Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

Член од
6 мај 2006
Мислења
10
Поени од реакции
2
Здраво

Екранот на Galaxy S4 Стана црн, телефонот вибрира има звук ама екранот е црн. Ако може да ми кажете цена за екранот, дал може некако да се попраи дали може да се најде половен екран или пак компатибилен кинески :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Здраво

Екранот на Galaxy S4 Стана црн, телефонот вибрира има звук ама екранот е црн. Ако може да ми кажете цена за екранот, дал може некако да се попраи дали може да се најде половен екран или пак компатибилен кинески :)
За жал мора комплетно екран со тач ... нов цена ќе ти пратам на ПП а половен ретко се наоѓа ... кинез нема само фулл оргинални
 
Член од
5 март 2012
Мислења
41
Поени од реакции
13
Здраво на сите,

Ако може да ми каже некој која би била цената за замена на екран ( целосно веројатно со тач ) на HTC One M8, ми падна телефонот па екранот има пукнатина. Ако знаете дали најверојатно ќе треба да се менува целосно и дали има вакво искуство да појдам во некоја од мобилариве или сервис некој да препорача?

Едит: Гледам дека @Torte Mobile често одговара на овие прашања па ако имаш некаква информација или понуда ќе биде добредојдена :)

Благодарам
 
Последно уредено:
Член од
1 април 2012
Мислења
152
Поени од реакции
41
Здраво
имам Iphone 5s на IOS 8.1, заклучен е на Т-mobile картички, дали некој знае каде и дали би можел да го декодирам ?!
Фала ви однапред.
 
Член од
25 јануари 2014
Мислења
12
Поени од реакции
1
Здраво,имам Alcatel one touch c1 (4015x) кодиран на Vip, дали може да се декодира бесплатно?
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
1.243
Поени од реакции
1.162
Кaкo се oдклучувa Сaмсунг Гaлaкси Кoр плус oд Т-ебaле? Фaлa.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Не знам дали прашањево ми е за тука.
Имам ваков телефон.
5 пат како го носам на сервис. Постојано го имам истиот проблем. Блокира екранот и ништо не функционира, ни тач, ни копчето за исклучување. Од кога ќе ја извадам батеријата и пак ќе ја ставам назад, работи само минута две и пак се блокира. На третиот пат демек ми смениле матична плоча. Си работеше без проблем неполни 4 месеци и пак истиот проблем се јави. Кога го земав од сервис 4 пат, на пола ден само функционираше.
Го однесов денес пак, но не верувам дека ќе го управат.
Што да правам? Може ли уопште да се среди телефонов или да си барам нов? И кои ми се правата како потрошувач, треба ли да инсистирам да ми дадат нов телефон, со оглед на тоа дека имам гаранција уште година и пол на производот?
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Не знам дали прашањево ми е за тука.
Имам ваков телефон.
5 пат како го носам на сервис. Постојано го имам истиот проблем. Блокира екранот и ништо не функционира, ни тач, ни копчето за исклучување. Од кога ќе ја извадам батеријата и пак ќе ја ставам назад, работи само минута две и пак се блокира. На третиот пат демек ми смениле матична плоча. Си работеше без проблем неполни 4 месеци и пак истиот проблем се јави. Кога го земав од сервис 4 пат, на пола ден само функционираше.
Го однесов денес пак, но не верувам дека ќе го управат.
Што да правам? Може ли уопште да се среди телефонов или да си барам нов? И кои ми се правата како потрошувач, треба ли да инсистирам да ми дадат нов телефон, со оглед на тоа дека имам гаранција уште година и пол на производот?
Според законот за заштита на потрошувачи, после трет пат носење на сервис (во гарантен рок), имаш право да си бараш нов уред т.е. да ти го заменат или да си го побараш платениот износ за истиот.

Член 22

Трговецот е должен, согласно со техничките прописи со кои се
определуваат производите за кои производителот, увозникот, односно
застапникот на странска фирма мора да издаде гаранција за квалитетот,
односно за исправното функционирање на производот, документ за начинот
на употреба на производот, да обезбеди сервис за одржување и поправка и
снабдување со резервни делови во гарантниот рок. Трговецот е должен
најмалку за пет години од денот на производството на производот да
обезбеди резервни делови. Во согласност со потрошувачот производот може
да се сервисира најмногу три пати во рамките на гарантниот рок и доколку
не се поправи производот потрошувачот има право да бара од трговецот да
го замени со ист таков нов и исправен производ или да му го врати
платениот износ на потрошувачот за купениот производ.

Повеќе, тука.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Не знам дали прашањево ми е за тука.
Имам ваков телефон.
5 пат како го носам на сервис. Постојано го имам истиот проблем. Блокира екранот и ништо не функционира, ни тач, ни копчето за исклучување. Од кога ќе ја извадам батеријата и пак ќе ја ставам назад, работи само минута две и пак се блокира. На третиот пат демек ми смениле матична плоча. Си работеше без проблем неполни 4 месеци и пак истиот проблем се јави. Кога го земав од сервис 4 пат, на пола ден само функционираше.
Го однесов денес пак, но не верувам дека ќе го управат.
Што да правам? Може ли уопште да се среди телефонов или да си барам нов? И кои ми се правата како потрошувач, треба ли да инсистирам да ми дадат нов телефон, со оглед на тоа дека имам гаранција уште година и пол на производот?
Имаш право да бараш нов безникакви објаснувања мора да ти дадат нов

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.680
Поени од реакции
5.958
Ај помош околу чистење на вируси од телефонот, прегеска прв пат ми се деси отварам веб страната на Вардар да гледам пренос онлајн, и после неколку секоунди одкако ми ја отоври странта ме префрли автоамткси на некој сајтови, после пробав и други страни отварав иистото се дешаваша и тогаш.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Ај помош околу чистење на вируси од телефонот, прегеска прв пат ми се деси отварам веб страната на Вардар да гледам пренос онлајн, и после неколку секоунди одкако ми ја отоври странта ме префрли автоамткси на некој сајтови, после пробав и други страни отварав иистото се дешаваша и тогаш.
Симни Аваст од маркетот, фри е, скенирај, рестартирај, па пиши пак ако зеза. Мене ми помогна ова еднаш :)
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.680
Поени од реакции
5.958
Симни Аваст од маркетот, фри е, скенирај, рестартирај, па пиши пак ако зеза. Мене ми помогна ова еднаш :)
Нејќе, пак истото се дешава, а кога го скенира телефонот не наоѓа вируси.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Нејќе, пак истото се дешава, а кога го скенира телефонот не наоѓа вируси.
Sorry :( нека помогнат поупатениве @Psyside @HristijanWR10[DOUBLEPOST=1422657349][/DOUBLEPOST]
Нејќе, пак истото се дешава, а кога го скенира телефонот не наоѓа вируси.
Sorry :( нека помогнат поупатениве @Psyside @HristijanWR10
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Ај помош околу чистење на вируси од телефонот, прегеска прв пат ми се деси отварам веб страната на Вардар да гледам пренос онлајн, и после неколку секоунди одкако ми ја отоври странта ме префрли автоамткси на некој сајтови, после пробав и други страни отварав иистото се дешаваша и тогаш.
Ај отвори и на компјутер исто како што отвараш од мобилен и види дали ќе те префрла на други страни :)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.680
Поени од реакции
5.958
Ај отвори и на компјутер исто како што отвараш од мобилен и види дали ќе те префрла на други страни :)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Немам никаков проблем од компјутер кога ги отварам стрнаите. Само од мобилниот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom