Формула 1 сезона 2008

Кој ке биде шампион во 2008?

  • K.Raikkonen

    Гласови: 65 32,7%
  • F.Massa

    Гласови: 54 27,1%
  • L.Hamilton

    Гласови: 70 35,2%
  • H.Kovalainen

    Гласови: 0 0,0%
  • F.Alonso

    Гласови: 4 2,0%
  • N.Piquet Jr.

    Гласови: 2 1,0%
  • R. Kubica

    Гласови: 4 2,0%
  • некој трет...

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    199

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.663
Поени од реакции
5.348
Подобро..Ќе се намали метежот..Ама да не се спрема нова компанија/тим да влезе во трка?Мислам дека Порше беше многу заинтересиран, само не знам што направија!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Porsche & VW се откажаа од Ф1 поради скандалот на Макс Мозли (бар додека тој е на чело).
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.376
Поени од реакции
1.241
Хехе, незнам дали го паметите метежот наречен Гастон Мацакане :) Одамна го неам видено него во Ф1, можеби треба да се врати на патеките. Инаку за другите клубови што се послаби некогаш стварно можат да направат некои ујдурми, али и тие се борат за нивниот опстанок. Колку повеќе тимови и болиди има на патеките на Ф1 толку поинтересна е да се гледа.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Официјално Хејки Ковалаинен, доби одобрение од медицинската служба на Фиа за настап на Турското ГП. Највероватно несреќата не беше толку сериозна колку што излгедаше. Се најдобро за Хејки и ја очекуваме неговата прва победа во кариерата.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Формула 1 останува без Супер Агури

Најбрзиот “циркус“ во светот останува посиромашен за еден тим. По долги перипетии, Агури Сузуки конечно објави дека неговиот тим повеќе не е во можност да продолжи да се натпреварува.
“Мојот дамнешен сон беше да станам сопственик на Ф1- тим. Тој доживеа реализација во месец ноември 2005 година кога аплицирав кај ФИА, за да веќе в Мелбурн следната година го имаме нашето деби. Оттогаш учествувавме во ова Првенство вкупно две години и четири месеци, но денеска, со голема жалост морам да ве информирам дека тимот прекинува со своите активности“, – беше емотивната изјава на Агури Сузуки пред новинарите во Токио, по неговата средба со Бордот на Хонда.
Тимот “Супер Агури“ се изгради врз пепелта на некогашен Ероус и се појави на патеката како втор тим на Хонда. Веднаш успеа да ги освои симпатиите на публиката со начинот на кој успеваше да им пркоси на поголемите и побогатите. Веќе лани, тимот стана вистински хит на сезоната со 4-те освоени бодови и пласманот на деветтото место во конструкторскиот поредок, бламирајќи го притоа А - тимот на Хонда.
Меѓутоа, сериозните проблеми започнаа на крајот од минатата сезона кога нафтената компанија “SS United“ не ги подмири своите спонзорски обврски. Оттогаш тимот живуркаше (зимоска се појави само на еден тест) од помошта на Хонда барајќи нов спасител во меѓувреме. Како таков се појави групацијата “Магма“, меѓутоа и тие му завртија грб на Сузуки, ненадејно и без објаснување. Последниот знак на надеж беше договорот со групацијата “Вајгл“, која својата волја да го спаси тимот ја докажа со тоа што му ги подмири трошоците за учество на ГН Шпанија, меѓутоа Сузуки откри дека времето ги претекнало.
- “Едноставно немавме доволно време да го комплетираме договорот со “Вајгл“. Откако “Магма“ се повлече летав по целиот свет преговарајќи со други можни инвеститори, но не успеав да обезбедам договор. На крајот, сепак успеав да постигнам основна согласност со “Вајгл“, но времето работеше против нас и на крај не совлада. Денеска, со енормните буџети кои се потребни, за нас е невозможно да продолжиме во Формула 1“, – гласеше последниот збор на Агури Сузуки.

Извор
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
434
Му лежи оваа патека на Маса. Одиме утре на 1-2 победа Ферари.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.590
Поени од реакции
6.952
F1 pocnav ''poozbilno'' da pratam otkako zamina Schumacher, ovoj znaci ne mozev da go gleam na patekite i uste mi se gadi koga ke go vidam na TV. Ja inace od sekad smu za Mclaren i go obozavam Hamilton. Za utresnava trka uplativ F1 (za prv pat u zivot), eve so napisav :

- Prviot da pobedi so 6+ sekundi razlika u odnos na vtoriot (1,95) ;
- Hamilton da zavrzi so bolji plasman od Kubica (1,80) ;
- Vettel da ne ja zavrsi trkata (1,80) ;
- Sutil da ne ja zavrsi trkata (1,70) ;

za 300 den = 3,220 den.

VELIK POZDRAV :helou: :helou: :helou:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Му лежи оваа патека на Маса. Одиме утре на 1-2 победа Ферари.
Тешко 1-2 победа... Мој тип за оваа недела е Хејки. Баш сакам да го видам на врвот на подиумот. А и време му е за првата победа во кариерата.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
vozbudliva trka vo turcija.
hamilton izvoze brilijantno ,no samo za vtoro mesto.neznam zoshto ne vleze samo dva pati vo boksot,odnosno taktikata so trite vleguvanja da ja promeneja so dve vleguvanja.
hamilton so sigurnost ke pobedeshe.
p.s.ne deka mc.laren mercedes bea pospori so meki gumi.dodeka vozeshe so tvrdi gumi hamilton izgledashe shampionski
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.663
Поени од реакции
5.348
vozbudliva trka vo turcija.
hamilton izvoze brilijantno ,no samo za vtoro mesto.neznam zoshto ne vleze samo dva pati vo boksot,odnosno taktikata so trite vleguvanja da ja promeneja so dve vleguvanja.
hamilton so sigurnost ke pobedeshe.
p.s.ne deka mc.laren mercedes bea pospori so meki gumi.dodeka vozeshe so tvrdi gumi hamilton izgledashe shampionski
Ако ја „променеа“ во две, Хамилтон ќе беше многу побавен, бидејќи ќе беше пополн..Како второ со таа тактика влегоа од почеток, така да така беше и сетиран болидот, и не можи толку лесно да менат тактика..
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
434
Тешко 1-2 победа... Мој тип за оваа недела е Хејки. Баш сакам да го видам на врвот на подиумот. А и време му е за првата победа во кариерата.
Ништо ни од мојта 1-2, ни од твојот Хејки.
Интересна трка, имаше претекнуивања, возбуда... И како што кажав на Маса му лежи оваа патека. Три победи по ред во Турција.

Next Race : Monaco
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.663
Поени од реакции
5.348
Ништо ни од мојта 1-2, ни од твојот Хејки.
Интересна трка, имаше претекнуивања, возбуда... И како што кажав на Маса му лежи оваа патека. Три победи по ред во Турција.

Next Race : Monaco
Монако се вози наредната недела?Кими да не паднеше на стартот толку, можеше пак да очекуваме 1-2 победа, но и вака не е лошо..МекЛарен ја промашија стратегијата
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Стратегијата на мекларен беше добра, а и повеќе очекуваа дожд. Со додатното влегување-едно повеќе од Ферари (под услов да заврнеше) сеедно ке им беше дали ставаат гуми за дожд или меки. Доколку немаа Мекларен екстра пит стоп, како ке гледавме дуел за првото место на патеката? Свесни сте? Ова е за во историја, по речиси 2 години гледаме претекнување за прво место. Како и да е, Хејки се покажа во слабо светло на стартот, очекував повеќе откако дојде 5-ти највероватно имаше проблем со гумите па затоа и пит повеќе од Хамилтон. Но највероватно најдоброто од него ке го гледаме догодина... (сетете се дека на Хамилтон му беше потребно 5 трки за да дојде до првата победа во кариерата)
Разочараа и BMW, особено Хајдфелд. Можеа и мораа да направат повеќе.
Маса и Кими имаа одлично возење (со тоа што Кими малку излета на стартот заворен од Ковалаинен). Честитки за третата победа за Маса.
Хамилтон исто така имаше добар настап. Малку ја разби монотоноста на Ферари од последните трки, и навести дека Мекларен не е противник за подценување. Исто така и сезоната нема да заврши неславно, туку борбата до прва предстои. Незнам колку сте забележале, но одкако почна да се вози Г.Н. за Турција, кој ке заврши втор на крај ја зема шампионската титула (на првата трка победи Кими, Алонзо беше втор, потоа победуваше Маса два пати, а втор беше еднаш Алонзо-оломнани, еднаш Кими-лани), баш оние кои на крај беа шампиони.

Инаку наредната трка е во Монако, и се вози за две недели.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom