Формула 1 сезона 2009

  • Креатор на темата Ајсшутер
  • Време на започнување

Дали правилата конечно ја направија Ф1 интересна и рамноправна?

  • Да

    Гласови: 86 41,3%
  • Не

    Гласови: 122 58,7%

  • Вкупно гласачи
    208

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Вака би било идеално, само додколку сите возат еднакви, или барем приближно еднакви возила...
Вака...штознам што да кажам, иако давам предност на победникот пред постојаноста.
Да, ако возат сите да речиме Ферари или Мекларен или некоја трета ама една марка на болиди. Па сите имаат иста каросерија, ист мотор, менувач, ете ти бато, штелувај ја според твој вкус и вози. Кој ке има најмногу победи е победник.

Се надевам дека ке се сетат предвреме и ке го укинат правилото за 2010 година.

Едит: бидејки темава е за Ф1, ке ја преименувам наскоро и ке ја користиме за целата сезона 2009.

Еве како се наредени броевите на болидите:

Мекларен:
1. Хамилтон
2. Ковалаинен

Ферари:
3. Раиконен
4. Маса

БМВ:
5. Кубица
6. Хајдфелд

Рено:
7. Алонзо
8. Пике Јуниор

Тојота:
9. Трули
10. Глок

Торо Росо
11. Себастиен Буеми (влегува на место на Фетел)
12. Бурде

Ред Бул
13. Вебер
14. Фетел (влегува на местото на Култхард)

Вилијамс
15. Розберг
16. Накаџима

Браун ГП (поранешна БАР Хонда)
17. Батон
18. Баричело

Форс Индиа
19. Сутил
20 Физикела
 

gelcev

Scuderia Ferrari
Член од
13 август 2008
Мислења
451
Поени од реакции
10
Kako може ова правило да донесе зголемен интерес за Формула 1 .
Пример, има се на се да речеме 15 трки, уште на 8-9та може да се знае првакот, и, каде е жарот, каде е интересот за Формула 1 во остатокот од првенството .
Нема логика, се обидувам истата да ја најдам али ја нема, што ако Маса има повеќе победи од Луис а не завршил 4 или 5 трки за разлика од својот конкурент, кој финиширал на сите а има помалце победи ( а повеќе поени ) . . . . . Глупост невидена .
Od koga si otide Shumi kazi koj ima po red 8-9 pobedi ?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Od koga si otide Shumi kazi koj ima po red 8-9 pobedi ?
Баш дека нема... сите се горе долу со ист број, одлучувачко е дали завршил на второ, трето или воопшто не завршил.
 

gelcev

Scuderia Ferrari
Член од
13 август 2008
Мислења
451
Поени од реакции
10
Баш дека нема... сите се горе долу со ист број, одлучувачко е дали завршил на второ, трето или воопшто не завршил.
Ne te razbiram sto sakas da kazes

Syn
Пример, има се на се да речеме 15 трки, уште на 8-9та може да се знае првакот, и, каде е жарот, каде е интересот за Формула 1 во остатокот од првенството .
:toe:

Jas do sega kako sto gledam nema vozac sto prvite 8-9 pateki samo toj pobeduval
 
Член од
8 март 2007
Мислења
1.405
Поени од реакции
20
Не ми е јасна идејата на ФИА со ова.Вака формула ќе биде многу неинтересна,ќе има борба само за првото место.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ne te razbiram sto sakas da kazes

Jas do sega kako sto gledam nema vozac sto prvite 8-9 pateki samo toj pobeduval
Сакам да кажам дека нема таков возач, и пресудна во битката за титулата е баш таа константност на возачите.

Инаку ФИА размислува да го одложи правилото по “позитивните критики“ за 1 година т.е. да стапи на сила во сезоната 2010.
 

Sk8eR_BoY

Сведок
Член од
5 мај 2006
Мислења
141
Поени од реакции
6
Berni вели дека нема оваа сезона да се примени :tapp:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ако не оваа, наредната дефинитивно (ако не процрка старецот па да го сменат)
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Thank you GOD! Шуќур им текна! ебати талентите.:tapp:
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Ова правилово со победиве им е многу посрано: Сепак имам надеж дека ќе го сменат. Да дека сум фан за Мекларен и дека Маса имал повеќе победи од Хамилтон минатата сезона ама работата е и константнос. Додека Маса една трка тепаше друга излегуваше од пит стоп со цревото за гориво уште во болид и косеше трева, Хамилтон и кога не му идеше завршуваше во зоната за поени и колку толку му помогнаа. Друга работа е што ако е воведено тоа со победите ќе има само два тима конкуренти и можеби уште еден трет надежен. Вака со бодови колку толку ќе е поинтересно кога ќе има борби и за 2,3,4,5,6,7 и 8мо место. Дури би направил ја да бев таму главен да се даваат бодови и до 12то место за и подослабите тимови да се борат.
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
I jas mislam deka ke bide tapa novovo pravilo, nekoi ke zaboravat na sansite za bilo kakov uspeh
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.928
Поени од реакции
486
Мене ми звучи доста интересно. Вреди да се проба, па ако не оди како што треба ќе се смени. Барем нема да гледаме досадни трки од страна на возачи од типот на Хамилтон. Сега нема да му биде сеедно дали е 3 или 1 и покрај тоа што вториот во генерален пласман можеби се откажал. Барем ќе има возбуда до крајот. Навистина се намалуваат шансите за помалите тимови, но во Формула 1 секогаш доминирале 2 тима и меѓу нивните возачи се решавало кој ќе биде шампион.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Мене ми звучи доста интересно. Вреди да се проба, па ако не оди како што треба ќе се смени. Барем нема да гледаме досадни трки од страна на возачи од типот на Хамилтон. Сега нема да му биде сеедно дали е 3 или 1 и покрај тоа што вториот во генерален пласман можеби се откажал. Барем ќе има возбуда до крајот. Навистина се намалуваат шансите за помалите тимови, но во Формула 1 секогаш доминирале 2 тима и меѓу нивните возачи се решавало кој ќе биде шампион.
А трките со Шумахер беа интересни? Значи тебе интересно ти е да се знае кој е победник на шампионатот уште од 8 трка. нц нц нц
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Ако веќе се оди на победи, според мене сезоната треба да се дели на два дела.

Така што победникот на 2от дел може да му биде конкурент на тој од првиот. Така ќе може да се елиминира можноста да се знае шампионот од 9та трка...
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Глупаво правило и се надевам никад нема да го применат.
Нека ја зголемат бодовната разлика помеѓу прво и второ место и чиста работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom