Филолошки факултет - Скопје

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Прашање..дали некој знае колку студенти примаат ОВАА 2010/2011 ГОД. на АНГЛИСКИ ЈАЗИК И КНИЖЕВНОСТ и на катедрата за Преведување и толкување на англискиот јазик ? Ве молам кажете доколку знаете...фала однапред ПоздраВ :helou:
114 државна и 56 со кофинансирање.
 
Член од
9 јули 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Вака ... јас сум ученичка од Богданци и сакам да се запишам на филолошкиот факултет во скопје на преведување и толкување.Како прв јазик да ми е Англиски а втор Германски...но бидејки немам учено Германски дали ке можам да го земам како втор.(ми имаат кажано дека доколку немаш слушено др јазик освен Француски не можам да го зимам како втор.):helou:
 
Член од
9 јули 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Вака ... јас сум ученичка од Богданци и сакам да се запишам на филолошкиот факултет во скопје на преведување и толкување.Како прв јазик да ми е Англиски а втор Германски...но бидејки немам учено Германски дали ке можам да го земам како втор.(ми имаат кажано дека доколку немаш слушено др јазик освен Француски не можам да го зимам како втор.):helou:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Вака ... јас сум ученичка од Богданци и сакам да се запишам на филолошкиот факултет во скопје на преведување и толкување.Како прв јазик да ми е Англиски а втор Германски...но бидејки немам учено Германски дали ке можам да го земам како втор.(ми имаат кажано дека доколку немаш слушено др јазик освен Француски не можам да го зимам како втор.):helou:
Ако го напишеш ова уште 3 пати, може и некој ќе ти одговори.

Јас не сум упатен, ама мислам дека нема врска што си учела во средно.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Кога веќе почнавме да поставуваме прашања имам и јас едно прашање да поставам: дали се полага за упис на катедрата за германски јазик и книжевност коприемен тест и сл?
Сакам да конкурирам за упис на таа катедра оваа година како вонреден студент; и исто така ме интересира дали за да се упишеш на оваа катедра потребно е како услов да го имаш изучувано овој јазик во средно......Благодарам однапред, и се надевам на брз одговор зошто деновиве сум буквално во „трчање“ (документи на нотар заверување, прибирање документи од работа и сл. знаете како е).:)
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
И јас исто би сакала да знам за на германски дали нешто има ко приемен или само со државната матура и дали мора да го имаш учено пошт јас го имам 2 години во средно а после во 3год ми беше изборен и немаше деца доволно за да се направи паралелка
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Ништо не ви треба освен пари и волја за учење :).
Сериозно, нит е предуслов да сте учеле германски, што се нима тиче можете тотално неписмени да се запишете. Само да си платите.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ништо не ви треба освен пари и волја за учење :).
Сериозно, нит е предуслов да сте учеле германски, што се нима тиче можете тотално неписмени да се запишете. Само да си платите.

Благодарам на одговорот, навистина ми помогна. :)
 
Член од
13 август 2010
Мислења
6
Поени од реакции
0
aaaaaaaaaaa :) ај вака значи многууу ме интересира со колку поени можи да се влези на филолошки.. мислам во приватна квота..

оти јас имам 75 и многу ме интересира дали се доволно за упис..

и повторно напоменувам во приватна квота!

фала однапред.. чао!
 

Koko Roko

Oh Mr. Topper!!!!!!
Член од
21 јуни 2010
Мислења
623
Поени од реакции
563
aaaaaaaaaaa :) ај вака значи многууу ме интересира со колку поени можи да се влези на филолошки.. мислам во приватна квота..

оти јас имам 75 и многу ме интересира дали се доволно за упис..

и повторно напоменувам во приватна квота!

фала однапред.. чао!
Лани мислам дека немаше приватна квота зашто не се исполни ни државната :)
 
Член од
13 август 2010
Мислења
6
Поени од реакции
0
оф лелел јас умрев.. оти само на то мислам дали се доволни за упис

--- надополнето ---

уште едно прашање :raz: амм... како оди со ова... дали можи да се земи англиски јазик и италјански оти стварно не сфаќам како оди ова прв јазик втор :/
 
Член од
26 јуни 2010
Мислења
36
Поени од реакции
4
Дечки прашање...на страната на фило. факс пишува кои документи се потребни за запишување, но знае ли некој од каде да се извадат овие.. ДОКУМЕНТ ЗА ПОЛОЖЕНА ДРЖАВНА МАТУРА (случајно да не е тоа дипломата ??) и ОРИГИНАЛНО СВИДЕТЕЛСТВО ЗА ЗАВРШЕНО СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ ??? Благодарам многу ПоздраВ :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom