW5TV2L01

Освоени поени на трката во Австралија, Кајгана лига:

1711521215238.png

Генерален пласман по 3 трки:
1711521304663.png
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.241
Поени од реакции
41.576
Rikardo e dead man walking posle ova denes, trkacki incident e ama ubavo se primeti deka gleda na retrovizorot i svesen bese za potencijalniot sudir tuka, koj i se sluci, nebitno, uste eden vikend kade e izmochan od Tsunoda, osven osmehot i netfliks fanovite apsolutno nisto drugo ne nosi tuka, najmalce bilo sto od sportski aspekt, dzabe go vratija.

RB bese ocekuvano da izdominiraat na ovaa trka i tuka nema apsolutno nikakvo iznenaduvanje, rutinski, sve kontroliraa, samo defekt mozese da im ja odzeme ovaa 1-2 pobeda.

Sainz povtorno odlicna trka izvoze i se nametnuva vo prvive 4 trki od koi izvoze 3, kako prv vozac na timot.

Imase smeska vo cooling room-ot od Max, koga dadoa insert kako Hamilton imase mal kontakt so Sainz, Max mu vika vidi go Luis, uste od sea go bacuva ferarito, ali naprai edna faca kao u stil dali da mu ja protnam forata ili ne, aj ke ... a Karlos mrtov seriozen, se naprai deka ne slusa, se glea deka ne mu e seedno.


All in all dosadna trka, imase do dusa nekolku dobri preteknuvanja ali skoro site bea od onie koi bese prasanje na vreme koga bi se desile, nemase nekoj asalen duel, mozebi posledni nekolku kruga i Piastri i Rasel kade na kraj Rasel iskoci kako pobednik u posleden krug.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.649
RB bese ocekuvano da izdominiraat na ovaa trka i tuka nema apsolutno nikakvo iznenaduvanje, rutinski, sve kontroliraa, samo defekt mozese da im ja odzeme ovaa 1-2 pobeda.
Red Bull*, да не те сфати некој погрешно. RB е друг тим сега. :P
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.649
Fantasy F1 2024 - ПРИКЛУЧИ СЕ: P5EW5TV2L01

Освоени поени на трката во Јапонија, Кајгана лига:

1712774158913.png

Генерален пласман по 4 трки:
1712774282575.png
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.432
Поени од реакции
4.033
No Lewis in Ferrari аууу колку добар ник :pos:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.649
Сајнц наводно потпишал двегодишен договор со Мерцедес за 2025 и 2026. Денес или утре ќе се знае официјално.

Официјално - Алонсо потпиша повеќегодишен договор со Астон Мартин.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.780
Поени од реакции
10.555
Смут опереејтроооор..
Расел да го тргнат од Мерцедес сакав а таму да идат Алонсо и Саинц
 

Kajgana Shop

На врв Bottom