Формула 1 сезона 2009

  • Креатор на темата Ајсшутер
  • Време на започнување

Дали правилата конечно ја направија Ф1 интересна и рамноправна?

  • Да

    Гласови: 86 41,3%
  • Не

    Гласови: 122 58,7%

  • Вкупно гласачи
    208
Член од
16 март 2009
Мислења
41
Поени од реакции
0
Мислам дека се повеќе и побеќе ќе се мести Ф1. Бодување то е подобар начин да се докажат и тие послабите тимови кој имаат мн млади пилоти
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
A dobro znaete deka pokraj ova so pobedive ostanuva i boduvanjeto za drugite ili...?Jas veke kazav deka vaka e mn porealno otkolku nekoj da mi se ligavi so 2 i 3 mesta i posle sampion.Borba treba,borba.

eve od oficijalniot sajt za tie sto ne znaat

The rest of the standings, from second to last place, will be decided by the current points system. There is no provision to award medals for first, second or third place. The Constructors’ Championship is unaffected.
 
Член од
8 октомври 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
20
Па можеби за да биде поинтересна Формула 1 е добар овој начин. Ќе има поголема борба, а не тактизирање за 2,3,4,5-то место и на крајот да ја лапнат титулата како лани Хамилтон. :toe:
 
А

Ајсшутер

Гостин
нема доклку!!:nenene: ако правиш така тогаш пресметај за сите години уназад па можеби некоја година кога прв завршил шумахер или било кој од Ферари, според новите правила не би ја освоил титулата, или ти да си кажеш само за Маса па другото не е важно.Значи сакам да ти кажам дека тоа болдираното не е потребно да стои како вовед во оваа тема:smir:

инаку немам ништо против за новите правила:) едвај чекам да почне новата сезона ако знае некој кога и каде е првата трка?
Како прво не е напишан од мене текстов освен последните 2 реченици во кои е пишано дали мислите дека е подобро со овие правила имаш линк погоре прочитај ќе видиш од кај е, и нема ништо лошо во тоа се спомнува дека доколку оваа правило беше минатата сезона Хамилтон немаше да биде победник, инаку и Алонсо е против правилава читав прееска негова изјава.
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
163
Поени од реакции
29
Такође против овога су и Шумахер и Хамилтон, а вероватно и остали само се плаше да се изјасне.
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
163
Поени од реакции
29
Ево да оном списку са претходне стране додам и Хајдфелда и Розберга, још се нико није изјаснио да му овај систем одговара.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.280
Поени од реакции
17.959
Вака ќе биде подобро. Ќе има повеќе жар во трките сите ќе се борат како ненормални да бидат на прво место, а не некој да си тактизира и да биде цело време 2,3,4 место и на крај титулата кај него.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Вака ќе биде подобро. Ќе има повеќе жар во трките сите ќе се борат како ненормални да бидат на прво место, а не некој да си тактизира и да биде цело време 2,3,4 место и на крај титулата кај него.
Кој е тој што освил титула со 2-ри места без победа? Дај пример која сезона тоа се случило....

Лани Хамилтон имаше 6 победи, Маса 7, но за разлика од Хамилтон, Маса имаше далеку повеќе незавршени трки (да не ја спомнувам трката во британија каде Маса вртеше кругови по дождот и само се нагласи дека не е зрел за шампион).
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Со новиве правила е подобро !
Ќе има повеќе жар на трките, ќе нема многу тактизирања,калкулации и секоја трка ќе се атакува на прво место ...:tv:

Ферари РулЗзЗзЗз....:pehar:
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.914
Поени од реакции
8.788
Како прво не е напишан од мене текстов освен последните 2 реченици во кои е пишано дали мислите дека е подобро со овие правила имаш линк погоре прочитај ќе видиш од кај е, и нема ништо лошо во тоа се спомнува дека доколку оваа правило беше минатата сезона Хамилтон немаше да биде победник, инаку и Алонсо е против правилава читав прееска негова изјава.
ок:smir::smir: без разлика кој го напишал мене не ми се свига
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Поинтересно ќе биде вака,поголема борба ќе има :smir:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.797
Поени од реакции
44.276
Kako може ова правило да донесе зголемен интерес за Формула 1 .
Пример, има се на се да речеме 15 трки, уште на 8-9та може да се знае првакот, и, каде е жарот, каде е интересот за Формула 1 во остатокот од првенството .
Нема логика, се обидувам истата да ја најдам али ја нема, што ако Маса има повеќе победи од Луис а не завршил 4 или 5 трки за разлика од својот конкурент, кој финиширал на сите а има помалце победи ( а повеќе поени ) . . . . . Глупост невидена .

Изјава на Шуми

"Не можам да замислам на кој начин промената на системот на бодување ќе и помогне на Формула 1. Не можам да замислам воопшто ниту каква смисла има одлуката според која првак станува возач кој има помалку бодови. Се залагав за тоа победите да се вреднуваат повеќе, но не на овој начин" .
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Вака би било идеално, само додколку сите возат еднакви, или барем приближно еднакви возила...
Вака...штознам што да кажам, иако давам предност на победникот пред постојаноста.
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Ја посраа работата. Ова ќе биде прилично досадна сезона според мене и баш заради ова многу повеќе ќе се тактизира, т.е. тимовите ќе атакуваат на победи на стази кои нив најповеќе им одговараат. А да не праам муабет ако се реши победникот неколку трки однапред.
Тогаш другите возачи нема да имаат ниту мотив за возење бидејќи нема да имаат ни теоретски шанси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom