Формула 1 - сезона 2019

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за сезоната 2019?


  • Вкупно гласачи
    101
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Конечно извонредна трка. :cuc: Одамна вака не ме пукал адреналин како во финишот вчера.

Штета за Леклер. Сепак сакав дечкото да си начека прва победа. Ама секоја чест за Верстапен. Кога веќе победи сепак нејќев после се што направи да му ја одземат победата. Е сега очигледно му треба малку повеќе искуство што се тиче преземањето ризици. Не мораше баш тогаш и таму да претекнува. Се гледаше дека е побрз и дека кога-тогаш ќе го мине Леклер. Вака премногу отиде на ризик и можеше да остане без победа или па да направеше глупост двајцата да испаднат па да победи Ботас...

Супер што одморивме малку од Хамилтон, па и од Фетел. Овие двајца момци треба да се иднината на Ф1. Не би сакал да ги гледам во ист тим. Поинтересно е да ги видам како ривали за титула. Е тоа ќе биде фешта... :D
Ке влета тула и Ландо Норис зашто дечкото знае да вози и тоа вози страшно, Албон ми потона некако после јакиот старт а штета е што вештините на Расел не успеавме ниту еднаш да ги видими со оглед на тоа дека е у Вилијамс :/
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Да би рекол послем Верстапен и Леклерк, Норис има најголем потенцијал од младиве.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Да би рекол послем Верстапен и Леклерк, Норис има најголем потенцијал од младиве.
Дечково да има уште појак болид ке е нон стоп у битка за подиум, го тркала Мекларенот нон стоп до 6та позиција. Верувам да е на местото на Гасли ке има 1000 пати бољи резултати. Освен ако не експериментираат нешто со болидот на Гасли или Хонда не може да достави 2 еднавки ПЕ нема друго оправдување скроз ми е нелогично после такви јаки резултати да има вакви катастрофални, не е можно.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Дечково да има уште појак болид ке е нон стоп у битка за подиум, го тркала Мекларенот нон стоп до 6та позиција. Верувам да е на местото на Гасли ке има 1000 пати бољи резултати. Освен ако не експериментираат нешто со болидот на Гасли или Хонда не може да достави 2 еднавки ПЕ нема друго оправдување скроз ми е нелогично после такви јаки резултати да има вакви катастрофални, не е можно.
Мислам дека РБ-то е тежок болид за возење што Макс има успеано да го скроти. Но Гасли никако да се адаптира. Во Торо Росо Гасли имаше солидни резултати колку што ми текнува. Не го потпишаа пошто е лош. Но тоа е, никако да се адаптира на овој болид, што секако не е оправдување.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Мислам дека РБ-то е тежок болид за возење што Макс има успеано да го скроти. Но Гасли никако да се адаптира. Во Торо Росо Гасли имаше солидни резултати колку што ми текнува. Не го потпишаа пошто е лош. Но тоа е, никако да се адаптира на овој болид, што секако не е оправдување.
Најверојатно не може никако да најде сетап кој му одговара на стилот на возење, РБ-то е аеродинамички најнапредно со години наназад ваљда тоа и му е проблем. Иначе Мекларенот има "фабричка" спецификација на Рено или го доработуваат моторот у стил на РБ што правеше кога добиваше мотори од Рено?
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Најверојатно не може никако да најде сетап кој му одговара на стилот на возење, РБ-то е аеродинамички најнапредно со години наназад ваљда тоа и му е проблем. Иначе Мекларенот има "фабричка" спецификација на Рено или го доработуваат моторот у стил на РБ што правеше кога добиваше мотори од Рено?
Мислам дека го користат комплетно истиот мотор. Мислам дека дури и РБ го користеа истиот мотор само го ребрендираа во Таг Хеур. Таг Хеур можеби платиле на Рено за дозвола да биде ребрендиран.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Мислам дека го користат комплетно истиот мотор. Мислам дека дури и РБ го користеа истиот мотор само го ребрендираа во Таг Хеур. Таг Хеур можеби платиле на Рено за дозвола да биде ребрендиран.
Мислам дека рчкаа нешто доработуваа од РБ па го ребрендираа со ТАГ, а можно е и да е чист маркетиншки трик
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Мислам дека рчкаа нешто доработуваа од РБ па го ребрендираа со ТАГ, а можно е и да е чист маркетиншки трик
Знам имаше такви шпекулации али не сум баш сигурен треба да најдам повеќе информации. Моментално не наогам информации што велат дека РБ го отварале моторот. Мислам и дека не се баш кадарни да отвараат и доработуваат мотори.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Знам имаше такви шпекулации али не сум баш сигурен треба да најдам повеќе информации. Моментално не наогам информации што велат дека РБ го отварале моторот. Мислам и дека не се баш кадарни да отвараат и доработуваат мотори.
Абе они освен за аеродинамика, што да не им е Њуи ни за тоа нема да ги бива, за што биле друго кадарни :D
(Се чека Ron Burgundy да ме исхејта сеа :cautious: )
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.157
Поени од реакции
1.376
За најбрзо менување на гуми.
За добра стратегија
За најдобро менаџирање на гуми Верстапен во неделата

Има, има добар тим се РБ 4кратни шампиони не може случајно да биле, мислам не е само до Њуи
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
За најбрзо менување на гуми.
За добра стратегија
За најдобро менаџирање на гуми Верстапен во неделата

Има, има добар тим се РБ 4кратни шампиони не може случајно да биле, мислам не е само до Њуи
Прифаќам и за ова лани со double stack-от што го направија 2 пати мислам без да има еден болид губење време у пит, hat down.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Јаки се РБ, имаат инвестирано доста пари на правилни места, и кадар и инфраструктура.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Јаки се РБ, имаат инвестирано доста пари на правилни места, и кадар и инфраструктура.
Нека ги купи Ферари :pos: Затоа што очигледно сами екипа перфектна (стратези, дизајнери, механичари) тешко да составиме :(
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Нека ги купи Ферари :pos: Затоа што очигледно сами екипа перфектна (стратези, дизајнери, механичари) тешко да составиме :(
Штета што на никој од британските умови не им се работи во Италија. Преферираат да си останат дома каде што се пак добро платени. :(
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Штета што на никој од британските умови не им се работи во Италија. Преферираат да си останат дома каде што се пак добро платени. :(
Не верувам дека Ферари нема да даде плати еквивалентни на тие у Британија ако решат да ангажираат стручњаци од таму, проблемот мислам дека е во филозофијата на "италијански тим" и се концентрираат главно на кадар од тоа подрачје.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom